mai 2016
Festivalul filmului european, 2016
Program Cinema PRO

Joi 5 mai 2016 - Gala de deschidere a FFE
ora 19:30 Comunitatea - Thomas Vinterberg / Danemarca / 2016 / 111 min

Program Cinema Elvire Popesco

Vineri 6 mai 2016
ora 18:00 Preţul dorinţei - Mary McGuckian / Irlanda, Belgia / 2015 / 108 min
ora 20:30 Vânătoarea - Thomas Vinterberg/ Danemarca, Suedia / 2012 / 115 min

Sâmbătă 7 mai 2016
ora 15:00 Rico şi Oskar. Umbrele misterioase - Neele Leana Vollmar / Germania / 2014 / 97' (film pentru copii)
ora 17:00 Scurtmetraje din Republica Moldova - Ecouri / Medalion / Milika / 2013 - 2015 / 54 min
ora 18:00 Fidelio - călătoria lui Alice - Lucie Borleteau / Franţa / 2014 / 97 min
ora 20:00 Scurtmetraje din România - Black Friday / End of Summer / O noapte la Tokoriki / Plante Perene / Somnul lui Richi / 2013 - 2016 / 116 min

Duminică 8 mai 2016
ora 16:30 Caprice - Emmanuel Mouret / Franţa / 2015 / 100 min
ora 18:30 Copacul - Sonja Prosenc / Slovenia / 2014 / 90 min
ora 20:30 Dincolo de calea ferată - Cătălin Mitulescu / România, Italia, Suedia / 2016 / 91 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 17:30 Moartea domnului Lăzărescu - Cristi Puiu / România / 2005 / 153 min
ora 20:30 Glassland - Gerard Barrett / Irlanda / 2014 / 93 min

Marţi 10 mai 2016
ora 18:30 Violet - Bas Devos / Belgia, Olanda / 2014 / 85 min
ora 20:30 Leopardi - Mario Martone / 2014 / 143 min

Miercuri 11 mai 2016
ora 18:30 Cea mai fericită fată din lume - Radu Jude / România / 2009 / 99 min
ora 20:30 Schmitke - Štěpán Altrichter / Republica Cehă, Germania / 2014 / 94 min

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Gruber pleacă - Marie Kreutzer / Austria / 2015 / 105 min

Vineri 13 mai 2016
ora 18:00 După dealuri - Cristian Mungiu / România, Franţa, Belgia / 2012 / 150 min

Sâmbătă 14 mai 2016
ora 17:00 Copilul de miercuri - Lili Horváth / Ungaria, Germania / 2015 / 94 min
ora 19:00 Muntele Magic - Anca Damian / România, Franţa, Polonia / 2015 / 85 min
ora 21:00 Noapte bună, mami! - Severin Fiala, Veronika Franz / Austria / 2014 / 99 min

Duminică 15 mai 2016
ora 17:00 Domestic - Adrian Sitaru / România, Germania / 2012 / 82 min
ora 19:30 Gala de închidere a FFE 2016 + Trupul - Małgorzata Szumowska / Polonia / 2015 / 89 min

Program Cinemateca Eforie

Vineri 6 mai 2016
ora 19:00 1944 - Elmo Nüganen / Estonia, Finlanda / 2015 / 100 min
ora 21:00 Poveşti din Stockholm - Karin Fahlén / Suedia, Danemarca / 2013 / 97 min

Sâmbătă 7 mai 2016
ora 17:00 Comoara - Corneliu Porumboiu / România, Franţa / 2015 / 89 min
ora 19:00 Poveşti din Zagreb Vol. 3 - Ivan Salaj, Pero Orešković, Matija Vukšić, Vlatka Vorkapić, Danilo Šerbedžija, Radislav Jovanov Gonzo / Croaţia / 2015 / 100 min
ora 21:00 Sivas - Kaan Müjdeci / Turcia, Germania / 2014 / 97 min

Duminică 8 mai 2016
ora 16:30 Italo - Alessia Scarso / Italia / 2014 / 104' (film pentru copii)
ora 18:30 Legături bolnăvicioase - Tudor Giurgiu / România, Franţa / 2006 / 86 min
ora 20:30 Trei amintiri din tinereţe - Arnaud Desplechin / Franţa / 2015 / 123 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 18:30 Tititá - Tamás Almási / Ungaria / 2015 / 87 min (doc.)
ora 20:30 Idealistul - Christina Rosendahl / Danemarca / 2015 / 114 min

Marţi 10 mai 2016
ora 18:30 Orizont - Marian Crişan / România / 2015 / 93 min
ora 20:30 Rapsodia bulgară - Ivan Nitchev / Bulgaria, Israel / 2014 / 108 min

Miercuri 11 mai 2016
ora 18:30 Un etaj mai jos - Radu Muntean / România, Suedia, Franţa, Germania / 2015 / 93 min
ora 20:30 Labirintul minciunilor - Giulio Ricciarelli / Germania / 2014 / 124 min

Vineri 13 mai 2016
ora 18:30 Mustang - Deniz Gamze Ergüven / Franţa, Germania, Turcia, Qatar / 2015 / 97 min
ora 20:30 Scrimerul - Klaus Härö / Finlanda, Estonia, Germania/ 2015/ 93 min

Sâmbătă 14 mai 2016
ora 18:30 Ilegitim - Adrian Sitaru / România / 2016 / 89 min
ora 21:00 Fiul lui Saul - László Nemes / Ungaria / 2015 / 107 min

Duminică 15 mai 2016
ora 17:00 Flori - Jon Garaño, José María Goenaga / Spania / 2014 / 99 min
ora 19:00 Comunitatea - Thomas Vinterberg / Danemarca / 2016 / 111 min
ora 21:30 Intrusul - Shariff Korver / Olanda / 2014 / 87 min

Program Spaţiul Public European

Vineri 6 mai 2016
ora 19:00 Hamlet - Laurence Olivier / Marea Britanie / 1948 / 155 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 19:00 Bântuiţi - Liwaa Yazji / Siria / 2014 / 113' (doc.)

Marţi 10 mai 2016
ora 19:00 Lotul 12 - Kyriakos Tofaridis / Cipru / 2013 / 95 min

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Mult zgomot pentru nimic - Kenneth Branagh (adaptare după William Shakespeare) / Marea Britanie, USA / 1993 / 111 min

Program Centrul Ceh

Sâmbătă 7 mai 2016
ora 20:00 Hamlet - Margaret Williams, Sarah Frankcom / Marea Britanie / 2015 / 108 min

Duminică 8 mai 2016
ora 20:00 Lecţia - Kristina Grozeva, Petar Valchanov / Bulgaria, Grecia / 2014 / 111 min

Luni 9 mai 2016 - Ziua Europei
ora 20:00 Mediterranea - Jonas Carpignano / Italia, Franţa, SUA, Germania, Quatar / 2015 / 107 min

Marţi 10 mai
ora 20:00 Crulic - drumul spre dincolo - Anca Damian / România, Polonia / 2011 / 73 min (doc.)

Miercuri 11 mai 2016
ora 20:00 Scurtmetraje din Suedia - Eu, bunicul şi un elicopter spre ceruri / O viaţă mai simplă / Valsul măcelarului / Despre sufocare / Boygame/ Aniversare / Discuţie despre pace / Ladyboy / Scrisori din vecini / În reluare / 2004 - 2014 / 132 min

Joi 12 mai 2016
ora 20:00 Următorul - Barry Purves / Marea Britanie / 1990 / 5 min & Conversaţia angelică - Derek Jarman / Marea Britanie / 1985 / 78 min

Vineri 13 mai 2016
ora 20:00 Hotel Dallas - Sherng-Lee Huang, Livia Ungur / România, U.S.A. / 2016 / 74 min (doc.)

Program Institutul Cervantes

Marţi 10 mai 2016
ora 19:30 Toţi sunt morţi - Beatriz Sanchis / Spania / 2015 / 93 min

Vineri 13 mai 2016
ora 19:30 Serbistan_Jurnal de bord - Zelimir Zilnik / Serbia / 2015 / 94 min (doc.)


Program Institutul Italian de Cultură "Vito Grasso"

Duminică 8 mai 2016
ora 19:00 Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii - Cătălin Mitulescu / România, Franţa / 2006 / 110 min

Marţi 10 mai 2016
ora 19:00 Scutmetraje din Grecia - Nebraska / Care Moş Crăciun? / Cu faţa la pământ / 13 1/2 / Mercedes / Furtună neagră / 2004 - 2011 / 118 min

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Consulul din Bordeaux - João Correa, Francisco Manso / Portugalia / 2011 / 90 min


Program Institutul Cultural Român

Joi 12 mai 2016
ora 19:00 Mica Anglie - Pantelis Voulgaris / Grecia / 2013 / 132 min

La Spaţiul Public European, Centrul Ceh, Institutul Italian de Cultură "Vito Grasso" şi Institutul Cervantes, accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]ternet.ro Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus