Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Gopo, 2018

Câştigătorii Premiilor Gopo, 2018


martie 2018
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Marţi seară, 27 martie 2018, Sala Mare a Teatrului Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti a devenit neîncăpătoare pentru cei peste 1.000 de invitaţi ai celei de-a 12-a ediţii a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment dedicat industriei cinematografice din România. Găzduită de actorul Alexandru Bogdan, Gala a avut momente inedite, amuzante dar şi multă emoţie. Ceremonia a putut fi urmărită în direct pe TVR 2 şi online pe Cinepub şi premiilegopo.ro.

Victor Rebengiuc, Dorel Vişan, Simona Bondoc, Gheorghe Visu, Tora Vasilescu, Andrei Şerban, Jacqueline Bisset, Ana Ularu, Dragoş Pătraru, Pavel Bartoş, Dana Rogoz, Andrei Aradits, Vlad Păunescu, Iulia Lumânare, Olimpia Melinte, Medeea Marinescu, Oana Sârbu, Maria Obretin, Magda Catone, Ada Galeş, Nicoleta Hâncu sau Manuela Hărăbor sunt doar câţiva dintre invitaţii care au păşit pe covorul roşu.

Un pas în urma serafimilor, filmul cu cele mai multe nominalizări la Premiile Gopo 2018, şi-a adjudecat 8 statuete, printre care cele mai importante trofee ale serii: Cel mai bun film, Cel mai bun regizor (Daniel Sandu), premiu oferit de Banca Transilvania, Cel mai bun scenariu (Daniel Sandu), Cel mai bun film de debut (Daniel Sandu), Cel mai bun actor într-un rol principal (Vlad Ivanov), premiu oferit de Audi România, Cel mai bun actor într-un rol secundar (Ali Amir), Cea mai bună imagine (George Dăscălescu) şi Tânără speranţă (Ştefan Iancu). De asemenea, Un pas în urma serafimilor a primit şi Premiul Asociaţiei Române a Operatorilor (RSC).

6,9 pe scara Richter, în regia lui Nae Caranfil, a câştigat 5 trofee Gopo: Cel mai bun sunet (Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru), Cea mai bună muzică originală (Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu), Cele mai bune decoruri (Andreea Popa), Cele mai bune costume (Doina Levintza, Adina Bucur), premiu acordat de către Cellini Romania, şi premiul pentru Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură (Cătălin Ciutu, Dana Roşeanu şi Iulia Roşeanu), oferit de MAC Cosmetics.

Diana Cavallioti, Ana din filmul Ana, mon amour, a câştigat premiul pentru Cea mai bună actriţă într-un rol principal, oferit de Aqua Carpatica, iar Dana Bunescu, monteurul filmului regizat de Călin Netzer, şi-a adjudecat trofeul Gopo pentru Cel mai bun montaj. Diana Spătărescu, interpreta rolului Ana Răşcanu din Fixeur (regia Adrian Sitaru), a câştigat premiul pentru Cea mai bună actriţă într-un rol secundar.

Planeta Petrila, lungmetrajul regizat de Andrei Dăscălescu, a câştigat premiul pentru Cel mai bun documentar, oferit de Auchan Retail Romania.

La categoria Cel mai bun film european, voturile profesioniştilor din cinematografie şi ale criticilor de film au mers către filmul Teströl és lélekröl / On Body and Soul / Despre trup şi suflet, distribuit în România de Bad Unicorn.

Momente memorabile, atât pe covorul roşu, cât şi în cadrul Galei, au fost prilejuite de câştigătorii Premiilor Gopo pentru Întreaga Carieră, oferit actorilor George Mihăiţă şi Vladimir Găitan de Primăria Municipiului Bucureşti prin Arcub, şi Premiul pentru Întreaga Activitate, acordat actriţei Sanda Toma şi oferit de Ana Nova Bucureşti, precum şi operatorului de imagine Ion Marinescu. Un premiul special i-a fost oferit şi criticului şi istoricului de film Bujor T. Rîpeanu.

Premiul Publicul acordat producţiilor autohtone cu cel mai mare succes la box-office în 2017 a fost împărţit de lungmetrajele Octav (regia Sergiu Celibidachi) şi Ghinionistul (regia Iura Luncaşu).


PREMIILE GOPO 2018
(câştigătorii sunt marcaţi cu litere boldate)

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)
6,9 pe scara Richter
Producător: Tudor Reu, Cristian Mungiu, Hristo Hristov (Mobra Films)
Regia: Nae Caranfil
Breaking News
Producător: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu, Bogdan Crăciun (Hai-Hui Entertainment)
Regia: Iulia Rugină
Fixeur
Producător: Ana Maria Antoci, Adrian Silişteanu, Jean des Forêts (4 Proof Film)
Regia: Adrian Sitaru
Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor (România, 2016), Producător: Miruna Berescu (Asociaţia FAMart)
Regia: Emanuel Pârvu
Un pas în urma serafimilor
Producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (HiFilm Productions)
Regia: Daniel Sandu

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)
Nae Caranfil pentru 6,9 pe scara Richter
Călin Peter Netzer pentru filmul Ana, mon amour
Iulia Rugină pentru filmul Breaking News
Adrian Sitaru pentru filmul Fixeur
Daniel Sandu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL - LUNGMETRAJ FICŢIUNE
Mircea Postelnicu pentru rolul TOMA din filmul Ana, mon amour
Andi Vasluianu pentru rolul ALEX din filmul Breaking News
Tudor Aaron Istodor pentru rolul RADU din filmul Fixeur
Alexandru Potocean pentru rolul COSTI din filmul Mariţa
Şerban Pavlu pentru rolul DORU din filmul Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor
Vlad Ivanov pentru rolul PREOTULUI IVAN din filmul Un pas în urma serafimilor

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL - LUNGMETRAJ FICŢIUNE
Diana Cavaliotti pentru rolul ANA din filmul Ana, mon amour
Voica Oltean pentru rolul SIMONA din filmul Breaking News
Ela Ionescu pentru rolul EVA din filmul Dimineaţa care nu se va sfârşi
Cristina Flutur pentru rolul IOANA din filmul Hawaii
Ofelia Popii pentru rolul VERA din filmul Portrete în pădure

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR - LUNGMETRAJ FICŢIUNE
Lucian Ifrim pentru rolul TUDOR din filmul Aniversarea
Emanuel Pârvu pentru rolul SANDU din filmul Aniversarea
Adrian Văncică pentru rolul POLIŢIST din filmul Ultima zi
Ali Amir pentru rolul AID din filmul Un pas în urma serafimilor
Ilie Dumitrescu Jr. pentru rolul OLAH din filmul Un pas în urma serafimilor

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR - LUNGMETRAJ FICŢIUNE
Carmen Tănase pentru rolul MAMEI LUI TOMA din filmul Ana, mon amour
Simona Bondoc pentru rolul VALERIA din filmul Aniversarea
Diana Spătărescu pentru rolul ANCA RĂŞCANU din filmul Fixeur
Rodica Lazăr pentru rolul VIORICA din filmul Hawaii
Ana Ciontea pentru rolul MARIA din filmul Mariţa

CEL MAI BUN SCENARIU DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE
Nae Caranfil pentru filmul 6,9 pe scara Richter
Ana Agopian, Oana Răsuceanu, Iulia Rugină pentru filmul Breaking News
Claudia Silişteanu, Adrian Silişteanu pentru filmul Fixeur
Anca Buja, Cristi Iftime pentru filmul Mariţa
Daniel Sandu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)
Liviu Pojoni pentru filmul Aniversarea
Adrian Silişteanu (RSC) pentru filmul Fixeur
Silviu Stavilă pentru filmul Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor
Andrei Dăscălescu pentru filmul Planeta Petrila
George Dăscălescu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)
Dana Bunescu pentru filmul Ana, mon amour
Cătălin Cristuţiu pentru filmul Breaking News
Mircea Olteanu, Ştefan Pârlog, Andrei Dăscălescu pentru filmul Planeta Petrila
Ştefan-Ioan Tatu pentru filmul Ultima zi
Mircea Olteanu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)
Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru, Alexandru Dumitru pentru filmul 6,9 pe scara Richter
Dana Bunescu, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Cristinel Şirli pentru filmul Ana, mon amour
Liviu Lupşa, Marius Leftărache pentru filmul Aniversarea
Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul Fixeur
Daniel Soare, Mirel Cristea, Marius Leftărache pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)
Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu pentru filmul 6,9 pe scara Richter
Răzvan Enciu, Ferenc Darvas pentru filmul La drum cu tata
Vladimir Cosma pentru filmul Octav
Jurjak, Ana Dubyk pentru filmul Planeta Petrila 
Marius Leftărache pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Andreea Popa pentru filmul 6,9 pe scara Richter
Alina Penţac pentru filmul Aniversarea
Bogdan Ionescu pentru filmul La drum cu tata
Călin Papură pentru filmul Octav
Adrian Cristea pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Doina Levintza, Adina Bucur pentru filmul 6,9 pe scara Richter
Velica Panduru pentru filmul Aniversarea
Ana Ioneci pentru filmul Hawaii
Svetlana Mihăilescu pentru filmul Octav
Cireşica Cuciuc pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Cătălin Ciutu, Dana Roşeanu, Iulia Roşeanu pentru filmul 6,9 pe scara Richter
Cristina Paul, Heike Ersfeld pentru filmul Ana, mon amour
Domnica Bodogan, Dana Roşeanu pentru filmul Aniversarea
Domnica Bodogan, Bianca Boeroiu pentru filmul La drum cu tata
Lidia Ivanov, Bianca Boeroiu pentru filmul Un pas în urma serafimilor

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)
La drum cu tata (regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Daniel Mitulescu, Cătălin Mitulescu - Strada Film)
Mariţa (regia: Cristi Iftime, producător: Ada Solomon, Radu Stancu - Hi Film Productions)
Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor (regia: Emanuel Pârvu, producător: Miruna Berescu - Asociaţia FAMart)
Un pas în urma serafimilor (regia: Daniel Sandu, producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici - Hi Film Productions)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR
 Braşov 1987. Doi ani prea devreme (producător: Demeter Andras Istvan, Nicolae Pepene (Muzeul Naţional de Istorie Braşov, Casa de producţie TVR), regia: Liviu Tofan)
Eu sunt Hercule (producător: Corina Gliga (Manekino Film), regia: Marius Iacob)
Ouăle lui Tarzan (producător: Ada Solomon (HiFilm Productions), regia: Alexandru Solomon)
Planeta Petrila (producător: Anamaria Antoci, Hanka Kastelicova, Alina David (FilmLab, HBO Europe, HBO România), regia: Andrei Dăscălescu)
Procesul (producător: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We Are Basca SRL), regia: Claudiu Mitcu)
Ţara moartă (producător: Ada Solomon (HiFilm Productions), regia: Radu Jude)

CEL MAI BUN FILM DE SCURTMETRAJ
Alb (producător: Smaranda Sterian, Paul Cioran (Boom Film), regia: Paul Cioran)
Chers Amis (producător: Valeriu Andriuţă (Asociatia Cinemascop), regia: Valeriu Andriuţă)
Cumulonimbus (producător: Ana Maria Pîrvan (Storyscapes / Studio Set), regia: Ioana Mischie)
O noapte în Tokoriki (producător: Natalia Gurău (UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti), regia: Roxana Stroe)
Scris/Nescris (producător: Anamaria Antoci, Adrian Silişteanu (4 Proof Film), regia: Adrian Silişteanu)

PREMIUL "TÂNĂRĂ SPERANŢĂ"
Ana Cântăbine pentru scenografia filmului Offstage
Serghei Chiviriga pentru regia filmului Cel mai bun client
Ştefan Iancu pentru rolul GABRIEL din filmul Un pas în urma serafimilor
Tudor Botezatu pentru regia filmului Sechestraţi fără voie
Voica Oltean pentru rolul SIMONA din filmul Breaking News

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN
Toivon tuolla puolen / The Other Side of Hope / Cealaltă parte a speranţei
(regia: Aki Kaurismäki), Finlanda, distribuitor: Independenţa Film
Teströl és lélekröl / On Body and Soul / Despre trup şi suflet (regia: Ildikó Enyedi), Ungaria, distribuitor: Bad Unicorn
 Dunkirk (regia: Christopher Nolan), Marea Britanie, Olanda, Franţa, SUA, distribuitor: Vertical Entertainment
Ma loute / Mister în Slack Bay (regia: Bruno Dumont), Germania, Franţa, distribuitor: Vito Film
(M)uchenik / (M)ucenicul (regia: Kirill Serebrennikov), Rusia, distribuitor: Transilvania Film.

După anunţarea nominalizărilor, aproximativ 500 de membri activi din industria cinematografică românească au fost invitaţi să desemneze câştigătorii trofeelor Gopo 2018.
Acest lucru s-a realizat printr-un sistem de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România.


Gala Premiilor Gopo 2018 - ediţia a 12-a a fost organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Teatrului Naţional Bucureşti, Babel Communications şi Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale.
Co-organizator: Primăria Capitalei prin ARCUB - Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
Co-producători: TVR 2
Sponsori principali: Apa Nova Bucureşti, Banca Transilvania, Audi România, Cellini, Auchan
Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti, MAC
Parteneri: IQOS, Melkior, GETT's Salons, Intercontinental, Prosecco Bar, Nomad Skybar
Servicii profesionale furnizate de: PwC Romania
Partener de monitorizare: Media Trust
Parteneri media: Radio România Cultural, Radio România Actualităţi, All About Romanian Cinema, A List Magazine, Cinefan, Cinemagia, Cinemap, Cinepub, Liternet, Movienews, News.ro, Noizz.ro, Scena 9, TV Mania, Unica, Viva, Ziarul Metropolis, Zile şi Nopţi





 Toate articolele despre Premiile Gopo, 2018


1 comentariu

  • Timpul de emisie, bata-l vina
    Dr Ion-Gabriel STOICA, 28.03.2018, 14:28

    Frumoasa Gala, frumoase filme, frumoși oameni în sala... Din păcate umbrita de întreruperea discursului final al Adei Solomon pe principiul ca s-a depășit timpul de emisie...
    Nu cred, cred ca doamna Solomon a fost cenzurata pentru ca dădea în guvernanți, pe buna dreptate, iar dintre guvernanți, unii erau chiar co-organizatori, spre exemplu Primăria Capitalei.
    Am apucat sa aud doar ca doamna Solomon reproșa autorităților ca nu avem o sala de proiecție pentru premiere... și cate o mai fi zis, dar nu a fost dat sa auzim...

Spacer Spacer