Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Gopo, 2020

Nominalizările pentru Premiile Gopo, 2020 / AMÂNAT


martie 2020
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Gala Premiilor Gopo, eveniment organizat de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, va fi amânat, în contextul măsurilor de prevenţie şi restricţiilor impuse de evoluţia epidemiei COVID-19, interesul pentru siguranţa şi sănătatea participanţilor - invitaţi din industrie, parteneri, sponsori, presă acreditată - şi a echipelor implicate fundamentând această decizie.

Programată pentru data de 24 martie 2020, la Teatrul Naţional "I. L. Caragiale" din Bucureşti, gala ce onorează realizările cinematografiei româneşti din anul anterior, angrenează deosebite eforturi financiare şi logistice, fiind un eveniment susţinut de Centrul Naţional al Cinematografiei, Teatrul Naţional Bucureşti şi Babel Communications, alături de sponsori şi parteneri importanţi cărora le mulţumim pentru sprijinul esenţial acordat şi pentru susţinerea în demersurile viitoare, în special în următoarea perioadă.

Vom reveni cu detalii imediat ce vom stabili noua dată de desfăşurare a evenimentului. Procesul de votare la Premiile Gopo, ce implică peste 600 de specialişti din industria cinematografică, va continua, iar data limită va fi comunicată ulterior, împreună cu partenerii noştri PwC.

În acest moment, industria cinematografică înregistrează un impact major în întreaga lume, alături de toate industriile creative şi multe altele. Suntem alături de toate asociaţiile independente şi instituţiile culturale din România în această criză, obiectivele noastre comune fiind siguranţa participanţilor, grija faţă de ceilalţi şi perpetuarea unui comportament responsabil.

*****

La Gomera, Heidi, Monştri., Parking şi Touch Me Not / Nu mă atinge-mă, filmele cu cele mai multe nominalizări la Premiile Gopo 2020

Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona (r. Anca Damian), La Gomera (r. Corneliu Porumboiu), Monştri. (r. Marius Olteanu), Parking (r. Tudor Giurgiu) şi Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (r. Adina Pintilie) intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo la categoria Cel mai bun film de lungmetraj. Câştigătorii vor fi anunţaţi în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc marţi, 24 martie 2020, la Teatrul Naţional I.L. Caragiale din Bucureşti.

22 de lungmetraje româneşti lansate în cinematografe în 2019 au fost luate în considerare de juriul din acest an pentru desemnarea nominalizărilor la cea de-a 14-a ediţie a Galei Premiilor Gopo. Filmele cu cele mai multe nominalizări sunt: La Gomera (13 nominalizări), Heidi (10 nominalizări), Monştri. (9 nominalizări), Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (9 nominalizări), Parking (8 nominalizări) şi Mo (6 nominalizări).

Adina Pintilie (Touch Me Not / Nu mă atinge-mă), Anca Damian (Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona), Cătălin Mitulescu (Heidi), Corneliu Porumboiu (La Gomera) şi Marius Olteanu (Monştri.) concurează pentru Premiul Gopo la categoria Cea mai bună regie.

La categoria Cea mai bună actriţă într-un rol principal sunt nominalizate: Belén Cuesta (Parking), Catrinel Marlon (La Gomera), Cătălina Mihai (Heidi), Dana Rogoz (Mo) şi Judith State (Monştri.).

Gheorghe Visu (Heidi), Iulian Postelnicu (Arest), Mihai Smarandache (Parking), Radu Botar (Cardinalul) şi Răzvan Vasilescu (Mo) concurează la categoria Cel mai bun actor într-un rol principal.

Cele cinci pelicule nominalizate în categoria Cel mai bun film documentar sunt: Distanţa dintre mine şi mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară), Emigrant Blues: un road movie în 2 1/2 capitole (r. Mihai Mincan şi Claudiu Mitcu), Jurnalul familiei -escu (r. Şerban Georgescu), Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan şi George Chiper-Lillemark) şi Timebox (r. Nora Agapi).

La categoria Cel mai bun film european, criticii de film din juriul de nominalizări au votat pentru următoarele cinci titluri distribuite în cinematografele din România în 2020: Dolor y gloria / Durere şi glorie (r. Pedro Almodóvar), Leto / O vară rock'n'roll (r. Kirill Serebrennikov), Napszállta / Sunset / Apusul, (r. László Nemes), The Favourite / Favorita (r. Yorgos Lanthimos) şi The House that Jack Built / Casa pe care Jack a construit-o (r. Lars von Trier).

Nominalizări Premiile Gopo 2020

CEL MAI BUN FILM DE LUNGMETRAJ
Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona
producător: Anca Damian | Franţa, România, Belgia (Aparte Film)
La Gomera
producători: Patricia Poienaru, Marcela Ursu | România, Franţa, Germania, Suedia (42 Km Film)
Monştri.
producători: Claudiu Mitcu, Robert Fiţa, Ion Ioachim Stroe | România (Parada Film)
Parking
producători: Bogdan Crăciun, Tudor Giurgiu | România, Spania, Cehia (Libra Film Productions)
Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
producători: Adina Pintilie, Bianca Oana | România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franţa (produs de: Manekino Film)

CEA MAI BUNĂ REGIE
Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
Anca Damian pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona
Cătălin Mitulescu pentru filmul Heidi
Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera
Marius Olteanu pentru filmul Monştri.

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL
Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din filmul Heidi
Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul Arest
Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking
Radu Botar pentru rolul episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
Răzvan Vasilescu pentru rolul Profu' din filmul Mo

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL
Belén Cuesta pentru rolul Maria din filmul Parking
Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din filmul La Gomera
Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
Dana Rogoz pentru rolul Mo din filmul Mo
Judith State pentru rolul Dana din filmul Monştri.

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR
Alexandru Potocean pentru rolul şofer taxi din filmul Monştri.
Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi
István Téglás pentru rolul Claudiu din filmul La Gomera
Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din filmul Cardinalul
Şerban Pavlu pentru rolul Alex din filmul Monştri.

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR
Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera
Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
Julieta Szönyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera
Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo
Rodica Lazăr pentru rolul Magda din filmul La Gomera

CEL MAI BUN SCENARIU
Andrei Cohn şi Alexandru Negoescu pentru Arest
Corneliu Porumboiu pentru La Gomera
Liviu Săndulescu şi Bogdan Adrian Toma pentru Cărturan
Marius Olteanu pentru Monştri.
Radu Dragomir pentru Mo

CEA MAI BUNĂ IMAGINE
George Chiper-Lillemark pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
Luchian Ciobanu pentru filmul Monştri.
Marius Panduru (RSC) pentru filmul Parking
Oleg Mutu pentru filmul Cărturan
Tudor Mircea (RSC) pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN MONTAJ
Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
Dana Bunescu pentru filmul Distanţa dintre mine şi mine
Ion Ioachim Stroe pentru filmul Heidi
José M.G. Moyano şi Manuel Terceño pentru filmul Parking
Roxana Szel pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN SUNET
Alexandru Dragomir pentru filmul Heidi
Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp şi Christian Holm pentru filmul La Gomera
Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch şi Veselin Zografov pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
Lukáš Moudrý şi Diana Sagrista pentru filmul Parking
Mihai Bogos şi Marius Stănescu pentru filmul Mo

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ
Julio de la Rosa pentru filmul Parking
Cornel Ţăranu pentru filmul Cardinalul
Cristian Lolea pentru filmul Zavera
Ivo Paunov şi Einstürzende Neubauten pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE
Brecht Evens, Sarah Mazzetti şi Gina Thorstensen pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona
Mihaela Poenaru pentru filmul Heidi
Nora Dumitrescu şi Laura Russu pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României
Simona Pădureţu pentru filmul La Gomera
Sonia Nolla pentru filmul Parking

CELE MAI BUNE COSTUME
Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru filmul Monştri.
Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României
Cireşica Cuciuc pentru filmul Heidi
Dana Păpăruz pentru filmul La Gomera
Luminiţa Mihai pentru filmul Cardinalul

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ
Alex Gherase, Milen Ivanov şi Ioana Covali pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
Domnica Bodogan, Nastasia Mateiu şi Clara Tudose pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României
Ioana Nadoleanu şi Dora Codiţă pentru filmul Heidi
Manuela Tudor, Bianca Marca, Tania Crăciun şi Alexandru Sassu pentru filmul Arest
Marga Ştefan şi Gabriela Creţan pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT
Cărturan (r. Liviu Săndulescu)
Mo (r. Radu Dragomir)
Monştri. (r. Marius Olteanu)
Timebox (r. Nora Agapi)
Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (r. Adina Pintilie)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR
Distanţa dintre mine şi mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară, produs de: Hi Film Productions, producători: Ada Solomon, Mona Nicoară, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) România
Emigrant Blues: un road movie în 2 1/2 capitole (r. Mihai Mincan şi Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producător: Radu Stancu) România
Jurnalul familiei -escu (r. Şerban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producători: Şerban Georgescu, Liviu Tofan) România
Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan şi George Chiper-Lillemark, producător: Radu Stancu) România
Timebox (r. Nora Agapi, producător: Monica Lăzurean-Gorgan, Manifest Film) România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DE FICŢIUNE
Afganistanii (r. Adrian Silişteanu, producător: Anamaria Antoci) Domestic Film, România
Celed (r. Anghel Damian, producător: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, România
Havana Cuba (r. Andrei Huţuleac, producător: Tudor Giurgiu) Libra Films, România
Opinci (r. Anton Groves, Damian Groves, producător: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, România
Ultimul drum spre mare (r. Adi Voicu, producător: Marcian Lazăr) Axel Film, România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR
El iubeşte ochii mei (r. Enxhi Rista, producător: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România - Germania
Munca noastră cea de toate zilele (r. Lucia Chicoş, producător: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România - Germania
Trofeul Tinereţii (r. Răzvan Oprescu, producător: Mădălina Butnariu) România

TÂNĂRĂ SPERANŢĂ
Andrian Împărăţel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust
Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
Lucia Chicoş pentru regia scurtmetrajelor Contraindicaţii şi Munca noastră cea de toate zilele
Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animaţie Despre ce naiba să scriu
Ştefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN
Dolor y gloria / Durere şi glorie, regia: Pedro Almodóvar | Spania (distribuitor: Independenţa Film)
Leto / O vară rock'n'roll, regia: Kirill Serebrennikov | Rusia, Franţa (distribuitor: Transilvania Film)
Napszállta / Sunset / Apusul, regia: László Nemes | Ungaria, Franţa (distribuitor: Voodoo Films)
The Favourite / Favorita, regia: Yorgos Lanthimos | Irlanda, Marea Britanie, SUA (distribuitor: Odeon Cineplex)
The House that Jack Built / Casa pe care Jack a construit-o, regia: Lars von Trier | Danemarca, Franţa, Suedia, Germania, Belgia (distribuitor: Independenţa Film)

Sumarul ediţiei:
La Gomera - 13 nominalizări
Heidi - 10 nominalizări
Monştri. - 9 nominalizări
Touch Me Not / Nu mă atinge-mă - 9 nominalizări
Parking - 8 nominalizări
Mo - 6 nominalizări
Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona - 4 nominalizări
Cardinalul - 4 nominalizări
Arest - 3 nominalizări
 Queen Marie of Romania / Maria, Regina României - 2 nominalizări
Zavera - 2 nominalizări
Cărturan - 2 nominalizări
Timebox - 2 nominalizări
 Munca noastră cea de toate zilele  - 2 nominalizări

Nominalizările pentru Premiile Gopo au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesionişti din domeniu: Bogdan Mustaţă (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chişu (regizor şi producător), Diana Cavallioti (actriţă), George Dăscălescu (director de imagine), alături de criticii şi jurnaliştii de film Alin Ludu Dumbravă, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima şi Manuela Cernat.

După anunţarea nominalizărilor, aproximativ 600 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011.

Gala Premiilor Gopo 2020 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Teatrului Naţional Bucureşti şi Babel Communications.
Sponsori principali
: Apa Nova, Banca Transilvania, Cellini, Mercedes-Benz
Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti, MAC
Parteneri: IQOS, Melkior, Intercontinental
Partener de monitorizare: MediaTRUST
Parteneri media: AaRC.ro, Cinemap, Culturaladuba.ro, Films in Frame, IQads, SMARK, Liternet, Zile şi Nopti.

Ne puteţi urmări pe:
Website: https://premiilegopo.ro/
Facebook: https://www.facebook.com/PremiileGopo/
Instagram: https://www.instagram.com/premiilegopo/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5IUzz82im_--Jvh-hDBT0w




 Toate articolele despre Premiile Gopo, 2020


1 comentariu

  • Succes
    Conde, 18.02.2020, 22:01

    Mult succes tuturor!

Spacer Spacer