Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de Film Experimental BIEFF, Bucureşti, 2011

Programul Festivalului Internaţional de Film Experimental BIEFF, 2011


Comunicat de presă

noiembrie 2011
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul proiecţiilor

Joi, 17 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

16.00:18:00 Competiţia internaţională
RED ROAD |9'|2010, Franţa|Jero Yun
CROSS |15'|2011, Franţa/ Ucraina|Maryna Vroda
DRESSAGE |9'|2009, Olanda|Julika Rudelius
MONDAY MORNING |13'|2011, România|Eva Pervolovici
I SAY NEVER|2'|2011, Marea Britanie-România|Sabina Tupan
ROE |1'|2011, România|Irina Ghenu
CINEVA O SĂ VĂ SUNE |7'|2011, România|Vlad Constantin
DESTINATION FINALE |10'|2009, Germania|Philip Widmann
MY UNDONE SCHOOL FILMS |15'|2008, România|Eva Pervolovici
YOU AND ME |4'|2009, Germania|Karsten Krause
YOU CAN'T HIDE LOVE FROM GYPSIES |5'|2011, Franţa-Turcia-România|Mara Trifu
MISSMATCH|3'|2010, Marea Britanie-România|Claudiu Revnic
METAMORPHOSIS |3'|2011, România|Dragoş Ştefan

Joi, 17 noiembrie 2011, SALA POLIVALENTĂ
20.00 GALA DE DESCHIDERE
LUPERCYCLOPEDIA LIVE CINEMA VJ PERFORMANCE BY PETER GREENAWAY


Vineri, 18 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

15.30:17.30 Competiţia internaţională
1989 |WHEN I WAS FIVE YEARS OLD |11' |2010, Denmark|Thor Ochsner
STARDUST |20'|2010, Belgia|Nicolas Provost
MIRROR |2'|2011, România|Irina Ghenu
RIPPING RIDANCE|3'|2011, Elveţia-România|Sabina Tupan
CHROMOTHERAPY|4|2010, România|Raluca Răcean
SUNDAYS |14'|2011, Belgia|Valery Rosier
RETURNS |7'|2010, Polonia|Krzysztof Kadlubowski
FRENCH VERSION |20'|2011, Franţa|Maya Da-Rin
THE SECOND OFFICE |13'|2011, Franţa|Lixin Bao

18.00:20.00 Program special - International Film Festival Oberhausen
ATROPY |2009, South Africa|Palesa Shongwe
EVERYBODY'S NUTS |2010, SUA|Fabian Vasquez Euresti
I'M NOT THE ENEMY|2011, Germania|Bjorn Melhus
INVENTORY |8'50''|2010, Polonia|Pawel Lozinski
KENGERE|2010, Uganda|Peter Tukei Muhumuza
UNTITLED|2011, Franţa|Neil Beloufa

20.30:22.00 Competiţia internaţională
CASUS BELLI |12'|2010, Grecia|Yorgos Zois
IL CAPO |15'|2010, Italia|Yuri Ancarani
HOW TO PICK BERRIES |20'|2010, Finlanda|Elina Talvensaari
I HEAR YOU SCREAM |12'|2008, Argentina|Pablo Lamar
THE PHOTOGRAPHER'S WIFE |29'|2011, Germania|Philip Widmann, Karsten Krause
THE BOX |10'|2011, România|Mircea Ghibortz Ghinescu
FAMILY PHOTO|8' |2011, România|Andrei Spirache
ABSTRUCTURES |3'|2011, România|Mario Oprean
MASKA |23'|2010, Polonia/Marea Britanie|Quay Brothers

Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

15.30:17.30 Competiţia internaţională
OUT |35'|2010, Israel|Roee Rosen
MATEI, MATEI |13'|2010, Ungaria-România|Cecília Felméri
THE PROCRASTINATORS 1|9'|2010, Olanda|Lernert & Sander
UN(A)TITLED |8'|2011, România|Mihai Barabancea
HOW TO RAISE THE MOON |9'|2011, Germania/Danemarca|Anja Struck
THE WOMAN |10'|2011, Cehia|Ondrej Fleislebr
THE GERMAN PAVILLION |14'|2009, Spania|Juan Millares

18.00:20.00 Competiţia internaţională
THE MIRROR |7'|2010, Elveţia|Ramon & Pedro
INFINITE MINUTES |20'|2011, Ungaria-România|Cecília Felméri
THE EVOCATION OF SADNESS |11'|2010, Olanda|Erwin Olaf
QUESTIONS FROM A WORKER |5'|2011, România|Arnold Estefan & Anca Benera
SO DO I |12'|2009, România|Vlad Constantin
THE GREAT RACE |7'|2010, Spania|Kote Camacho
NIGHT FISHING |34'|2011, Coreea de Sud|PARKing CHANce

20.30:22.30 Program special - Quinzaine des Realisateurs, Cannes Film Festival
LAS PALMAS |14'|2011, Suedia|Johannes Nyholm
BORO IN THE BOX |40'|2011, Franţa|Bertrand Mandico
MILLA CAOS |18'|2011, Germania/Cuba|Simon Paetau
KILLING THE CHICKENS TO KILL THE MONKEYS |23'|2011, Suedia/ Thailanda|Jens Assur

Duminică 20 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

15.00:17.00 Program special - Dutch Experimental Film&Visual Art
BIRTH OF A NATION |10'|2011, Olanda|Daya Cahen
EVERYONE HAS TO GET OVER HIS BIOGRAPHY |20'|2008, Olanda|Yael Assaf
FIVE WALKS. HERCYNIA SILVA |16'|2008, Olanda|Anna Abrahams
BRIDGE |5'|2010, Olanda|Martijn Veldhoen
DAWN AND DUSK |12'|2010, Olanda|Erwin Olaf
FOREVER FOR A WHILE |8'|2009, Olanda|Sara Rajaei
THE HEALERS |10'|2010, Olanda|Tim Leyendekker

17.30:19.00 Program special - Tampere International Short Film Festival
TANGO FINLANDAAIA |6'|2007, Finlanda|Hannu Lajunen, Tomo Riionheimo
HANASAARI A |15'|2009, Finlanda|Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen
THE DEATH OF AN INSECT |7'|2010, Finlanda|Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen
ALWAYS DECENT |20' |2007, Finlanda|Katja Pallijeff
HIGH HOPES |14'|2007, Finlanda|Mazdak Nassir
HOME VIDEO |14'|2006, Finlanda|Mikko Kuparinen
HOW TO PICK BERRIES |19'|2010, Finlanda|Elina Talvensaari

Duminică, 20 noiembrie 2011, CINEMA PRO

21.00 GALA DE ÎNCHIDERE
FAUST
| 134'|2011, Rusia|Aleksandr Sokurov

Programul Evenimentelor

17 noiembrie 2011, SALA POLIVALENTĂ

20.00 GALA DE DESCHIDERE: LUPERCYCLOPEDIA LIVE CINEMA VJ PERFORMANCE BY PETER GREENAWAY

18 noiembrie 2011, UNATC

11.00 CEREMONIE DE DECERNARE A TITLULUI DE DOCTOR HONORIS CAUSA - PETER GREENAWAY

18 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

14.30 LANSARE DE CARTE, EDITURA IBU: Paolo Russo, ISTORIA CINEMATOGRAFULUI ITALIAN / Aaron Barlow QUENTIN TARANTINO - Viaţa la extreme

19 noiembrie 2011, LIBRĂRIA CĂRTUREŞTI

11.00 PANEL: Producţie şi distribuţie de film experimental şi artă vizuală în Europa
13.00 PANEL: Instant Cinema - Prima platformă online pentru film experimental şi arte vizuale

20 noiembrie 2011, CINEMA PRO

21.00 GALA DE ÎNCHIDERE: FAUST | 134'|2011, Rusia|Aleksandr Sokurov



 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Film Experimental BIEFF, Bucureşti, 2011


0 comentarii

Spacer Spacer