Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER 2002-2003

Premii şi nominalizări UNITER 2003


Comunicat de presă

martie 2003
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Uniunea Teatrală din România - UNITER va decerna Premiile UNITER pentru anul 2002 în cadrul Galei sale anuale, o sărbătoare a teatrului românesc ce se va desfăşura luni, 7 aprilie 2003, la Sala Mare a Teatrului Naţional I.L. Caragiale.

Un juriu format din criticii de teatru Marian Popescu, Miruna Runcan şi Octavian Saiu a făcut nominalizările pentru Premiile UNITER care vor fi acordate în seara Galei de către un al doilea juriu, format din personalităţi ale lumii teatrale româneşti. Nominalizările (în ordine alfabetică) pentru Premiile UNITER sunt:

Premiul pentru Teatru Radiofonic:
Gaiţele
de Al. Kiriţescu, regia Dan Puican
Grajdurile lui Augias de Emil Lungeanu, regia Mihai Lungeanu
Lacrimi de sînge de Costin Manoliu, regia Gavriil Pinte - cîştigător

Premiul pentru Teatru TV:
D'ale Carnavalului
de I.L. Caragiale, Teatrul Naţional de Televiziune, regia Dominic Dembinski
Inspecţiune şi Situaţiunea de I.L. Caragiale, Redacţia Publicistică a TVR, regia Cornel Mihalache - cîştigător
Ultima haltă în paradis de Valentin Nicolau, Teatrul Naţional de Televiziune, regia Alexandru Tocilescu

Premiul pentru debut:
Theodora Cîmpineanu - pentru regia spectacolului O noapte furtunoasă sau nr. 9, de I.L. Caragiale, Teatrul L.S. Bulandra Bucureşti - cîştigător
Marius Manole - pentru rolul Paulie din spectacolul Drept ca o linie, de Luis Alfaro, Teatrul Maria Filotti Brăila
Ana Mărgineanu - pentru regia spectacolului Deşeuri, după Teatru descompus de Matei Vişniec, Teatrul Luni de la Green Hours, Bucureşti

Premiul pentru Critică Teatrală:
Mircea Morariu - pentru volumul Sur l'effet de spectacle, Biblioteca revistei Familia, Oradea
Sebastian Vlad Popa - pentru concepţia şi realizarea revistei Okean  - cîştigător
Victor Scoradeţ - pentru realizarea programului ACTul lecturii la Teatrul Act Bucureşti

Premiul pentru cel mai bun actor:
Marius Bodochi - pentru rolul Béranger I / Regele din Regele moare, Theatrum Mundi Bucureşti
Constantin Cojocaru - pentru rolurile Leonida din Conul Leonida faţă cu reacţiunea şi Zoia din Gaiţele, Teatrul Odeon Bucureşti
Florin Piersic jr. - pentru rolul din Sex, Drugs, Rock and Roll, Teatrul Luni de la Green Hours, Bucureşti - cîştigător

Premiul pentru cea mai bună actriţă:
Ioana Gajdö - pentru rolul din Alge, Teatrul Andrei Mureşanu Sf. Gheorghe
Imola Kézdi - pentru rolul Lea din Flacără albă, Flacără neagră (Dybbuk), Teatrul Maghiar Cluj - cîştigătoare
Irina Movilă - pentru rolul Veta din O noapte furtunoasă, Teatrul Naţional I.L. Caragiale Bucureşti

Premiul pentru cea mai bună scenografie:
Dragoş Buhagiar - pentru spectacolele Alchimistul, Teatrul Odeon Bucureşti şi Baal, Teatrul Mic Bucureşti  - cîştigător
Adriana Grand - pentru spectacolul Regele moare, Theatrum Mundi Bucureşti
Kolio Karamfilov - pentru spectacolul Othello?!, Teatrul Radu Stanca Sibiu

Premiul pentru cea mai bună regie:
Radu Afrim - pentru spectacolul Alge, după Casa Bernardei Alba, de Federico Garcia Lorca, Teatrul Andrei Mureşanu, Sf. Gheorghe
Victor Ioan Frunză - pentru spectacolul Regele moare, de Eugen Ionescu, Theatrum Mundi Bucureşti
Mihai Măniuţiu - pentru spectacolul Exact în acelaşi timp de Gellu Naum, Teatrul Naţional Cluj  - cîştigător

Premiul pentru cel mai bun spectacol:
Flacără albă, Flacără neagră (Dybbuk)
, de An-ski, regia David Zinder, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Othello?!, adaptare liberă după Shakespeare, regia Andryi Zholdak, Teatrul Radu Stanca Sibiu - cîştigător
Regele moare, de Eugen Ionescu, regia Victor Ioan Frunză, Theatrum Mundi Bucureşti

În cadrul Galei Premiilor UNITER se vor mai acorda Premiul pentru Cea mai bună piesă românească a anului (în urma concursului de dramaturgie şi a Programului Piesa Anului 2002) dramaturgului Petre Barbu şi cîteva premii care vor fi făcute publice doar în seara Galei: Premiul Mecena, Premiul Consiliului Britanic din Bucureşti şi Premiul Secţiei Române a Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru.

* Premiul pentru întreaga activitate: actor: Victor Rebengiuc; actriţă: Irina Petrescu; scenografie: arh. Theodora Dinulescu; regie: Horea Popescu; critică şi istorie teatrală: prof. univ. dr. Michaela Tonitza-Iordache
* Premiul special pentru coregrafie în arta spectacolului: Miriam Răducanu
* Premiul special pentru teatru de marionete şi păpuşi: Dorina Tănăsescu
* Premiul special pentru performanţă în teatrul non-verbal: Dan Puric şi Compania "Passe partout"
* Premiul special pentru teatru de copii: Daniela Anencov
* Premiul special pentru teatrul de revistă: Jean Constantin
* Premiul special pentru circ: Traian Ganea.



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER 2002-2003


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Gala UNITER - Premii alternative sau Media alternativă cere premii alternative (2), Iulia Popovici
 Gala UNITER - Premii alternative sau Media alternativă cere premii alternative, Eugenia Anca Rotescu
 Gala Premiilor UNITER - Cărţi de bronz pentru artişti, Nicolae Prelipceanu


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer