noiembrie 2011
Festivalul Internaţional de Film Experimental BIEFF, Bucureşti, 2011
Programul proiecţiilor

Joi, 17 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

16.00:18:00 Competiţia internaţională
RED ROAD |9'|2010, Franţa|Jero Yun
CROSS |15'|2011, Franţa/ Ucraina|Maryna Vroda
DRESSAGE |9'|2009, Olanda|Julika Rudelius
MONDAY MORNING |13'|2011, România|Eva Pervolovici
I SAY NEVER|2'|2011, Marea Britanie-România|Sabina Tupan
ROE |1'|2011, România|Irina Ghenu
CINEVA O SĂ VĂ SUNE |7'|2011, România|Vlad Constantin
DESTINATION FINALE |10'|2009, Germania|Philip Widmann
MY UNDONE SCHOOL FILMS |15'|2008, România|Eva Pervolovici
YOU AND ME |4'|2009, Germania|Karsten Krause
YOU CAN'T HIDE LOVE FROM GYPSIES |5'|2011, Franţa-Turcia-România|Mara Trifu
MISSMATCH|3'|2010, Marea Britanie-România|Claudiu Revnic
METAMORPHOSIS |3'|2011, România|Dragoş Ştefan

Joi, 17 noiembrie 2011, SALA POLIVALENTĂ
20.00 GALA DE DESCHIDERE
LUPERCYCLOPEDIA LIVE CINEMA VJ PERFORMANCE BY PETER GREENAWAY


Vineri, 18 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

15.30:17.30 Competiţia internaţională
1989 |WHEN I WAS FIVE YEARS OLD |11' |2010, Denmark|Thor Ochsner
STARDUST |20'|2010, Belgia|Nicolas Provost
MIRROR |2'|2011, România|Irina Ghenu
RIPPING RIDANCE|3'|2011, Elveţia-România|Sabina Tupan
CHROMOTHERAPY|4|2010, România|Raluca Răcean
SUNDAYS |14'|2011, Belgia|Valery Rosier
RETURNS |7'|2010, Polonia|Krzysztof Kadlubowski
FRENCH VERSION |20'|2011, Franţa|Maya Da-Rin
THE SECOND OFFICE |13'|2011, Franţa|Lixin Bao

18.00:20.00 Program special - International Film Festival Oberhausen
ATROPY |2009, South Africa|Palesa Shongwe
EVERYBODY'S NUTS |2010, SUA|Fabian Vasquez Euresti
I'M NOT THE ENEMY|2011, Germania|Bjorn Melhus
INVENTORY |8'50''|2010, Polonia|Pawel Lozinski
KENGERE|2010, Uganda|Peter Tukei Muhumuza
UNTITLED|2011, Franţa|Neil Beloufa

20.30:22.00 Competiţia internaţională
CASUS BELLI |12'|2010, Grecia|Yorgos Zois
IL CAPO |15'|2010, Italia|Yuri Ancarani
HOW TO PICK BERRIES |20'|2010, Finlanda|Elina Talvensaari
I HEAR YOU SCREAM |12'|2008, Argentina|Pablo Lamar
THE PHOTOGRAPHER'S WIFE |29'|2011, Germania|Philip Widmann, Karsten Krause
THE BOX |10'|2011, România|Mircea Ghibortz Ghinescu
FAMILY PHOTO|8' |2011, România|Andrei Spirache
ABSTRUCTURES |3'|2011, România|Mario Oprean
MASKA |23'|2010, Polonia/Marea Britanie|Quay Brothers

Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

15.30:17.30 Competiţia internaţională
OUT |35'|2010, Israel|Roee Rosen
MATEI, MATEI |13'|2010, Ungaria-România|Cecília Felméri
THE PROCRASTINATORS 1|9'|2010, Olanda|Lernert & Sander
UN(A)TITLED |8'|2011, România|Mihai Barabancea
HOW TO RAISE THE MOON |9'|2011, Germania/Danemarca|Anja Struck
THE WOMAN |10'|2011, Cehia|Ondrej Fleislebr
THE GERMAN PAVILLION |14'|2009, Spania|Juan Millares

18.00:20.00 Competiţia internaţională
THE MIRROR |7'|2010, Elveţia|Ramon & Pedro
INFINITE MINUTES |20'|2011, Ungaria-România|Cecília Felméri
THE EVOCATION OF SADNESS |11'|2010, Olanda|Erwin Olaf
QUESTIONS FROM A WORKER |5'|2011, România|Arnold Estefan & Anca Benera
SO DO I |12'|2009, România|Vlad Constantin
THE GREAT RACE |7'|2010, Spania|Kote Camacho
NIGHT FISHING |34'|2011, Coreea de Sud|PARKing CHANce

20.30:22.30 Program special - Quinzaine des Realisateurs, Cannes Film Festival
LAS PALMAS |14'|2011, Suedia|Johannes Nyholm
BORO IN THE BOX |40'|2011, Franţa|Bertrand Mandico
MILLA CAOS |18'|2011, Germania/Cuba|Simon Paetau
KILLING THE CHICKENS TO KILL THE MONKEYS |23'|2011, Suedia/ Thailanda|Jens Assur

Duminică 20 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

15.00:17.00 Program special - Dutch Experimental Film&Visual Art
BIRTH OF A NATION |10'|2011, Olanda|Daya Cahen
EVERYONE HAS TO GET OVER HIS BIOGRAPHY |20'|2008, Olanda|Yael Assaf
FIVE WALKS. HERCYNIA SILVA |16'|2008, Olanda|Anna Abrahams
BRIDGE |5'|2010, Olanda|Martijn Veldhoen
DAWN AND DUSK |12'|2010, Olanda|Erwin Olaf
FOREVER FOR A WHILE |8'|2009, Olanda|Sara Rajaei
THE HEALERS |10'|2010, Olanda|Tim Leyendekker

17.30:19.00 Program special - Tampere International Short Film Festival
TANGO FINLANDAAIA |6'|2007, Finlanda|Hannu Lajunen, Tomo Riionheimo
HANASAARI A |15'|2009, Finlanda|Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen
THE DEATH OF AN INSECT |7'|2010, Finlanda|Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen
ALWAYS DECENT |20' |2007, Finlanda|Katja Pallijeff
HIGH HOPES |14'|2007, Finlanda|Mazdak Nassir
HOME VIDEO |14'|2006, Finlanda|Mikko Kuparinen
HOW TO PICK BERRIES |19'|2010, Finlanda|Elina Talvensaari

Duminică, 20 noiembrie 2011, CINEMA PRO

21.00 GALA DE ÎNCHIDERE
FAUST
| 134'|2011, Rusia|Aleksandr Sokurov

Programul Evenimentelor

17 noiembrie 2011, SALA POLIVALENTĂ

20.00 GALA DE DESCHIDERE: LUPERCYCLOPEDIA LIVE CINEMA VJ PERFORMANCE BY PETER GREENAWAY

18 noiembrie 2011, UNATC

11.00 CEREMONIE DE DECERNARE A TITLULUI DE DOCTOR HONORIS CAUSA - PETER GREENAWAY

18 noiembrie 2011, CINEMA SCALA

14.30 LANSARE DE CARTE, EDITURA IBU: Paolo Russo, ISTORIA CINEMATOGRAFULUI ITALIAN / Aaron Barlow QUENTIN TARANTINO - Viaţa la extreme

19 noiembrie 2011, LIBRĂRIA CĂRTUREŞTI

11.00 PANEL: Producţie şi distribuţie de film experimental şi artă vizuală în Europa
13.00 PANEL: Instant Cinema - Prima platformă online pentru film experimental şi arte vizuale

20 noiembrie 2011, CINEMA PRO

21.00 GALA DE ÎNCHIDERE: FAUST | 134'|2011, Rusia|Aleksandr Sokurov

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus