Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul filmului european, 2010

Programul Festivalului European de Film, 2010


Comunicat de presă

mai 2010
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Program Cinema Studio

Vineri 7 mai 2010

Sageata 18:00 Ben X - Nic Balthazar / Belgia / 2007 / 90' / dramă
Cu: Greg Timmermans, Marijke Pinoy, Laura Verlinden, Pol Goossen, Titus De Voogdt
Sageata 20:00 Sonbahar / Toamna / Autumn - Özcan Alper / Turcia / 2008 / 99' / dramă
Cu: Onur Saylak, Cihan Camkerte, Yasar Güven, Serkan Keskin


Sâmbătă 8 mai 2010

Sageata 16:00 Metastaze / Metastases - Branko Schmidt / Croaţia / 2009 / 84' / dramă
Cu: Rene Bitorajac, Franjo Dijak, Robert Ugrina, Rakan Rushaidat, Ivo Gregurevic
Sageata 18:00 Kaméleon / Cameleon / Chameleon - Krisztina Goda / Ungaria / 2008 / 104' / dramă psihologică
Cu: Ervin Nagy, Zsolt Trill, Gabriella Hámori, János Kulka, Sándor Csányi
Sageata 20:00 Les herbes folles / Ierburi sălbatice / Wild Grass - Alain Resnais / Franţa / 2009 / 104' / comedie
Cu: Mathieu Amalric, Sabine Azéma, Anne Consigny, Emmanuelle Devos, André Dussollier


Duminică 9 mai 2010

Sageata 16:00 Nomadak TX - Raúl de la Fuente / Spania / 2006 / 86' / documentar
Sageata 18:00 Svetat golzami spasenie debne otvszakade / Lumea e mare, iar salvarea se ascunde după colţ / The World Is Big and Salvation Lurks Around the Corner - Stephan Komandarev / coproducţie / 2008 / 105' / dramă
Cu: Miki Manojlović, Carlo Ljubek, Hristo Mutafchiev, Ana Papadopulu, Lyudmila Cheshmedzhieva
Sageata 20:00 Revanche / Revanşa - Götz Spielmann / Austria / 2008 / 121' / thriller
Cu: Johannes Krisch, Irina Potapenko, Andreas Lust, Ursula Strauss


Luni 10 mai 2010

Sageata 18:00 Giulias Verschwinden / Dispariţia Giuliei / Julia's Disappearance - Christoph Schaub / Elveţia / 2010 / 87' / comedie
Cu: Corinna Harfouch, Bruno Ganz, Stefan Kurt, André Jung
Sageata 20:00 Mala Moskwa / Mica Moscovă / Little Moscow - Waldemar Krzystek / Polonia / 2008 / 114' / dramă
Cu: Svetlana Khodchenkova, Lesław Żurek, Dmitrij Uljanov, Elena Leszczyńska, Artem Tkachenk


Marţi 11 mai 2010

Sageata 18:00 La teta asustada / Laptele deznădejdii / The Milk of Sorrow - Claudia Llosa / Spania / 2009 / 95' / dramă
Cu: Magaly Solier, Susi Sánchez, Efraín Solís, Bárbara Lazón
Sageata 20:00 Camino - Javier Fesser / Spania / 2008 / 143' / dramă
Cu: Nerea Camacho, Carme Elias, Mariano Venancio, Manuela Vellés, Ana Gracia, Lola Casamayor


Miercuri 12 mai 2010

Sageata 18:00 Eden - Declan Recks / Irlanda / 2008 / 83' / dramă
Cu: Aidan Kelly, Eileen Walsh, Padraic Delaney
Sageata 20:00 Kielletty hedelmä / Fructul oprit / Forbidden Fruit - Dome Karukoski / Finlanda / 2009 / 102' / dramă
Cu: Marjut Maristo, Amanda Pilke, Joel Mäkinen, Jarkko Niemi, Olavi Uusivirta, Timo Tikka


Joi 13 mai 2010

Sageata 18:00 Ocas jesterky / Fără aripi / Wingless - Ivo Trajkov / Macedonia / 2009 / 90' / dramă
Cu: David Švehlík, Karel Zima, Verica Nedeska, Magdaléna Sidonová
Sageata 20:00 Jerichow - Christian Petzold / Germania / 2008 / 93' / dramă
Cu: Benno Fürmann, Nina Hoss, Hilmi Sözer, André M. Hennicke, Claudia Geisler, Marie Gruber, Knut Berger


Vineri 14 mai 2010

Sageata 18:00 Varg / Lupul / Wolf - Daniel Alfredson / Suedia / 2008 / 95' / dramă
Cu: Peter Stormare, Robin Lundberg, Rolf Degerlund, Marie Delleskog
Sageata 20:00 Pokoj v duši / Odihna sufletului / Soul at Peace - Vladimír Balko / Slovacia / 2009 / 97' / dramă
Cu: Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Robert Więckiewicz, Jan Vondráček, Jevgenij Libezňuk


Sâmbătă 15 mai 2010

Sageata 16:00 Yodok Stories / Poveşti din lagăr - Andrzej Fidyk / Norvegia / 2008 / 75' / documentar
Sageata 18:00 Kala krymmena mystika, Athanasia / Athanasia, secrete bine păstrate / Well Kept Secrets - Athanassia - Panos Karkanevatos / Grecia / 2008 / 95' / dramă
Cu: R.H. Thomson, Stavroula Logothettis, Marina Kalogirou, Giorgos Karamihos, Vangelis Mourikis
Sageata 20:00 Aquele Querido Mês de Agosto / Minunata lună august / Our Beloved Month of August - Miguel Gomes / Portugalia / 2008 / 147' / muzical, romantic
Cu: Sónia Bandeira, Fábio Oliveira


Duminică 16 mai 2010

Sageata 15:00 Das weisse Band / Panglica albă / The White Ribbon - Michael Haneke / Austria / 2009 / 144' / dramă psihologică
Cu: Christian Friedel, Ernst Jacobi, Leonie Benesch, Ulrich Tukur, Ursina Lardi, Fion Mutert, Michael Kranz
Sageata 18:00 Joi / Thursday - Hadrian Marcu / România / 2007 / 30'
Cu: Toma Cuzin, Mihaela Pintileasa, Ioana Flora, Alina Berzunţeanu
Sageata Nea Victor / Mr. Victor - Hadrian Marcu / România / 2010 / 18'
Cu: Ilie Gheorghe
Sageata Domnul David / Mr. David - Hadrian Marcu / România / 2010 / 20'
Cu: Costache Babii Anghelescu
Sageata 20:00 Tache - Igor Cobileanski / România / 2009 / 76' / comedie
Cu: Mircea Diaconu, Virginia Rogin, Vali Popescu, Radu Gabriel


Program Muzeul Ţăranului Român


Vineri 7 mai 2010

Sageata 17:00 Un autre homme / Un alt bărbat / Another Man - Lionel Baier / Elveţia / 2008 / 89 / dramă
Cu: Robin Harsch, Natacha Koutchoumov, Elodie Weber, Bulle Ogier
Sageata 19:00 Nuntă în Basarabia / Wedding in Bessarabia - Nap Toader / România / 2009 / 92' / comedie romantică
Cu: Vlad Logigan, Victoria Bobu, Constantin Take Florescu, Viorica Geantă-Chelbea, Igor Chistol
Sageata 21:00 Le Père de mes enfants / Tatăl copiilor mei / Father of My Children - Mia Hansen-Løve / Franţa / 2009 / 112' / dramă
Cu: Chiara Caselli, Louis-Do de Lencquesaing, Dominique Frot, Eric Elmosnino, André Marcon


Sâmbătă 8 mai 2010

Sageata 15:30 Dovidjenja, kako ste / La revedere, ce mai faceţi? / Goodbye, How Are You? - Boris Mitić / Serbia / 2009 / 60' / documentar
Sageata 17:00 Sippur Gadol / Nu totul depinde de mărime... / A Matter of Size - Sharon Maymon, Erez Tadmor / Israel / 2009 / 90' / comedie dramatică
Cu: Itzik Cohen, Dvir Bandak, Alon Dahan, Shmuli Cohen, Togo Igawa
Sageata 19:00 Look at the Life Through My Eyes / Priveşte viaţa prin ochii mei - Marija Džidževa / Macedonia / 2008 / 45' / documentar + Cash & Marry - Atanas Georgiev / Macedonia / 2009 / 70' / documentar
Sageata 21:00 Kino Lika - Dalibor Matanić / Croaţia / 2008 / 122' / dramă
Cu: Krešimir Mikić, Areta Ćurković, Ivo Gregurević, Danko Ljuština, Jasna Žalica


Duminică 9 mai 2010

Sageata 15:30 Waiting for the Light / În aşteptarea luminii - Ciarín Scott / Irlanda / 2008 / 70' / documentar
Sageata 17:00 De ofrivilliga / Involuntar / Involuntary - Ruben Östlund / Suedia / 2008 / 98' / dramă
Cu: Villmar Björkman, Linnea Cart-Lamy, Leif Edlund, Sara Eriksson, Lola Ewerlund
Sageata 19:00 To verdener / Lumi paralele / Worlds Apart - Niels Arden Oplev / Danemarca / 2008 / 116' / dramă
Cu: Rosalinde Mynster, Johan Philip Asboek, Jens Jørn Spottag, Sarah Boberg, Anders W. Berthelsen
Sageata 21:00 Utolsó idök / Alte vremuri / Lost Times - Áron Mátyássy / Ungaria / 2009 / 90' / dramă
Cu: József Kádas, Teréz Vass, Eszter Földes, Attila Kasvinszki, Mariann Szalay, Attila László


Luni 10 mai 2010

Sageata 18:00 Duburys / Vortex - Gytis Lukšas / Lituania / 2009 / 140' / dramă
Cu: Giedrius Kiela, Oksana Borbat, Jevgenija Varenitsa, Jūratė Onaitytė, Vladimiras Jefremovas
Sageata 21:00 Eldorado - Bouli Lanners / Belgia / 2008 / 85' / comedie dramatică
Cu: Bouli Lanners, Fabrice Adde, Philippe Nahon, Didier Toupy, Françoise Chichéry


Marţi 11 mai 2010

Sageata 18:30 Flammen & Citronen - Ole Christian Madsen / Danemarca / 2008 / 130' / dramă
Cu: Thure Lindhardt, Mads Mikkelsen, Stine Stengade, Peter Mygind, Mille Lehfeldt
Sageata 21:00 Gitmek: Benim Marlon ve Brandom / Eşti Marlon şi Brando / Gitmek: My Marlon and Brando - Hüseyin Karabey / Turcia / 2008 / 93' / dramă
Cu: Ayça Damgaci, Hama Ali Kahn, Cengiz Bozkurt, Nesrin Cevadzade, Ani Ipekkaya


Miercuri 12 mai 2010

Sageata 17:30 Duska - Jos Stelling / Olanda / 2007 / 110' / dramă
Cu: Gène Bervoets, Sylvia Hoeks, Sergei Makovetsky, Ruslana Pysanka
Sageata 19:00 Ljubav i drugi zločini / Iubire şi alte crime / Love and Other Crimes - Stefan Arsenijević / Serbia / 2008 / 105' / comedie romantică
Cu: Anica Dobra, Vuk Kostić, Fedja Stojanović, Milena Dravić, Hanna Schwamborn, Josif Tatić
Sageata 21:00 The Grapes / Strugurii / Bobule - Tomáš Barina / Cehia / 2008 / 90' / comedie
Cu: Krystof Hádek, Lukas Langmajer, Lubomír Lipský, Tereza Vorísková, Václav Postránecký


Joi 13 mai 2010

Sageata 18:30 Alle Anderen / Toţi ceilalţi / Everyone Else - Maren Ade / Germania / 2009 / 119' / dramă
Cu: Birgit Minichmayr, Lars Eidinger, Hans-Jochen Wagner, Nicole Marischka
Sageata 21:00 Tatarak / Fiorii tinereţii / Sweet Rush - Andrzej Wajda / Polonia / 2009 / 84' / dramă
Cu: Krystyna Janda, Paweł Szajda, Jadwiga Jankowska-Cieslak, Julia Pietrucha, Jan Englert


Vineri 14 mai 2010

Sageata 17:00 Vittorio D. - Mario Canale, Annarosa Morri / Italia / 2009 / 92' / documentar biografic
Sageata 19:00 Sturm / Revelaţia / Storm - Hans-Christian Schmid /Germania / 2009 / 110' / dramă
Cu: Kerry Fox, Anamaria Marinca, Stephen Dillane, Rolf Lassgård, Alexander Fehling, Drazen Kuhn
Sageata 21:00 Die Standesbeamtin / Vrei să ne căsătoreşti? / Will You Marry Us? - Micha Lewinsky / Elveţia / 2009 / 90' / comedie romantică
Cu: Marie Leuenberger, Dominique Jann, Oriana Schrage, Beat Schlatter


Sâmbătă 15 mai 2010

Sageata 15:00 Savage / Sălbaticul - Brendan Muldowney / Irlanda / 2009 / 84' / dramă, thriller
Cu: Darren Healy, Nora-Jane Noone
Sageata 17:00 Upė / Râul / The River - Julija Gruodienė, Rimantas Gruodis / Lituania / 2009 / 30' / documentar
Sageata 17:00 Traukinys stovi penkias minutes / Trenul opreşte 5 minute / Train Boards in Five Minutes - Janina Lapinskaitė / Lituania / 2009 / 57' / documentar
Sageata 19:00 Frygtelig lykkelig / Cumplit de fericit / Terribly Happy - Henrik Ruben Genz / Danemarca / 2008 / 90' / thriller
Cu: Jakob Cedergren, Lene Maria Christensen, Kim Bodnia, Lars Brygmann, Anders Hove
Sageata 21:00 Baarìa - Giuseppe Tornatore / Italia / 2009 / 150' / comedie
Cu: Francesco Scianna, Margareth Madè, Raoul Bova, Giorgio Faletti, Monica Bellucci, Vincenzo Salemme


Duminică 16 mai 2010

Sageata 00:15 L'Enfant / Copilul / The Child - Jean-Pierre & Luc Dardenne / Belgia / 2005 / 100' / dramă
Cu: Jérémie Renier, Déborah François, Jérémie Segard, Fabrizio Rongione, Olivier Gourmet
Sageata 02:00 Mio fratello e figlio unico / Fratele meu e fiu unic / My Brother Is an Only Child - Daniele Luchetti / Italia / 2007 / 104' / dramă
Cu: Elio Germano, Riccardo Scamarcio, Diane Fleri
Sageata 03:45 Grbavica / Sarajevo, dragostea mea / Grbavica: The Land of My Dreams - Jasmila Zbanic / Bosnia-Herţegovina / 2005 / 90' / dramă
Cu: Mirjana Karanovic, Luna Mijovic, Leon Lucev, Kenan Catic, Jasna Beri
Sageata 13:00 Gegen Die Wand / Cu capul înainte / Head-On - Fatih Akin / Germania, Turcia / 2004 / 121' / dramă romantică
Cu: Birol Ünel, Siebel Kekilli, Catrin Striebeck, Güven Kirac
Sageata 15:00 Kongekabale / Şah la rege / King's game - Nicolaj Arcel / Danemarca / 2004 / 107' / thriller
Cu: Anders W. Berthelsen, Soren Pilmark, Nastja Arcel, Nicolas Bro, Lars Mikkelsen, Ulf Pilgaard
Sageata 17:00 Le cas Furtwängler / Cazul Furtwängler/ Taking Sides - István Szabó / Germania / 2001 /108' / dramă
Cu: Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Moritz Bleibtreu, Brigit Minichmayr
Sageata 19:00 Son frère / Fratele lui / His Brother - Patrice Chéreau / Franţa / 2003 / 95' / dramă
Cu: Bruno Todeschini, Eric Caravaca, Nathalie Boutefeu, Robinsos Stevenin, Fred Ulysse
Sageata 21:00 Caché / Secretul / Hidden - Michael Haneke / Franţa / 2005 / 117' / dramă
Cu: Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Lester Makedonsky, Maurice Benichou, Annie Girardot.




 Toate articolele despre Festivalul filmului european, 2010


0 comentarii

Spacer Spacer