Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul Comediei Româneşti (FestCo) 2017

Programul Festivalului Comediei Româneşti (festCO), 2017


mai 2017
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul Festivalului Comediei Româneşti (festCO),
ediţia a XV-a, 27 mai - 4 iunie 2017

Sâmbătă 27 mai 2017
ora 18.00 Centrul Vechi
STATUI VIVANTE

producător Teatrul Masca
(intrare liberă)

ora 18.30 Teatrul de Comedie
DESCHIDEREA OFICIALĂ festCO

Vernisaj Horaţiu Mălăele
(intrare liberă)

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
17 BORDER CROSSINGS
(1h 30 min)
One-Man-Show THADDEUS PHILLIPS (SUA)

ora 20.30 scenă str. Franceză, Centrul Vechi
Concert VAMA
(în deschidere Ligia Hojda
(intrare liberă)

ora 22.00 Parc Al.I. Cuza, foişor
ÎNAINTEA EREI NOASTRE

producător Trupa Frilensăr
(intrare liberă)

Duminică 28 mai 2017
ora 11.00 Teatrul Ion Creangă, Sala Mică
CARTIERUL POVEŞTILOR
(1h)
un spectacol de Michal Svironi
producător Teatrul Ion Creangă

ora 18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare
#TEENSPIRIT
(1h 45 min)
spectacol colectiv
producător Teatrul Excelsior

ora 19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
GAIŢELE
(2h 30 min, cu pauză)
de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija
producător Teatrul Odeon

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
DE-A BABA OARBA
(30 min)
Trupa de teatru a Liceului Ion Neculce
Marele Premiu la Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", 2016
(intrare liberă)

ora 19.30 Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" Bucureşti, Sala Studio
ANGAJARE DE CLOVN
(2h 15 min) secţiunea CONCURS
de Matei Vişniec, regia Ion Caramitru
producător Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" Bucureşti,

ora 20.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
GIGEL

de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu
One-Man-Show Gheorghe Ifrim

ora 20.00 scenă str. Franceză, Centrul Vechi
ARCA LUI LENIN

regia si scenariul Mihai Mălaimare
producător Teatrul Masca
(intrare liberă)

ora 21.00 Parc Al.I. Cuza, foişor
ZIUA NECUNOŞTINŢEI

concert Alex Ştefănescu
(intrare liberă)

Luni 29 mai 2017
ora 10.00 Teatrul Ţăndărică
JACK ŞI VREJUL DE FASOLE
(1h)
regia şi scenariul Daniel Stanciu
producător Teatrul Ţăndărică

ora 12.00 Liceul Mihai Viteazul
EMANCIPARE
(1h 20 min)
text şi regie Radu Iacoban
producător Teatrul de Comedie

ora 18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare
WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS
(1h 20min)
de Maria Manolescu, regia Alexandru Mâzgăreanu
producător Teatrul Excelsior

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
HAGI TUDOSE
(1h 50 min) secţiunea CONCURS
de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Tudor
producător Teatrul Metropolis

ora 21.00 Parc Al. I. Cuza, foişor
proiecţie de film în aer liber - Doar cu buletinul la Paris

Caravana Filmului Românesc
(intrare liberă)

Marţi 30 mai 2017
ora 10.00 Teatrul Ţăndărică
TIGRIŞORUL PETRE
(60 min)
de Hanna Januszewska, regia Ştefan Lenkisch
producător Teatrul Ţăndărică

ora 12.30 Liceul Matei Basarab
EMANCIPARE
(1h 20 min)
text şi regie Radu Iacoban
producător Teatrul de Comedie

ora 18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare
iHAMLET
(1h 15 min)
de Elise Wilk, regia Catinca Drăgănescu
producător Teatrul Excelsior

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
CUM IUBEŞTE CEALALTĂ JUMĂTATE
(2h 30 min)
de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu
producător Teatrul Mic

ora 19.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
NINA
(2h) secţiunea CONCURS
de Matei Vişniec, regia Alexandru Maftei
producător Teatrul de Comedie

ora 20.00 scenă str. Franceză, Centrul Vechi
SHOW DE IMPROVIZAŢIE
Trupa Improvisneyland

(intrare liberă)

ora 21.00 Parc Al. I. Cuza, foişor
proiecţie de film în aer liber - Nunta mută

Caravana Filmului Românesc
(intrare liberă)

Miercuri 31 mai 2017
ora 12.00 Liceul Gheorghe Şincai
EMANCIPARE
(1h 20 min)
text şi regie Radu Iacoban
producător Teatrul de Comedie

ora 18.00 Teatrul Excelsior, Sala Mare
#EmojiPlay
(1h) secţiunea CONCURS
spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu
producător Gigi Căciuleanu Romania Dance Company

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
dialoguri festCO - Comedia în teatrul radiofonic


ora 19.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
SUNTRACK
(1h 50 min) secţiunea CONCURS
scenariul şi regia Radu Afrim
producător Teatrul "Maria Filotti" Brăila

ora 20.00 Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" Bucureşti, Sala Mare
DINEU CU PROŞTI
(1h 40 min)
de Francis Veber, regia Ion Caramitru
producător Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" Bucureşti

ora 20.00 str. Franceză
SHOW DE IMPROVIZAŢIE

Trupa Backstage Boys
(intrare liberă)

ora 21.00 Parc Al. I. Cuza, foişor
proiecţie de film în aer liber - Funeralii fericite

Caravana Filmului Românesc
(intrare liberă)

Joi 1 iunie 2017
ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L. Caragiale", Sala Atelier
LUMINIŢA, DE LA CAPĂTUL TUNELULUI
(1h 30 min) secţiunea CONCURS
de Radu F. Alexandru, regia Mircea Cornişteanu
producător Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" Bucureşti

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
MINUNEA
- monolog Andrei Dârlă / ZIŢA - monolog Eva Andreea Mihalache
Clubul Copiilor Sector 4 /
Marele Premiu la Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi "George Constantin", 2016
(intrare liberă)

ora 18.30 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
IMPROSHOW

Cu actorii Teatrului de Comedie & Compania de Teatru pentru Copii şi Adolescenţi

ora 19.00 Teatrul Metropolis
O SCRISOARE PIERDUTĂ
(2h 30 min, cu pauză)
de I.L. Caragiale, regia Victor Ioan Frunză
producător Teatrul Metropolis

ora 19.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
MĂSCĂRICIUL
(1h 30 min)
după A. P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele
producător Teatrul Bulandra

ora 19.30 Teatrul de Comedie, Sala Studio
FATA DIN CURCUBEU
(1h 20 min)
text şi regie Lia Bugnar
one-woman-show Ilona Brezoianu

ora 20.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
:P PATRU PIESUŢE POLITICE DESPRE DUŞMANI
(2h 10 min) secţiunea CONCURS
de Székely Csaba, regia Sebestyén Aba
producător Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Liviu Rebreanu"

ora 20.30 scenă str. Franceză, Centrul Vechi
Concert CARGO

(intrare liberă)

ora 21.00 Parc Al. I. Cuza, foişor
proiecţie de film în aer liber - Tache

Caravana Filmului Românesc
(intrare liberă)

Vineri 2 iunie 2017
ora 10.00 Biblioteca Centrală Universitară "Carol I"
RÂD, DECI GÂNDESC - PUTEREA COMEDIEI ÎN SECOLUL XXI

Conferinţa Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru (AICT)

ora 18.30 Teatrul de Comedie, foaier
Lansare de carte - TEATRUL LA PERSOANA I

de Octavian Saiu, editura Nemira

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
REVIZORUL
(1h 50 min)
de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele
producător Teatrul de Comedie

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
PARAVAN. DOUĂ TELEFOANE
(50 min)
Trupa VICTORIA ART
Marele Premiu la Festivalul de Teatru pentru Liceeni "Jos Pălăria", 2016
(intrare liberă)

ora 19.30 Centrul Cultural ARCUB
ARTISTS TALK (1h 45 min) secţiunea CONCURS

un spectacol de Gianina Cărbunariu
Producător Centrul Cultural ARCUB şi Piese Refractare

ora 20.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
E OK ŞI LA 60!

colaj de texte din autori contemporani de comedie
one-man-show Răzvan Vasilescu
producător WonderTheatre

ora 20.00 Scenă str. Franceză
MĂLĂIEŞ ÎN CĂLCÂIEŞ

producător Trupa Frilensăr
(intrare liberă)

ora 21.00 Parc Al.I. Cuza, foişor
SHOW DE IMPROVIZAŢIE

Trupa Backstage Boys
(intrare liberă)

Sâmbătă 3 iunie 2017
ora 10.00 Biblioteca Centrală Universitară "Carol I"
RÂD, DECI GÂNDESC - PUTEREA COMEDIEI ÎN SECOLUL XXI

Conferinţa Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru (AICT)

 ora 17.00 Teatrul de Comedie, Sala Studio
PASĂREA RETRO SE LOVEŞTE DE BLOC ŞI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE - 
proiecţie VIDEO
scenariul şi regia Radu Afrim
producător Teatrul Naţional Târgu-Mureş - Compania "Tompa Miklós"

ora 18.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă
SECTORUL S
(40 min)
Producător Trupa 3,14, Buzău
Premiu la Festivalul de Teatru Tânăr "Ideo Ideis"
(intrare liberă)

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
MICUL PRINŢ
(1h 50 min)
de Antoine de Saint-Exupéry, regia Alexandru Dabija
producător Teatrul de Comedie

ora 20.30 str. Franceză, Centrul Vechi
Concert ŞTEFAN BĂNICĂ

(intrare liberă)

ora 21.00 Parc Al. I. Cuza, foişor
SHOW DE IMPROVIZAŢIE

Trupa Improvisneyland
(intrare liberă)

Duminică 4 iunie 2017
ora 11.00 Teatrul Metropolis, Sala Mare
ZBOR PRIN POVEŞTI
(30 min)
după o idee de Andrei Răduţ, regia şi coregrafia Violeta Dincă
producător Teatrul Ion Creangă

ora 19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
GALA COMEDIEI ROMÂNEŞTI

decernarea premiilor festCO 2017 (Festivalul Comediei Româneşti, ed. a XV-a / Concursul de Comedie Românească, ed. a XI-a / COMEDIA ŢINE LA TINEri, ed. a VIII-a)

ora 19.30 Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan
THE CROSSROAD

spectacol de teatru tradiţional Opera din Peking
producător Star Theatre Beijing, Republica Populară Chineză



 Toate articolele despre Festivalul Comediei Româneşti (FestCo) 2017


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Un regal de comedie la Bucureşti - FestCO, 2017, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer