Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de Film Experimental BIEFF, Bucureşti, 2017

Programul BIEFF, 2017


Comunicat de presă

martie 2017
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Marţi, 28 martie 2017
Cinema Muzeul Ţăranului Român
ora 20:00 - Gala de deschidere
Endless Poetry (r. Alejandro Jodorowsky, Franţa / Chile, 2016, 128 min)

Miercuri, 29 martie 2017
Cinema Muzeul Ţăranului Român
ora 18:00 - Competiţie Internaţională - The Alchemy of The Frame
A Brief History of Princess X (r. Gabriel Abrantes, Portugalia / Franţa / Marea Britanie, 2016, 7 min)
Still Holding Still (r. Sarah Vanagt, Germania, 2015, 10 min)
«[...] Craving for Narrative» (r. Max Grau, Germania, 2015, 24 min)
You Want A Story? (r. Antonin Peretjatko, Franţa, 2014, 10 min)
Foyer (r. Ismaïl Bahri, Franţa / Tunisia, 2016, 31 min)
ora 20:30 - Competiţie Internaţională - Cutting the Cord
Our Legacy (r. Jonathan Vinel în colaborare cu Caroline Poggi, Franţa, 2015, 24 min)
I Made You, I Kill You (r. Alexandru Petru Bădeliţă, Franţa / România, 2016, 14 min)
I Was a Winner (r. Jonas Odell, Suedia, 2015, 14 min)
Small Town (r. Diogo Costa Amarante, Portugalia, 2016, 19 min)
Cinema Elvire Popesco
ora 18:00 - Cinedans Amsterdam - Emotional Bodies
Néants (r. Nellie Carrier, Canada, 2015, 10 min)
Paralysis (r. Karel van Laere, Olanda, 2015, 23 min)
She/her (r. Sonja Wyss, Olanda, 2015, 11 min)
Voices of Finance (r. Clara van Gool, Olanda, 2015, 35 min)
Novaciéries (r. (La)Horde, Franţa, 2015, 17 min)
ora 21:00 - Competiţie Internaţională - You Are Another Me
Summer (r. Ronny Trocker, Franţa / Belgia, 2016, 7 min)
We All Love the Seashore (r. Keina Espiñeira, Spania, 2016, 16 min)
Over (r. Jörn Threlfall, Marea Britanie, 2015, 14 min)
Remains from the Desert (r. Sebastian Mez, Germania, 2016, 21 min)
The Story of Little Hans (r. Daniel Djamo, România, 2015, 7 min)
9 Days - from My Window In Aleppo (r. Floor van der Meulen, Thomas Vroege, Issa Touma, Olanda / Siria, 2016, 13 min)

Joi, 30 martie 2017
Cinema Muzeul Ţăranului Român
ora 18:00 - Competiţie Internaţională - Cutting the Cord
Our Legacy (r. Jonathan Vinel în colaborare cu Caroline Poggi, Franţa, 2015, 24 min)
I Made You, I Kill You (r. Alexandru Petru Bădeliţă, Franţa / România, 2016, 14 min)
I Was a Winner (r. Jonas Odell, Suedia, 2015, 14 min)
Small Town (r. Diogo Costa Amarante, Portugalia, 2016, 19 min)
ora 20:30 - Cinedans Amsterdam - Emotional Bodies
Néants (r. Nellie Carrier, Canada, 2015, 10 min)
Paralysis (r. Karel van Laere, Olanda, 2015, 23 min)
She/Her (r. Sonja Wyss, Olanda, 2015, 11 min)
Voices of Finance (r. Clara van Gool, Olanda, 2015, 35 min)
Novaciéries (r. (La)Horde, Franţa, 2015, 17 min)
Cinema Elvire Popesco
ora 18:00 - Rotterdam Film Festival - Painting with History
Painting with History in a Room Filled with People with Funny Names 3 (r. Korakrit Arunanondchai, Thailanda, 2015, 25 min)
The Double (r. Roy Villevoye & Jan Dietvorst, Olanda, 2016, 21 min)
One.Two.Three (r. Vincent Meessen, Belgia, 2016, 35 min)
ora 20:30 - Competiţie Internaţională - Searching for Transcendence
489 Years (r. Hayoun Kwon, Franţa, 2016, 11 min)
Sisyphus 2.0 (r. Luiza Pârvu & Toma Peiu, România / Sua, 2016, 7 min)
Critical Mass: Pure Immanence (r. Anne de Vries, Germania, 2015, 11 min)
If It Was (r. Laure Prouvost, Marea Britanie, 2015, 9 min)
Limbo (r. Konstantina Kotzamani, Grecia, 2016, 30 min)
Fiesta Forever (r. Jorge Jácome, Franţa, 2016, 21 min)

Vineri, 31 martie 2017
Cinema Muzeul Ţăranului Român
ora 18:00 - Competiţie Internaţională - The Politics of the Body
American Reflexxx (r. Alli Coates & Signe Pierce, SUA, 2013, 14 min)
Man (r. Maja Borg, Suedia / Marea Britanie, 2016, 13 min)
Night Soil - Economy of Love (r. Melanie Bonajo, SUA / Olanda, 2015, 33 min)
(Self)Exhibitions (r. Florencia Aliberti, Spania / Argentina, 2015, 14 min)
Flowers and Bottoms (r. Christos Massalas, Grecia, 2016, 6 min)
Two Snakes (r. Kristin Li, Canada, 2015, 10 min)
Peep Show (r. Rino Stefano Tagliafierro, Italia, 2016, 8 min)
ora 21:00 - Competiţie Internaţională - You Are Another Me
Summer (r. Ronny Trocker, Franţa / Belgia, 2016, 7 min)
We All Love the Seashore (r. Keina Espiñeira, Spania, 2016, 16 min)
Over (r. Jörn Threlfall, Marea Britanie, 2015, 14 min)
Remains from the Desert (r. Sebastian Mez, Germania, 2016, 21 min)
The Story of Little Hans (r. Daniel Djamo, România, 2015, 7 min)
9 Days - from my Window in Aleppo (r. Floor van der Meulen, Thomas Vroege, Issa Touma, Olanda / Siria, 2016, 13 min)
Cinema Elvire Popesco
ora 17:30 - Quinzaine Cannes - Alejandro Jodorowsky
Endless poetry (r. Alejandro Jodorowsky, Franţa / Chile, 2016, 128 min)
ora 20:30 - Berlinale Forum Expanded - Nostalgia for the Future
In the Future They Ate from the Finest Porcelain (r. Larissa Sansour & Søren Lind, Palestina / Marea Britanie / Danemarca / Qatar, 2015, 29 min)
Esiod 2015 (r. Clemens von Wedemeyer, Austria / Germania, 2016, 38 min)
Bring Me The Head of Tim Horton (r. Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson, Canada, 2015, 31 min)

Sâmbătă, 1 aprilie 2017
Cinema Muzeul Ţăranului Român
ora 16:30 - Competiţie Internaţională - The Alchemy of the Frame
A Brief History of Princess X (r. Gabriel Abrantes, Portugalia / Franţa / Marea Britanie, 2016, 7 min)
Still Holding Still (r. Sarah Vanagt, Germania, 2015, 10 min)
«[...] Craving for Narrative» (r. Max Grau, Germania, 2015, 24 min)
You want a story? (r. Antonin Peretjatko, Franţa, 2014, 10 min)
Foyer (r. Ismaïl Bahri, Franţa / Tunisia, 2016, 31 min)
ora 20:00 - Festivitatea de premiere / Film de închidere
Manifesto (r. Julian Rosefeldt, Germania, 2017, 95 min)
Cu: Cate Blanchett, Andrew Upton, Ea-Ja Kim, Hannelore Ohlendorf, Jimmy Trash, Marina Michael
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 - Berlinale Forum Expanded - Nostalgia for The Future
In the Future They Ate from the Finest Porcelain (r. Larissa Sansour & Søren Lind, Palestina / Marea Britanie / Danemarca / Qatar, 2015, 29 min)
Esiod 2015 (r. Clemens von Wedemeyer, Austria / Germania, 2016, 38 min)
Bring Me the Head of Tim Horton (r. Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson, Canada, 2015, 31 min)
ora 21:00 - Golden Shorts - Best Films in Major Festivals
The Fullness of Time (romance) (r. Manon Coubia, Belgia / Franţa, 2016, 14 min)
Timecode (r. Juanjo Giménez, Spania, 2016, 15 min)
The Lost Voice (r. Marcelo Martinessi, Paraguay / Venezuela / Cuba / Argentina, 2016, 11 min)
The Artificial Humors (r. Gabriel Abrantes, Portugalia, 2017, 30 min)
Eden's Edge (Three Shorts on the Californian Desert) (r. Gerhard Treml & Leo Calice, Austria, 2014, 20 min)

Duminică, 2 aprilie 2017
Cinema Muzeul Ţăranului Român
ora 15:00 - Competiţie Internaţională - Searching for Transcendence
489 Years (r. Hayoun Kwon, Franţa, 2016, 11 min)
Sisyphus 2.0 (r. Luiza Pârvu & Toma Peiu, România / SUA, 2016, 7 min)
Critical Mass: Pure Immanence (r. Anne de Vries, Germania, 2015, 11 min)
If IT Was (r. Laure Prouvost, Marea Britanie, 2015, 9 min)
Limbo (r. Konstantina Kotzamani, Grecia, 2016, 30 min)
Fiesta Forever (r. Jorge Jácome, Franţa, 2016, 21 min)
ora 17:30 - Film de închidere
Manifesto (r. Julian Rosefeldt, Germania, 2017, 95 min)
Cu: Cate Blanchett, Andrew Upton, Ea-Ja Kim, Hannelore Ohlendorf, Jimmy Trash, Marina Michael
ora 20:00 - Competiţie Internaţională - The Politics of the Body
American Reflexxx (r. Alli Coates & Signe Pierce, SUA, 2013, 14 min)
Man (r. Maja Borg, Suedia / Marea Britanie, 2016, 13 min)
Night Soil - Economy of Love (r. Melanie Bonajo, SUA / Olanda, 2015, 33 min)
(Self)Exhibitions (r. Florencia Aliberti, Spania / Argentina, 2015, 14 min)
Flowers and Bottoms (r. Christos Massalas, Grecia, 2016, 6 min)
Two Snakes (r. Kristin Li, Canada, 2015, 10 min)
Peep Show (r. Rino Stefano Tagliafierro, Italia, 2016, 8 min)
Cinema Elvire Popesco
 ora 13:00
Endless Poetry (r. Alejandro Jodorowsky, Franţa / Chile, 2016, 128 min)
ora 15:30 - Rotterdam Film Festival - Painting with History
Painting with History in a Room Filled with People With Funny Names 3 (r. Korakrit Arunanondchai, Thailanda, 2015, 25 min)
The Double (r. Roy Villevoye & Jan Dietvorst, Olanda, 2016, 21 min)
One.Two.Three (r. Vincent Meessen, Belgia, 2016, 35 min)
ora 18:00 - Golden Shorts - Best Films in Major Festivals
The Fullness of Time (romance) (r. Manon Coubia, Belgia / Franţa, 2016, 14 min)
Timecode (r. Juanjo Giménez, Spania, 2016, 15 min)
The Lost Voice (r. Marcelo Martinessi, Paraguay / Venezuela / Cuba / Argentina, 2016, 11 min)
The Artificial Humors (r. Gabriel Abrantes, Portugalia, 2017, 30 min)
Eden's Edge (Three Shorts on the Californian Desert) (r. Gerhard Treml & Leo Calice, Austria, 2014, 20 min)
ora 21:00 - Special Screenings - BIEFF 2017 Awarded Films
Filmele premiate la BIEFF 2017



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Film Experimental BIEFF, Bucureşti, 2017


0 comentarii

Spacer Spacer