Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de Film Cannes, 2019

Palmaresul Festivalului de la Cannes, 2019


mai 2019
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Cea de-a 72-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes a avut loc între 14 şi 25 mai 2019.

Competiţia oficială

Juriul prezidat de Alejandro González Iñárritu (realizator, scenarist - Mexic) şi compus din Enki Bilal (realizator, scenarist, autor - Franţa), Robin Campillo (realizator, scenarist - Franţa), Elle Faning (actriţă - SUA), Yórgos Lánthimos (realizator, dramaturg - Grecia), Maïmouna N'Diaye (actriţă, realizatoare - Burkina Faso), Paweł Pawlikowski (realizator, scenarist - Polonia), Kelly Reichardt (realizatoare, scenaristă - SUA), Alice Rohrwacher (realizatoare, scenaristă - Italia) a acordat următoarele premii:

Palme d'Or: Parasite, de Bong Joon-Ho (Coreea de Sud)
Marele Premiu: Atlantique, de Mati Diop (Senegal)
Premiul Juriului (ex-aequo): Les Misérables, de Ladj Ly (Franţa) / Bacurau, de Kleber Mendonça Filho şi Juliano Dornelles (Brazilia)
Menţiune specială a juriului: It Must Be Heaven, de Elia Suleiman (Franţa)
Premiul pentru regie: Jean Pierre şi Luc Dardenne, pentru Le Jeune Ahmed (Belgia)
Premiul pentru scenariu: Céline Sciamma, pentru Portrait de la jeune fille en feu (Franţa)
Premiul pentru interpretare feminină: Emily Beecham (Alice), în filmul Little Joe, de Jessica Hausner (Marea Britanie / SUA)
Premiul pentru interpretare masculină: Antonio Banderas (Salvador Mallo), în filmul Dolor y Gloria, de Pedro Almodóvar (Spania)

Palme d'Or pentru scurtmetraj: La Distance entre le ciel et nous, de Vasílis Kekátos (Grecia-Franţa)
Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj: Monstruo dios, de Agustina San Martin
Palme d'Or de onoare: Alain Delon (Franţa)

Un certain regard

Juriul prezidat de Nadine Labaki (realizatoare, scenaristă, actriţă - Liban) şi compus din: Lisandro Alonso (realizator, scenarist - Argentina), Lukas Dhont (realizator, scenarist - Belgia), Marina Foïs (actriţă - Franţa), Nurhan Sekerci-Porst (Germania) a atribuit următoarele premii:

Premiul Un certain regard: A Vida Invisível, de Eurídice Gusmão - Karim Aïnouz (Brazilia)
Premiul Juriului: O que arde / Fire Will Come, de Oliver Laxe (Spania)
Premiul pentru regie: Kantemir Balagov (Rusia), pentru Une grande fille
Premiul pentru interpretare: Chiara Mastroianni (Maria), în filmul Chambre 212, de Christophe Honoré (Franţa)
Premiul special al juriului: Liberté / Personalien, de Albert Serra (Spania)
Premiul Coup de Cœur al juriului: La Femme de Mon Frère, de Monia Chokri (Canada) şi The Climb, de Michael Covino (SUA)
Menţiune specială: Jeanne, de Bruno Dumont (Franţa)

Cinéfondation şi scurtmetraje

Juriul prezidat de Claire Denis (realizatoare şi scenaristă - Franţa) şi compus din: Eran Kolirin (realizator şi scenarist - Israel), Panos H. Koutras (realizator şi scenarist - Grecia), Stacy Martin (actriţă - Franţa-Marea Britanie), Cǎtǎlin Mitulescu (realizator şi scenarist - România) a atribuit următoarele premii:

Premiul I: Mano a mano, de Louise Courvoisier (CinéFabrique, Franţa)
Premiul al II-lea: Hiếu de Richard Van (CalArts, SUA)
Premiul al III-lea: Ambience, de Wisam Al Jafari (Dar al-Kalima University College of Arts and Culture, Palestina) / The Little Soul / Duszyczka, de Barbara Rupik (Şcoala naţională de cinema, Łódź - Polonia)

Caméra d'or

Juriul prezidat de Rithy Panh (realizator, scenarist - Cambogia) şi compus din Alice Diop (realizatoare - Franţa), Benoît Delhomme (director fotografie - Franţa), Sandrine Marques (reprezetanta Sindicatului Criticii - Franţa), Nicolas Naegelen (inginer de sunet - Franţa) a atribuit premiul filmului:

Nuestras madres de César Díaz (Guatemala/Belgia)

Quinzaine des réalisateurs

Premiul SACD: Une fille facile, de Rebecca Zlotowski (Franţa)
Premiul Label Europa Cinemas: Alice et le Maire, de Nicolas Pariser (Franţa)
Premiul Illy pentru scurtmetraj: Stay Awake, Be Ready de An Pham Thien (Vietnam)
Premiul Carrosse d'or: John Carpenter (SUA)

Semaine de la critique

Marele premiu Nespresso - Semaine de la critique: J'ai perdu mon corps, de Jérémy Clapin (Franţa)
Prix Louis Roederer: Ingvar E. Sigurðsson pentru A White, White Day, de Hlynur Pálmason (Islanda)
Premiul SACD: Nuestras madres de César Díaz (Guatemala-Belgia)
Aide Fondation Gan: Vivarium, de Lorcan Finnegan (Irlanda)
Premiul Découverte Leitz Cine scurtmetraj: She Runs, de Qiu Yang (China)
Premiul Canal+ pentru scurtmetraj: Sans mauvaise intention (Ikki illa meint), de Andrias Høgenni (Danemarca)

FIPRESCI

Competiţie: It Must Be Heaven, de Elia Suleiman (Franţa)
Un certain regard: Une grande fille, de Kantemir Balagov (Rusia)
Quinzaine des réalisateurs: The Lighthouse, de Robert Eggers (Canada)

L'Œil d'or

Premiul L'Œil d'or (ex-aequo): For Sama, de Waad Al Kateab et Edward Watts (Siria) / La Cordillère des songes (La Cordillera de los sueños), de Patricio Guzmá (Chili)

Cannes Soundtrack Award

Premiul Disque d'Or: Alberto Iglesias pentru Dolor y Gloria, de Pedro Almodovar (Spania)
Disque d'Or de onoare: Jean-Michel Blais pentru Matthias et Maxime, de Xavier Dolan (Canada)

Queer Palm

Premiul Queer Palm: Portrait de la jeune fille en feu, de Céline Sciamma (Franţa)
Premiul Queer Palm Hornet pentru scurtmetraj: La Distance entre le ciel et nous, de Vasílis Kekátos (Grecia-Franţa)

Palme Dog

Premiul Palme Dog: Brandy, în Once Upon a Time ... in Hollywood, de Quentin Tarantino (SUA)



 Toate articolele despre Festivalul de Film Cannes, 2019


0 comentarii

Spacer Spacer