Liceu. Emoții. Drame. Iubire. Muzică. Vamă. Tinerețe. Carieră. Relații. Amintiri. Cam acestea ar fi cele 10 cuvinte care ar caracteriza musical-ul Iată-ne aici!, jucat din ianuarie 2025 la Sala Atelier a TNB. Piața de musical de la noi a început să crească și să se dezvolte frumos, iar un spectacol de acest gen chiar era necesar să se afle în repertoriul Naționalului bucureștean. Nu veți vedea decoruri spectaculoase, nu veți vedea artificii tehnice, însă veți avea parte de ceva mult mai valoros: niște voci minunate și o călătorie prin emoțiile voastre. Se spune că anii de liceu sunt cea mai frumoasă perioadă din viață, când te crezi invincibil, ai lumea la picioare și trăiești intens fiecare moment. Bineînțeles, există și responsabilități, există drame, chiuluri, exagerări, dar toate acestea fac parte din frumusețea acelor ani. Prieteniile formate atunci, fie ele într-un grup restrâns sau mai extins, au cele mai mari șanse să reziste în timp. Totuși, intensitatea conflictelor sau a iubirilor din liceu este atât de puternică, încât, dacă nu sunt rezolvate la momentul respectiv, ele pot mocni mulți ani după aceea, când fiecare are, poate, o carieră stabilă sau familie. Toate aceste aspecte se regăsesc în spectacol și sunt livrate prin muzică, prin versuri bine alese și prin niște voci la superlativ.
Cele cinci personaje - Ivona (Laura Oana Gabriela), Eduard (Dragoș Ionică), Matei (Andrei Mărcuță), Antonia (Andreea Gaica) și Tudor (Andrei Duțu) - își spun poveștile despre migrație, reușite, pășirea în carieră, dar și despre greutățile care apar în calea realizării viselor. Nu există personaje principale sau secundare, toate vin în fața publicului și se deschid ca o carte ce abia așteaptă să fie citită. Nu întâmplător fac această analogie, pentru că unul dintre personaje devine autor de romane, dar nu voi dezvălui cine și despre ce scrie. Spectacolul este un exemplu de sinceritate scenică, construit (conform comunicatului de presă al spectacolului) pe experiențe reale ale tinerilor care au participat la un atelier de storytelling creat de Ana Cucu-Popescu și Natalie Ester (ultima fiind co-scenarist alături de Andrei Radu). Dincolo de melodiile frumoase și vocile calde, spectacolul tratează o temă de actualitate pentru adolescenții și tinerii de astăzi: imprevizibilitatea viitorului. Unul dintre personaje visează să studieze la o universitate din Bengaluru, India, unde ajunge, însă experiența se dovedește a fi departe de așteptări. Una dintre lecțiile spectacolului este că, fiind tineri, luăm adesea decizii sub influența emoțiilor de moment, fără să analizăm consecințele și impactul lor asupra identității noastre. De aceea, este important ca adolescenții să vină în număr cât mai mare să vadă spectacolul (în plus să se bucure și de o seară specială la teatru).
Ca iubitor de musical, am văzut multe reprezentații de acest gen pe platforme de streaming, plătind abonamente pentru a putea urmări spectacole de pe Broadway sau West End. Dincolo de marile lor hituri, și acolo există producții mai mici, realizate în săli intime, dar care pot rivaliza fără probleme cu un show grandios. Fără exagerare, pot spune că Iată-ne aici! se ridică la nivelul acelor producții, atât prin poveste, cât și prin interpretare. Luminile (Light design: Andrei Délczeg) și scenografia (Ioana Pascha) nu distrag atenția ci se integrează firesc în experiența spectacolului, astfel încât te concentrezi pe poveste, pe personaje și pe situațiile dramatice. Regia este semnată de Ionuț Grama și Natalie Ester, iar muzica și versurile sunt creația Teodorei Moroșanu, de la trupa Rockabella (Orchestrație: Bogdan Moroșanu). Melodiile pot fi ascultate cu ușurință și după spectacol, fiind parte din repertoriul formației. Esența spectacolului este discuția despre maturizare, despre treptele pe care trebuie să le urcăm pentru a deveni adulți. Pentru o scurtă incursiune în istoria teatrului, spectacolul amintește de o producție creată de trupa Vama Veche, Am să mă întorc bărbat, un musical despre maturizare, plasat în realitatea începutului anilor 2000. Din păcate, acesta nu se mai joacă, însă melodiile de atunci rămân disponibile pe albumul omonim.
Cei de la Touchstone Creative demonstrează din nou că stăpânesc arta spectacolului de musical, după succesul avut cu producția Thrill Me: Povestea lui Leopold și a lui Loeb, acum jucat la Teatrul Metropolis. Trupa este unită și transmite mesajul spectacolului pe înțelesul tinerilor (și în general al tuturor spectatorilor) din societatea de astăzi.
O scenă remarcabilă este cea în care, după bacalaureat, tinerii ajung în Vama Veche pentru ultimele zile de distracție înainte de "maturizare" și intrarea într-o nouă etapă a vieții. Acolo, se eliberează de emoții, dar acțiunile lor duc și la drame cu consecințe pe termen lung. Să fim sinceri: câți dintre noi nu ne-am petrecut nopțile în Vamă, privind marea și gândindu-ne la proiecte de viitor, alături de cei dragi? Realitatea aceasta este parte din amintirile multora, indiferent de generație, ceea ce face ca spectacolul să atingă sufletele tuturor. Iată-ne aici! este despre fiecare dintre noi. În intimitatea sălii Atelier, inimile spectatorilor parcă bat la unison cu ritmurile pieselor. Vă recomand cu căldură să mergeți să îl vedeți, oferindu-le astfel o șansă tinerilor artiști să se afirme în acest gen de spectacole. Dincolo de școală și casă, educația se face și la teatru, iar acest tip de spectacol vorbește pe limba tinerilor de astăzi, fără a fi vulgar, împărtășindu-le emoțiile, problemele și trăirile.
(foto: Năluca Photography)










