Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film Berlin, 2020

Premiile Festivalului de film de la Berlin, 2020


martie 2020
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
La Festivalul de Film de la Berlin, desfăşurat între 20 februarie şi 1 martie 2020, membrii juriilor au acordat următoarele premii:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film - There is No Evil, de Mohammad Rasoulof (producţie Germania, Cehia, Iran)
Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - Never Rarely Sometimes Always, de Eliza Hittman (Statele Unite ale Americii)
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Hong Sang-soo pentru The Woman Who Ran (Coreea de Sud)
Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă - Paula Bee pentru Undine (Germania, Franţa)
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Elio Germano pentru Volevo nascondermi / Hidden Away (Italia)
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - Damiano D'Innocenzo şi Fabio D'Innocenzo pentru Favolacce / Bad Tales (Italia, Elveţia)
Ursul de Argint pentru realizări artistice deosebite - Jürgen Jürges pentru imaginea filmul DAU. Natasha (Germania, Ucraina, Regatul Unit, Rusia), produs de Ilya Khrzhanovskiy şi Jekaterina Oertel
Ursul de argint, premiu special - Effacer l'historique / Delete History de Benoît Delépine, Gustave Kervern


Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - T, de Keisha Rae Witherspoon
Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - Filipiñana de Rafael Manuel
Premiul Audi pentru scurtmetraj - Genius Loci de Adrien Mérigeau

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Competiţie - There Is No Evil de Mohammad Rasoulof
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama - Otac /Father de Srdan Golubović
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Forum - Seishin 0 de Kazuhiro Soda

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Competiţie - Undine de Christian Petzold
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama - Mogul Mowgli de Bassam Tariq
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum - The Twentieth Century de Matthew Rankin

Premiul pentru cel mai bun film în secţiunea Encounters - The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin) de C.W. Winter şi Anders Edström
Premiul special al juriului în secţiunea Encounters - The Trouble With Being Born de Sandra Wollner
Premiul pentru cel mai bun regizor în secţiunea Encounters - Cristi Puiu pentru Malmkrog
Menţiune specială în secţiunea Encounters - Isabella de Matías Piñeiro

Premiul pentru documentar - Irradiés de Rithy Panh
Menţiune specială a juriului pentru documentar - Notes From the Underworld pentru Tizza Covi şi Rainer Frimmel

GWFF Best First Feature Award (pentru film de debut) - Los conductos, de Camilo Restrepo
Menţiune specială a juriului GWFF Best First Feature Award - Nackte Tiere de Melanie Waelde
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama - Digger de Georgis Grigorakis
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum - Ping jing / The Calming de Song Fang
Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas) - There Is No Evil de Mohammad Rasoulof
Premiul Label Europa Cinemas - Håp / Hope de Maria Sødahl

Premiul Teddy (secţiune care militează pentru drepturile minorităţilor sexuale) pentru cel mai bun film - Futur Drei / No Hard Feelings de Faraz Shariat
Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar - Si c'était de l'amour / If It Were Love de Patric Chiha
Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj - Playback. Ensayo de una despedida / Playback de Agustina Comedi
Premiul juriului Teddy - Days de Tsai Ming-liang


Premiul Caligari - Victoria de Sofie Benoot, Liesbeth De Ceulaer şi Isabelle Tollenaere
Premiul pentru pace - Los lobos de Samuel Kishi Leopo
Premiul Amnesty International - Welcome to Chechnya de David France
Premiul Heiner Carow - Garagenvolk de Natalija Yefimkina
Premiul Made in Germany - Perspektive Fellowship - Überall wo wir sind / Everywhere We Are de Veronika Kaserer
Premiul publicului pentru un film de ficţiune din secţiunea Panorama - Father de Srdan Golubović
Premiul publicului pentru un documentar din secţiunea Panorama - Welcome to Chechnya de David France
Premiul cititorilor Berliner Morgenpost - Effacer l'historique / Delete History de Benoît Delépine, Gustave Kervern
Premiul cititorilor Tagesspiegel - Chico ventana también quisiera tener un submarino / Window Boy Would Also Like to Have a Submarine de Alex Piperno


Componenţa juriilor:
Juriul internaţional pentru secţiunea Competiţie: Jeremy Irons (Preşedintele Juriului), Bérénice Bejo, Bettina Brokemper, Annemarie Jacir, Kenneth Lonergan, Luca Marinelli şi Kleber Mendonça Filho
Juriul pentru scurtmetraj: Réka Bucsi, Fatma Çolakoğlu şi Lemohang Jeremiah Mosese
Juriul ecumenic: Roland Wicher (Preşedintele juriului), Kodjo Ognandou Ayetan, Alexander Bothe, Rinke Dellebeke-van Hell, Melanie Pollmeier şi James Thessin
Juriul FIPRESCI:
-Ccompetiţie: Michel Ciment, Ninos Feneck Mikelides şi Ulrich Sonnenschein
- Panorama: Wilfred Okiche, Eva Peydró şi Teresa Vena
- Forum: Anzhelika Artyukh, Schayan Riaz şi Narjes Torchani
Juriul premiilor Teddy: Chris Belloni, Sylva Häutle, Nataleah Hunter-Young, Ksenia Ilina, Christian Rodríguez şi Heitor Augusto de Sousa



 Toate articolele despre Festivalul de film Berlin, 2020


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer