Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de teatru Piatra Neamţ, 2008

Nominalizări şi premii ale secţiunii PLEDEZ PENTRU TINE(RI) - Piatra Neamţ, 2008


Comunicat de presă

octombrie 2008
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
În urma desfăşurării secţiunii PLEDEZ PENTRU TINE(RI), din cadrul Festivalului de Teatru Piatra Neamţ, ediţia a XXIII-a, 2008, juriul, format din: Iulia Popovici (preşedinte), Gianina Cărbunariu, Alina Herescu, Bács Miklós şi Marius Damian, a decis următoarele nominalizări şi premii:

Premiul de dramaturgie - nu se acordă

I. Şcoli de teatru

1. Premiul pentru cel mai bun spectacol

Nominalizări:

Sageata A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia prof. asoc. Mihai Constantin
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Fool for Love de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Treapta a noua de Tom Ziegler, regia prof. univ. dr. Adriana Popovici
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Câştigător:

Sageata A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia prof. asoc. Mihai Constantin
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


2. Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal

Nominalizări:

Sageata Lari Giorgescu pentru rolul din spectacolul L-V: 8-16 de Ioana Păun, după Rodrigo Garcia, regia Ioana Păun
Teatrul LUNI de la Green Hours

Sageata Adrian Nicolae (Eddie) din Fool for Love de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Vlad Volf (Andi) din With a Little Help from My Friends de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi

Câştigător:

Sageata Adrian Nicolae pentru rolul Eddie din Fool for Love de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


3. Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar

Nominalizări:

Sageata Thomas Ciocsirescu (Malvolio) din A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia prof. asoc. Mihai Constantin
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Darius Daradici (Sir Toby) din A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia prof. asoc. Mihai Constantin
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Ionuţ Vişan (Martin) din Fool for Love de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Câştigător:

Sageata Thomas Ciocsirescu pentru rolul Malvolio din A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia prof. asoc. Mihai Constantin
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


4. Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal

Nominalizări:

Sageata Giorgiana Elena Popan pentru rolul din spectacolul Mad About the Boy de Emmanuel Adely, regia Giorgiana Elena Popan
Universitatea Babeş Bolyai Cluj-Napoca

Sageata Ana Ularu (May) din Fool for Love de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Valentina Zaharia (Joanna Mcneal) din Treapta a noua de Tom Ziegler, regia prof. univ. dr. Adriana Popovici
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Câştigătoare:

Sageata Valentina Zaharia pentru rolul Joanna Mcneal din Treapta a noua de Tom Ziegler, regia prof. univ. dr. Adriana Popovici
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


5. Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar

Nominalizări:

Sageata Ilinca Manolache (Maria) din A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia prof. asoc. Mihai Constantin
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Sageata Olimpia Melinte (Ruxi) din With a Little Help from My Friends de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi

Sageata Monica Săndulescu (Tracy) din Treapta a noua de Tom Ziegler, regia prof. univ. dr. Adriana Popovici
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti

Câştigătoare:

Sageata Monica Săndulescu pentru rolul Tracy din Treapta a noua de Tom Ziegler, regia prof. univ. dr. Adriana Popovici
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


6. Premiul de regie

Sageata Alexandru Dumitru Măzgăreanu pentru regia spectacolului Fool for Love de Sam Shepard
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


7. Premiul de scenografie
Sageata Ioana Pashca pentru scenografia spectacolului Fool for Love de Sam Shepard, regia Alexandru Dumitru Măzgăreanu
Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti


II. Profesionişti

1. Premiul pentru cel mai bun spectacol

Sageata With a Little Help from My Friends de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi

Sageata De mână de Sofia Frèden, regia Radu Afrim
Teatrul Andrei Mureşanu, Sfântul Gheorghe


2. Premiul pentru cel mai bun actor

Nominalizări:

Sageata Dorin Ceoarec (Aron) din De mână de Sofia Frèden, regia Radu Afrim
Teatrul Andrei Mureşanu, Sfântul Gheorghe

Sageata Sebastian Marina (Petronel) din De mână de Sofia Frèden, regia Radu Afrim
Teatrul Andrei Mureşanu, Sfântul Gheorghe

Sageata Cosmin Maxim (Miki) din With a Little Help from My Friends de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi

Câştigător:

Sageata Cosmin Maxim pentru rolul Miki din With a Little Help from My Friends de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi


3. Premiul pentru cea mai bună actriţă

Nominalizări:

Sageata Claudia Ardelean (Nadja) din De mână de Sofia Frèden, regia Radu Afrim
Teatrul Andrei Mureşanu, Sfântul Gheorghe

Sageata Florina Gleznea pentru Opposites Attract de Bruce Kane, regia Dorina Chiriac şi Florin Piersic Jr.
Teatrul Metropolis Bucureşti

Sageata Elena Popa (Nina) din De mână de Sofia Frèden, regia Radu Afrim
Teatrul Andrei Mureşanu, Sfântul Gheorghe

Câştigătoare:

Sageata Elena Popa pentru rolul Nina din De mână de Sofia Frèden, regia Radu Afrim
Teatrul Andrei Mureşanu, Sfântul Gheorghe


4. Premiul de regie
Sageata Radu Apostol pentru regia spectacolului With a Little Help from My Friends de Maria Manolescu
Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi


5. Premiul de scenografie - nu se acordă



 Toate articolele despre Festivalul de teatru Piatra Neamţ, 2008


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Pe drumuri de pulbere vie - Festivalul de Teatru de la Piatra Neamţ 2008, Alice Georgescu
 Din fotoliul juriului - Festivalul de Teatru de la Piatra Neamţ, 2008, Iulia Popovici
 Proiect-cocktail - Festivalul de Teatru Piatra Neamţ, 2008, Doru Mareş
 Programul Festivalului de teatru Piatra Neamţ, 2008, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer