Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de film NexT, 2008

Programul Festivalului Internaţional de Scurt şi Mediu-Metraj Next 2008


Comunicat de presă

aprilie 2008
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Vă prezentăm programul complet al celei de-a doua ediţii a Festivalului Internaţional de Scurt şi Mediu-Metraj Next 2008, ce se va desfăşura în perioada 7-13 aprilie 2008, la Cinemateca Eforie, Orange Concept Store şi Clubul Ţăranului Român.


Luni, 7 aprilie

Cinemateca Eforie

Sageata 18:30 - Festivitatea de deschidere

Sageata 19:30 - Şi ei au fost NexT Generation (I)
Pro Patria (România, 1993), regia: Titus Muntean, 11'
Sâmbătă seara (România, 1996), regia: Radu Dragomir, 15'
Singur(ă) pe lume (România, 1995), regia: Tudor Giurgiu, 14'
Popcorn Story (România, 2001), regia: Tudor Giurgiu, 15'

Sageata 20:45 - next NexT Generation: Proiecţie surpriză

Sageata 21:00 - Şi ei au fost NexT Generation (II)
În fiecare zi e noapte (România, 1991), regia: Alexandru Maftei, 18'
Ea (România, 1994), regia: Radu Muntean, 7'
Tragica poveste de dragoste a celor doi (România, 1996), regia: Radu Muntean, 16'


Marţi, 8 aprilie

Cinemateca Eforie

Sageata 13:00 - Filme realizate de Cristian Nemescu & Andrei Toncu (I)
Kitschitoarele.2 FM (România, 2000), regia: Cristian Nemescu, 17'
Mihai and Cristina / Mihai şi Cristina (România, 2001), regia: Cristian Nemescu, sound-design Andrei Toncu, 15'
C Block Story / Poveste la Scara C (România, 2002), regia: Cristian Nemescu, sound recording: Andrei Toncu, 15'
Marilena from P7 / Marilena de la P7 (România, 2006), regia: Cristian Nemescu, sound-design: Andrei Toncu, 45'

Sageata 16:00 - Countries in Focus (I) - Suedia
Juni / Iunie (Suedia, 2007), regia: Fijona Jonuzi, 42'
Sten för Sten / Cărămidă după cărămidă (Suedia, 2008), regia: Peter Magnusson, 28'
Mellan oss / Între noi (Suedia, 2008), regia: Per Hanefjord, 20'

Sageata 18:00 - Competiţie (I)
Liebeskrank / Bolnavi din dragoste (Germania-Slovenia, 2007), regia: Spela Cadez, 8'
Kull! / Leapşa! (Suedia, 2007), regia: Anders Skog, 29'
On the Line / Auf der Strecke / Între staţii (Elveţia, 2007), regia: Reto Caffi, 30'
Veterinarian / Veterinarul (Letonia, 2007), regia: Signe Baumann, 17'
Tommy (Norvegia, 2007), regia: Ole Giaever, 12'
Son nom / Numele ei (Franţa, 2007), regia: Benjamin De Lajarte, 22'
Madame Tutli-Putli (Canada, 2007), regia: Chris Lavis & Maciek Szczerbowski, 18'

Sageata 21:00 - Semaine de la critique (I)
Um ramo / O ramură (Brazilia, 2007), regia: Juliana Rojas & Marco Dutra, 15'
La Route, la nuit / Drumul, noaptea (Franţa, 2007), regia: Marine Alice Le Du, 12'
Rabbit Troubles / Probleme cu iepurii (Bulgaria, 2007), regia: Mitovski & Kalev, 8'
Fog / Ceaţa (Noua Zeelandă, 2007), regia: Peter Salmon, 15'


Miercuri, 9 aprilie

Orange Concept Store

Sageata 10:00 - Atelier al regizorului francez de documentar, Nicolas Philibert.
Câştigătorul al premiului César pentru cel mai bun montaj în 2003, pentru filmul Être et avoir, Nicolas Philibert este cel mai nou venit printre "seminariştii" Festivalului NexT. El va vorbi publicului despre regia de film documentar în cadrul unui workshop moderat de regizorul Alexandru Solomon. La 47 de ani, Philibert este unul dintre cei mai cunoscuţi regizori francezi de film documentar. Cel mai recent film al său, Retour en Normandie/ Întoarcerea în Normandia, a fost prezentat în 2007 în cadrul selecţiei oficiale a Festivalului de Film de la Cannes, în afara competiţiei. Pelicula urmăreşte povestea unei mici comunităţi rurale din Normandia, la 30 de ani după ce sătenii au fost protagonişti ai filmului de ficţiune regizat de René Allio, Moi, Pierre Rivière... / Eu, Pierre Rivière..., la care Philibert însuşi a fost asistent de regie.

Sageata 11:00 - Seminar: Ce poate să facă un agent pentru un artist? - David Flynn

Sageata 13:00 - Master-class de regie: Cristian Mungiu


Cinemateca Eforie

Sageata 10:30 - Competiţie (I) + Q&A - reluare

Sageata 13:30 - Festival Cities (I) - Sarajevo
Šta Ja Znam / Ce ştiu eu? (Bosnia Herzegovina, 2007) regia: Timur Makarevi, Šejla Kameric, 10'
Suncana Strana Alpi / Partea însorită a Alpilor (Slovenia, 2007) regia: Janez Burger, 15'
Szalontüdö / Burtă şi ceapă (Ungaria, 2006) regia: Marton Szimai, 7'
Ayça'yi Neden Seviyorum? / De ce o iubesc pe Ayça? (Turcia, 2006) regia: Mufit Samik, 8'
Minus (Serbia, 2006) regia: Pavle Vuckovic, 16'
Rupa / Groapa (Croaţia, 2007) regia: Marko Šantić, 13'

Sageata 16:00 - Countries in Focus (II) - Spania
Eramos pocos / Unul în plus (Spania, 2005), regia: Borja Cobeaga, 16'.
Huellas en la nieve / Urme în zăpadă (Spania, 2005), regia: Pedro Touceda, 19'
En el hoyo / În groapă (Spania, 2006), regia: David Martín de Los Santos, 24'
Traumalogía (Spania, 2007), regia: Daniel Sánchez Arévalo, 22'
Taxi? (Spania, 2007), regia: Telmo Esnal, 5'

Sageata 18:00 - Competiţie (II) + Q&A
Tokyo Jim (Marea Britanie, 2007), regia: Jamie Rafn, 8'
Polska Road Movie (Germania, 2007), regia: Bartosz Grudziecki, 30'
I Love Sarah Jane / O iubesc pe Sarah Jane (Australia, 2007), regia: Spencer Susser, 12'
Frozen Souls / Almas congeladas / Inimi îngheţate (Spain / Spania, 2006), regia: Juana Macías, 14'
Der Blaue Affe / Maimuţa albastră (Germania, 2006), regia: Carsten Unger, 45'
Lo zio / Unchiul (Italia, 2007), regia: Duccio Chiarini, 20'
Maraton (Estonia, 2006), regia: Kaspar Jancis, 15'

Sageata 21:00 - Future Shorts
Păianjenul (Australia, 2007), regia: Nash Edgerton, 9'
Păstrăvul (Marea Britanie, 2007), regia: Johnny Barrington, 10'
Ce poate să facă o fată? (Marea Britanie, 2007), regia: Dougal Wilson, 4'
Argent content / Bani nemunciţi (Franţa, 2000), regia: Phil Dussol, 18'
Niciodată nu e ca prima dată (Suedia, 2005), regia: Jonas Odell, 15'
Educaţie nautică (Canada, 2006), regia: Christian Laurence & Genevieve Perron, 3'
Nu sunt Van Gogh (SUA, 2005), regia: David Russo, 5'
On s'embrasse? / Rămânem prieteni? (Franţa, 2000), regia: Pierre-Oliver Mornas, 6'
La Tartine / Tartina (Franţa, 2004), regia: Guillaume Colomb, 8'
Natan (Suedia, 2003), regia: Jonas Bergergard & Jonas Holmstrom, 13'
Elephant Gun (USA, 2007), regia: Alma Har'el, 4'


Joi, 10 aprilie

Orange Concept Store

Sageata 11:00 - Cât de importantă este coloana sonoră pentru un regizor? - Jamie Travis

Sageata 12:00 - Bucureşti-Paris-Bucureşti: o călătorie tur-retur în muzica de film şi coloană sonoră - Cristinel Şirli & Vasile Şirli

Cinemateca Eforie

Sageata 10:30 Competiţie (II) + Q&A - Reluare

Sageata 13:30 Festival Cities (II) - Milano
In religioso disagio / Semnele religiei (Italia, 2005), regia: Massimiliano Maci Verdesca, 18'
Bargain / Chilipir (UK, 2007), regia: Gunhild Enger, 9'
Night Bus / Nitbus / Autobuzul de noapte (Spania, 2007), regia: Juanjo Gimenez Peña, 9'
The Majesty of the Wetlands / Măreţia din Wetlands (Australia, 2005), regia: Emmanuel Marshall, 5'
Hobby Metal (Uruguay, 2005), regia: Maximiliano Contenti, 11'
458nm (Germania, 2005), regia: Jan Bitzer, Ilija Brunck, Tom Weber, 6'
Plivnuti polibkem / Străpuns de un sărut (Czech Republic / Cehia, 2007), regia: Milos Tomic, 11'
Nijuman no borei / 200.000 de fantome (France / Franţa, 2007), regia: Jean-Gabriel Périot, 10'
Drake (Austria, 2007), regia: Christopher Rainer, 5'

Sageata 16:30 - Prietenii Festivalului (I)
O zi bună de plajă (România, 2007), regia: Bogdan Mustaţă, 10'
Networking Friday (România, 2007), regia: Răzvan Rădulescu, 26'
Valuri (România, 2007), regia: Adrian Sitaru, 17'
La drumul mare (România, 2007), regia: Gabriel Sârbu, 20'
Rock, Paper, Scissors / Piatră, hârtie, foarfece (Canada, 2007), regia: Jamie Cussen, 19'

Sageata 18:00 - Competiţie (III) + Q&A
A Sea of Troubles / Al restriştilor noian (SUA, 2007), regia: David Nordstrom, 20'

Ştefan (România, 2007), regia: Stanca Radu, 13'
Lisa (Franţa, 2007), regia: Lorenzo Recio, 19'
Between Walls / Între ziduri (Germania, 2007), regia: Ana Felicia Scutelnicu, 15'
Als We GROOT Zijn / Când vom fi mari (Olanda, 2006), regia: Eveline Ketterings, 8'
Joi (România, 2007), regia: Hadrian Marcu, 30'
Euforia solitară a lui Luke, omul-ghiulea (SUA, 2007), regia: Levi Abrino, 11'
The Man in 301 / Tipul din 301 (Irlanda, 2008), regia: David Freyne, 15'

Sageata 21:00 - Semaine de la critique (II)
Saliva (Brazilia, 2007), regia: Esmir Filho, 15'
Amândoi (UK/Liban), regia: Bass Bre'che, 12'
Situation Frank / Cazul lui Frank (Suedia, 2007), regia: Patrik Eklund, 26'


Vineri, 11 aprilie

Orange Concept Store

Sageata 11:00 - Importanţa festivalurilor pentru cariera viitoare a unui cineast - Bernard Payen, Dimitris Kerkinos, Anna Hoffmann, Anders Annikas, Natalie Lettenewitsch, Shane Smith, Clementine Mourăo-Ferreira, Txema Muñoz Lopez, Tudor Giurgiu

Sageata 13:00 - Cum să vinzi un scurt metraj? Unde să vinzi un scurt metraj? - Jean Charles Mille, Daniel Goroshko, Fabien Riggall, Shane Smith

Sageata 14:00 - Cât de important este regizorul în decizia co-producătorilor de a se implica într-un proiect? - Renate Roginas, Simon Perry, Meinolf Zurhorst, Karl Baumgartner, Rik Vermeulen

Cinemateca Eforie

Sageata 10:30 - Competiţie (III) + Q&A - Reluare

Sageata 13:30 - Festival Cities (III) - Ludwigsburg

Kwiz / Concurs (Belgia, 2006), regia: Renaud Callebaut, 5'
Décroche / Răspunde (Franţa, 2006), regia: Manuel Schapira, 17'
Elää olla olemassa / A trăi, a exista (Finlanda, 2007), regia: Reeta Aalto, 13'
Die Unsichtbare Hand / Mâna invizibilă (Germania, 2007), regia: Dirk Lütter, 23'
Nimmermeer / Oceanul dinăuntru (Germania-Danemarca, 2006), regia: Toke Constantin Hebbeln, 60'

Sageata 16:30 - Countries in Focus (III) - Irlanda
Deep Breaths / Respiră adânc (Irlanda, 2007), regia: PJ Dillon, 15'
Pump Action (Irlanda, 2007), regia: Frank Reid, 4'
Rolla Saor (Irlanda, 2007), regia: Cathal Watters, 25'
Frankie (Irlanda, 2007), regia: Darren Thornton, 12'
New Boy / Noul coleg (Irlanda, 2007), regia: Steph Green, 11'
The Faeries of Blackheath Woods / Zânele din Blackheath Woods (Irlanda, 2006), regia: Ciaran Foy, 4'
Joyride / Plimbare (Irlanda, 2006), regia: Margaret Corkery, 6'

Sageata 18:00 - Competiţie (IV) + Q&A
Portret de familie (România, 2006), regia: Marian Crişan, 25'
Dans la peau / Pe sub piele (Elveţia, 2007), regia: Zoltan Horvath, 10'
Camera Obscură (Franţa, 2007), regia: Matthieu Buchalski, Jean-Michel Drechsler, Thierry Onillon, 8'
(Plictis şi) Inspiraţie (Republica Moldova, 2007), regia: Igor Cobileanski, 11'
Aal im Schädel / Gânduri rele (Germania, 2006), regia: Martin Rahmlow, 17'
I Am Bob / Eu sunt Bob (Marea Britanie, 2007), regia: Donald Rice, 19'
Heureux qui comme Edouard / Edouard în ţara minunilor (Franţa, 2007), regia: Vincent Burgevin, 20'
Songes d'une femme de ménage / Visele unei femei de serviciu (Belgia, 2007), regia: Banu Akseki, 15'


Sageata 21:00 - Prietenii Festivalului (II)
Radu + Ana (România, 2007), regia: Paul Negoescu, 8'
Afterimage (România, 2007), regia: Cătălin Leescu, 15'
Interior. Scara de bloc (România, 2007), regia: Ciprian Alexandrescu, 16'
Sinopsis docu-drama (România, 2007), regia: Vlad Trandafir, 24'
Fly (România, 2007), regia: Andrei Dăscălescu, 2'
Alexandra (România, 2007), regia: Radu Jude, 25'
Amatorul (România, 2007), regia: Marian Crişan, 22'


Sâmbătă, 12 aprilie

Cinemateca Eforie

Sageata 10:00 - Competiţie (IV) + Q&A - Reluare

Sageata 13:00 - Festival Cities (IV) - Lisabona
China, China (Portugalia, 2007), regia: Joăo Pedro Rodrigues, Joăo Rui Guerra da Mata, 20'
Jantar en Lisboa / Cina la Lisabona (Portugalia, 2007), regia: André Carrilho, 9'
Stuart (Portugalia, 2006), regia: Zepe, 11'
Antes de amanhă / Până mâine (Portugalia, 2007), regia: Gonçalo Galvăo Teles, 16'
Rapace / Pasăre de pradă (Portugalia, 2007), regia: Joăo Nicolau, 24'

Sageata 15:00 - Filme realizate de Cristian Nemescu & Andrei Toncu (II)
California Dreamin' (nesfârşit) (România, 2007), regia: Cristian Nemescu, 155'

Sageata 18:00 - Filme realizate de Cristian Nemescu & Andrei Toncu (III)
Mecano (România, 2001), regia Daniel Şerbănică, Cristian Nemescu, Florin Şerban, 6'
Cădere liberă (România, 2000), regia: Dorin Stana, sound-design: Andrei Toncu, 12'
Munceşte acum (România, 2001), regia: Ion Puican, sound-design: Andrei Toncu, 14'
Lampa cu caciulă (România, 2006), regia: Radu Jude, sound-design: Andrei Toncu, 23'
Alinuţa (România, 2006), regia: Matei Branea, sound-design: Andrei Toncu, 1'
Remiza (România, 2008), regia: Valeriu Stihi, sound-design: Andrei Toncu, 2'

Sageata 19:30 - Festivitatea de premiere - Reluarea filmelor premiate


Duminică, 13 aprilie

Clubul Ţăranului Român

Sageata 11:30 - Prietenii Festivalului
O zi bună de plajă (România, 2007), regia: Bogdan Mustaţă, 10'
Networking Friday (România, 2007), regia: Răzvan Rădulescu, 26'
Valuri (România, 2007), regia: Adrian Sitaru, 17'
La drumul mare (România, 2007), regia: Gabriel Sârbu, 20'
Rock, Paper, Scissors / Piatră, hârtie, foarfece (Canada, 2007), regia: Jamie Cussen, 19'
Radu + Ana (România, 2007), regia: Paul Negoescu, 8'
Afterimage (România, 2007), regia: Cătălin Leescu, 15'
Interior. Scară de bloc (România, 2007), regia: Ciprian Alexandrescu, 16'
Sinopsis docu-drama (România, 2007), regia: Vlad Trandafir, 24'
Fly (România, 2007), regia: Andrei Dăscălescu, 2'
Alexandra (România, 2007), regia: Radu Jude, 25'
Amatorul (România, 2007), regia: Marian Crişan, 22'

Sageata 14:30 - Filmele premiate NexT 2008


Componenţa juriului

Sageata Bernard Payen (Semaine de la critique)
Bernard Payen este redactorul-şef al revistelor Travelling Avant (1992-1999) şi Objectif Cinema, versiunea online (din 2000), şi se ocupă de un program radio ("Pasagerii nopţii"). În prezent se ocupă, de asemenea, de publicaţiile Cinematecii Franceze din Paris şi este coordonatorul selecţiei de scurt-metraje pentru Semaine Internationale de la Critique din cadrul Festivalului.

Sageata Anna Hoffmann (Forum Berlinale)
Născută în 1962 la Hamburg, Anna Hoffmann a studiat antropologie culturală şi ştiinţe media, a lucrat ca selecţioner, curator, critic de film şi traducător, înainte de a se alătura echipei Festivalului de Film de la Berlin în funcţia de coordonator de program şi membru al comitetului de selecţie pentru secţiunea "International Forum of New Cinema", în 2000.

Sageata Jean Charles Mille (Premium Films)
Jean Charles Mille a fondat Premium Films în iulie 1998. Premium Films este o companie specializată pe piaţa internaţională de scurt metraje şi acum gestionează un catalog care cuprinde mai mult de 500 de titluri de filme de scurt metraj, de la 230 de producători internaţionali. În 2006, compania a demarat şi activitatea de coproducţii, prima coproducţie, The Legacy fiind premiată la Sundance 2007.

Sageata Jamie Travis (regizor)
Jamie Travis şi-a construit o reputaţie puternică de regizor cu o viziune percutantă pe scena cinemaului independent canadian. Cele cinci scurt metraje ale sale au avut toate un real succes în circuitul internaţional al festivalurilor de film. Printre cele mai importante se numără Rotterdam, Karlovy Vary, Bucureşti, Slamdance, South by Southwest. A fost comparat cu Peter Greenaway, dar şi cu David Lynch şi Alfred Hitchcock. Tema recurentă a fragilităţii copilăriei, deopotrivă cu decorurile migălos construite, l-au consacrat pe Jamie ca un autor independent de urmărit.

Sageata Tudor Voican (scenarist)
Tudor Voican (masterat în scenaristică la York University) este asistent-profesor la Universitatea Naţională de Teatru şi Film. Filmele pe care le-a scris au circulat la peste 100 de festivaluri de film din toată lumea, câştigând, printre altele, Un certain regard la Cannes, premiul pentru "Cea mai bună contribuţie artistică" la World Film Festival în Montreal, şi premiul "Satyajit Ray" la London International Film Festival.


Premiile NexT 2008

Sageata Trofeul NexT - 4.000 Euro oferiţi de Institutul Cultural Român
Sageata Premiul pentru regie "Cristian Nemescu" - 2.000 Euro oferiţi de Institutul Cultural Român
Sageata Premiul pentru cea mai bună coloană sonoră "Andrei Toncu" - 2.000 Euro oferiţi de Institutul Cultural Român
Sageata Cel mai bun film românesc - 500 Euro oferiţi de ArCuB şi peliculă în valoare de 1.500 Euro oferită de Kodak Cinelabs România
Sageata Premiul publicului - o cameră digitală HVR-A1E oferită de Sony
Sageata Premiul spectatorului norocos - 5 bilete la cinema Cityplex.



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de film NexT, 2008


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 NexT 2008 şi-a desemnat câştigătorii!, Comunicat de presă
 Next 2008 îşi anunţă câştigătorii , Comunicat de presă
 Next 2008 continuă, Comunicat de presă
 Seminarii cu invitaţi de marcă şi filme eveniment la NexT 2008, Comunicat de presă
 Primele două zile la NexT 2008 , Comunicat de presă
 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de film NexT, 2008


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer