Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile BAFTA 2008

Londra a găzduit decernarea premiilor BAFTA 2008


Comunicat de presă

februarie 2008
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
În data de 10 februarie 2008, au fost anunţaţi câştigătorii premiilor BAFTA (The British Academy of Film and Television Arts) în cadrul unei ceremonii găzduite de Jonathan Ross, la Opera Regală din Londra. Nominalizat la nu mai puţin de 12 categorii, Atonement, în regia lui Joe Wright, a fost ales cel mai bun film al anului 2007. No Country for Old Man a primit trei distincţii, fiind apreciat drept filmul cu cea mai bună regie (Joel Coen/Ethan Coen), cel mai bun actor într-un rol secundar (Javier Bardem) şi cea mai reuşită imagine (Roger Deakins). Pe pagina oficială a BAFTA, puteţi urmări un interviu cu fraţii Coen. La Môme / La vie en rose a fermecat prin muzică, machiaj şi costume, în vreme ce Marion Cotillard a fost desemnataă cea mai bună actriţă în rol principal, pentru interpretarea dată lui Edith Piaf.

În 2007, Academia a sărbătorit 60 de ani de susţinere şi promovare a artei cinematografice, a televiziunii, dar şi a industriei jocurilor video sau animaţiei. Sprijinită de peste 6000 de membrii din toată lumea, Academia Britanică de Film şi Televiziune este organizatoarea celei mai prestigioase competiţii de gen din Marea Britanie.

Iată lista completă a nominalizărilor şi a câştigătorilor ediţiei din 2008:

Sageata Cel mai bun film:
American Gangster - Brian Grazer/Ridley Scott
Atonement - Tim Bevan/Eric Fellner/Paul Webster
Das Leben der Anderen - Quirin Berg/Max Wiedemann
No Country for Old Man - Scott Rudin/Joel Coen/Ethan Coen
There Will Be Blood - JoAnne Sellar/Paul Thomas Anderson/Daniel Lupi

Câştigător: Atonement - Tim Bevan/Eric Fellner/Paul Webster


Sageata Cel mai bun film britanic:
Atonement - Tim Bevan/Eric Fellner/Paul Webster/Joe Wright/Christopher Hampton
The Bourne Ultimatum - Frank Marshall/Patrick Crowley/Paul L Sandberg/Paul Greengrass/Tony Gilroy/Scott Z Burns/George Nolfi
Control - Orian Williams/Todd Eckert/Anton Corbijn/Matt Greenhalgh
Eastern Promises - Paul Webster/Robert Lantos/David Cronenberg/Steve Knight
This is England - Mark Herbert/Shane Meadows

Câştigător: This is England - Mark Herbert/Shane Meadows


Sageata Cel mai bun regizor:
Joe Wright - Atonement
Paul Greengrass - The Bourne Ultimatum
Florian Henckel von Donnersmarck - Das Leben der Anderen
Joel Coen/Ethan Coen - No Country for Old Man
Paul Thomas Anderson - There Will Be Blood

Câştigători: Joel Coen/Ethan Coen - No Country for Old Man


Sageata Cel mai bun actor în rol principal:
George Clooney - Michael Clayton
Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood
James McAvoy - Atonement
Viggo Mortensen - Eastern Promises
Ulrich Mühe - Das Leben der Anderen

Câştigător: Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood


Sageata Cea mai bună actriţă în rol principal:
Cate Blanchett - Elizabeth: The Golden Age
Julie Christie - Away from Her
Marion Cotillard - La Môme / La vie en rose
Keira Knightley - Atonement
Ellen Page - Juno

Câştigătoare: Marion Cotillard - La Môme / La vie en rose


Sageata Cel mai bun actor în rol secundar:
Javier Bardem - No Country for Old Man
Paul Dano - There Will Be Blood
Tommy Lee Jones - No Country for Old Man
Philip Seymour Hoffman - Charlie Wilson's War
Tom Wilkinson - Michael Clayton

Câştigător: Javier Bardem - No Country for Old Man


Sageata Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Cate Blanchett - I'm Not There
Kelly Macdonald - No Country for Old Man
Samantha Morton - Control
Saoirse Ronan - Atonement
Tilda Swinton - Michael Clayton

Câştigătoare: Tilda Swinton - Michael Clayton


Sageata Scenariu original:
Steven Zaillian - American Gangster
Diablo Cody - Juno
Florian Henckel von Donnersmarck - Das Leben der Anderen
Tony Gilroy - Michael Clayton
Shane Meadows - This is England

Câştigător: Diablo Cody - Juno


Sageata Scenariu adaptat:
Christopher Hampton - Atonement
Ronald Harwood - Le scaphandre et le papillon
David Benioff - The Kite Runner
Joel Coen/Ethan Coen - No Country for Old Man
Paul Thomas Anderson - There Will Be Blood

Câştigător: Ronald Harwood - Le scaphandre et le papillon


Sageata Cel mai bun film străin:
Le scaphandre et le papillon
- Kathleen Kennedy/Jon Kilik/Julian Schnabel
The Kite Runner - William Horberg/Walter Parkes/Rebecca Yeldham/Marc Foster
Das Leben der Anderen - Quirin Berg/Max Wiedemann/Florian Henckel von Donnersmarck
Lust, Caution - Bill Kong/James Schamus/Ang Lee
La Môme / La vie en rose - Alain Goldman/Olivier Dahan

Câştigător: Das Leben der Anderen - Quirin Berg/Max Wiedemann/Florian Henckel von Donnersmarck


Sageata Cel mai bun film de animaţie:
Ratatouille - Brad Bird
Shrek the Third - Chris Miller
The Simpsons Movie - David Silverman

Câştigător: Ratatouille - Brad Bird


Sageata Muzică:
Marc Streitenfeld - American Gangster
Dario Marianelli - Atonement
Alberto Iglesias - The Kite Runner
Jonny Greenwood - There Will Be Blood
Christopher Gunning - La Môme / La vie en rose

Câştigător: Christopher Gunning - La Môme / La vie en rose


Sageata Imagine:
Harris Savides - American Gangster
Seamus McGarvey - Atonement
Oliver Wood - The Bourne Ultimatum
Roger Deakins - No Country for Old Man
Robert Elswit - There Will Be Blood

Câştigător: Roger Deakins - No Country for Old Man


Sageata Montaj:
Pietro Scalia - American Gangster
Paul Tothill - Atonement
Christopher Rouse - The Bourne Ultimatum
John Gilroy - Michael Clayton
Joel Coen/Ethan Coen (creditaţi Roderick Jaynes) - No Country for Old Man

Câştigător: Christopher Rouse - The Bourne Ultimatum


Sageata Scenografie:
Sarah Greenwood/Katie Spencer - Atonement
Guy Hendrix Dyas/Richard Roberts - Elizabeth: The Golden Age
Stuart Craig/Stephenie Mcmillan - Harry Potter and the Order of the Phoenix
Jack Fisk/Jim Erickson - There Will Be Blood
Olivier Raoux - La Môme / La vie en rose

Câştigătoare: Sarah Greenwood/Katie Spencer - Atonement


Sageata Costume:
Jacqueline Durran - Atonement
Alexandra Byrne - Elizabeth: The Golden Age
Pan Lai - Lust, Caution
Colleen Atwood - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Marit Allen - La Môme / La vie en rose

Câştigătoare: Marit Allen - La Môme / La vie en rose


Sageata Sunet:
Danny Hambrook/Paul Hamblin/Catherine Hodgson - Atonement
Kirk Francis/Scott Millan/Dave Parker/Karen Baker Landers/Per Hallberg - The Bourne Ultimatum
Peter Kurland/Skip Lievsay/Craig Berkey/Greg Orloff - No Country for Old Man
Christopher Scarabosio/Matthew Wood/John Pritchett/Michael Semanick/Tom Johnson - There Will Be Blood
Laurent Zeilig/Pascal Villard/Jean-Paul Hurier/Marc Doisne - La Môme / La vie en rose

Câştigători: Kirk Francis/Scott Millan/Dave Parker/Karen Baker Landers/Per Hallberg - The Bourne Ultimatum


Sageata Efecte speciale:
Peter Chiang/Charlie Noble/Mattias Lindahl/Joss Williams - The Bourne Ultimatum
Michael Fink/Bill Westenhofer/Ben Morris/Trevor Woods - The Golden Compass
Tim Burke/John Richardson/Emma Norton/Chris Shaw - Harry Potter and the Order of the Phoenix
John Knoll/Charles Gibson/Hal Hickel/John Frazier - Pirates Of The Caribbean: At World's End
Scott Stokdyk/Peter Nofz/Kee-Suk Ken Hahn/Spencer Cook - Spider-Man 3

Câştigători: Michael Fink/Bill Westenhofer/Ben Morris/Trevor Woods - The Golden Compass

Sageata Machiaj:
Ivana Primorac - Atonement
Jenny Shircore - Elizabeth: The Golden Age
Barry Anderson/Jenny Arbour/Mario Cacioppo - Hairspray
Ivana Primorac - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Jan Archibald/Didier Lavergne - La Môme / La vie en rose

Câştigători: Jan Archibald/Didier Lavergne - La Môme / La vie en rose


Sageata Cel mai bun scurt metraj de animaţie:
The Pearce Sisters
- Jo Allen/Luis Cook
Head Over Heels - Osbert Parker/Fiona Pitkin/Ian Gouldstone
The Crumblegiant - Pearse Moore/John Mccloskey

Câştigător: The Pearce Sisters - Jo Allen/Luis Cook


Sageata Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune:
Dog Altogether
- Diarmid Scrimshaw/Paddy Considine
Hesitation - Julien Berlan/Michelle Eastwood/Virginia Gilbert
The One and Only Herb Mcgwyer Plays Wallis Island - Charlie Henderson/James Griffiths/Tim Key/Tom Basden
Soft - Jane Hooks/Simon Ellis
The Stronger - Dan Mcculloch/Lia Williams/Frank Mcguinness

Câştigător: Dog Altogether - Diarmid Scrimshaw/Paddy Considine


Sageata Premiul Carl Foreman pentru debut:
Chris Atkins (Regizor/Scenarist) - Taking Liberties
Mia Bays (Producătoare) - Scott Walker: 30 Century Man
Sarah Gavron (Regizor) - Brick Lane
Matt Greenhalgh (Scenarist) - Control
Andrew Piddington (Regizor/Scenarist) - The Killing Of John Lennon

Câştigător: Matt Greenhalgh (Scenarist) - Control


Sageata Premiul The Orange Rising Star (votat de public):
Shia LaBeouf
Sienna Miller
Ellen Page
Sam Riley
Tang Wei

Câştigător: Shia LaBeouf



 Toate articolele despre Premiile BAFTA 2008


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer