Prima pagină
 Cele mai noi articole
 Cronici filme
 Cronici teatru
 Cronici diverse
 Cronici muzică
 Galerii foto teatru
 Eclectic
Cronici Festivalul Naţional de Teatru 2008

Text mai mic Text mai mare 
Articol publicat exclusiv pe LiterNet.ro

Cronica (fericită) de 5 rânduri - FNT 2008: Boala familiei M şi Cvartet pentru o lavalieră


Oana Stoica
noiembrie 2008


Boala familiei M,
regia Radu Afrim

Iar a făcut Afrim un spectacol ţesut din aer, din culori şi din stări letargice, iar a intrat delicat în demenţa de acasă (ce-i mai place regizorului să se joace cu maladivul familial!), iar ne-a înnebunit pe toţi de frumuseţe şi durere de-am dat în râsu-plânsu! Ne joacă pe degete Afrimul, ne ia peste picior, ne flutură imagini dureros de frumoase prin faţa ochilor, ne schilodeşte sufletul cu tristeţi lungi de sfârşit de lume, râde de şi cu noi şi apoi gata, spectacolul s-a terminat, mergeţi liniştiţi la locurile voastre. Şi noi plecăm forţaţi, sperând să ne întoarcem. Despre Boala familiei M pe larg, în curând, după convalescenţă.


Cvartet pentru o lavalieră,
coregrafia Vava Ştefănescu

Sunt claustrofobă. Nu e o descoperire epocală şi nu sunt singura pe lume căreia i se întâmplă chestia asta. Vava Ştefănescu a ţinut să ne arate că claustrofobia poate fi o treabă serioasă, la nivel planetar. Să te sufoci în propria existenţă monotonă. Să te sufoci în propriile concepţii care s-au rigidizat, în automatisme, în tabieturi. Să te sufoci în sex (la propriu, sexul e claustrofob!). Să te sufoci în propriile relaţii care devin închisori (vă mai amintiţi strigătul Soţiei din Viaţa cu un idiot al lui Zholdak, acel "nu te mai suport" urlat dimineaţa unui străin lângă care s-a trezit şi care este întâmplător chiar Soţul?). Să te sufoci în tine însuţi, într-un corp - temniţă, într-un suflet - temniţă. Să te sufoci forţat de alţii/altele sau chiar de propriul ego sau să te sufoci accidental. Ideea e că volens-nolens, te sufoci şi asta nu sună nici pe departe ca un slogan de genul "hai să ne sufocăm împreună". Închişi într-o cabină telefonică, Carmen Coţofană, Mihaela Dancs şi Mihai Mihalcea încearcă să supravieţuiască. La început e funny, apoi devine obositor (pentru performeri) şi se termină disperant. Folosind relaţia cu puţinele obiecte avute la dispoziţie (gen propriile haine), cei trei dau o luptă pentru supravieţuire din care asemănarea cu camerele de gazare ale celui de-al Treilea Reich nu este exclusă, fie şi la nivel pur metaforic. Cvartet pentru o lavalieră este o instalaţie senzorială, dincolo de relaţia sunet - performance - mişcare. Un spectacol absolut fluctuant, fără scenariu, bazat exclusiv pe improvizaţie. Exact ca viaţa.



Votaţi acest spectacol/eveniment:

Media: 4.2/5 (136 voturi)  Detalii

Votaţi acest articol:

Media: 3.5/5 (6 voturi)  Detalii


Alte articole Festivalul Naţional de Teatru 2008

 Articol publicat exclusiv pe LiterNet.ro Selecţia ca act performativ - FNT 2008, Mihaela Michailov (Media: 3.8/5 - 12 voturi)
 Suficienţa naţională - FNT 2008, Magdalena Boiangiu (Media: 5.0/5 - 4 voturi)
 Articol publicat exclusiv pe LiterNet.ro Prinzînd polemica de coadă - FNT 2008, Iulia Popovici (Media: 3.7/5 - 9 voturi)
 Articol publicat exclusiv pe LiterNet.ro Pe marginea Festivalului Naţional de Teatru 2008: o tentativă de polemică, Cristina Modreanu (Media: 3.6/5 - 10 voturi)
 În aşteptare - FNT 2008, Alice Georgescu (Media: 4.4/5 - 9 voturi)
 Toate cronicile

COMENTARII CITITORI

0 comentarii


S, 20 mar. 2010
Foto
Click pentru a mari imaginea

Resurse
 Alte articole de Oana Stoica

Scrieţi la LiterNet
Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm