Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de film NexT, 2009

Programul Festivalului NexT, 2009


Comunicat de presă

martie 2009
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Wednesday, April 1 / Miercuri, 1 aprilie 2009


Eforie Cinema / Cinemateca Eforie

Sageata 17.00 - Festival Friends I / Prietenii Festivalului I
Apocalypse on Wheels / Apocalipsa după şoferi (România, 2008), by / regia: Alexandru Solomon, documentary / documentar, 52'

Sageata 18.00 - Opening Gala / Festivitatea de deschidere

Sageata 19.30 - They Were NexT Generation Too + Q&A / Şi ei au fost NexT Generation + Q&A
The Hand of Paulista / Mâna lui Paulişta
(România, 1998), by / regia: Cristian Mungiu, 15'
International Phone Call / Telefon în străinătate (România, 1998), by / regia: Hanno Höfer, 10'
A Trip to the City / Călătorie la oraş (România, 2003), by / regia: Corneliu Porumboiu, 19'

Sageata 21.00 - Special Screening / Proiecţie specială
Lost & Found / Obiecte pierdute
(Bosnia&Herzegovina, Serbia & Montenegro, Bulgaria, Estonia, Germany, Hungary, România, 2005), by / regia: Stefan Arsenijevic, Nadejda Koseva, Mait Laas, Kornel Mundruczo, Cristian Mungiu, Jasmila Zbanic, 99'


Thursday, April 2 / Joi, 2 aprilie 2009


Orange Concept Store

Sageata 11.00 - Seminar on film directing / Seminar de regie
Cristian Mungiu, Radu Muntean, Corneliu Porumboiu, Radu Jude, Stefan Arsenijevic, Nadejda Koseva

Sageata 13.00 - Seminar on sound-design / Seminar de sound-design
Carole Godefroid, Gerard Rousseau, Gábor Erdélyi, Támas Székeli


Scala Cinema / Cinema Scala

Sageata 15.00 - Festival Cities: Toronto
Occupations / Ocupaţii
(Denmark / Danemarca, 2007), by / regia: Lars von Trier, 3'
The Heist / Jaful (Canada, 2007), by / regia: Ben Peters, 5'
Ascension / Înălţare (Australia, 2007), by / regia: Stephen Irwin, 14'
No Coke / Nu avem Cola (UK / Marea Britanie, 2007), by / regia: Jorn Utkilen, 7'
The Golden Egg / Oul de aur (Canada, 2008), by / regia: J. Rick Castañeda, 6'
About Face / Despre Face (Canada, 2008), by / regia: Chad Maker, 6'
How much do you love me? / Cât de mult mă iubeşti? (Australia, 2008), by / regia: Nick Ball, Gus Johnston, 7'
Dennis (Denmark / Danemarca, 2007), by / regia: Mads Matthiesen, 18'
Manon on the Asphalt / Manon sur le bitume / Manon pe asfalt (France / Franţa, 2007), by / regia: Elizabeth Marre, Olivier Pont, 15'

Sageata 17.00 - Competition I + Q&A / Competiţie I + Q&A
Legend of John the Inverted / Légende de Jean l'Inversé / Legenda lui Jean Sucitul
(Belgium / Belgia, 2008), by / regia: Philippe Lamensch, 18'
The Watch / El Reloj / Ceasul (Argentina, 2008), by / regia: Marco Berger, 15'
7109 km (Poland / Polonia, 2008), by / regia: Marcin Philipowicz, 20'
Tiger Danny / Dănuţ pleacă pe vapor (România, 2008), by / regia: Radu Potcoavă, 27'
Lent Time / El Tiempo prestado / Timp pe datorie (Spain / Spania, 2008), by / regia: David Gonzales, 16'
A. Effect / Teoria distanţării (USA / SUA, 2008), by / regia: Mike Ott, 15'
Grown Up / Yalda Gdola / Femeie în toată firea (Israel, 2008), by / regia: Dana Neuberg, 21'

Sageata 20.00 - Competition II + Q&A / Competiţie II + Q&A
Cherries / Recruţi
(UK / Marea Britanie, 2008), by / regia: Tom Harper, 15'
Dressed / Vestido / Rochia (Chile, 2008), by / regia: Jairo Boisier, 23'
All My Dreams on VHS / Toate visele mele pe VHS (UK / Marea Britanie, 2008), by / regia: Timothy X. Atack, 14'
Anthem / Himnon / Imn (Israel, 2008), by / regia: Elad Keidan, 36'
The Ballad of Betty & Joe / Balada lui Betty & Joe (Australia, 2008), by / regia: Martha Ansara, 12'
Oli's Wedding / Nunta lui Oli (România, 2009), by / regia: Tudor Jurgiu, 22'


Eforie Cinema / Cinemateca Eforie

Sageata 12.00 - Countries in Focus: Serbia
The Age of Virginity / Deèak Koji Je Bio Suviše Nevin / Vârsta Virginităţii
(Serbia, 2007), by / regia: Danilo Beækoviæ, 7'
The Janitor / Domar / Omul de serviciu (Serbia, 2007), by / regia: Nikola Vulovic, 29'
Snare Drum / Dobos / Toboşarul (Serbia, 2008), by / regia: Mihajlo Jevtic, 15'
Feathers in Flames / Perje U Plamenu / Fulgi în flăcări (Serbia, 2008), by / regia: Igor Coric, 4'
Vuk (Serbia, 2004), by / regia: Danilo Beækoviæ, 25'

Sageata 15.00 - Future Shorts
Lies / Lögner / Minciuni
(Sweden / Suedia, 2008), by / regia: Jonas Odell, 13'
The Bloody Olive / Măslina sângeroasă (Belgium / Belgia, 2006), by / regia: Vincent Bal, 11'
Who's Gonna Save My Soul / Cine îmi va salva sufletul (USA / SUA, 2008), by / regia: Chris Milk, 5'
Palindrome / Palindrom (Brazil / Brazilia, 2001), by / regia: Philippe Barcinski, 11'
Zzz Is Playing: Grip (Netherlands / Olanda, 2007), by / regia: Roel Wouters, 5'
Right Place / Locul potrivit (Japan / Japonia, 2004), by / regia: Kosai Sekine, 2'
Jojo In the Stars / Jojo printre stele (UK / Marea Britanie, 2003), by / regia: Marc Craste, 5'
Ten Thousand Pictures of You / Zece mii de poze cu tine (UK / Marea Britanie, 2006), by / regia: Robin King, 3'
Watching it Rain / Ver Llover / Să priveşti ploaia (Mexico / Mexic, 2006), by / regia: Elisa Miller, 14'

Sageata 17.00 - Countries in Focus: Belgium / Belgia
The Swimming Lesson / De Zwemles / Lecţia de înot
(Belgium / Belgia, 2008), by / regia: Danny De Vent, 9'
Irinka and Sandrinka / Irinka et Sandrinka / Irinka şi Sandrinka (France-Belgium / Franţa-Belgia, 2007), by / regia: Sandrine Stoïanov, 15'
Stagman / Omul-Cerb (Belgium / Belgia, 2007), by / regia: Virginie Gourmel, 23'
Ocean Boulevard / Boulevard l'Océan / Bulevardul Oceanului (Belgium / Belgia, 2007), by / regia: Céline Novel, 19'
Minitrip (Belgium / Belgia, 2008), by / regia: Jean-Michel Vovk, 17'

Sageata 19.00 - Best of Locarno - Leopards of Tomorrow
Wing, The Fish that Talked Back / Wing, peştişorul care vorbea
(Netherlands / Olanda, 2007), by / regia: Ricky Rijneke, 13'
Not Available Today / Hoy No Estoy / Azi lipsesc (Argentina, 2007), by / regia: Gustavo Taretto, 8'
The Chorus / Koro / Corul (Belgium / Belgia, 2004), by / regia: Güldem Durmaz, 13'
Dust Bowl Ha! Ha! / Recesiunea! Ha! Ha! (Canada, 2007), by / regia: Sébastien Pilote, 14'
Beheading of a Smiling Dog / Decapitarea unui câine zâmbăreţ (Switzerland-UK / Elveţia-Marea Britanie, 2008), by / regia: Georg Lendorff, 7'
Sticky / Schwitze / Lipicios (Switzerland / Elveţia, 2008), by / regia: Nicolas Steiner, 8'
Chyenne (Switzerland / Elveţia, 2004), by / regia: Alexander Meier, 5'
Wedding / Ohcet / Nunta (Slovenia, 2005), by / regia: Petar Pašiæ, 15'

Sageata 21.00 - Robert Bosch Stiftung (I)
Amor Fati
(Germany-Serbia & Montenegro / Germania-Serbia & Muntenegru, 2005), by / regia: Dennis Todorovic, 16'
Splinter / Aşchii (Germany-Poland / Germania-Polonia, 2008), by / regia: Wojtek Wawszczyk, 17'
Grenzland / Graniţa (Germany-Poland / Germania-Polonia, 2008), by / regia: Nicole Volpert, 31'
Three Sisters & Andrey / Trei Surori & Andrey (Germany-Bulgaria / Germania-Bulgaria, 2009), by / regia: Boris Despodov, 15'. Proiecţie specială, film în post-producţie


Friday, April 3 / Vineri, 3 aprilie 2009


Orange Concept Store

Sageata 10.00 - Discovering New Talents
Tom Luddy, Stefanie Roeders, Nicki Nikitin, Lucie Kalmar, Michèle Driguez, Herve Le Phuez, Alessandro Marcionni, Christoffer Olofsson

Sageata 12.00 - Seminar on co-production / Seminar de co-producţie
Frank Albers, Renate Roginas, Riina Sildos, Daniel Mitulescu, Jean-Yves Roubin

Sageata 14.00 - Tom Luddy: The Telluride experience / Experienţa Telluride


Scala Cinema / Cinema Scala

Sageata 15.00 - Festival Cities: Tallinn
Physical Education / Kehaline Kasvatus / Educaţie Fizică
(Estonia, 2008), by / regia: Andres Tenusaar, 6'
Dialogues / Dialogos / Dialoguri (Estonia, 2008), by / regia: Ülo Pikkov, 5'
Little House / Väike Maja / Căsuţa (Estonia, 2008), by / regia: Kristjan Holm, 6'
Berni's Doll / Păpuşa lui Berni (France / Franţa, 2008), by / regia: Yann Jouette, 11'
She Who Measures / Ona Koja Mjeri / Cea care măsoară (Croatia / Croaţia, 2008), by / regia: Veljko Popovic, 7'
Love Triangle / Triunghiul iubirii (UK / Marea Britanie, 2007), by / regia: Yasmeen Ismail, 3'
Black Peter / Must Peeter / Peter cel Negru (Estonia, 2008), 21', by / regia: Priit Pääsuke, 21'
How to Kiss a Dead Girl / Kuidas Suudelda Surnud Tüdrukut / Cum să săruţi o fată moartă (UK-Estonia / Marea Britanie-Estonia, 2008), by / regia: Monica Bravo, 26'

Sageata 17.00 - Competition III + Q&A / Competiţie III + Q&A
The Fabulous Destiny of Toma Cuzin / Fabulosul destin al lui Toma Cuzin
(România, 2008), by / regia: Paul Negoescu & Vlad Trandafir, 11'
Taxi Wala (France / Franţa, 2007), by / regia: Lola Frederich, 16'
Martians Go Home! / Marţieni, plecaţi acasă! (Spain / Spania, 2007), by / regia: Dani Moreno, 20'
2 Birds / Smáfuglar / 2 porumbei (Iceland / Islanda, 2008), by / regia: Runar Runarsson, 15'
Village in the Snow / La Neige au village / Zăpadă peste sat (France / Franţa, 2008), by / regia: Martin Rit, 49'
Dogmeat / Hundefutter / Câine rău (Germany / Germania, 2007), by / regia: Till Kleinert, 15'

Sageata 20.00 - Competition IV + Q&A / Competiţie IV + Q&A
Picnic
(România, 2008), by / regia: Raluca Mirescu, 14'
The Blindness of the Woods / Pădurea oarbă (Argentina, 2008), by / regia: Martin Jalfen & Javier Lourenco, 11'
Hinterland (France / Franţa, 2007), by / regia: Geoffrey Boulangé, 28'
Behind the Curtains / Tras los Visillos / După perdea (Spain, 2008), by / regia: Gregorio Muro, 16'
The Dead Hear not the Bells / Le Mort n'entend pas sonner les cloches / Mortul nu aude clopotele (France / Franţa, 2007), by / regia: Benjamin Mirguet, 29'
The Baby / Das Baby / Copilul (Germany / Germania, 2008), by / regia: Falco Jagau, 30'


Eforie Cinema / Cinemateca Eforie

Sageata 10.00 - Competition I + Q&A (Rerun) / Competiţie I + Q&A (Reluare)
Legend of John the Inverted / Légende de Jean l'Inversé / Legenda lui Jean Sucitul
(Belgium / Belgia, 2008), by / regia: Philippe Lamensch, 18'
The Watch / El Reloj / Ceasul (Argentina, 2008), by / regia: Marco Berger, 15'
7109 km (Poland / Polonia, 2008), by / regia: Marcin Philipowicz, 20'
Tiger Danny / Dănuţ pleacă pe vapor (România, 2008), by / regia: Radu Potcoavă, 27'
Lent Time / El Tiempo prestado / Timp pe datorie (Spain / Spania, 2008), by / regia: David Gonzales, 16'
A. Effect / Teoria distanţării (USA / SUA, 2008), by / regia: Mike Ott, 15'
Grown Up / Yalda Gdola / Femeie în toată firea (Israel, 2008), by / regia: Dana Neuberg, 21'

Sageata 12.30 - Competition II + Q&A (Rerun) / Competiţie II + Q&A (Reluare)
Cherries / Recruţi
(UK / Marea Britanie, 2008), by / regia: Tom Harper, 15'
Dressed / Vestido / Rochia (Chile, 2008), by / regia: Jairo Boisier, 23'
All My Dreams on VHS / Toate visele mele pe VHS (UK / Marea Britanie, 2008), by / regia: Timothy X. Atack, 14'
Anthem / Himnon / Imn (Israel, 2008), by / regia: Elad Keidan, 36'
The Ballad of Betty & Joe / Balada lui Betty & Joe (Australia, 2008), by / regia: Martha Ansara, 12'
Oli's Wedding / Nunta lui Oli (România, 2009), by / regia: Tudor Jurgiu, 22'

Sageata 15.30 - Countries in Focus: Israel
Vida
(Israel, 2008), by / regia: Anat Malz, 18'
Insights / Kavanot / Priviri (Israel, 2007), by / regia: Dana Keidar, 13'
Homeland / Beit Avi / Patria (Israel, 2007), by / regia: Dani Rosenberg, 30'
A Way Out / Baderech Hachutza / O cale de ieşire (Israel, 2008), by / regia: Elad Pankovski, 18'
Tolya (Israel, 2006), by / regia: Rodeon Brodsky, 9'

Sageata 18.00 - Festival Cities: Montpellier
It's Sunday!
/ C'est Dimanche! / E duminică! (France / Franţa, 2008), by / regia: Samir Guesmi, 30'
The Heart of Amos Klein / Le Coeur de Amos Klein / Inima lui Amos Klein (Israel-France-Netherlands-Denmark / Israel-Franţa-Olanda-Danemarca, 2008), by / regia: Michal Kranot, Uri Kranot, 15'
The Referee / L'arbitro / Arbitrul (Italy / Italia, 2008), by / regia: Paolo Zucca, 16'
The North Road / La Route du Nord / Drumul spre Nord (Lebanon-France / Liban-Franţa, 2008), by / regia: Carlos Chahine, 25'
Wolfy / Vucko / Lupişor (Slovenia, 2007), by / regia: Matevz Luzar, 21'
Roots / Racines / Rădăcini (Switerland-Turkey / Elveţia-Turcia, 2008), by / regia: Eileen Hofer, 17'

Sageata 21.00 - Semaine internationale de la critique
The Waiting / A Espera / Aşteptarea
(Brazil / Brazilia, 2007), by / regia: Fernanda Teixeira, 15'
I Hear Your Scream / Ahendu Nde Sapukai / Îţi aud ţipătul (Argentina-Paraguay, 2008), by / regia: Pablo Lamar, 12'
The Copy of Coralie / La Copie de Coralie / Copia Coraliei (France / Franţa, 2008), by / regia: Nicolas Engel, 22'
Next Floor / Etajul următor (Canada, 2008), by / regia: Denis Villeneuve, 12'
Nosebleed / Hemoragie nazală (USA / SUA, 2008), by / regia: Jeff Vespa, 9'
Skhizein (France / Franţa, 2008), by / regia: Jérémy Clapin, 14'


Saturday, April 4 / Sâmbătă, 4 aprilie 2009


Orange Concept Store

Sageata 10.00 - Seminar on script-writing / Seminar de script-writing
Tudor Voican, Răzvan Rădulescu

Sageata 12.30 - MEDIA Desk
Introducing the MEDIA financing opportunities / prezentare a oportunităţilor de finanţare MEDIA
Vladimir Simon, Valentina Miu, Eugen Cadaru


Scala Cinema / Cinema Scala

Sageata 10.00 - California Dreamin' (Endless) / California Dreamin' (nesfârşit) (România, 2007), by / regia: Cristian Nemescu, 155'

Sageata 13.00 - To Kill a Killer / Să ucizi un ucigaş (USA / SUA, 2004), by / regia: Ricardo Islas, sound-designer: Andrei Toncu, 94'

Sageata 15.30 - Filme realizate de Cristian Nemescu & Andrei Toncu
Flathouse People Are Dying For Music / La bloc oamenii mor după muzică
(România, 1999), by / regia: Cristian Nemescu, 12'
Kitsch Witches.2 FM / Kitschitoarele.2 FM (România, 2000), by / regia: Cristian Nemescu, 17'
Mecano (România, 2001), by / regia: Daniel Şerbănică, Cristian Nemescu, Florin Şerban, 6'
Mihai and Cristina / Mihai şi Cristina (România, 2001), by / regia: Cristian Nemescu, sound-designer: Andrei Toncu,15'
C Block Story / Poveste la Scara C (România, 2002), by / regia: Cristian Nemescu, sound recording: Andrei Toncu,15'
Marilena from P7 / Marilena de la P7 (România, 2006), by / regia: Cristian Nemescu, sound-designer: Andrei Toncu,45'
Sagrada Familia (România, 1999), by / regia: Doru Niţescu, sound-designer: Andrei Toncu,9'
Fragile (România, 2000), by / regia: Doru Niţescu, sound-designer: Andrei Toncu,9'
Free Fall / Cădere liberă (România, 2000), by / regia: Dorin Stana, sound-designer: Andrei Toncu, 12'
Work Now / Munceşte acum (România, 2001), by / regia: Ion Puican, sound-designer: Andrei Toncu, 14'
Alinuţa (România, 2006), by / regia: Matei Branea, sound-designer: Andrei Toncu, 1'
The Tube with a Hat / Lampa cu căciulă (România, 2006), by / regia: Radu Jude, sound-designer: Andrei Toncu, 23'
The Draw / Remiza (România, 2008), by / regia: Valeriu Stihi, sound-designer: Andrei Toncu, 2'

Sageata 19.00 - Award Gala / Festivitatea de premiere

Sageata 20.30 - Screening of the Awarded Films / Proiecţia filmelor premiate


Eforie Cinema / Cinemateca Eforie

Sageata 10.00 - Competition III + Q&A (Rerun) / Competiţie III + Q&A (Reluare)
The Fabulous Destiny of Toma Cuzin / Fabulosul destin al lui Toma Cuzin
(România, 2008), by / regia: Paul Negoescu & Vlad Trandafir, 11'
Taxi Wala (France / Franţa, 2007), by / regia: Lola Frederich, 16'
Martians Go Home! / Marţieni, plecaţi acasă! (Spain / Spania, 2007), by / regia: Dani Moreno, 20'
2 Birds / Smáfuglar / 2 porumbei (Iceland / Islanda, 2008), by / regia: Runar Runarsson, 15'
Village in the Snow / La Neige au village / Zăpadă peste sat (France / Franţa, 2008), by / regia: Martin Rit, 49'
Dogmeat / Hundefutter / Câine rău (Germany / Germania, 2007), by / regia: Till Kleinert, 15'

Sageata 12.30 - Competition IV + Q&A (Rerun) / Competiţie IV + Q&A (Reluare)
Picnic
(România, 2008), by / regia: Raluca Mirescu, 14'
The Blindness of the Woods / Pădurea oarbă (Argentina, 2008), by / regia: Martin Jalfen & Javier Lourenco, 11'
Hinterland (France / Franţa, 2007), by / regia: Geoffrey Boulangé, 28'
Behind the Curtains / Tras los Visillos / După perdea (Spain, 2008), by / regia: Gregorio Muro, 16'
The Dead Hear not the Bells / Le Mort n'entend pas sonner les cloches / Mortul nu aude clopotele (France / Franţa, 2007), by / regia: Benjamin Mirguet, 29'
The Baby / Das Baby / Copilul (Germany / Germania, 2008), by / regia: Falco Jagau, 30'

Sageata 15.30 - Festival Friends II + Q&A / Prietenii Festivalului II + Q&A
Renovation / Renovare
(România, 2009), by / regia: Paul Negoescu, 25'
Megatron (România, 2008), by / regia: Marian Crişan, 14'
The Yellow Smiley Face / Faţa galbenă care râde (România, 2008), by / regia: Constantin Popescu Jr., 15'
Burning Cigar / O ţigară aprinsă (România, 2008), by / regia: Andrei-Dan Stăruială, 9'
My Name Is... / Numele meu este... (România, 2008), by / regia: Dorin Moldoveanu, 11'
For him / Pentru el (România, 2008), by / regia: Stanca Radu, 8'
Romanians Wear Plastic Bags / Punga la români (România, 2008), by / regia: Mălina Ionescu, 4'
Transfert (Canada, 2008), by / regia: Guillaume Paquin-Boutin, 6'
Vera vs. the Library Bear / Vera vs. Ursul de bibliotecă (România, 2009), by / regia: Luiza Pârvu, 9'


Sunday, April 5 / Duminică, 5 aprilie 2009


Eforie Cinema / Cinemateca Eforie

Sageata 11.00 - Semaine internationale de la critique (Rerun / Reluare)
The Waiting / A Espera / Aşteptarea
(Brazil / Brazilia, 2007), by / regia: Fernanda Teixeira, 15'
I Hear Your Scream / Ahendu Nde Sapukai / Îţi aud ţipătul (Argentina-Paraguay, 2008), by / regia: Pablo Lamar, 12'
The Copy of Coralie / La Copie de Coralie / Copia Coraliei (France / Franţa, 2008), by / regia: Nicolas Engel, 22'
Next Floor / Etajul următor (Canada, 2008), by / regia: Denis Villeneuve, 12'
Nosebleed / Hemoragie nazală (USA / SUA, 2008), by / regia: Jeff Vespa, 9'
Skhizein (France / Franţa, 2008), by / regia: Jérémy Clapin, 14'

Sageata 13.00 - Robert Bosch Stiftung II
Village of Socks / Satul şosetelor
(Germany-România / Germania-România, 2006), by / regia: Ileana Stănculescu, 78'

Sageata 15.00 - Best of Locarno - Leopards of Tomorrow (Rerun / Reluare)
Wing, The Fish that Talked Back / Wing, peştişorul care vorbea
(Netherlands / Olanda, 2007), by / regia: Ricky Rijneke, 13'
Not Available Today / Hoy No Estoy / Azi lipsesc (Argentina, 2007), by / regia: Gustavo Taretto, 8'
The Chorus / Koro / Corul (Belgium / Belgia, 2004), by / regia: Güldem Durmaz, 13'
Dust Bowl Ha! Ha! / Recesiunea! Ha! Ha! (Canada, 2007), by / regia: Sébastien Pilote, 14'
Beheading of a Smiling Dog / Decapitarea unui câine zâmbăreţ (Switzerland-UK / Elveţia-Marea Britanie, 2008), by / regia: Georg Lendorff, 7'
Sticky / Schwitze / Lipicios (Switzerland / Elveţia, 2008), by / regia: Nicolas Steiner, 8'
Chyenne (Switzerland / Elveţia, 2004), by / regia: Alexander Meier, 5'
Wedding / Ohcet / Nunta (Slovenia, 2005), by / regia: Petar Pašiæ, 15'

Sageata 17.00 - Festival Friends II (Rerun) / Prietenii Festivalului II (Reluare)
Renovation / Renovare
(România, 2009), by / regia: Paul Negoescu, 25'
Megatron (România, 2008), by / regia: Marian Crişan, 14'
The Yellow Smiley Face / Faţa galbenă care râde (România, 2008), by / regia: Constantin Popescu Jr., 15'
Burning Cigar / O ţigară aprinsă (România, 2008), by / regia: Andrei-Dan Stăruială, 9'
My Name Is... / Numele meu este... (România, 2008), by / regia: Dorin Moldoveanu, 11'
For him / Pentru el (România, 2008), by / regia: Stanca Radu, 8'
Romanians Wear Plastic Bags / Punga la români (România, 2008), by / regia: Mălina Ionescu, 4'
Transfert (Canada, 2008), by / regia: Guillaume Paquin-Boutin, 6'
Vera vs. the Library Bear / Vera vs. Ursul de bibliotecă (România, 2009), by / regia: Luiza Pârvu, 9'

Sageata 19.30 - Screening of the Awarded Films / Proiecţia filmelor premiate




 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de film NexT, 2009


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Anthem câştigă Trofeul NexT 2009, Comunicat de presă
 Sâmbătă - Ziua Cristi şi Otto la NexT, 2009, Comunicat de presă
 Vineri la NexT 2009: 3 locaţii, 3 seminarii, 4 secţiuni paralele, competiţie şi o petrecere, Comunicat de presă
 Zi plină la NexT 2009: încep competiţia şi seminariile, continuă programele paralele , Comunicat de presă
 Nu e păcăleală: pe 1 aprilie începe NexT 2009!, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de film NexT, 2009


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer