Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film CineMAiubit 2016

Premiile ediţiei a 20-a a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, 2016


Comunicat de presă

decembrie 2016
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
A 20-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, o ediţie jubiliară, care marchează o continuitate devenită tradiţie, şi-a decernat premiile duminică, 11 decembrie 2016, la Cinema Elvire Popesco din Bucureşti.

Festivalul este organizat de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică ''I.L.Caragiale'' Bucureşti (UNATC), Primăria Municipiului Bucureşti, Arcub şi Fundaţia Cinemaiubit, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC), al Uniunii Cineaştilor din România (UCIN) şi al Institutului Francez din Bucureşti.

Fiind cel mai important festival internaţional de film studenţesc din România, CineMAiubit este locul unde, de-a lungul timpului, şi-au făcut lansarea la public mulţi dintre cineaştii români, azi unanim recunoscuţi.

Juriul internaţional al festivalului a reunit personalităţi din lumea cinematografică, atât din România, cât şi din străinătate. Componenţa Juriului Mare al festivalului a fost: Gyorgy Baron - critic şi istoric de film din Ungaria, Dragan Milinkovic - regizor, producător, dramaturg din Serbia, Wang Yao - critic de film în China şi autorul singurei cărţi dedicate filmului românesc din Asia, Rodica Lazăr - binecunoscuta actriţă a Teatrului Bulandra, cu roluri remarcabile în cinema şi în seriale de televiziune, Bogdan Mustaţă - regizor laureat cu Ursul de Aur pentru scurtmetraj, Cătălin Cristuţiu - monteur de film şi Marius Panduru - cel mai titrat director de imagine român din ultimii ani.

Juriul secţiunii documentar i-a reuinit pe: Janka Barkcoczi - critic de film din Ungaria, Isabela Ţenţ - dublă laureată a competiţiei de documentar a festivalului nostru şi câştigătoare a Premiului Gopo şi pe Florin Iepan - remarcabil regizor de film documentar.

Juriul secţiunii animaţie-experimental a fost compus din regizorii de animaţie Constantina Mihăilă şi Octavian Frecea şi criticul de cinema Laurenţiu Brătan.

În timpul festivalului au avut loc mai multe workhopuri şi atelier atât la UNATC, cât şi la CINETic (centrul de cercetare al UNATC):
miniMIDPOINT - atelier intensiv de scenaristică susţinut de regizorul şi profesorul maghiar Csaba Bollok
Banana Animation Workshop - atelier de film de animaţie susţinut de profesorii Matei Branea, Mirela Vlad, Valeriu Căliman
Efecte speciale de machiaj - atelier susţinut de profesoara din Serbia Lidija Trisovic Milinkovic
Cine-Ritm - colaborare UNMB cu UNATC, program în timpul căruia studenţii compozitori şi studenţii regizori formează echipe pentru muzică originală de film.

Festivalul a avut şi o proiecţie specială a programului internaţional de film studenţesc Looking China.

Palmaresul ediţiei 20 a Festivalului Internaţional de Film Studenţesc CineMAiubit, 2016

Premiul pentru cel mai bun film (oferit de CNC)
Everything is Full of Her, regia: Maria Tilli (CSC Italia)

Premiul special al juriului (oferit de HBO şi CNC)
The Ballad of Simon and Teresa, regia: Martin Hnat (VSMU Slovacia)

Premiul de regie "Cristian Nemescu" (oferit de CNC)
The Sleeping Saint (CSC Italia), regia: Laura Samani

Premiul pentru producţie de film românesc (oferit de CNC şi Strada Film)
Mihnea Aliciu pentru producţia filmului Omul din lună (UNATC)

Premiul de scenariu "Cătălin Cocriş" (oferit de CNC)
The Elusive (IAD Belgia) scenariul: Ely Chevillot

Premiul Rectorului UNATC (oferit de UNATC şi Digital Cube)
Sebastian Condurache (UNATC) pentru filmul Field of Hope, produs în cadrul programului "Looking China"

Premiul Preşedintelui Uniunii Cineaştilor din România (UCIN)
Ana-Maria Comănescu pentru filmul Pipa, sexul şi omleta (UNATC)

Menţiuni speciale (oferite de Fundaţia Cinemaiubit)
The Match, regia: Mihai Pîrcălabu (UNATC)
Bernard sau limitele construcţiei, regia: Cristian Drăgan (UNATC)

Premiul Criticii (oferit de Uniunea Cineaştilor din România)
Mihnea Aliciu pentru filmul Omul din lună (UNATC)

Premiul de imagine "Cinelab" pentru film românesc (oferit de Cinelab, Kodak, RSC şi CNC)
Zoran Simulov pentru imaginea filmului New Dakia (Reset) (UNATC)

Premiul de interpretare feminină (oferit de BDR Associates şi CNC)
Lula Bery, pentru rolul din filmul The Elusive (IAD, Belgia)

Premiul de interpretare masculină (oferit de BDR Associates şi CNC)
Michal Wlodarczyk pentru rolul din filmul Adaptation (Polish National Film School)

Premiul de imagine "Romanian Society of Cinematographers"
Adaptation, imaginea Michal Dymek (Polish National Film School)

Premiul de montaj (oferit de CNC)
When Demons Die montajul: Linda Bosch (Filmakademie Baden Wurttemberg)

Premiul de sunet "Andrei (Otto) Toncu" (oferit de CNC, MDV Audio Studio şi Familia Elena şi Horia Toncu)
Silente, coloana sonoră: Eloy Rodriguez (ECAM Spania)

Premiul "Viorica Bucur" pentru critică de film (oferit de asociaţia Make a Point)
Andra Petrescu (UNATC) Pentru interesul susţinut într-o temă foarte importantă pentru cinematografia română: cercetarea şi recuperarea arhivei Sahia Film.

Premiul pentru cel mai bun documentar "Paul Călinescu" (oferit de CNC)
Transit Zone, regia: Frederik Subei (Edinburg College of Art and Screen Academy)

Premiul pentru regie de film documentar "Ion Bostan" (oferit de CNC)
Emi Buchwald pentru filmul Education (Polish National Film School)

Menţiune specială pentru film documentar (oferită de CNC)
Bryan Ilie (UNATC) regia: Sebastian Condurache

Premiul "Victor Iliu" (oferit de regizorul Nicolae Cabel)
Flor de mil colores (Royal Academy of Fine Arts Ghent), regia: Karen Vazquez

Premiul pentru film de animaţie (oferit de CNC)
Child (Filmakademie Baden-Württemberg), regia: Linus Stetter, Iring Freytag şi Viktor Stickel

Premiul "Ion Truică" pentru film românesc de animaţie (oferit de CNC şi MDV)
Autoportret (UNATC), regia: Andrada Iacobeţ

Premiul pentru film experimental (oferit de CNC)
Something About the Silence (Kunsthochschule fur Medien, Koln), regia: Patrick Buhr

Premiul "Nina Behar" (oferit de Vladimir Eli)
Flash, regia: Marius Georgescu (UBB Cluj)

Premiul concursului de scenarii (oferit de CNC)
Drama şi bărbatul, autor: Ioana Sărăcilă (UNATC)

Premiul pentru poster CineMAiubit 21 (oferit de CNC)
Daniel Atudorei (UNATC)

Premiul foto (oferit de CNC)
Dorel Gnatiuc



 Toate articolele despre Festivalul de film CineMAiubit 2016


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Programul Festivalului Internaţional de Film Studenţesc, CineMAiubit, 2016, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer