Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de Teatru Sibiu 2008

Programul FITS 2008


Comunicat de presă

mai 2008
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu - Energii 2008



Evenimente care se desfăşoară pe toată perioada Festivalului


Biblioteca Astra - Foaier (Sediul nou) - 30 mai - 8 iunie 2008
Sageata Ora 10:30
Conferinţă de presă
Moderator Octavian Saiu

Primărie - Centrul pentru informarea turiştilor - 30 mai - 8 iunie 2008
Sageata Ora 10:30-18:00
Expoziţie de fotografie - Scott Eastman: FITS 2008

Muzeul Brukenthal - Muzeul de Istorie Naturală - 31 mai - 8 iunie 2008
Sageata Ora 11:00-18:00
Expoziţie: Mari artişti ai programului Sibiu - Capitală Culturală Europeană 2007 şi instantanee din teatru - Mariana Neumeyer (A)

Teatrul Gong - Foaier - 4 iunie - 8 iunie 2008
Sageata Ora 11:00-18:00
Expoziţie - Zwy Milshtein (Fr)

Muzeul Brukenthal - Galeria de Artă Contemporană (parter) - 1 iunie - 8 iunie 2008
Sageata Ora 10:00-18:00
Expoziţie grafică: Faust - Geta Brătescu (Ro)

Hala Simerom - Foaier - 1 iunie - 7 iunie 2008
Sageata Ora 21:00
Expoziţie fotografie: Faust - Mihaela Marin (Ro)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Foaier - 5 iunie - 7 iunie 2008
Sageata Ora 12:00 - 19:00
Bursa de spectacole

Teatrul Naţional "Radu Stanca" - 29 mai - 8 iunie 2008
Sageata Ora 23:00
Clubul Festivalului


Din motive obiective, organizatorii îşi rezervă dreptul de a face modificări în program. Prezentul articol va fi în permanenţă actualizat conform acestora.


Joi, 29 mai 2008

Teatrul Naţional "Radu Stanca" - Parcare
Sageata Ora 15:00
Astăzi nu se fumează (1h 30') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00
Der bericht - From the darkness (50') - Regia: Susanna Tabaka-Pillhofer - Theater Tanto (At)

Primărie - Curtea Interioară
Sageata Ora 17:00
Vernisaj Expoziţie de fotografie: FITS 2008

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Salt (60') - Regia: Eugenio Barba - Odin Theatre (Dk)

Piaţa Mică
Sageata Ora 18:00
Urbanthropus (40') - Regia: Antonio Bühler - Da Motus! (Ch)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Lulu - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Piaţa Mare - Scenă
Sageata Ora 20:30
La goutte au nez (60')(Fr)

Sageata Ora 22:00
Ceremonia de deschidere a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu - Ediţia a XV-a

Sageata Ora 22:15
Concert: Zdob şi Zdub - cu colaborarea Fundaţiei Artmania

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
Class enemy (1h45') - Regia: Haris Pašović - East West Theatre Company (Ba)

Hala Libra - Balanţa
Sageata Ora 22:00
Summer Festival: A Mirror of Osaka (2h) - Regia: Kushida Kazuyoshi - Heiseinakamura-Za (Jp)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
Romeo şi Julieta (2h15') - Coregrafia: Berta Yampolsky - The Israel Ballet (Il)

Piaţa Mare
Sageata Ora 23:40
Foc de artificii


Vineri, 30 mai 2008

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 11:30
Lansări de carte Editura Fides: teatru, povestiri cu tablouri. Suzanne şi mărul, Avraam şi femeia adulteră, Peisaj cu bărbat gol în zăpadă, Vizita plenipotentiarului cultural la bazilica de pe colină. Tête-à-tête de Paul Emond

Piaţa Mică
Sageata Ora 15:00
Urbanthropus (40') - Regia: Antonio Bühler - Da Motus! (Ch)

Teatrul Naţional "Radu Stanca" - Parcare
Sageata Ora 15:00
Astăzi nu se fumează (1h 30') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Muzeul Brukenthal - Muzeul de Istorie Naturală
Sageata Ora 17:00
Vernisaj expoziţie: Mari Artişti ai Programului Sibiu - Capitală Culturală Europeană 2007 şi instantanee din teatru - Mariana Neumeyer (A)

Ocna Sibiului
Jai Ma (1h30') - Ragleea (CA)

Cisnădie, Parc Măgura
Sageata Ora 18:00
Alimentation Générale live (1h30') - Alimentation Générale (Be)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Lulu - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Club Imperium
Sageata Ora 21:30
La goutte au nez (60') - Collectif La Saugrenue (Fr)

Piaţa Mare
Sageata Ora 21:30
Veles e vents (60') - Regia: Leandre ll. Escamilla şi Manuel V. Vilanova - Xarxa Theatre (Es)

Sageata Ora 22:30
Raw metal (60') - Regia: Andrew Fee - Raw Dance Company (Au)

Hala Libra - Balanţa
Sageata Ora 22:00
Summer Festival: A Mirror of Osaka (2h) - Regia: Kushida Kazuyoshi - Heiseinakamura-Za (Jp)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
White noise (55') - Coregrafia: Noa Wertheim - Vertigo Dance Company (Il)


Sâmbătă, 31 mai 2008

Biblioteca Astra - Sala de Lectură (Sediul Nou)
Sageata Ora 12:00
Spectacol-lectură: Malaga de Paul Emond, traducerea: Ion Cristofor

Piaţa Mică
Sageata Ora 13:00
Dépannage de jour (30') - Tobrogoi (Fr)

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 14:30
Conferinţă: Nudul şi metamorfozele lui - George Banu

Muzeul Brukenthal - Galeria de Artă Contemporană (Parter)
Vernisaj expoziţie grafică: Faust - Geta Brătescu (Ro)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00
Dog's face (1h20') - Regia: He Nian - Shanghai Dramatic Arts Center (Cn)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Amalia respiră adânc - Regia: Mariana Cămărăşan - Teatrul Act (Ro)

Biserica Evanghelică
Sageata Ora 18:00
Timpuri... Anotimpuri (Ro)

Ocna Sibiului
Sageata Ora 18:00
Dépannage de jour (30') - Tobrogoi (Fr)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Aşteptându-l pe Godot (2h) - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00
The romance of Magno Rubio (1h30') - Regia: Loy Arcenas - Ma-Yi Theatre Company (Us)

Parcul Astra
Sageata Ora 19:00
Alimentation Générale live (1h30') - Alimentation Générale (Be)

Piaţa Mare
Sageata Ora 20:30
Jai Ma (1h) - Ragleela (Ca)

Sageata Ora 21:30
El foc del mar (60') - Xarxa Theatre (Es)

Sageata Ora 22:30
Extazira (1h15') - Regia: Doron Raphaeli - Tararam (Il)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
Triple Bill (1h55') - Coregrafia: Berta Yampolsky - The Israeli Ballet (Il)

Hala Simerom
Sageata Ora 22:00
Faust (2h20') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Hala Libra - Balanţa
Sageata Ora 22:00
Summer Festival: A Mirror of Osaka (2h) - Regia: Kushida Kazuyoshi - Heiseinakamura-Za (Jp)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
Al-Andalus (60') - Coregrafia: Mudit Grau - Color Dansa (Es)


Duminică, 1 iunie 2008

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 10:00 şi 17:00
Stilt walking (30') - Artemis Productions (Uk)

Sageata Ora 11:00
En vie... En ville (60') - Regia: Antonio Bühler - Da Motus! (Ch)

Sageata Ora 12:00
Spectacol itinerant: Like angels of the heaven (60') - Regia: Luigi Pezzotti - Silence Teatro (It)

Parcul Subarini
Sageata Ora 11:00
Spectacol interactiv pentru copii: Poveştile lumilor apuse - Fundaţia Abracadabra şi UNITER (Ro)

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 11:30
Lansare de carte: Dincolo de rol sau actorul nesupus de George Banu, traducerea Delia Voicu

Biblioteca Astra - Sala de lectură (Sediul Nou)
Sageata Ora 12:00
Spectacol-lectură: Occident de Remi De Vas, traducerea Anca Rotescu

Sala Transilvania - Parcare
Sageata Ora 13:00
Dépannage de jour (30') - Tobrogoi (Fr)

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 14:30
Conferinţă: Romania after 2000 - Ruth Margraff, Randy Gener, Yoshiko Chuma, Cristina Modreanu

Tramvai Răşinari
Sageata Ora 15:00
Un tramvai numit Popescu (2h) - regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00
Ajour (1h15') - Regia: Christine Dormoy - Cie Le Grain (Fr)

Hala Libra - Balanţa
Sageata Ora 17:00
Summer Festival: A Mirror of Osaka (2h) - Regia: Kushida Kazuyoshi - Heiseinakamura-Za (Jp)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Sports (40') - Regia: Joseph Sternweiler - Mime Crime (De)

Biserica Evanghelică
Sageata Ora 18.00
Concert de baterie şi orgă Ursula Philippi şi Andrei Marcovici (Ro)

Ocna Sibiului
Sageata Ora 18:00
Alimentation Générale live (1h30') - Alimentation Générale (Be)

Piaţa Mică
Sageata Ora 18:00
Dépannage de jour (30') - Tobrogoi (Fr)

Sageata Ora 19:00
Stilt walking (30') - Rum Ba Ba (Uk)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Povestiri despre nebunia noastră cea de toate zilele (1h50') - un spectacol de Radu Afrim - Teatrul Tineretului Piatra Neamţ (Ro)

Teatrul Gong - Sala Parter
Sageata Ora 19:30
Zeul carnagiului (1h16') - Regia: Ekkehard Dennewitz - Hessische Landestheater Marburg (De)

Sala Thalia
Sageata Ora 19:00
The romance of Magno Rubio (1h30') - Regia: Loy Arcenas - Ma-Yi Theatre Company (Us)

Piaţa Mare
Sageata Ora 20:30
Raw metal (60') - Regia: Andrew Fee - Raw Dance Company (Au)

Sageata Ora 21:30
Nit magica (60') - Xarxa Theatre (Es)

Sageata Ora 22:30
Extazira (1h15') - Tararam Group (Il)

Club Imperium
Sageata Ora 21:30
Jai Ma (1h30') - Ragleela (Ca)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
L'operette, un acte de l'operette imaginaire (1h30') - Regia: Marie Ballet şi Jean Bellorini - Cie Air De Lune (Fr)

Hala Simerom
Sageata Ora 21:00
Lansare de carte: Album foto Faust şi vernisaj expoziţie foto Faust - Mihaela Marin

Sageata Ora 22:00
Faust (2h20') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
Mentes + k parpadeas (1h15') - Coregrafia: Mudit Grau - Color Dansa (Es)


Luni, 2 iunie 2008

Parcul Subarini
Sageata Ora 11:00
Spectacol interactiv pentru copii: Poveştile lumilor apuse - Fundaţia Abracadabra şi UNITER (Ro)

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 11:00
Stilt walking (30') - Artemis Productions (Uk)

Sageata Ora 13:00
En vie... en ville (60') - Regia: Antonio Bühler - Da Motus! (Ch)

Sageata Ora 18:00
Stilt walking (30') - Circo Rum Ba Ba (Uk)

Sageata Ora 19:00
The sun of Mexico (45') - Mariachi Figueroa (Ca)

Biblioteca Astra - Sala de lectură (Sediul Nou)
Sageata Ora 12:00
Spectacol-lectură: Angajat la stat de Ioana Bogdana Jucan

Piaţa Mare
Sageata Ora 12:00
Stilt walking (30') - Circo Rum Ba Ba (Uk)

Casa Ille et Vilaine
Sageata Ora 12:00
Playwriting workshop (2h30') - Lonnie Carter (Ro)

Piaţa Mică
Sageata Ora 17:00
Spectacol itinerant: Like angels of the heaven (60') - Regia: Luigi Pezzotti - Silence Teatro (It)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00
Povestea urşilor panda (1h20') - Regia: Fuminari Nagumo - Tokyo Acting Troupe, Kaze (Jp)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Charts (40') - Regia: Joseph Sternweiler - Mime Crime (De)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Viaţa cu un idiot (2h40') - Regia: Andryi Zholdak - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Teatrul Gong - Sala Parter
Sageata Ora 19:30
Copilul din spatele ochilor (1h10') - Regia: Liana Ceterchi - Asociaţia Femeilor din Teatru "if... /dacă... Pentru femei" (Ro)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
Don Juan (2h20') - Regia: Bocsárdi László - Teatrul "Toma Caragiu" Ploieşti (Ro)

Piaţa Mare
Sageata Ora 22:00
Kaddish (55') - Regia: Mariusz Kozubek - Teatr A (Pl)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
The misterious place (1h20') - Coregrafia: Naoko Ito - Mademoiselle Cinema (Jp)


Marţi, 3 iunie 2008

Centrul de plasament nr. 3
Sageata Ora 10:00
Workshop: Teatrul tuturor posibilităţilor - Liana Ceterchi (Ro)

Teatrul Gong
Sageata Ora 11:00
Inimă de piatră (1h16') - Regia: David Gerlach - Hessische Landestheater Marburg (De)

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 11:30
Lansări de carte Editura "Fundaţia Culturală Camil Petrescu - Teatrul Azi": Lev Dodin - Călătorie fără sfârşit. Reflecţii şi memorii; Lev Dodin şi Malîi Teatr - Calea spre performanţă; întâlnire cu Robert Wilson

Sageata Ora 14:30
Conferinţă: Marivaux and my best friend's wedding: circuits of desire and loss - prof. Naomi Segal (Uk)

Biblioteca Astra - Sala de lectură (sediul nou)
Sageata Ora 12:00
Spectacol-lectură: Fisuri în beton de Zadok Zemach, traducerea Ionuţ Sociu

Casa Ille et Vilaine
Sageata Ora 12:00
Playwriting workshop (2h30') - Lonnie Carter (Ro)

Universitatea "Lucian Blaga"
Sageata Ora 15:00
Workshop: Talk back seminars - Leeds Metropolitan University & ULBS - Teatrologie (60') (Ro)

Satul Aţel
Sageata Ora 17:00
Spectacol lectură Imperatorul şi cerşetorul de Brecht, Regia: Fuminari Nagumo - Fundaţia "Ioana Crăciunescu - Urgent" (Ro)

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 17:00
Wegenstreits guests (40') - Theatre Irrwisch (At)

Sageata Ora 19:00
The sun of Mexico (45') - Mariachi Figueroa (Ca)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Cui i-e frică de Virginia Woolf - Regia: Şerban Puiu - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Parc (în faţa teatrului)
Sageata Ora 18:00
Like angels of the heaven (60') - Regia: Luigi Pezzotti - Silence Teatro (It)

Piaţa Mică
Sageata Ora 18:00
Diabladas corps soufflant (60') - Coregrafia: Olivier Germser - La Belle Image (Fr)
Sageata Ora 23:00 Let it burn! (50') - Theatre Irrwisch (At)

Cisnădie, Biserica Evanghelică
Sageata Ora 19:00
Turnul respiră, cu Enikö Blennesy şi Cătălin Neghină (Ro)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Ionesco - Cinci piese scurte (1h10') - Regia: Alexandru Dabija - Teatrul "Odeon" (Ro)

Cisnădioara
Sageata Ora 21:00
Sinagoga (60') - Regia: Yulia Ginis - Mystorin Theatre Group (Il)

Piaţa Mare - Scenă
Sageata Ora 21:00
Concert: Glenn Hughes (ex-Deep Purple) (2h) - oferit de CCM Sibiu prin bunăvoinţa dnei Mihaela Reiff

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
Urban kiss - Coregrafia: Răzvan Mazilu- Teatrul Naţional de Operetă "Ion Dacian" (Ro)

Sala Transilvania - Parcare
Sageata Ora 22:00
Doppelganger (1h15') - Regia: Aleš Janák - Teatr Novogo Fronta (Cz)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
La famiglia (25') & Derivates (25') - Coregrafia: Yoram Karmi - Fresco Dance Group (Il)


Miercuri, 4 iunie 2008

Centrul de plasament nr. 3
Sageata Ora 10:00
Workshop: Teatrul tuturor posibilităţilor - Liana Ceterchi (Ro)

Biblioteca Astra - Foaier (sediul nou)
Sageata Ora 14:30
Conferinţă: Şansele dramaturgilor străini în Franţa - Şansele dramaturgilor francezi în străinătate - Matei Vişniec şi Francoise Villaume

Biblioteca Astra - Sala de lectură (Sediul Nou)
Sageata Ora 12:00
Spectacol-lectură: Noah şi floarea de turn de Sean McLoughlin, traducerea Ionuţ Sociu

Universitatea "Lucian Blaga"
Sageata Ora 15:00
Workshop: Talk back seminars - Leeds Metropolitan University & ULBS - Teatrologie (60') (Ro)

Teatrul Naţional "Radu Stanca" - Parcare
Sageata Ora 15:00
Astăzi nu se fumează (1h 30') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Biblioteca Astra - Foaier (sediul nou)
Sageata Ora 16:00
Conferinţă de presă şi lansare de carte: Mircea Dinescu

Teatrul Gong
Sageata Ora 16:30
Vernisaj expoziţie: Zwy Milshtein (Fr)

Sageata Ora 17:00
Le chant du chien (1h40') - Regia: Valery Dekowski - Amavada (Fr)

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 17:00
Wegenstreits guests (40') - Theatre Irrwisch (At)

Biserica Evanghelică, Pelişor
Sageata Ora 17:00
Vernisaj expoziţie: Călătorie în amănunt - Rodica Ion
Lansare de carte şi recital: Supa de ceapă - Ioana Crăciunescu - Fundaţia "Ioana Crăciunescu - Urgent" (Ro)

Parc biserică (cartierul Ştrand)
Sageata Ora 18:00
Diabladas corps soufflant (60') - Coregrafia: Olivier Germser - La Belle Image (Fr)

Piaţa Mică
Sageata Ora 18:00
Oh, suivant! (60') - D'irque & Fien (Be)

Sageata Ora 23:00
Let it burn! (50') - Theatre Irrwisch (At)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:30
Copilul rece (1h35') - Regia: Szabo K. Istvan - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Cisnădioara
Sageata Ora 21:00
It's a question of taste (60') - Regia: Oliver Bray & Robin Sidwell - Untill Thursday & Leeds Metropolitan University (Uk)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
Block Bach (60') - Regia: Alexandru Dabija, Coregrafia: Răzvan Mazilu - Teatrul Odeon (Ro)

B-dul Nicolae Bălcescu - Piaţa Mare
Sageata Ora 22:00
Spectacol itinerant: Perle - Plasticiens Volants (Fr)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
Pulcinella (50') - Coregrafia: Yoram Karmi - Fresco Dance Group (Il)


Joi, 5 iunie 2008

Centrul de plasament nr. 3
Sageata Ora 10:00
Workshop: Teatrul tuturor posibilităţilor - Liana Ceterchi (Ro)

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 11:30
Lansare Antologia de texte 2008; Antologia pieselor prezentate în secţiunea spectacole-lectură şi album fotografii FITS 15 ani

Casa de Cultură a Sindicatelor - Foaier
Sageata Ora 12:00
Deschiderea bursei de spectacole

Biblioteca Astra - Sala de lectură (Sediul Nou)
Sageata Ora 12:00
Spectacol-lectură: Taina îngerilor de Valentin Nicolau, traducerea Ionuţ Sociu şi Adina Onciuc

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 14:30
Conferinţă: My America: theatre, diversity and new avant-garde, Randy Gener

Universitatea "Lucian Blaga"
Sageata Ora 15:00
Workshop: Talk back seminars - Leeds Metropolitan University & ULBS - Teatrologie (60') (Ro)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00
Jocul de-a adevărul - Regia: Dorina Chiriac şi Lia Bugnar - Teatrul Metropolis (Ro)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Forgotten (1h20') - Regia: Jim Culleton - Fishamble Theatre Company (Ie)

Piaţa Mică
Sageata Ora 18:00
Oh, suivant! (60') - D'irque & Fien (Be)

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 19:00
Diabladas corps soufflant (60') - Coregrafia: Olivier Germser - La Belle Image (Fr)

Centrul Cultural German
Sageata Ora 19:00
Turnul respiră, cu Enikö Blennesy şi Cătălin Neghină (Ro)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Hamlet (2h) - Regia: Radu Alexandru Nica - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Cisnădioara
Sageata Ora 21:00
Il tavolo - der tisch (60') - Regia: Steinhauser / Brayshaw - The Anateresa Project & Leeds Metropolitan University (Uk)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
The shaman (60') - Regia: Alexander Rusanov - Trans-Teatr - The Theatre of Dance and Pantomime (Ru)

B-dul Nicolae Bălcescu - Piaţa Mare
Sageata Ora 22:00
Spectacol itinerant: Être ou ne pas être (50') - Regia: Remy Auda - Karnavires (Fr)


Vineri, 6 iunie 2008

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 11:30
Lansare de carte: Dramaturgie americană contemporană, Editura "Fundaţia Culturală Camil Petrescu - Teatrul Azi"

Sageata Ora 14:30
Conferinţă: New drama and its directors - Ruth Margraff & Randy Gener

Ocna Sibiului
Canelle (2h) - Canelle (Fr)

Teatrul Naţional "Radu Stanca" - Parcare
Sageata Ora 15:00
Astăzi nu se fumează (1h 30') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Universitatea "Lucian Blaga"
Sageata Ora 15:00
Workshop: Talk back seminars - Leeds Metropolitan University & ULBS - Teatrologie (60') (Ro)

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 17:00
The Von Trolley Quartet (45') - The Von Trolley Quartet (At)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00
Candid (55') - Regia: Cristian Pepino - Teatrul Ţăndărică (Ro)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Opposites attract - Regia: Dorina Chiriac şi Florin Piersic Jr - Teatrul Metropolis (Ro)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Deşteptarea primăverii (2h10') - Regia: Victor Ioan Frunză - Teatrul "Maria Filotti" (Ro)

Teatrul Gong - Sala Parter
Sageata Ora 19:30
Şi caii se împuşcă, nu-i aşa? - Regia: Chris Simion - Teatrul Undercloud

Piaţa Mare - Scenă
Sageata Ora 20:30
Nomade (1h30') - Regia: Marc Labelle - Kleztory (Ca)

Club Imperium
Sageata Ora 21:30
Three graces (1h20') - Café Antarsia Ensemble (Us)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
Râs de şobolan (1h35') - Regia: Oded Kotler - The Cameri Theatre (Il)

Hala Simerom
Sageata Ora 22:00
Faust (2h20') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Piaţa Mică - Piaţa Mare
Sageata Ora 22:00
Spectacol itinerant: Babilonia (60') - Plasticiens Volants (Fr)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
Al aire (1h10') - Coregrafia: Myriam Gonzalez-Gay - Dantea - Compañía de Danza Teatro (Es)


Sâmbătă, 7 iunie 2008

Biblioteca Astra - Sala de lectură (Sediul Nou)
Sageata Ora 12:00
Spectacol-lectură: Spaţiul furios de Valère Novarina, traducerea Paola Bentz Fauci

Biblioteca Astra - Foaier (Sediul Nou)
Sageata Ora 14:30
Conferinţă: Spaţiul furios
Lansări de carte: pentru Louis de Funès, animalul timpului, Spaţiul furios - Valère Novarina

Tramvai Răşinari
Sageata Ora 15:00
Un tramvai numit Popescu (2h) - regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Universitatea "Lucian Blaga"
Sageata Ora 15:00
Workshop: Talk back seminars - Leeds Metropolitan University & ULBS - Teatrologie (60') (Ro)

Teatrul Gong
Sageata Ora 17:00
Stories about divine love, everlasting joy and human desire (1h30') - Bhakti Devi (At)

Piaţa Mică
Sageata Ora 17:00
The Von Trolley Quartet (45') - The Von Trolley Quartet (At)

Casa de Cultură a Sindicatelor - Sala de Sport
Sageata Ora 17:30
Geniul crimei (1h15') - Regia: Theodor Cristian Popescu - Teatru 74 (Ro)

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 18:00
Fanfara 10 prăjini (45') (Ro)

Sageata Ora 19:00
Canelle (2h) - Canelle (Fr)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
Fatherlessness (3h) - Regia: Yuriy Kordonsky - Orkeny Istvan Szinhaz (Hu)

Parcul Tineretului
Sageata Ora 20:30
A midsummernights tree (60') - Regia: Markus Pabst şi Maximilian Rambaek - A Midsummernights Tree (De)

Atrium Cafe
Sageata Ora 21:30
Nomade (1h30') - Regia: Marc Labelle - Group Kleztory (Ca)

Cisnădioara
Sageata Ora 21:00 Three graces (1h20') - Café Antarsia Ensemble (Us)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
Trei surori (60') - Regia: Hiroshi Koike - Pappa Tarahumara (Jp)

B-dul Nicolae Bălcescu - Piaţa Mare
Sageata Ora 22:00
Spectacol itinerant: Nuit de lumière (50') - Karnavires (Fr)

Hala Simerom
Sageata Ora 22:00
Faust (2h20') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
Solas (1h20') - Coregrafia: Myriam Gonzalez-Gay - Dantea Modern Flamenco Dance Theatre (Es)


Duminică, 8 iunie 2008

B-dul Nicolae Bălcescu
Sageata Ora 11:00
The Von Trolley Quartet (45') - The Von Trolley Quartet (At)

Teatrul Naţional "Radu Stanca" - Parcare
Sageata Ora 15:00
Astăzi nu se fumează (1h 30') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (Ro)

Teatrul Naţional "Radu Stanca"
Sageata Ora 19:00
În rolul victimei - Regia: Felix Alexa - Teatrul Metropolis (Ro)

Parcul Tineretului
Sageata Ora 20:30
A midsummernights tree (1h20') - Regia: Markus Pabst şi Maximilian Rambaek - A Midsummernights Tree (De)

Cisnădioara
Sageata Ora 21:00
Nomade (1h30') - Regia: Marc Labelle - Kleztory (Ca)

Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 21:30
D'Orient (1h) - Regia: Thierry Smits - Cie Thor (Be)

Hala Libra - Balanţa
Sageata Ora 22:00
Urlo (1h40') - Regia: Pippo Delbono - Compagnia Pippo Delbono (It)

Pavilion 2007
Sageata Ora 22:30
Solas (1h20') - Coregrafia: Myriam Gonzalez-Gay - Dantea - Compañía de Danza Teatro (Es)

Piaţa Mare
Sageata Ora 20:30
Ceremonia de închidere a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu - Ediţia a XV-a
Concert Proconsul - în colaborare cu Fundaţia Artmania

Sageata Ora 22:00
Don Quichotte (60') - Plasticiens Volants (Fr)

Sageata Ora 23:00
Foc de artificii



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Teatru Sibiu 2008


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Cum îţi schimbă un spectacol rolul, Delia Marinescu
 Teatrul fluid: Salt - FITS 2008, Oltiţa Cîntec
 Dramele unei lumi derutate - FITS 2008, Magdalena Boiangiu
 Energiile spectacolului - FITS 2008, Doina Papp
 Superlativele FITS 2008, Oana Stoica
 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Teatru Sibiu 2008


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer