Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de teatru Poveşti pentru copii şi oameni mari, Alba Iulia, 2008

Programul Festivalului de Teatru Poveşti pentru Copii şi Oameni Mari, Alba Iulia, 2008


Comunicat de presă

octombrie 2008
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Prefaţa Festivalului "Poveşti pentru Copii şi Oameni Mari", 2008
26 septembrie 2008

Sageata Ora 19.00, Duel - Compania Noteprod - Paris / Franţa - Casa de Cultură a Sindicatelor



Programul Festivalului "Poveşti pentru Copii şi Oameni Mari", 2008
Alba Iulia, 8-12 octombrie 2008, ediţia a III-a

Provocări


Miercuri, 8 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - Trei prinţese fermecate, regia Cristian Pepino / Teatrul Prichindel Alba Iulia - sala Teatrului de Păpuşi Prichindel
Sageata Ora 10.45 - Clovni şi bucurii pentru copii (momente de circ şi animaţie stradală pentru cei mici şi cei mari) - Mizart şi studenţii UAT Târgu Mureş - în faţa Casei de Cultură a Studenţilor.
Sageata Ora 11.00 - Albă ca Zăpada, regia Bogdan Drăgulescu / Teatrul de Păpuşi Constanţa - sala Casei de Cultură a Studenţilor.
Sageata Ora 12.00 - Conferinţă de presă (lansarea ziarului festivalului) - Centrul de presă al festivalului
Sageata Ora 18,30 - Deschiderea oficială a festivalului şi vernisajul expoziţiei de fotografie "Poveşti şi teatru la Alba Iulia"- sala Casa de Cultură a Sindicatelor
Sageata Ora 19.00 - Hamlet, regia Radu Nica / Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu - sala Casei de Cultură a Sindicatelor.
Sageata Ora 21.00 - Geniul crimei, regia Theodor Cristian Popescu / Teatru 74 Târgu-Mureş - sala Teatrului de Păpuşi Prichindel.
Sageata Ora 22.30 - Apolodor - Concert Ada Milea - sala Casei de Cultură a Studenţilor.
Sageata Ora 23.30 - Lansare de carte: Singurul Dumnezeu disponibil / Laurenţiu Blaga.

Sageata Ora 12.00 - 14.00 - De ce mai mergem azi la teatru?! Workshop de actorie - Coordonator: regizor Radu Nica - Liceul H.C.C. (sală mansardă).
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Personaje - Costume - Poveşti / Workshop de confecţionare costume din materiale refolosibile şi textile - Coordonator: scenograf Mariana Pachis - Liceul de Arte Plastice.
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Teatrul - Adeziv interuman / Workshop de scenografie - Coordonator: scenograf Dobre Kothay Judit - Liceul de Arte Plastice.
Sageata Ora 17.00 - 18.00 - Curs chitară flamenco - Coordonatori: chitară flamenco începători - Luis Valero; chitară flamenco avansaţi - Jose - Luis Dominguez - Muzeul Naţional al Unirii.
Sageata Ora 17.00 - 18.00 - Curs flamenco - Coordonatori dans: Julian Vicente (Kuky) şi Melinda Sala - Casa de Cultură a Studenţilor, Sala Oglinzilor.


Joi, 9 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - Cafeaua cu tâlc, conferinţă de presă - Centrul de presă al festivalului.
Sageata Ora 10.00 - Cenuşăreasa, regia Dan Hândorean / Teatrul Gong Sibiu - sala Teatrului de Păpuşi
Sageata Ora 11.45 - Clovni şi bucurii pentru copii (momente de circ şi animaţie stradală pentru cei mici şi cei mari) Mizart şi studenţii UAT Târgu Mureş - Casa de Cultură Lucian Blaga Sebeş.
Sageata Ora 12.00 - Spărgătorul de nuci, regia Traian Savinescu / Teatrul de Păpuşi Baia Mare - Casa de Cultură Lucian Blaga Sebeş.
Sageata Ora 13.00 - Tableta de teatru pentru studenţi (moment realizat de studenţii UAT Târgu - Mureş în curtea Universităţii 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia).
Sageata Ora 17.00 - Cerere în căsătorie, regia Robert Raponja (Croaţia), Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu - sala Teatrului de Păpuşi Prichindel.
Sageata Ora 18.30 - Lansare de carte: Regia spectacolului de animaţie / Cristian Pepino
Sageata Ora 19.00 - Requiem, regia Alexander Hausvater / Teatrul Bacovia, Bacău - sala Casei de Cultură a Sindicatelor
ORA 21.00 - Bellissimo, un spectacol de Anthony Magnie / Cie Viva La Commedia - spectacol de Commedia Dell'Arte - Casa de Cultură a Studenţilor
Sageata Ora 23.00 - Jazz'n Bossa / Concert - Clubul festivalului, Pub 13

Sageata Ora 12.00 - 15.00 - De ce mai mergem azi la teatru?! Workshop de actorie - Coordonator: regizor Radu Nica - Liceul H.C.C. (sală mansardă).
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Personaje - Costume - Poveşti / Workshop de confecţionare costume din materiale refolosibile şi textile - Coordonator: scenograf Mariana Pachis - Liceul de Arte Plastice
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Teatrul - Adeziv interuman / Workshop de scenografie - Coordonator: scenograf Dobre Kothay Judit - Liceul de Arte Plastice
Sageata Ora 17.00 - 18.00 - Curs chitară flamenco - Coordonatori: chitară flamenco începători - Luis Valero; chitară flamenco avansaţi - Jose-Luis Dominguez - Muzeul Naţional al Unirii.
Sageata Ora 17.00-18.00 - Curs flamenco - Coordonatori dans: Julian Vicente(Kuky) şi Melinda Sala - Casa de Cultură a Studenţilor, Sala Oglinzilor.


Vineri, 10 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - Cafeaua cu tâlc, conferinţă de presă - Centrul de presă al festivalului.
Sageata Ora 10.00 - Pinocchio, regia Cristian Pepino, Teatrul Colibri Craiova - sala Teatrului de Păpuşi Prichindel
Sageata Ora 11.45 - Clovni şi bucurii pentru copii (momente de circ şi animaţie stradală pentru cei mici şi cei mari) Mizart şi studenţii UAT Târgu Mureş - în faţa Casei de Cultură a Studenţilor.
Sageata Ora 12.00 - Dumbrava minunată, regia Oana Leahu, Teatrul de Animaţie Bacău - sala Casei de Cultură a Studenţilor.
Sageata Ora 13.00 - Tableta de teatru pentru liceeni (moment realizat de studenţii UAT Târgu - Mureş - curtea Liceului de Muzică şi Arte Plastice).
Sageata Ora 17.00 - Doi într-o barcă, regia Mircea Creţu, Compania "Cişmeaua Roşie" Bucureşti - Sala Teatrului de Păpuşi Prichindel.
Sageata Ora 19.00 - Măscăriciul, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul Bulandra, Bucureşti - sala Casei de Cultură a Studenţilor
Sageata Ora 21.00 - Nos limites - Alexandra N. Possee Assoc Compagnie (spectacol de teatru - dans Franţa) - Sala Casei de Cultură a Sindicatelor.
Sageata Ora 23.30 - Uşa de Matei Vişniec, regia Adriana Ghiniţă, Casa de Cultură a Sindicatelor din Arad - Între zidurile cetăţii, Pub 13/ Ryma.

Sageata Ora 11.00 - 14.00 - Dramaturgia cotidianului - X Days (spectacole lectură şi vizionări de filme) Coordonatori: prof.univ.dr. Miruna Runcan, conf. univ. dr. Cristian Buricea Mlinarcic şi asist. univ.drd. Raluca Sas; cu participarea studenţilor UBB Cluj şi UAT Târgu - Mureş - Liceul H.C.C. (sala mansardă).
Sageata Ora 12.00 - 15.00 - De ce mai mergem azi la teatru?! Workshop de actorie - Coordonator: regizor Radu Nica - Liceul H.C.C. (sală mansardă).
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Teatrul - Adeziv interuman / Workshop de scenografie - Coordonator: scenograf Dobre Kothay Judit - Liceul de Arte Plastice.
Sageata Ora 17.00 - 18.00 - Curs chitară flamenco - Coordonatori: chitară flamenco începători - Luis Valero, chitară flamenco avansaţi - Jose-Luis Dominguez - Muzeul Naţional al Unirii.
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Personaje - Costume - Poveşti / Workshop de confecţionare costume din materiale refolosibile şi textile - Coordonator: scenograf Mariana Pachis - Liceul de Arte Plastice
Ora 17.00 - 18.00 - Curs flamenco - Coordonatori dans: Julian Vicente(Kuky) şi Melinda Sala - sala Casei de Cultură a Studenţilor, Sala Oglinzilor.


Sâmbătă, 11 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - Cafeaua cu tâlc, conferinţă de presă / lansarea suplimentului revistei ManInFest - Centrul de presă al festivalului.
Sageata Ora 10.00 - Zurinka, regia Gavril Cadariu, Teatrul Ariel Târgu -Mureş - sala Teatrului de Păpuşi Prichindel.
Sageata Ora 11.45 - Clovni şi bucurii pentru copii (momente de circ şi animaţie stradală pentru cei mici şi cei mari) Mizart şi studenţii UAT Târgu Mureş - în faţa Casei de Cultură a Studenţilor.
Sageata Ora 12.00 - Albă ca Zăpada, regia Decebal Marin, Teatrul Puck Cluj Napoca - sala Casei de Cultură a Studenţilor
Sageata Ora 19.00 - Taxi Vinil, regia Luisa Brandsdörfer, Teatrul Ariel - Underground Târgu - Mureş - la Teatrul de Păpuşi Prichindel.
Sageata Ora 21.00 - Concert A.G. Weinberger - Casa de Cultură a Studenţilor.
Sageata Ora 23.00 - Clubul festivalului - Insomnii cu... teatru: Netotu', regia Cristi Juncu / one man show/ Teatru 74 Târgu Mureş - Pub 13.

Sageata Ora 11.00 - 14.00 - Dramaturgia cotidianului - X Days (spectacole lectură şi vizionări de filme) Coordonatori: prof.univ.dr. Miruna Runcan, conf. univ. dr. Cristian Buricea Mlinarcic şi asist. univ.drd. Raluca Sas; cu participarea studenţilor UBB Cluj şi UAT Târgu - Mureş / Lansarea suplimentului revistei ManInFest - Liceul H.C.C. (sală mansardă )
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - De ce mai mergem azi la teatru?! / Workshop de actorie - Coordonator: regizor Radu Nica - Liceul H.C.C. (sală mansardă).
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Personaje - Costume - Poveşti / Workshop de confecţionare costume din materiale refolosibile şi textile - Coordonator: scenograf Mariana Pachis - Liceul de Arte Plastice.
Sageata Ora 16.00 - 18.00 - Teatrul - Adeziv interuman / Workshop de scenografie - Coordonator: scenograf Dobre Kothay Judit - Liceul de Arte Plastice.
Sageata Ora 17.00 - 18.00 - Curs chitară flamenco - Coordonatori: chitară flamenco începători - Luis Valero; chitară flamenco avansaţi - Jose-Luis Dominguez - Muzeul Naţional al Unirii.
Sageata Ora 17.00 - 18.00 - Curs flamenco - Coordonatori dans: Julian Vicente (Kuky) şi Melinda Sala - sala Casei de Cultură a Studenţilor, Sala Oglinzilor.


Duminică, 12 octombrie 2008


Sageata Ora 10.00 - Cafeaua cu tâlc, conferinţă de presă - Centrul de presă al festivalului.
Sageata Ora 10.00 - Coppelia, regia Bogdan Drăgulescu, Teatrul Gulliver Galaţi - Sala Teatrului de Păpuşi Prichindel.
Sageata Ora 12.00 - Căruţa cu poveşti - Motanul Încălţat şi Scufiţa Roşie, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul De Marionete Arad - Mall.
Sageata Ora 13.00 - Carnavalul personajelor din poveşti şi parada costumelor - Mall.
Sageata Ora 17.00 - Spectacol de magie şi imagine pentru copii şi adulţi realizat de Mariana Pachis - Mall.
Sageata Ora 16.30 - Lansare carte: Teatrul - de la rit la psihodramă / Sorin Crişan - Pavilion.
Sageata Ora 18.40 - Clovni şi bucurii pentru copii (momente de circ şi animaţie stradală pentru cei mici şi cei mari) Mizart şi studenţii UAT Târgu Mureş - în faţa Casei de Cultură a Sindicatelor.
Sageata Ora 19.00 - Don Quijote, regia Dan Puric / Fundaţia Art Production cu sprijinul Teatrului Naţional Bucureşti - Casa de Cultură a Sindicatelor.
Sageata Ora 21.30 - A flor de piel, un spectacol de Luis de la Carrasca, Cie Flamenco Vivo - sala Casei de Cultură a Studenţilor.

Sageata Ora 11.00 - 14.00 - Dramaturgia cotidianului - X Days (spectacole lectură şi vizionări de filme) Coordonatori: prof.univ.dr. Miruna Runcan, conf. univ. dr. Cristian Buricea Mlinarcic şi asist. univ.drd. Raluca Sas; cu participarea studenţilor UBB Cluj şi UAT Târgu - Mureş - Liceul H.C.C. (sala mansardă).
Ora 16.00 - 18.00 - De ce mai mergem azi la teatru?! / Workshop de actorie - Coordonator: regizor Radu Nica - Liceul H.C.C. (sală mansardă).





 Toate articolele despre Festivalul de teatru Poveşti pentru copii şi oameni mari, Alba Iulia, 2008


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Festivalul de Teatru de la Alba Iulia 2008 sau nevoia de poveşti, Smaranda Şchiopu, Silvia Dumitrache
 A început! - Festivalul de Teatru Poveşti pentru Copii şi Oameni Mari, Alba Iulia, 2008, Florian-Rareş Tileagă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer