Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Cronici teatru  Sageata  Festivalul Naţional de Teatru 2003

Programul Festivalului Naţional de Teatru, 2003


Redacţia LiterNet

octombrie 2003
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Naţional de Teatru
ediţia a XIII-a
1-9 noiembrie 2003

PROGRAM

SÂMBĂTĂ, 1 NOIEMBRIE

Opera Română, ora 19.00
(Spectacole în festival)
Deschiderea oficială a Festivalului
Cumnata lui Pantagruel, spectacol inspirat din scrierile lui François Rabelais, regia: Silviu Purcărete
(Compania Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj,Teatrul "Radu Stanca", Sibiu)
1h 35min. (fără pauză)

Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu", ora 19.00
(Invitaţi în festival - schimburi culturale: Teatrul "Bulandra" - UTE)
Knives in hens de David Horrower, regia: Peter Gothar
(Teatrul Katona Jozsef, Budapesta)

Teatrul Mic, ora 22.30
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Paradis serial, un spectacol de Cosmin Manolescu
(Centrul Cultural European)
1h (fără pauză)

DUMINICĂ, 2 NOIEMBRIE

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "Liviu Rebreanu", ora 11.00
(Ateliere şi colocvii)
Atelier condus de David Esrig - Despre noţiunea de teatralitate în gândirea teoretică şi în expresia scenică
Invitaţi: Gheorghe Dinică, Marin Moraru

Theatrum Mundi, ora 16.30
(Spectacole de repertoriu)
Pietonul şi furia după Eugen Ionescu, regia: Alexander Hausvater
(Theatrum Mundi)
1h 20min. (fără pauză)

Opera Română, ora 19.00
(Spectacole de repertoriu)
Cumnata lui Pantagruel, spectacol inspirat din scrierile lui François Rabelais, regia: Silviu Purcărete
(Teatrul "Radu Stanca", Sibiu)
1h 35min. (fără pauză)

Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu", ora 19.00
(Invitaţi în festival - schimburi culturale: Teatrul "Bulandra" - UTE)
Knives in hens de David Horrower, regia: Peter Gothar
(Teatrul Katona Jozsef, Budapesta)

Radio România Cultural, ora 19.15
(Teatru radiofonic)
Rinocerii de Eugen Ionescu, regia: Lucian Giurchescu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Teatrul "Bulandra", Sala Izvor - foaier, ora 19.00
(Lansare de carte)
Arta teatrului de Michaela Tonitza - Iordache şi George Banu
Editura NEMIRA

Teatrul "Bulandra", Sala Izvor, ora 19.30
(Spectacole de repertoriu)
Romeo şi Julieta de William Shakespeare, regia: László Bocsárdi
(Teatrul "Tamási Áron", Sfântu Gheorghe)
3h (cu pauză)

Radio România Actualităţi, ora 20.30
(Teatru radiofonic)
O repetiţie moldovenească sau Noi şi iar noi de Costache Caragiale, regia: Cristian Munteanu
(Teatru Naţional Radiofonic)

Biserica Italiană, ora 21.00
(Spectacole de repertoriu)
Memoria celor care au trecut, după "Evanghelia după Ioan", regia: Dragoş Galgoţiu şi Anca Berlogea
(UNITER - Ministerul Culturii şi Cultelor)
1h (fără pauză)

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "Camil Petrescu", ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Celălalt Cioran, cu Ovidiu Iuliu Moldovan. Atelier - lectură condus de Radu Penciulescu şi George Banu
(Teatrul Naţional, Bucureşti)
1h (fără pauză)

Teatrul de Comedie, Sala Studio, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Play de Samuel Beckett, cu Szilagyi Enico, Buza Timea şi Keresztes Sandor, regia: Tompa Gábor
(Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
35min. (fără pauză)

Teatrul Mic, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Mă cheamă Isbjorg. Sunt o leoaică de Havar Sigurjonsson, regia: Gianina Cărbunariu
(Studioul de Teatru Casandra)
2h (fără pauză)

LUNI, 3 NOIEMBRIE

Institutul Francez, ora 11.30
(Ateliere şi colocvii)
Întâlnire cu George Banu - Să joci cu faţa, să joci cu spatele: o alternativă contemporană
Invitaţi: Ştefan Iordache, Silviu Purcărete, Mihai Măniuţiu, Felix Alexa şi Patrick LeMauff

Radio România Cultural, ora 13.30
(Teatru radiofonic)
Greul pământului de Valeriu Anania - ep.1, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia: Constantin Dinischiotu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Teatrul "Bulandra", Sala Izvor - foaier, ora 16.00
(Lansare de carte)
Patru piese despre noi - teatru contemporan irlandez, antologie alcătuită de Andrei Marinescu
Editura SIGMA

Teatrul "Bulandra", Sala Izvor, ora 16.30
(Spectacole de repertoriu)
Gândacii, după Stanislaw Ignacy Witkiewicz, regia: Tompa Gábor
(Teatrul "Radu Stanca", Sibiu)
1h 5min. (fără pauză)

Opera Română, ora 19.00
(Spectacole de repertoriu)
Blestemul lui Mercuţio de Grigorii Gorin, regia: Claudiu Goga
(Teatrul de Dramatic "Sică Alexandrescu", Braşov)
3h (cu pauză)

Teatrul Odeon - foaier, ora 19.00
(Lansare de carte)
Paul Bortnovski - Colecţie editată de Centrul de studii şi experimente "Crin Teodorescu" din cadrul Catedrei de Regie Teatru, Coregrafie şi Scenografie, UNATC "I.L. Caragiale"
Editura Fundaţiei Pro 2003

Teatrul Evreiesc de Stat, ora 19.30
(Invitaţi în Festival - Teatru idiş din Europa Centrală)
Arde de Sholem Aleicheim, regia: Raphaël Goldwaser
(Theatre en l'air din Strasbourg, Franţa)
1h (fără pauză)

Teatrul Odeon, ora 19.30
(Spectacole de repertoriu)
Trei surori, după A.P. Cehov, regia: Radu Afrim
(Teatrul "Andrei Mureşanu", Sfântu Gheorghe)
2h (fără pauză)

Radio România Actualităţi, ora 20.30
(Teatru radiofonic)
Levantul de Mircea Cărtărescu, adaptarea radiofonică şi regia: Gavriil Pinte
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Biserica Franceză, ora 22.00
(Spectacole de repertoriu)
Memoria celor care au trecut, după "Evanghelia după Ioan", regia: Dragoş Galgoţiu şi Anca Berlogea
(UNITER - Ministerul Culturii şi Cultelor)
1h (fără pauză)

TVR 2, ora 22.00
(Teatru TV)
Mîine.Net - Festivalul Internaţional de Teatru Sibiu, realizatori: Ioana Prodan, Ion Parhon, Iulian Foişor. Comentează: George Banu
(Teatrul Naţional de Televiziune)

Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin", ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Hess de Alina Nelega, cu Nicu Mihoc, regia: Gavril Cadariu
(Teatrul "Ariel", Târgu Mureş)
1h 10min. (fără pauză)

Institutul Francez, Sala "Elvira Popesco", ora 22.00
(Invitaţi în Festival - Institutul Francez, Bucureşti)
Omul care râde după Victor Hugo, cu Laurent Schuh
(Les Arts & Mouvants)

Clubul Green Hours, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Oase pentru Otto, autor şi regizor: Lia Bugnar
(Teatrul Luni de la Green Hours)
55min. (fără pauză)

Teatrul de Comedie, Sala Studio, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Cronica unui răsărit avortat, regia: Bogdan Cioabă & MiniMal Show, regia: Juanluis Mira Candel
(UNITER - Universitatea de Teatru Alicante, Spania)
1h 10min. (fără pauză)

MARŢI, 4 NOIEMBRIE

Radio România Cultural, ora 13.30
(Teatru radiofonic)
Greul pământului de Valeriu Anania - ep.2, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia: Constantin Dinischiotu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

UNATC."I.L. Caragiale", ora 14.30
(Ateliere şi colocvii)
Atelier condus de Alexander Hausvater - Vis, corp şi politică
Invitaţi: Maia Morgenstern şi Marius Bodochi

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "I.L. Caragiale", orele 16.30, 19.00 şi 21.00
(Spectacole de repertoriu)
Experimentul Iov, adaptare după "Iov" (Vechiul Testament), regia: Mihai Măniuţiu
(Teatrul "Radu Stanca", Sibiu)
1h 15min. (fără pauză)

Teatrul Evreiesc de Stat, ora 18.30
(Invitaţi în festival - Teatru idiş din Europa Centrală)
My blue, spectacol de Andrei Ochodlo
(Theatre Atelier din Sopot, Polonia)
1h 20min. (fără pauză)

Teatrul Odeon - foaier, ora 18.30
(Lansare de carte)
Cercul de aur (eseuri teatrale) de Mihai Măniuţiu, Galeria Teatrului Românesc, supliment al revistei "Teatrul Azi"
Dan Micu - Un destin spulberat de Doina Papp, Galeria Teatrului Românesc, supliment al revistei "Teatrul Azi"
Camil Petrescu - Note zilnice, Editura Gramar şi Fundaţia Camil Petrescu

Teatrul Odeon, ora 19.30
(Spectacole de repertoriu)
Tragica istorie a doctorului Faust de Cristopher Marlowe, regia: Mihai Măniuţiu
(Teatrul Maghiar de Stat, Cluj)
1h 30min. (fără pauză)

Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin", ora 22.00
(Invitaţi în festival - British Council)
Shylok, cu Gareth Amstrong, regia: Frank Barrie
1h 30 min. (fără pauză)
Teatrul Mic, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
LEBENSRAUM - Spaţiu vital de Israel Horovitz, regia: Alexandra Badea
(Studioul de Teatru Casandra)
2h (fără pauză)

MIERCURI, 5 NOIEMBRIE

UNATC "I.L. Caragiale", ora 11.00
(Ateliere şi colocvii)
Atelier condus de Tompa Gabor - Pentru un teatru neliniştitor

Radio România Cultural, ora 13.30
(Teatru radiofonic)
Greul pământului de Valeriu Anania - ep.3, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia: Constantin Dinischiotu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Teatrul Odeon, orele 16.30 şi18.00
(Spectacole de repertoriu)
Făt-Frumos din lacrimă, adaptare după Mihai Eminescu şi Petre Ispirescu, regia: Victor Ioan Frunză
(Teatrul de Marionete Arad)
1h 30 min. (fără pauză)

Teatrul Odeon, ora 17.30
(Expoziţii)
Vernisajul expoziţiei artiştilor - fotografi ai revistei "Teatrul Azi": Sorin Radu şi Florin Biolan

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "Liviu Rebreanu", ora 19.00
(Spectacole de repertoriu)
Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Felix Alexa
(Teatrul Naţional, Bucureşti)
2h 30min. (fără pauză)

Teatrul Evreiesc de Stat, ora 18.30
(Invitaţi în festival - Teatrul idiş din Europa Centrală)
Zeul răzbunării de Shalom Asch, regia: Guy Cambreleng
(Centrul European de Creaţie din Iaşi)
1h 20min. (fără pauză)

Teatrul "Nottara", Sala "Horia Lovinescu", ora 19.00
(Invitaţi în festival - British Council)
Shylok, cu Gareth Amstrong, regia: Frank Barrie
1h 30 min. (fără pauză)

TVR Cultural, ora 21.45
(Teatrul TV)
Ultima haltă în paradis de Valentin Nicolau, regia TV: Alexandru Tocilescu
(Teatrul Naţional de Televiziune)

Clubul Green Hours, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Aici nu se simte de Lia Bugnar, regia: Alexandru Dabija
(Teatrul "Luni" de la Green Hours)
40min. (fără pauză)

Teatrul de Comedie, Sala Atelier, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Lecţia de Eugen Ionescu, regia: Anca Maria Colţeanu
(Catedra UNESCO)
1h 15min. (fără pauză)

JOI, 6 NOIEMBRIE

U.N.A.T.C
. "I.L. Caragiale"
(Ateliere şi colocvii)
Atelier condus de Gareth Armstrong - "A Wilderness of Monkeys"

Radio România Cultural, ora 13:30
(Teatru radiofonic)
Greul pământului de Valeriu Anania - ep.4, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia: Constantin Dinischiotu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Teatrul Evreiesc de Stat, ora 18.30
(Invitaţi în festival - Teatrul idiş din Europa Centrală)
Povestea unei bănci particulare de Friederich Durrenmatt, regia: Kincses Elemer
(Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti)
2h 30min. (fără pauză)

Teatrul "Nottara", Sala "Horia Lovinescu" - foaier, ora 18.30
(Lansare de carte)
Teatralizarea şi reteatralizarea în România (1920-1960) de Miruna Runcan
Editura Eikon în colaborare cu Teatrul Imposibil

Teatrul "Nottara", Sala "Horia Lovinescu", ora 19.00
Ţara lui Abuliu, după Cele patru privighetori de Dumitru Solomon, regia: Horaţiu Mălăele
(Teatrul de Comedie Bucureşti)
1h 30min. (fără pauză)

Theatrum Mundi, ora 19.00
(Spectacole de repertoriu)
Pietonul şi furia, după Eugen Ionescu, regia: Alexander Hausvater
(Theatrum Mundi)
1h 20min. (fără pauză)

Radio România Cultural, ora 19.15
(Teatru radiofonic)
Un pedagog de şcoală nouă de Ion Luca Caragiale, regia: Ion Vova
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "Liviu Rebreanu", ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Repetiţie cu Barrymore de William Luce, cu Adrian Pintea
(Teatrul Naţional, Bucureşti)
1h 32min. (fără pauză)

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovari - Studioul AnimArt, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Faust, adaptare după Goethe şi Marlowe, cu Gabriel Apostol, Ioan Brancu şi Mariana Zaharia
(Teatrul Ţăndărică)
1h (fără pauză)

Teatrul ACT, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Şefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru
(Teatrul ACT)
65min. (fără pauză)

Teatrul Odeon, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
De ce fierbe copilul în mămăligă?! de Aglaja Veteranyi, regia: Radu Afrim
(Teatrul Odeon)
2h 15min. (fără pauză)

TVR Cultural, ora 00.00
(Teatru TV)
Pilafuri şi parfum de măgar de Silviu Purcărete, regia TV: Silviu Jicman
(Teatrul Naţional de Televiziune)

VINERI, 7 NOIEMBRIE

UNITER, ora 11.00
(Ateliere şi colocvii)
Colocviu: Recitalul ca formă de spectacol. Moderator: Ion Caramitru
(În colaborare cu "LAI - Literatură, Arte, Idei")

UNATC "I.L. Caragiale", ora 11.00
(Ateliere şi colocvii)
Atelier condus de Margareta Niculescu: Aţi spus marionete?!

Radio România Cultural, ora 13.30
(Teatru radiofonic)
Greul pământului de Valeriu Anania - ep.5, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia: Constantin Dinischiotu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Teatrul Odeon, ora 18.30
(Lansare CD)
Tudor Muşatescu - Titanic vals, Escu, din Ciclul Comedii româneşti
Lansarea colecţiei "Capodopere ale teatrului universal": Regele petrece de Victor Hugo, Intrigă şi iubire de Schiller
Editura Casa Radio - Producător Doina Papp

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "I.L. Caragiale" - foaier, ora 18.00
(Lansare de carte)
Horea Popescu - creator de spectacole memorabile, antologie coordonată de Amza Săceanu, Casa de Presă şi Editură "RAMPA ŞI ECRANUL"
Ion Olteanu - un artist al veacului XX de Smaragda Mărginean, Casa de Presă şi Editură "RAMPA ŞI ECRANUL" - Colecţia Monştri sacri

Teatrul Odeon, ora 19.00
(Spectacole de repertoriu)
Bolnavul închipuit de Molière, regia: Sanda Manu
(Teatrul Naţional Cluj)
2h (fără pauză)

Teatrul Evreiesc de Stat, ora 18.30
(Invitaţi în festival - Teatrul idiş din Europa Centrală)
Pânza de păianjen, un spectacol de Sergiu Anghel
(Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti)
2h (cu pauză)

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "I.L. Caragiale" - foaier, ora 19.00
(Spectacole de repertoriu)
Ultima oră de Mihail Sebastian, regia: Anca Ovanez
(Teatrul Naţional, Bucureşti)
2h 30min.

Teatrul Naţional, Bucureşti, Sala "Camil Petrescu", ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Nijinski, cu Filip Ristovski, regia: Ema Nicola şi Mălina Andrei
(Casa de Cultură "Nicolae Bălcescu")
1h (fără pauză)

Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin", ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Uzina de plăceri S.A. de Valentin Nicolau, regia: Alexandru Berceanu
(Teatrul "Nottara")
2h 40min. (cu pauză)

SÂMBĂTĂ, 8 NOIEMBRIE

UNATC "I.L. Caragiale", ora 11.00
(Ateliere şi colocvii)
Atelier condus de Victor Ioan Frunză - Despre puterea secretă a cuvintelor

Radio România Cultural, ora 13:30
(Teatru radiofonic)
Greul pământului de Valeriu Anania - ep.6, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia: Constantin Dinischiotu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu" - foaier, ora 18.30
(Lansare de carte)
Lucian Blaga şi teatrul - Riscurile avangardei de Doina Modola
Editura Anima

Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu", ora 19.00
(Spectacole de repertoriu)
Oblomov, dramatizare de Mihaela Tonitza Iordache după romanul lui Goncearov, regia: Alexandru Tocilescu
(Teatrul "Bulandra")
4h (cu pauză)

Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin", ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Recitaluri)
Absurdistan, spectacol realizat de Ada Milea
1h (fără pauză)

Clubul La Scena, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Puzzle, cu Adriana Nicolae şi Richard Bocnovzki & Paricidul de Ion Sava, cu Marian Popescu
20min. & 40min.

Teatrul Odeon, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Morţi şi vii de Ştefan Caraman, regia: Ana Mărgineanu
(Teatrul Odeon)
1h 20min. (fără pauză)

DUMINICĂ, 9 NOIEMBRIE

UNITER, ora 11.00
(Ateliere şi colocvii)
Colocviu: "Invazia convenţionalului în spaţii neconvenţionale - Tineri şi mai puţin tineri faţă în faţă". Invitaţi: Alexandru Dabija şi Dragoş Buhagiar
(În colaborare cu "Adevărul Literar şi Artistic")

Atheneul Român, ora 19.00
Închiderea oficială a Festivalului
Toamna Simfonic
, recital susţinut de Tudor Gheorghe, cu orchestră simfonică şi cor, dirijor: Marius Hristescu

TVR Cultural, ora 16.00
(Teatru TV)
Exact în acelaşi timp de Gellu Naum, regia: Mihai Măniuţiu. Adaptarea şi regia TV: Silviu Jicman
(Teatrul Naţional de Televiziune)

Radio România Cultural, ora 19.15
(Teatru radiofonic)
Poker de Adrian Lustig, adaptarea radiofonică Costin David, regia: Mihai Lungeanu
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Radio România Actualităţi, ora 20.30
(Teatru radiofonic)
Frumoasa călătorie a urşilor Panda de Matei Vişniec, adaptarea radiofonică şi regia: Dan Puican
(Teatrul Naţional Radiofonic)

Clubul La Scena, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Angajaţi-l pe clovn, după Matei Vişniec, cu Adrian Văncică & Curriculum vitae de Ram Bam Tym, cu Natalie Ester
35min. & 35min.

Teatrul Odeon, ora 22.00
(Teatru în nocturnă - Tineri creatori)
Norway. Today... de Igor Bauersima, regia: Andreea Vălean
(Teatrul Odeon)
1h 10min. (fără pauză)



 Toate articolele despre Festivalul Naţional de Teatru 2003


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Redacţia LiterNet


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer