Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de Film Experimental EXPIFF, Bucureşti, 2010

Programul Festivalului de Film Experimental BIEFF, 2016


Comunicat de presă

martie 2016
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul BIEFF 2016

Luni, 14 martie 2016

CinemaPRO
ora 20:00 - Gala de deschidere / Francofonia, de Aleksandr Sokurov, Franţa, Germania, Olanda, 2015, 87 min

Marţi, 15 martie 2016

Cinema Muzeul Ţăranului

ora 20:30 - Competiţie: The Artist Is Present
Séance, de Yuri Ancarani, Italia, 2014, 31 min
October Is Over, de Karen Akerman & Miguel Seabra Lopes, Portugalia / Brazilia, 2015, 24 min
Territorial Marking, de Daniel Djamo, România, 2015, 20 min
Please Relax Now, de Vika Kirchenbauer, Germania, 2014, 12 min
Symbolic Threats, de Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke, Germania, 2015, 15 min
Batrachian's Ballad, de Leonor Teles, Portugal, 2016, 11 min

Cinema Elvire Popesco

ora 18:00 - Competiţie: Danger Is My Business
Uncanny Valley, de Paul Wenninger, Austria / Franţa, 2015, 13 min
The Breath, de Fabian Kaiser, Elveţia, 2014, 11 min
Nothing Human, de Tom Rosenberg, SUA, 2015, 17 min
I Remember Nothing, de Zia Anger, SUA, 2015, 18 min
Above the Weather, Bureau of Melodramatic Research, România, 2015, 11 min

Miercuri, 16 martie 2016

Cinema Muzeul Ţăranului

ora 18:00 - Oberhausen ISFF Theme Program: Paradise in Ruins - Visual Art Activism
Freedom & Independence, de Bjørn Melhus, Germania, 2014, 15 min
Shift, de Alex Gerbaulet, Germania, 2015, 28 min
Paradise, de Max Philipp Schmid, Elveţia, 2015, 15 min
Gangster Backstage, de Teboho Edkins, Franţa / Africa de Sud, 2013, 37 min

ora 20:30 - Competiţie: Transgressive Bodies
Our Lady of Hormones, de Bertrand Mandico, Franţa, 2014, 30 min
Among Us, de Guido Hendrikx, Olanda, 2014, 24 min
Still Life, Poire gelée, de Călin Dan, România, 2013, 12 min
The Pimp and His Trophies, de Antoinette Zwirchmayr, Austria, 2014, 21 min
YOU ARE BORING!, de Vika Kirchenbauer, Germania, 2015, 14 min

Cinema Elvire Popesco

ora 17:00 - Competiţie: Digital Dystopias
Freedom & Independence, de Bjørn Melhus, Germania, 2014, 15 min
The Invention of the Desert, de Thibault Le Texier, Franţa, 2014, 7 min
The Reflection of Power, de Mihai Grecu, Franţa, 2015, 9 min
Architektura, de Ulu Braun, Germania, 2015, 15 min
Habana, de Edouard Salier, Franţa, 2014, 22 min
The Park, de Randa Maroufi, Franţa, 2015, 14 min

ora 19:30 - Quinzaine Cannes / Peace to Us in Our Dreams, de Sharunas Bartas, Lituania, Franţa, 2015, 107 min

Journey Pub

ora 21:30 - Rotterdam IFF Theme Program: You Run Through My Veins
Greetings to the Ancestors, de Ben Russell, SUA, Africa de Sud, Marea Britanie, 2015, 29 min
Raymond, de Nina Yuen, SUA, 2014, 12 min
Time and Place, a Talk with My Mom, de Martijn Veldhoen, Olanda, 2015, 35 min

Joi, 17 martie 2016

Cinema Muzeul Ţăranului

ora 18:00 - Competiţie: Urban Rituals
Supporting Film, de Douwe Dijkstra, Olanda, 2015, 12 min
Buffalo Juggalos, de Scott Cummings, SUA, 2014, 30 min
Perfection Is Forever, de Mara Trifu, UK, 2015, 18 min
The Diver, de Esteban Arrangoiz, Mexic, 2016, 16 min

ora 20:00 - Francofonia, de Aleksandr Sokurov, Franţa, Germania, Olanda, 2015, 87 min

Cinema Elvire Popesco

ora 20:00 - Competiţie: Journeys into Subconscious
Freud and Friends, de Gabriel Abrantes, Portugalia / Elveţia, 2015, 23 min
My Mommy, de Falck, Norvegia, 2014, 15 min
Dear Director, de Marcus Lindeen, Suedia, 2015, 14 min
Céos | Phoébé, de David Rodes, Franţa, 2015, 13 min
The Exquisite Corpus, de Peter Tscherkassky, Austria, 2015, 18 min

Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

ora 19:00 - Proiecţie şi dezbatere: Symmetry, de Ruben van Leer / Deschiderea Like CNDB, 2016

Vineri, 18 martie 2016

Cinema Muzeul Ţăranului

ora 17:30 - Competiţie: The Artist Is Present
Séance, de Yuri Ancarani, Italia, 2014, 31 min
October Is Over, de Karen Akerman & Miguel Seabra Lopes, Portugalia / Brazilia, 2015, 24 min
Territorial Marking, de Daniel Djamo, România, 2015, 20 min
Please Relax Now, de Vika Kirchenbauer, Germania, 2014, 12 min
Symbolic Threats, de Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke, Germania, 2015, 15 min
Batrachian's Ballad, de Leonor Teles, Portugal, 2016, 11 min

ora 20:30 - Competiţie: Danger Is My Business
Uncanny Valley, de Paul Wenninger, Austria / Franţa, 2015, 13 min
The Breath, de Fabian Kaiser, Elveţia, 2014, 11 min
Nothing Human, de Tom Rosenberg, SUA, 2015, 17 min
I Remember Nothing, de Zia Anger, SUA, 2015, 18 min
Above the Weather, Bureau of Melodramatic Research, România, 2015, 11 min

Studioul de Operă şi Multimedia, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

ora 18:00 - Rotterdam IFF Theme Program: You Run Through My Veins
Greetings to the Ancestors, de Ben Russell, SUA, Africa de Sud, Marea Britanie, 2015, 29 min
Raymond, de Nina Yuen, SUA, 2014, 12 min
Time and Place, a Talk with My Mom, de Martijn Veldhoen, Olanda, 2015, 35 min

ora 20:30 - Cinedans IFF Theme Program: Of Love and Other Demons
A Short History of Madness, de Isabelle Hayeur, Canada, 2014, 27 min
Farm of Memories, de Gianni Grot, Olanda, 2015, 8 min
Symmetry, de Ruben van Leer, Olanda, 2015, 29 min
Love-ism, de Paul Sixta, Olanda, 2014, 40 min

Sâmbătă, 19 martie 2016

Cinema Muzeul Ţăranului

ora 15:00 - Competiţie: Urban Rituals
Supporting Film, de Douwe Dijkstra, Olanda, 2015, 12 min
Buffalo Juggalos, de Scott Cummings, SUA, 2014, 30 min
Perfection Is Forever, de Mara Trifu, UK, 2015, 18 min
The Diver, de Esteban Arrangoiz, Mexic, 2016, 16 min

ora 17:00 - Competiţie: Digital Dystopias
Freedom & Independence, de Bjørn Melhus, Germania, 2014, 15 min
The Invention of the Desert, de Thibault Le Texier, Franţa, 2014, 7 min
The Reflection of Power, de Mihai Grecu, Franţa, 2015, 9 min
Architektura, de Ulu Braun, Germania, 2015, 15 min
Habana, de Edouard Salier, Franţa, 2014, 22 min
The Park, de Randa Maroufi, Franţa, 2015, 14 min

ora 19:30 - Competiţie: Journeys into Subconscious
Freud and Friends, de Gabriel Abrantes, Portugalia / Elveţia, 2015, 23 min
My Mommy, de Falck, Norvegia, 2014, 15 min
Dear Director, de Marcus Lindeen, Suedia, 2015, 14 min
Céos | Phoébé, de David Rodes, Franţa, 2015, 13 min
The Exquisite Corpus, de Peter Tscherkassky, Austria, 2015, 18 min

ora 22:00 - Competiţie: Transgressive Bodies
Our Lady of Hormones, de Bertrand Mandico, Franţa, 2014, 30 min
Among Us, de Guido Hendrikx, Olanda, 2014, 24 min
Still Life, Poire gelée, de Călin Dan, România, 2013, 12 min
The Pimp and His Trophies, de Antoinette Zwirchmayr, Austria, 2014, 21 min
YOU ARE BORING!, de Vika Kirchenbauer, Germania, 2015, 14 min

Cinema Elvire Popesco

ora 15:00 - Rebel with a Cause / proiecţie specială pentru liceeni
The Guests, de Shane Danielsen, Australia, 2015, 10 min
Cutaway, de Kazik Radwanski, Canada, 2014, 7 min
The River Under the Tongue, de Carmen Jaquier, Elveţia, 2015, 18 min
Sunday Lunch, de Céline Devaux, Franţa, 2015, 13 min
Welcome and... Our Condolences, de Leon Prudovsky, Israel, 2012, 30 min

ora 17:00 - Berlinale Forum Expanded Theme Program
Untitled (Human Mask), de Pierre Huyghe, Franţa, 2014, 19 min
This Is Cosmos, de Anton Vidokle, SUA, 2014, 30 min
And on a Different Note, de Mohammad Shawky Hassan, Egypt, 2015, 24 min

Cinema Elvire Popesco / foyer Institutul Francez

ora 15:30 - Seminar: The Lifespan of Cinematic Experimentation - Festival Strategies and Beyond

Studioul de Operă şi Multimedia, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

ora 20:00 - Golden Shorts: Best Films in Major Festivals
Rate Me, de Fyzal Boulifa, Marea Britanie, 2015, 16 min
Kung Fury, de David Sandberg, Suedia / SUA, 2015, 30 min
To Be and to Come Back, de Xacio Baño, Spania, 2014, 13 min
Waves '98, de Ely Dagher, Liban / Qatar, 2015, 15 min
Belladonna, de Dubravka Turic, Croaţia, 2015, 18 min
Batrachian's Ballad, de Leonor Teles, Portugalia, 2016, 11 min

Duminică, 20 martie 2016

Cinema Muzeul Ţăranului

ora 17:00 - Experimented in Romania
Bucharest. A World of Ion Bârlădeanu and Carmen Lidia Vidu, de Carmen Lidia Vidu, România, 2015, 8 min
Revolutionary Gear: The History of Art Retold Through the Black Square, de Veda Popovici, România, 2015, 16 min
No Shelter from the Storm, de Anca Benera & Arnold Estefan, România, 2015, 6 min
Exercising Failure, de Dragoş Alexandrescu, România, 2015, 6 min
At the Mirror, de Larisa Crunţeanu, România, 2015, 11 min
Cobalt Blue, de Diana Miron, România, 2015, 10 min

ora 20:00 - Gala de închidere / Decernarea premiilor / Eisenstein in Guanajuato, de Peter Greenaway, Olanda, Mexic, Finlanda, Belgia, 2015, 104 min

Cinema Elvire Popesco

ora 12:00 - Rebel with a Cause / proiecţie specială pentru liceeni
The Guests, de Shane Danielsen, Australia, 2015, 10 min
Cutaway, de Kazik Radwanski, Canada, 2014, 7 min
The River Under the Tongue, de Carmen Jaquier, Elveţia, 2015, 18 min
Sunday Lunch, de Céline Devaux, Franţa, 2015, 13 min
Welcome and... Our Condolences, de Leon Prudovsky, Israel, 2012, 30 min

Studioul de Operă şi Multimedia, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

ora 19:00 - Golden Shorts: Best Films in Major Festivals
Rate Me, de Fyzal Boulifa, Marea Britanie, 2015, 16 min
Kung Fury, de David Sandberg, Suedia / SUA, 2015, 30 min
To Be and to Come Back, de Xacio Baño, Spania, 2014, 13 min
Waves '98, de Ely Dagher, Liban / Qatar, 2015, 15 min
Belladonna, de Dubravka Turic, Croaţia, 2015, 18 min
Batrachian's Ballad, de Leonor Teles, Portugalia, 2016, 11 min

Sala de cinema UNATC

ora 15:30 - Proiecţia filmelor realizate în cadrul workshop-ului Nisi Masa

Bilete la toate proiecţiile BIEFF se pot achiziţiona pe eventbook.ro.



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Film Experimental EXPIFF, Bucureşti, 2010


0 comentarii

Spacer Spacer