Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul filmului european 2008

Programul Festivalului Filmului European 2008


Comunicat de presă

mai 2008
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, împreună cu Reprezentanţa Comisiei Europene în România şi cu sprijinul Uniunii Cineaştilor din România, al Muzeului Ţăranului Român, al ambasadelor şi institutelor culturale ale statelor membre şi candidate şi al Ambasadei Confederaţiei Elveţiene în România.

Cea de a douăsprezecea ediţie a Festivalului sărbătoreşte filmul european în Anul Dialogului Intercultural. De aceea, propunem 39 de filme, dintre care şapte documentare, care au ca temă capacitatea de interacţiune între comunităţile şi oamenii care provin din culturi diferite.

Pentru al treilea an consecutiv, Festivalul se bucură de implicarea directă a unui tânăr regizor român de succes, "ambasador onorific" al Festivalului. Cristian Mungiu, cineastul care a obţinut numeroase premii europene în ultimii ani, a realizat clipul TV şi spotul radio de promovare a Festivalului.

Festivalul găzduieşte de asemenea câteva dintre activităţile proiectului PUZZLE, proiectul românesc susţinut de Uniunea Europeană în cadrul Anului European al Dialogului Intercultural.

Serile culturale La taifas, dedicate comunităţilor, vor prilejui vizionarea de filme, discuţii şi vor pune la dispoziţia participanţilor mostre din bucătăriile tradiţionale. Întâlnirile se vor desfăşura la Muzeul Ţăranului Român, după următorul program:
- aromânii (sâmbătă, 10 mai 2008),
- germanii (luni,12 mai 2008),
- francezii (marţi, 13 mai 2008),
- turcii (miercuri, 14 mai 2008),
- maghiarii (joi,15 mai 2008) şi
- italienii (vineri, 16 mai 2008).

Sageata Bucureşti, 8-18 mai 2008
Gala - 8 mai, Sala Palatului
9-18 mai, Cinema Studio
10-18 mai, Muzeul Ţăranului Român

Sageata Timişoara, 21-23 mai 2008
Cinema City

Sageata Craiova, 23-25 mai 2008
Gala - 23 mai, Cinema Patria
24-25 mai, Cinema Modern

Sageata Iaşi, 28-30 mai 2008
Cinema City

Premiul publicului:
La ieşirea de la film, spectatorii sunt invitaţi să voteze filmul preferat.
Împreună cu biletul de intrare vei primi un cupon de vot. Tot ce trebuie să faci este să alegi varianta care corespunde opţiunii tale, după vizionarea filmului ("mi-a plăcut foarte mult", "mi-a plăcut", "nu mi-a plăcut") şi să o laşi în urna de la ieşirea din cinematograf. Orange va oferi, prin tragere la sorţi, premii pentru participanţii care votează. Fiecare vot va intra în competiţie pentru desemnarea "premiului publicului".

Filmul câştigător va fi anunţat la ceremonia de închidere a Festivalului care va avea loc duminică, 18 mai 2008, la Muzeul Ţăranului Român.


Programul Festivalului Filmului European 2008


Bucureşti, Cinema Studio şi Muzeul Ţăranului Român, 8 - 18 mai 2008
Joi, 8 mai 2008

Ora 19:00
Sageata La graine et le mulet / Cuşcuş cu chefal - Gala de deschidere
Regia: Abdellatif Kechiche
Franţa, 2007, 151 minute
Sala Palatului


Vineri, 9 mai 2008

Ora 18:00
Sageata Once / Odată
Regia: John Carney
Irlanda, 2007, 85 minute
Cinema Studio

Ora 20:00
Sageata Podul de flori - Avanpremieră
Regia: Thomas Ciulei
România/Germania, 2008, 87 minute
Cinema Studio


Sâmbătă, 10 mai 2008

Ora 18:00
Sageata Joulutarina / Poveste de Crăciun / Christmas Story
Regia: Juha Wuolijoki
Finlanda, 2007, 80 minute
Cinema Studio

Ora 19:00
Sageata Blinde engle / Îngeri orbiţi / Blinded Angels
Regia: Jon Bang Carlsen
Danemarca, 2006, 90 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 20:00
Sageata Hallam Foe
Regia: David Mackenzie
Marea Britanie, 2007, 95 minute
Cinema Studio

Ora 21:15
Sageata Lost and Found / Obiecte pierdute
Director artistic: Nikolaj Nikitin
România/Germania/Bulgaria/Ungaria/Estonia/Bosnia-Herţegovina/Serbia-Muntenegru, 2005, 99 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 22:00
Sageata Kratki stiki / Scurtcircuit / Short Circuits
Regia: Janez Lapajne
Slovenia, 2007, 105 minute
Cinema Studio


Duminică, 11 mai 2008

Ora 17:00
Sageata Jeder siebte Mensch / Fiecare a şaptea persoană / Every seventh person
Regia: Elke Groen şi Ina Ivănceanu
Luxemburg/Austria, 2006, 75 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 18:00
Sageata Návrat Bocianov / Întoarcerea berzelor / Return of the Storks
Regia: Martin Repka
Slovacia, 2007, 96 minute
Cinema Studio

Ora 19:00
Sageata Mistrz / Maestrul / The Master
Regia: Piotr Trzaskalski
Polonia, 2005, 115 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 20:00
Sageata El pollo, el pez y el cangrejo real / Puiul, peştele şi crabul regal / The Chicken, the Fish and the King Crab
Regia: José Luis López-Linares
Spania, 2008, 86 minute
Cinema Studio

Ora 21:15
Sageata Fados / Fadourile
Regia: Carlos Saura
Portugalia/Spania, 2007, 85 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 22:00
Sageata Sve Džaba / Totul pe gratis / All for Free
Regia: Antonio Nuić
Croatia/Bosnia-Hertegovina, 2006, 94 minute
Cinema Studio


Luni, 12 mai 2008

Ora 18:00
Sageata En Til En / Unu la unu / 1:1 (One to One)
Regia: Annette K. Olesen
Danemarca, 2005, 90 minute
Cinema Studio

Ora 19:00
Sageata Erik of het klein insectenboek / Eric în ţara insectelor / Eric in the land of insects
Regia: Gidi Van Liempd
Olanda, 2004, 90 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 20:00
Sageata Welcome home / Din nou acasă
Regia: Andreas Gruber
Austria, 2004, 102 minute
Cinema Studio

Orele 17:00 şi 21:15
Sageata Unkenrufe / Piaza rea / Call of the Toad
Regia: Robert Glinski
Germania/Polonia, 2005, 94 minute
Muzeul Ţăranului Român


Marţi, 13 mai 2008

Orele 17:00 şi 19:00
Sageata Andalucia / Andaluzia
Regia: Alain Gomis
Franţa, 2007, 94 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 18:00
Sageata De Hel van Tanger / Iadul din Tanger / Hell in Tangiers
Regia: Frank Van Mechelen
Belgia, 2006, 105 minute
Cinema Studio

Ora 20:00
Sageata Lost and Found / Obiecte pierdute
Director artistic: Nikolaj Nikitin
România/Germania/Bulgaria/Ungaria/Estonia/Bosnia-Herţegovina/Serbia-Muntenegru, 2005, 99 minute
Cinema Studio

Ora 21:15
Sageata La maison jaune / Casa galbenă / The yellow house
Regia: Amor Hakkar
Franţa, 2007, 85 minute
Muzeul Ţăranului Român


Miercuri, 14 mai 2008

Orele 17:00 şi 19:00
Sageata To perasma / Traversarea / The Crossing
Regia: Dimitris Stavrakas
Grecia, 2006, 113 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 18:00
Sageata Am Ende kommen Touristen / Acum vin şi turiştii / And Along Come Tourists
Regia: Robert Thalheim
Germania, 2007, 85 minute
Cinema Studio

Ora 20:00
Sageata Plac Zbawiciela / Piaţa Mântuitorului / Savior's Square
Regia: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Polonia, 2006, 105 minute
Cinema Studio

Ora 21:15
Sageata Uzak / Departe / Distant
Regia: Nuri Bilge Ceylan
Turcia, 2002, 110 minute
Muzeul Ţăranului Român


Joi, 15 mai 2008

Orele 17:00 şi 21:15
Sageata Iszka utazása / Călătoria Iskăi / Iska`s journey
Regia: Csaba Bollók
Ungaria, 2006, 95 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 18:00
Sageata Mon frère se marie / Fratele meu se însoară / My Brother is Getting Married
Regia: Jean-Stéphane Bron
Elveţia, 2006, 78 minute
Cinema Studio

Ora 19:00
Sageata Prieš Parskrendant į Žemę / Înainte de a-şi lua zborul / Before Flying Back to the Earth
Regia: Arūnas Matelis
Lituania, 2006, 52 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 20:00
Sageata Mio fratello è figlio unico / Fratele meu e fiu unic / My Brother Is an Only Child
Regia: Daniele Luchetti
Italia, 2007, 104 minute
Cinema Studio


Vineri, 16 mai 2008

Orele 17:00 şi 21:15
Sageata La giusta distanza / Ţine distanţa! / The Right Distance
Regia: Carlo Mazzacurati
Italia, 2007, 106 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 18:00
Sageata La vida perra de Juanita Narboni / Nefericita viaţă a Juanitei Narboni / The Wretched Life Of Juanita Narboni
Regia: Farida Benlyazid
Spania, 2005, 101 minute
Cinema Studio

Ora 19:00
Sageata Lisboetas / Locuitorii Lisabonei / Lisboners
Regia: Sérgio Tréfaut
Portugalia, 2004, 105 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 20:00
Sageata Pusinki / Păpuşile / Dolls
Regia: Karin Babinská
Cehia, 2007, 90 minute
Cinema Studio

Ora 22:00
SageataZozo
Regia: Josef Fares
Suedia, 2005, 103 minute
Cinema Studio


Sâmbătă, 17 mai 2008

Ora 16:00
Sageata Konyec
Regia: Gábor Rohonyi
Ungaria, 2006, 105 minute
Cinema Studio

Ora 17:00
Sageata Getas / Ghetoul / Ghetto
Regia: Audrius Juzėnas
Lituania, 2005, 111 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 19:00
Sageata La graine et le mulet / Cuşcuş cu chefal / The Secret of the Grain
Regia: Abdellatif Kechiche
Franţa, 2007 , 151 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 19:30
Sageata Désengagement / Dezangajare / Disengagement
Regia: Amos Gitaï
Franţa/Germania/Israel/Italia, 2008 , 115 minute
Cinema Studio


Duminică, 18 mai 2008

Ora 17:00
Sageata Mon frère se marie / Fratele meu se însoară / My Brother is Getting Married
Regia: Jean-Stéphane Bron
Elveţia, 2006, 78 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 18:00
Sageata Uzak / Departe / Distant
Regia: Nuri Bilge Ceylan
Turcia, 2002, 110 minute
Cinema Studio

Ora 19:00
Sageata Sve Džaba / Totul pe gratis / All for Free
Regia: Antonio Nuić
Croaţia/Bosnia-Hertegovina, 2006, 94 minute
Muzeul Ţăranului Român

Ora 20:00
Sageata Getas / Ghetoul / Ghetto
Regia: Audrius Juzėnas
Lituania, 2005, 111 minute
Cinema Studio

Ora 21:15
Sageata Auf der anderen Seite / De partea cealaltă / The Edge of Heaven (On the other side) - Gala de închidere
Regia: Fatih Akin
Germania, 2007, 122 minute
Muzeul Ţăranului Român

Luni, 19 mai 2008

Ora 20:00
Sageata La graine et le mulet / Cuşcuş cu chefal
Regia: Abdellatif Kechiche
Franţa, 2007, 151 minute
Cinema Studio




Timişoara, Cinema City, 21 - 23 mai 2008
Miercuri, 21 mai 2008

Ora 19:00
Sageata Lost and Found / Obiecte pierdute - Film de gală
Director artistic: Nikolaj Nikitin
România/Germania/Bulgaria/Ungaria/Estonia/Bosnia-Hertegovina/Serbia-Muntenegru, 2005, 99 minute
Cinema City


Joi, 22 mai 2008

Ora 17:00
Sageata Getas / Ghetoul / Ghetto
Regia: Audrius Juzėnas
Lituania, 2005, 111 minute
Cinema City

Ora 19:30
Sageata La vida perra de Juanita Narboni / Nefericita viaţă a Juanitei Narboni / The Wretched Life Of Juanita Narboni
Regia: Farida Benlyazid
Spania, 2005, 101 minute
Cinema City

Ora 21:30
Sageata Mio fratello è figlio unico / Fratele meu e fiu unic / My Brother Is an Only Child
Regia: Daniele Luchetti
Italia, 2007, 104 minute
Cinema City


Vineri, 23 mai 2008

Ora 17:00
Sageata Am Ende kommen Touristen / Acum vin şi turiştii / And Along Come Tourists
Regia: Robert Thalheim
Germania, 2007, 85 minute
Cinema City

Ora 18:30
Sageata La graine et le mulet / Cuşcuş cu chefal / The Secret of the Grain
Regia: Abdellatif Kechiche
Franţa, 2007 , 151 minute
Cinema City

Ora 21:30
Sageata Kratki stiki / Scurtcircuit / Short Circuits
Regia: Janez Lapajne
Slovenia, 2007, 105 minute
Cinema City




Craiova, Cinema Patria şi Cinema Modern, 23 - 25 mai 2008
Vineri, 23 mai 2008

Ora 19:00
Sageata La giusta distanza / Ţine distanţa! / The Right Distance - Film de gală
Regia: Carlo Mazzacurati
Italia, 2007, 106 minute
Cinema Patria


Sâmbătă, 24 mai 2008

Ora 17:30
Sageata Joulutarina / Poveste de Crăciun / Christmas Story
Regia: Juha Wuolijoki
Finlanda, 2007, 80 minute
Cinema Modern

Ora 19:00
Sageata Plac Zbawiciela / Piaţa Mântuitorului / Savior's Square
Regia: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Polonia, 2006, 105 minute

Ora 21:00
Sageata La maison jaune / Casa galbenă / The yellow house
Regia: Amor Hakkar
Franţa, 2007, 85 minute
Cinema Modern


Duminică, 25 mai 2008

Ora 17:30
Sageata Mon frère se marie / Fratele meu se însoară / My Brother is Getting Married
Regia: Jean-Stéphane Bron
Elveţia, 2006, 78 minute

Ora 19:00
Sageata Pusinki / Păpuşile / Dolls
Regia: Karin Babinská
Cehia, 2007, 90 minute
Cinema Modern

Ora 21:00
Sageata El pollo, el pez y el cangrejo real / Puiul, peştele şi crabul regal / The Chicken, the Fish and the King Crab
Regia: José Luis López-Linares
Spania, 2008, 86 minute




Iaşi, Cinema City, 28 - 30 mai 2008
Miercuri, 28 mai 2008

Ora 19:00
Sageata Podul de flori - Film de gală
Regia: Thomas Ciulei
România/Germania, 2008, 87 minute
Cinema City


Joi, 29 mai 2008

Ora 17:00
Sageata Mistrz / Maestrul / The Master
Regia: Piotr Trzaskalski
Polonia, 2005, 115 minute
Cinema City

Ora 19:30
Sageata Uzak / Departe / Distant
Regia: Nuri Bilge Ceylan
Turcia, 2002, 110 minute
Cinema City

Ora 22:00
Sageata La vida perra de Juanita Narboni / Nefericita viaţă a Juanitei Narboni / The Wretched Life Of Juanita Narboni
Regia: Farida Benlyazid
Spania, 2005, 101 minute
Cinema City


Vineri, 30 mai 2008

Ora 17:00
Sageata Andalucia / Andaluzia
Regia: Alain Gomis
Franţa, 2007, 94 minute
Cinema City

Ora 19:00
Sageata Am Ende kommen Touristen / Acum vin şi turiştii / And Along Come Tourists
Regia: Robert Thalheim
Germania, 2007, 85 minute
Cinema City

Ora 21:00
Sageata Mon frère se marie / Fratele meu se însoară / My Brother is Getting Married
Regia: Jean-Stéphane Bron
Elveţia, 2006, 78 minute
Cinema City



 Toate articolele despre Festivalul filmului european 2008


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Cea de-a 12-a ediţie a Festivalului Filmului European 2008, la final, Comunicat de presă
 Ultima zi a Festivalului Filmului European 2008, Comunicat de presă
 Ziua 11, 18 mai 2008, la Cinema Studio - Festivalul Filmului European 2008, Comunicat de presă
 Ziua 11, 18 mai 2008, la Muzeul Ţăranului Român - Festivalul Filmului European 2008, Comunicat de presă
 Ziua 10, 17 mai 2008, la Cinema Studio - Festivalul Filmului European 2008, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Festivalul filmului european 2008


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer