Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul filmului european, 2017

Programul Festivalului Filmului European, 4 - 11 mai 2017, Bucureşti


Comunicat de presă

mai 2017
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Joi 4 mai 2017
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Fixeur - Adrian Sitaru / România, Franţa / 2016 / 98 min
Muzeul Naţional de Artă al României - Gala de deschidere a FFE
ora 19:30 Cealaltă parte a speranţei - Aki Kaurismäki / Finlanda, Germania / 2017 / 98 min

Vineri 5 mai 2017
Muzeul Naţional de Artă al României
ora 11:00 - 19:00 ARTE@MNAR - Les Aventuriers de l'Art Moderne: Épisodes 5 et 6 **
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Memoria viitorului - Fiona Tan / Olanda, Irlanda, Germania / 2016 / 95 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 18:30 Austerlitz - Sergei Loznitsa / Germania / 2016/ 93 min
Centrul Ceh **
ora 18:30 Despre orbire - Călătorie într-o lume lipsită de vedere - realitate virtuală
Institutul Cervantes **
ora 19:00 Hitchcock/Truffaut - Kent Jones / Franţa / 2015 / 69 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Când am deschis ochii - Leyla Bouzid / Franţa, Tunisia, Belgia, UAE / 2015 / 102 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Mercenarul - Sacha Wolff / Franţa / 2016 / 103 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 20:30 Marija - Michael Koch / Germania, Elveţia / 2016 / 100 min
Institutul Cervantes **
ora 20:30 Asediul - Rémy Ourdan, Patrick Chauvel / Franţa, Bosnia şi Herţegovina / 2016 / 89 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Despre orbire - Călătorie într-o lume lipsită de vedere - Pete Middleton, James Spinney / Marea Britanie / 2016 / 90 min

Sâmbătă 6 mai 2017
Muzeul Naţional de Artă al României
ora 11:00 - 19:00 ARTE@MNAR - Les Aventuriers de l'Art Moderne: Épisodes 5 et 6 **
Cinema Elvire Popesco
ora 11:00 Scurtmetraje animate pentru copii - Danemarca /2013 - 2015 / 61 min
Cinema Elvire Popesco
ora 13:00 Poveştile străbunicului - Tone Mygind Rostbøll, Lea Glob / Danemarca / 2016 / 72 min
Cinema Elvire Popesco
ora 16:00 Febră în zori - Péter Gárdos / Ungaria, Suedia, Israel / 2015 / 114 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 16:30 Misterul dealurilor verzi - Čejen Černić / Croaţia / 2017 / 81 min
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Eu, Olga Hepnarova - Petr Kazda, Tomáš Weinreb / Republica Cehă, Polonia, Slovacia, Franţa / 2016 / 105 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 18:30 21 de nopţi cu Pattie - Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu / Franţa / 2015 / 115 min
Institutul Cervantes **
ora 19:00 De serviciu - Alice Diop / Franţa / 2016 / 98 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Toate aceste nopţi nedormite - Michal Marczak / Polonia / 2016 / 100 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:00 Ireproşabil - Sébastien Marnier / Franţa / 2016 / 106 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 21:00 Lady Macbeth - William Oldroyd / Marea Britanie / 2016 / 89 min

Duminică 7 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 16:00 Un american foarte patriot - Friedrich Moser / Austria / 2015 / 110 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 16:00 Zile confuze - Triin Ruumet / Estonia / 2016 / 105 min
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 24 de săptămâni - Anne Zohra Berrached / Germania / 2016 / 102 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 18:30 Safari - Ulrich Seidl / Austria / 2016, 90 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:00 Străin în paradis - Guido Hendrikx / Olanda / 2016 / 77 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 21:00 În aceeaşi grădină* - Ali Asgari, Adrian Sitaru, Alexandre Rockwell, Rolf De Heer, Gurvinder Singh, Chema García Ibarra, Roger Deutsch, Sergey Bodrov, Andrej Landin / omnibus / 2016 / 114 min

Luni 8 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Fata fără mâini - Sébastien Laudenbach / Franţa / 2016 / 73 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 18:30 Aya din Yop - Marguerite Abouet, Clément Oubrerie / Franţa / 2013 / 84 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Viaţa mea de dovlecel - Claude Barras / Elveţia, Franţa / 2016 / 70 min
Institutul Cervantes **
ora 19:00 Casă, dulce casă - Katrine Philp / Danemarca / 2015 / 26 min
Institutul Cervantes **
ora 20:00 Camera obscură - Gheorghe Preda / România / 2016 / 84 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Tăcerea* - Yorgos Gkikapeppas / Grecia / 2015 / 92 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 20:30 Ministrul francez - Bertrand Tavernier / Franţa / 2013 / 113 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Pisica rabinului - Antoine Delesvaux, Joann Sfar / Franţa / 2011 / 100 min

Marţi 9 mai 2017
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 18:30 Frigul din Kalandar - Mustafa Kara / Turcia, Ungaria / 2015 / 150 min
Institutul Cervantes **
ora 18:30 Oameni buni - Anders Helgeson, Karin af Klintberg / Suedia / 2015 / 92 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Lucifer - Gust Van den Berghe / Belgia, Mexic / 2014 / 110 min
Institutul Cervantes **
ora 20:30 Scurtmetraje R. Moldova* / 2015 - 2017 / 94 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 21:00 Împreună pentru totdeauna* - Lina Lužytė / Lituania, România / 2015 / 88 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:30 Ochi închişi - Giuseppe Petitto / Italia, Elveţia, Slovenia / 2015 / 84 min

Miercuri 10 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Mamă - Kadri Kõusaar / Estonia / 2016 / 89 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 18:30 Idila - Tomaž Gorkič / Slovenia / 2015 / 83 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Toni Erdmann - Maren Ade / Germania, Austria, România / 2016 / 162 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Imaginea de apoi - Andrzej Wajda / Polonia / 2016 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 20:30 Vara s-a sfârşit* - Radu Potcoavă / România / 2015 / 105 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Accabadora - Enrico Pau / Italia / 2015 / 97 min

Joi 11 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Înfurigranţii - Arman T. Riahi / Austria / 2017 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 18:30 Martorul acuzării - Iglika Triffonova / Bulgaria, Suedia, Olanda / 2015 / 102 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Două lozuri - Paul Negoescu / România / 2016 / 86 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 140 fericiţi! - Gracia Querejeta / Spania / 2015 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului - Studioul "Horia Bernea"
ora 20:30 Gala de închidere a FFE
Ultima zi* - Gabriel Achim / România / 2016 / 108 min
_______
* Proiecţie în prezenţa invitaţilor speciali (oportunităţi de Q&A)
** Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.
În eventualitatea în care vor interveni modificări în program, acestea vor fi anunţate pe www.ffe.ro şi www.facebook.com/ffeRomania.



 Toate articolele despre Festivalul filmului european, 2017


0 comentarii

Spacer Spacer