Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Internaţional de Scurtmetraj Timishort, 2014

Program Timishort, 2014


Comunicat de presă

octombrie 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Joi, 2 octombrie 2014 / Thursday, October 2nd 2014

Cinema Timiş

ora 19.00 / time: 7 pm
Deschidere festival / Opening film:
Love Bus: cinci poveşti de dragoste din Bucureşti, România, 2014, Regia / Directed by: Roxana Andrei, Mihai Mincan, Florin Babei, Constantin Radu Vasile, Andrei Georgescu Marie Losier, 74 min

Ora: 21.30 / time: 9.30 pm
Competiţie Internaţională I / International Competition I
Vrag u gospodici Jones / Devil In Miss Jones / Diavolul în domnişoara Jones, Croaţia / Croatia, 2014, 11 min, Regia / Directed by: Josip Lukić
Los dinosaurios ya no viven aqui / Dinozaurii nu mai trăiesc aici, Spania / Spain, 2013, 25 min, Regia / Directed by: Miguel Ángel Pérez Blanco
Brasil, Brazilia / Brazil, 2014, 13 min, Regia / Directed by: Aly Muritiba
I Wanna Be Happy Cha Cha Cha / Vreau să fiu fericită, Marea Britanie / UK, 2013, 15 min, Regia / Directed by: Jonathan Schey
Aubade, Elveţia / Switzerland, 2014, 5 min 25 sec, Regia / Directed by: Mauro Carraro
Cigano / Gipsy / Ţigan, Portugal / Portugalia, 2013, 18 min 20 sec, Regia / Directed by: David Bonneville

Cuib d'Arte

ora 23.00 / time: 11 pm
Petrecere de deschidere / Opening party

Vineri, 3 octombrie 2014 / Friday, October 3rd 2014
Cinema Timiş


ora:14.00 / time: 2 pm
Competiţie Naţională I / National Competition I
Cai Putere / Horsepower, România / Romania, 2014, 27 min, Regia / Directed by: Daniel Sandu
Bomberman, România / Romania, 2013, 15 min, Regia / Directed by: Barna Nemethi
Fum / Smoke, România / Romania, 2013, 17 min 49 sec, Regia / Directed by: Sarra Tsorakidis
Fals pozitiv / False Positive, România / Romania, 2014, 15 min, Regia / Directed by: Octav Chelaru
Să mori de dragoste rănită / Dying From A Wound Of Love, România / Romania, 2014, 23 min, Regia / Directed by: Iulia Rugină

ora: 16.00 / time: 4 pm
Competiţia Internaţională II / International Competition II
Killing Phillip / Omorându-l pe Phillip, Noua Zeelandă / New Zealand, 2012, 13 min, Regia / Directed by: Adam Gunser
Exchange & Mart, Marea Britanie / UK, 2014, 15 min, Regia / Directed by: Cara Connolly & Martin Clark
Arena, Polonia / Poland, 2013, 23 min, Regia / Directed by: Martin Rath
I Love Hooligans / Iubesc huliganii, Olanda, Belgia / Netherlands, Belgium, 2013, 13 min, Regia / Directed by: Jan-Dirk Bouw
Discipline / Disciplină, Elveţia / Switzerland, 2014, 11 min, Regia / Directed by: Christophe M. Saber
Figures / Patterns / Forme, Belgia / Belgium, 2013, 13 min, Regia / Directed by: Miklos Keleti

ora: 18.00 / time: 6 pm
Competiţie Internaţională III / International Competition III
El Chilean Elvis / The Chilean Elvis / Elvis din Chile, Mexic / Mexico, 2014, 11 min, Regia / Directed by: Marcelo Kiwi Beiger
Stella Maris, Franţa / France, 2014, 26 min 37 sec, Regia / Directed by: Giacomo Abbruzzese
Dinola, Georgia, 2013, 14 min 38 min min, Regia / Directed by: Mariam (Bakacho) Khatchvani
Mekanichko srce / Clockwork Heart / Mecanismul perfect al inimii, Croatia, 2013, 8 min 40 sec, Regia / Directed by: Manuel Šumberac
Put(in) Love, Cehia / Czech Republic, 2014, 14 min 25 sec, Regia / Directed by: Eirini Karamanoli
Malas vibraciones / Bad Vibrations / Vibraţii negative, Spania / Spain, 2014, 19 min, Regia / Directed by: Flavia Santos & David P. Sañudo

Aula BCUT

ora:16.00 / time: 4 pm
Competiţie Internaţională I / International Competition I
Vrag u gospodici Jones / Devil In Miss Jones / Diavolul în domnişoara Jones, Croaţia / Croatia, 2014, 11 min, Regia / Directed by: Josip Lukić
Los dinosaurios ya no viven aqui / Dinozaurii nu mai trăiesc aici, Spania / Spain, 2013, 25 min, Regia / Directed by: Miguel Ángel Pérez Blanco
Brasil, Brazilia / Brazil, 2014, 13 min, Regia / Directed by: Aly Muritiba
I Wanna Be Happy Cha Cha Cha / Vreau să fiu fericită, Marea Britanie / UK, 2013, 15 min, Regia / Directed by: Jonathan Schey
Aubade, Elveţia / Switzerland, 2014, 5 min 25 sec, Regia / Directed by: Mauro Carraro
Cigano / Gipsy / Ţigan, Portugal / Portugalia, 2013, 18 min 20 sec, Regia / Directed by: David Bonneville

ora: 18.00 / time: 6 pm
School Visit: UNATC
Black squad / Brigada neagră, Romania / România 2013, 22 min, Regia / Directed by: Andrei-Nicolae Teodorescu
Idle, Romania / România 2013, 24 min, Regia / Directed by: Raia Al Souliman
Şi băieţii câteodată / Even boys sometimes, Romania / România 2013, 17 min, Regia / Directed by: Matei Lucaci-Grunberg
Tomorrow, Bach... / Mâine, Bach..., Romania / România 2013, 32 min, Regia / Directed by: Mihnea Andrei Cioricã
Be that man / Fii acel bărbat, Romania / România 2013, 44 min, Regia / Directed by: Goran Mihailov

Sinagoga din Cetate

ora: 20.00 / time: 8.00 pm
Videorama
Please Relax Now / Vă rugăm să vă relaxaţi, Germania / Germany, 2014, 12 min 10 sec, Regia / Directed by: Vika Kirchenbauer
We Are Become Death, Franţa / France, 2014, 4 min, Regia / Directed by: Jean-Gabriel Périot
Catalogue / Catalog, SUA / USA, 2014, 7 min, Regia / Directed by: Dana Berman Duff
Darkroom / Camera obscură, Austria, 2014, 13 min 21 sec, Regia / Directed by: Billy Roisz
Dark Light / Lumină întunecată, Marea Britanie / UK, 2014, 3 min 25 sec, Regia / Directed by: John Smith
Wildnis / The Wild / Pustietate, Germania / Germany, 2013, 12 min, Regia / Directed by: Helena Wittmann
Kudrjavka - Pikku Kippura / Kudryavka - Little Ball of Fur / Kudryavka - Micul ghemotoc de blană, Finlanda / Finland, 2013, 5 min 5 sec, Regia / Directed by: Risto-Pekka Blom
Hacked Circuit, SUA / USA, 2014, 15 min 8 sec, Regia / Directed by: Deborah Stratman
Hätäkutsu / Emergency Calls / Apeluri de urgenţă, Finlanda / Finland, 2013, 15 min, Regia / Directed by: Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen
Metube: August Sings Carmen 'Habanera' / Metube: August Cântă "Habanera", Austria, 2013, 4 min, Regia / Directed by: Daniel Moshel

D'Arc Club

ora: 22.00 / time: 10.00 pm
Festival party

Sâmbătă, 4 octombrie 2014 / Saturday, October 4th 2014
Cinema Timis


Ora: 14.00 / time: 2 pm
Festival Visit: Short Matters!
La lampe au beurre de yak / Butter Lamp / Lampa tibetană, Franţa / China France / China 2013, 15 min, Regia / Directed by: Hu Wei
SKOK / JUMP / SARI, Bulgaria 2012, 30 min, Regia / Directed by: Petar Valchanov & Kristina Grozeva
A story for the Modlins / O poveste pentru familia Modlin, Spain / Spania, 2012, 26 min, Regia / Directed by: Sergio Oksman
Though I Know The River is Dry / Chiar dacă ştiam că râul a secat, Palestina / Egipt / Quatar, Palestine / Egypt / UK / Qatar 2013, 19 min, Regia / Directed by: Omar Robert Hamilton
Zima, Rusia / Russia 2013, 13 min, Regia / Directed by: Cristina Picchi

Ora: 16.00 / time: 4.00 pm
Focus on Iceland / Focus pe Islanda
Revolution Reykjavik / Revoluţie în Reykjavik, Iceland / Islanda 2011, 19 min, Regia / Directed by: Ísold Uggadóttir
Herd in Iceland / Herghelie in Islanda, Iceland / Islanda 2013, 29 min, Regia / Directed by: Lindsay Blatt
You Have To Look Good / Trebuie să arăţi bine, Iceland / Islanda 2013, Regia / Directed by: Alma Ómarsdóttir
Holding Hands for 74 Years / Ţinându-se de mână de 74 de ani, Iceland / Islanda 2013, 16 min, Regia / Directed by: Sigridur Thora Asgeirsdottir

Ora: 18.00 / Time: 6 pm
Competiţie Naţională II / National Competition II
Duminică dimineaţa / Sunday Morning, România / Romania, 2014, 20 min, Regia / Directed by: Bogdan Theodor Olteanu
Excursie / Excursion, România / Romania, 2014, 19 min, Regia / Directed by: Adrian Sitaru
O umbră de nor / Shadow of a Cloud, România / Romania, 2013, 30 min, Regia / Directed by: Radu Jude
O lume nouă / Start Anew World, România-Ungaria-SUA / Romania-Hungary-USA, 2014, 23 min 32 sec, Regia / Directed by: Toma Peiu & Luiza Pârvu

Ora 20.00 / time: 8.00 pm
Competiţie Internaţională IV / International Competition IV
Noah, Canada, 2013, 17 min, Regia / Directed by: Patrick Cederberg, Walter Woodman
Rabbit / Iepure, Franţa / France, 2014, 16 min, Regia / Directed by: Laure de Clermont
Parking, Bulgaria, 2014, 21 min 22 sec, Regia / Directed by: Ivaylo Minov
140 drams / 140 de dram, Armenia, 2012, 18 min, Regia / Directed by: Oksana Mirzoyan
Rabbitland, Serbia, 2013, 7 min, Regia / Directed by: Nikola Majdak Jr., Ana Nedeljkovic

Aula BCUT

ora:16.00 / time: 4 pm
Videorama
Please Relax Now / Vă rugăm să vă relaxaţi, Germania / Germany, 2014, 12 min 10 sec, Regia / Directed by: Vika Kirchenbauer
We Are Become Death, Franţa / France, 2014, 4 min, Regia / Directed by: Jean-Gabriel Périot
Catalogue / Catalog, SUA / USA, 2014, 7 min, Regia / Directed by: Dana Berman Duff
Darkroom / Camera obscură, Austria, 2014, 13 min 21 sec, Regia / Directed by: Billy Roisz
Dark Light / Lumină întunecată, Marea Britanie / UK, 2014, 3 min 25 sec, Regia / Directed by: John Smith
Wildnis / The Wild / Pustietate, Germania / Germany, 2013, 12 min, Regia / Directed by: Helena Wittmann
Kudrjavka - Pikku Kippura / Kudryavka - Little Ball of Fur / Kudryavka - Micul ghemotoc de blană, Finlanda / Finland, 2013, 5 min 5 sec, Regia / Directed by: Risto-Pekka Blom
Hacked Circuit, SUA / USA, 2014, 15 min 8 sec, Regia / Directed by: Deborah Stratman
Hätäkutsu / Emergency Calls / Apeluri de urgenţă, Finlanda / Finland, 2013, 15 min, Regia / Directed by: Hannes Vartiainen & Pekka Veikkolainen
Metube: August Sings Carmen 'Habanera' / Metube: August Cântă "Habanera", Austria, 2013, 4 min, Regia / Directed by: Daniel Moshel

ora:18.00 / time: 6 pm

Competiţie Naţională I / National Competition I
Cai Putere / Horsepower, România / Romania, 2014, 27 min, Regia / Directed by: Daniel Sandu
Bomberman, România / Romania, 2013, 15 min, Regia / Directed by: Barna Nemethi
Fum / Smoke, România / Romania, 2013, 17 min 49 sec, Regia / Directed by: Sarra Tsorakidis
Fals pozitiv / False Positive, România / Romania, 2014, 15 min, Regia / Directed by: Octav Chelaru
Să mori de dragoste rănită / Dying From A Wound Of Love, România / Romania, 2014, 23 min, Regia / Directed by: Iulia Rugină

ora:20.00 / time: 8 pm
Competiţia Internaţională II / International Competition II
Killing Phillip / Omorându-l pe Phillip, Noua Zeelandă / New Zealand, 2012, 13 min, Regia / Directed by: Adam Gunser
Exchange & Mart, Marea Britanie / UK, 2014, 15 min, Regia / Directed by: Cara Connolly & Martin Clark
Arena, Polonia / Poland, 2013, 23 min, Regia / Directed by: Martin Rath
I Love Hooligans / Iubesc huliganii, Olanda, Belgia / Netherlands, Belgium, 2013, 13 min, Regia / Directed by: Jan-Dirk Bouw
Discipline / Disciplină, Elveţia / Switzerland, 2014, 11 min, Regia / Directed by: Christophe M. Saber
Figures / Patterns / Forme, Belgia / Belgium, 2013, 13 min, Regia / Directed by: Miklos Keleti

Sinagoga din Cetate

ora: 22.00 / time: 10.00 pm
Drifters, Marea Britanie / UK, 1929, regia / directed by John Grierson - cu efecte de sunet live de / with live sound effects from: Jason Sighn

Cuib d'Arte

Ora: 23.00 / time: 10.00 pm
Bottle Party

Duminica, 6 octombrie 2014 / Sunday, October 6th 2014
Cinema Timiş

Ora: 14.00 / time: 2 pm
Festival Visit: Rejkyavik Shorts & Docs Festival
Come to Harm / Vino şi răneşte, Iceland / Islanda 2011, 18 min, Regia / Directed by: Börkur Sigþórsson
Dawn / Zorii, Iceland / Islanda, Regia / Directed by: Valdimar Jóhannsson
Sker, Iceland / Islanda 2014, 11 min, Regia / Directed by: Eyþór Jóvinsson
Good Night / Noapte bună, Iceland / Islanda 2012, 27 min, Regia / Directed by: Muriel d'Ansembourg
Glama. Iceland / Islanda 2013, 25 min, Regia / Directed by: Baldur Páll Hólmgeirsson
In Search of Livingstone / În căutarea lui Livingstone, Iceland / Islanda 2014, Regia / Directed by: Vera Wonder Sölvadottir
No Homo, Iceland / Islanda 2012, 16 min, Regia / Directed by: Gudni Lindal

Ora: 16.00 / time: 4 pm
Focus on Antony Hickling
Q.J., Franţa / France, 2011, 5 min
Carnaval, Franţa / France, 2013, 2 min 14 sec
PD, Franţa / France, 2014, 8 min
Little Gay Boy, Franţa / France, 2013, 73 min

Ora 20.00 / time: 8 pm
Ceremonie de premiere & proiecţie filme premiate
Awarding ceremony & awarded films

Aula BCUT

ora:14.00 / time: 2 pm
Competiţie Internaţională III / International Competition III
El Chilean Elvis / The Chilean Elvis / Elvis din Chile, Mexic / Mexico, 2014, 11 min, Regia / Directed by: Marcelo Kiwi Beiger
Stella Maris, Franţa / France, 2014, 26 min 37 sec, Regia / Directed by: Giacomo Abbruzzese
Dinola, Georgia, 2013, 14 min 38 min min, Regia / Directed by: Mariam (Bakacho) Khatchvani
Mekanichko srce / Clockwork Heart / Mecanismul perfect al inimii, Croatia, 2013, 8 min 40 sec, Regia / Directed by: Manuel Šumberac
Put(in) Love, Cehia / Czech Republic, 2014, 14 min 25 sec, Regia / Directed by: Eirini Karamanoli
Malas vibraciones / Bad Vibrations / Vibraţii negative, Spania / Spain, 2014, 19 min, Regia / Directed by: Flavia Santos & David P. Sañudo

ora:16.00 / time: 4 pm
Competiţie Internaţională IV / International Competition IV
Noah, Canada, 2013, 17 min, Regia / Directed by: Patrick Cederberg, Walter Woodman
Rabbit / Iepure, Franţa / France, 2014, 16 min, Regia / Directed by: Laure de Clermont
Parking, Bulgaria, 2014, 21 min 22 sec, Regia / Directed by: Ivaylo Minov
140 drams / 140 de dram, Armenia, 2012, 18 min, Regia / Directed by: Oksana Mirzoyan
Rabbitland, Serbia, 2013, 7 min, Regia / Directed by: Nikola Majdak Jr., Ana Nedeljkovic

Ora: 18.00 / time: 6 pm
Competiţie Naţională II / National Competition II
Duminică dimineaţa / Sunday Morning, România / Romania, 2014, 20 min, Regia / Directed by: Bogdan Theodor Olteanu
Excursie / Excursion, România / Romania, 2014, 19 min, Regia / Directed by: Adrian Sitaru
O umbră de nor / Shadow of a Cloud, România / Romania, 2013, 30 min, Regia / Directed by: Radu Jude
O lume nouă / Start Anew World, România-Ungaria-SUA / Romania-Hungary-USA, 2014, 23 min 32 sec, Regia / Directed by: Toma Peiu & Luiza Pârvu

El Che

Ora 23.00 / time 11.00 pm
Closing Karaoke Party




 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Scurtmetraj Timishort, 2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Timishort, 2014, ediţia a VI-a. Câştigătorii, Ion Indolean
 Timishort, 2014, ediţia a VI-a. Ziua a treia, Ion Indolean
 Timishort, 2014, ediţia a VI-a. Ziua a doua, Ion Indolean
 Timishort, 2014, ediţia a VI-a - Ziua întâi, Ion Indolean
 Toamna filmelor scurte a început cu sala plina la Timishort, 2014!, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Festivalul Internaţional de Scurtmetraj Timishort, 2014


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer