Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de teatru Piatra Neamţ, 2008

Programul Festivalului de teatru Piatra Neamţ, 2008


Comunicat de presă

octombrie 2008
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Teatrul Tineretului Piatra Neamţ organizează în perioada 19-29 octombrie cea de a XXIII-a ediţie a Festivalului de Teatru Piatra Neamţ.

Începând de anul trecut, Festivalul de Teatru are 2 secţiuni bazate pe concepte artistice diferite:
Sageata Secţiunea Un regal teatral reuneşte într-o gală extraordinară spectacole realizate de artişti consacraţi ai scenei teatrului românesc (selecţioner: criticul de teatru Alice Georgescu).
Sageata Secţiunea Pledez pentru tine(ri) este construită sub formă de concurs, pe două categorii: şcoli de teatru - studenţi şi absolvenţi la actorie şi regie (selecţioner: criticul de teatru Mihaela Michailov) şi profesionişti - artişti cu vârsta până în 35 de ani (selecţioner: criticul de teatru Oltiţa Cîntec).

Prin realizarea unei secţiuni care se adresează tinerilor artişti, Teatrul Tineretului îşi propune să construiască o rampă de lansare pentru noua generaţie implicată în fenomenul teatral. Festivalul va oferi posibilitatea şi cadrul propice pentru afirmarea şi descoperirea tinerilor artişti.

Pe lângă acestea, festivalul oferă publicului tânăr şansa de a viziona spectacole şi de a participa la manifestări culturale care să fie "în ton" cu preferinţele acestei generaţii.

Acest proiect este finanţat de Ministerul Culturii şi Cultelor cu sprijinul Consiliului Judeţean Neamţ, Consiliului Municipal şi Primăriei Piatra Neamţ.


Programul Festivalului de teatru Piatra Neamţ, 2008
Ediţia a XXIII-a
Duminică, 19 octombrie 2008

Sageata Ora 15.00 - sala Teatrului Tineretului
Muze în dialog
- expoziţie colectivă de arte plastice
Vernisează Lucian Strochi.

Sageata Ora 18.00 - sala Teatrului Tineretului
Aşteptându-l pe Godot de Samuel Beckett, regia Silviu Purcărete
Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu (RT)

Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
Se iubesc
de Pierre Palmade şi Muriel Robin, regia Cătălin Saizescu
Asociaţia ST. Art (TP)


Luni, 20 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - sala Teatrul Tineretului
Julieta - Un dialog despre iubire
de András Visky, regia Ioana Petcu
Universitatea G. Enescu Iaşi, Departamentul de Teatru (TS)
Notă: textul acestei piese a fost publicat de Editura LiterNet şi poate fi descărcat gratuit de aici.

Sageata Ora 17.00 - sala Teatrului Tineretului
Opposites Attract de Bruce Kane, regia Dorina Chiriac şi Florin Piersic Jr
Teatrul Metropolis Bucureşti (TP)

Sageata Ora 19.00 - sala Teatrului Tineretului
Spectacol lectură: Just for Fun
de Toni Zaharia, regia Szabó K. István

Sageata Ora 21.00 - Club Tonique
Dragostea durează 3 ani de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion
Teatrul Undercloud (TP)

Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
Umbra albastră
de Bryan Reynolds, regia Răzvan Mureşan
Teatrul Naţional Lucian Blaga Cluj (TP)


Marţi, 21 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - sala Teatrului Tineretului
norway.today
de Igor Bauersima, regia conf. dr. Mihaela Werner
Universitatea G. Enescu, Iaşi, Departamentul de Teatru, în colaborare cu Ateneul Tătăraşi şi Centrul Cultural German, Iaşi (TS)
Notă: textul acestei piese a fost publicat de Editura LiterNet şi poate fi descărcat gratuit de aici.

Sageata Ora 12.00 - Teatrul Tineretului
Colocviu: "Cine are nevoie de tinerii artişti?"

Moderatori: Oltiţa Cîntec şi Mihaela Michailov

Sageata Ora 17.00 - sala Teatrului Tineretului
No One de Carmen Vioreanu, regia Carmen Vioreanu
Teatrul Metropolis Bucureşti (TP)

Sageata Ora 21.00 - Club Tonique
Mad About the Boy de Emmanuel Adely, regia Giorgiana Elena Popan
Universitatea Babeş Bolyai Cluj-Napoca (TS)

Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
With a Little Help from My Friends de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi (TS)


Miercuri, 22 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - sala Teatrului Tineretului
A douăsprezecea noapte
de William Shakespeare, regia Mihai Constantin
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti, Facultatea de Teatru (TS)

Sageata Ora 18.00 - sala Teatrului Tineretului
Sex, Drugs and Rock'n'Roll
de Eric Bogosian, regia Emanuel Pârvu
Teatrul Sică Alexandrescu Braşov (TP)

Sageata Ora 21.00 - Club Tonique
L-V: 8-16
după Rodrigo Garcia, regia Ioana Păun
Teatrul Luni de la Green Hours (TS)

Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
Treapta a noua
de Tom Ziegler, regia Adriana Popovici
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti, Facultatea de Teatru (TS)


Joi, 23 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - sala Teatrului Tineretului
Platonov
de A.P. Cehov, regia prof.asoc. Liviu Lucaci
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti, Facultatea de Teatru (TS)

Sageata Ora 16.00 - Club Tonique
Flori, fete, filme sau băieţi
de Cornel Mimi Brănescu, regia Radu Popescu
Asociaţia Teatrul.Ro - Teatrul Luni de la Green Hours, Bucureşti (TP)

Sageata Ora 18.00 - sala Teatrului Tineretului
Colonelul şi păsările
de Hristo Boicev, regia Alexandru Dabija
Teatrul Sică Alexandrescu Braşov (TP)

Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
Fool for Love de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti, Facultatea de Teatru (TS)


Vineri, 24 octombrie 2008

Sageata Ora 10.00 - sala Teatrului Tineretului
Femeia ca un câmp de luptă
de Matei Vişniec, regia Eugen Făt
Teatrul Dramatic Fani Tardini Galaţi (TP)

Sageata Ora 12.00 - Teatrul Tineretului
Lansare de carte: Made in Poland. Antologie de dramaturgie poloneză contemporană.
- Editura ART - selecţie realizată de Iulia Popovici
Prezintă: Iulia Popovici şi Ionuţ Sociu

Sageata Ora 17.00 - sala Teatrului Tineretului
Terorism
de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia Claudiu Goga
Teatrul de Stat Oradea (TP)

Sageata Ora 21.00 - Club Gatsby
Just Push Play
, spectacol de improvizaţie, regia Dragoş Muscalu

Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
De mână de Sofia Freden, regia Radu Afrim
Teatrul Andrei Mureşanu, Sf Gheorghe (TP)


Sâmbătă, 25 octombrie 2008

Sageata Ora 12.00 - sala Teatrului Tineretului
Requiem de Hanoch Levin, regia Alexander Hausvater
Teatrul Municipal Bacovia, Bacău (TP)

Sageata Ora 17.00 - sala Teatrului Tineretului
Interzis sub 18 ani
de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun
Teatrul foarte Mic Bucuresti (TP)

Sageata Ora 20.00 - Club Gatsby
Concert Nightlosers


Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
Coca Blues de Ioan Peter (Pit), regia Cristian Ban
Universitatea Babeş Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de Teatru şi Televiziune în colaborare cu Teatrul Naţional Timişoara (TS)


Duminică, 26 octombrie 2008

Sageata Ora 17.00 - sala Teatrului Tineretului
Jacques sau supunerea
de Eugene Ionesco, regia Florin Fătulescu
Teatrul Mic Bucureşti (RT)

Sageata Ora 23.00 - sala Teatrului Tineretului
Omul pernă de Martin McDonagh, un spectacol de Radu Afrim
Teatrul Maria Filloti Brăila (RT)


Luni, 27 octombrie 2008

Sageata Ora 18.00 - sala Teatrului Tineretului
Un Tango Mas un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia de scenă Alexandru Dabija
Teatrul Odeon Bucureşti (RT)

Sageata Ora 21.00 - sala Teatrului Tineretului
Decernarea premiilor - secţiunea PLEDEZ PENTRU TINE(RI)


Sageata Ora 22.00 - Sala Teatrului Tineretului
Marea dragoste a lui Mihail Sebastian
, un spectacol de Diana Maria Mihailopol, spectacol independent


Marţi, 28 octombrie 2008

Sageata Ora 12.00 - Teatrul Tineretului
Lansare de carte - Fundaţia Culturală "Camil Petrescu":
Carte cu Gina Patrichi
de Mircea Morariu
Valeriu Moisescu - Persistenţa memoriei
Dramaturgi basarabeni de azi, antologie de Oana Borş şi Andreea Dumitru, cuvânt înainte de Florica Ichim
Dramaturgie contemporană din Balcani, antologie de Andreea Dumitru, cu o prefaţă de Ioana Ieronim
Prezintă Florica Ichim.

Sageata Ora 17.00 - sala Teatrului Tineretului
Capra sau Cine e Sylvia? de Edward Albee, regia Alexandru Dabija
Teatrul Act Bucureşti (RT)

Sageata Ora 22.00 - sala Teatrului Tineretului
Camera de hotel de Barry Gifford, regia Alexandru Dabija
Teatrul Odeon Bucureşti (RT)


Miercuri, 29 octombrie 2008

Sageata Ora 18.00 - sala Teatrului Tineretului
Aşteptând la arlechin de Noel Coward, regia Ion Cojar
Teatrul Naţional Ion Luca Caragiale Bucureşti (RT)


Legendă:
RT = Spectacole în secţiunea REGAL TEATRAL (Selecţioner: Alice Georgescu)
TP = Spectacole în secţiunea PLEDEZ PENTRU TINE(RI) PROFESIONIŞTI (Selecţioner: Oltiţa Cîntec)
TS = Spectacole în secţiunea PLEDEZ PENTRU TINE(RI) STUDENŢI (Selecţioner: Mihaela Michailov)

Proiect finanţat de Ministerul Culturii şi Cultelor, cu sprijinul Consiliului Judeţean Neamţ, al Consiliului Municipal şi al Primăriei Piatra Neamţ.



 Toate articolele despre Festivalul de teatru Piatra Neamţ, 2008


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Pe drumuri de pulbere vie - Festivalul de Teatru de la Piatra Neamţ 2008, Alice Georgescu
 Din fotoliul juriului - Festivalul de Teatru de la Piatra Neamţ, 2008, Iulia Popovici
 Proiect-cocktail - Festivalul de Teatru Piatra Neamţ, 2008, Doru Mareş
 Nominalizări şi premii ale secţiunii PLEDEZ PENTRU TINE(RI) - Piatra Neamţ, 2008, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer