aprilie 2021
Premiile Oscar, 2021

Cea de-a 93-a ediţie a Premiilor Oscar va avea loc atât la Dolby Theatre, cât şi la Union State, în Los Angeles, California, pe 25 aprilie 2021, două luni mai târziu decât de obicei, situaţie cauzată de pandemia de COVID-19.

 În România, gala va fi transmisă în direct de siteul voyo.ro, în noaptea de duminică spre luni, de la ora 3. Un rezumat al galei va fi difuzat pe Pro Cinema, marţi 27 aprilie 2021, ora 20,30.

Nominalizările acestei ediţii sunt:

Cel mai bun film de lungmetraj
The Father (Philippe Carcassonne, Jean-Louis Livi şi David Parfitt)
Judas and the Black Messiah (Ryan Coogler, Charles D. King şi Shaka King)
Mank (Ceán Chaffin, Eric Roth şi Douglas Urbanski)
Minari (Christina Oh)
Nomadland (Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears şi Chloé Zhao)
Promising Young Woman (Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox şi Josey McNamara)
Sound of Metal (Bert Hamelinick şi Sacha Ben Harroche)
The Trial of the Chicago 7 (Stuart M. Besser şi Marc Platt)

Cea mai bună regie
Lee Isaac Chung pentru Minari
Emerald Fennell pentru Promising Young Woman
David Fincher pentru Mank
Thomas Vinterberg pentru Druk / Another Round
Chloé Zhao pentru Nomadland

Cel mai bun actor în rol principal
Riz Ahmed pentru Sound of Metal
Chadwick Boseman pentru Ma Rainey's Black Bottom (nominalizare post-mortem)
Anthony Hopkins pentru The Father
Gary Oldman pentru Mank
Steven Yeun pentru Minari

Cea mai bună actriţă în rol principal
Viola Davis pentru Ma Rainey's Black Bottom
Andra Day pentru The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby pentru Pieces of a Woman
Frances McDormand pentru Nomadland
Carey Mulligan pentru Promising Young Woman

Cel mai bun actor în rol secundar
Sacha Baron Cohen pentru The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya pentru Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. pentru One Night in Miami...
Paul Raci pentru Sound of Metal
Lakeith Stanfield pentru Judas and the Black Messiah

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Maria Bakalova pentru Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
Glenn Close pentru Hillbilly Elegy
Olivia Colman pentru The Father
Amanda Seyfried pentru Mank
Youn Yuh-jung pentru Minari

Cel mai bun film într-o limbă străină
Druk / Another Round (r. Thomas Vinterberg, Danemarca)
Better Days (r. Derek Tsang, Hong Kong)
colectiv (r. Alexander Nanau şi Bianca Oana, România)
L'homme qui a vendu sa peau /The Man Who Sold His Skin (r. Kaouther Ben Hania, Tunisia)
Quo Vadis, Aida? (r. Jasmila Žbanić, Bosnia şi Herţegovina)

Cel mai bun scenariu original
Will Berson şi Shaka King pentru Judas and the Black Messiah
Lee Isaac Chung pentru Minari
Emerald Fennell pentru Promising Young Woman
Darius Marder şi Abraham Marder pentru Sound of Metal
Aaron Sorkin pentru The Trial of the Chicago 7

Cel mai bun scenariu-adaptare
Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman şi Lee Kern pentru Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
Christopher Hampton şi Florian Zeller pentru The Father
Chloé Zhao pentru Nomadland
Kemp Powers pentru One Night in Miami...
Ramin Bahrani pentru The White Tiger

Cel mai bun film de animaţie (lungmetraj)
Onward (Dan Scanlon şi Kori Rae)
Over the Moon (Glen Keane, Gennie Rin şi Peilin Chou)
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Richard Phelan, Will Becher şi Paul Kewley)
Soul (Pete Docter şi Dana Murray)
Wolfwalkers (Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young şi Stéphan Roelants)

Cea mai bună imagine
Sean Bobbitt pentru Judas and the Black Messiah
Erik Messerschmidt pentru Mank
Dariusz Wolski pentru News of the World
Joshua James Richards pentru Nomadland
Phedon Papamichael pentru The Trial of the Chicago 7

Cea mai bună scenografie
Nathan Crowley şi Kathy Lucas pentru Tenet
Diana Stoughton, Karen O'Hara şi Mark Ricker pentru Ma Rainey's Black Bottom
Peter Francis şi Cathy Featherstone pentru The Father
David Crank şi Elizabeth Keenan pentru News of the World
Jan Pascale şi Donald Graham Burt pentru Mank

Cele mai bune costume
Alexandra Byrne pentru Emma
Ann Roth pentru Ma Rainey's Black Bottom
Trish Summerville pentru Mank
Bina Daigeler pentru Mulan
Massimo Cantini Parrini pentru Pinocchio

Cel mai bun film documentar (lungmetraj)
colectiv (Alexander Nanau şi Bianca Oana)
Crip Camp: A Disability Revolution (Nicole Newnham, Jim LeBrecht şi Sara Bolder)
El agente topo / The Mole Agent (Maite Alberdi şi Marcela Santibáñez)
My Octopus Teacher (Pippa Ehrlich, James Reed şi Craig Foster)
Time (Garrett Bradley, Lauren Domino şi Kellen Quinn)

Cel mai bun film documentar (scurtmetraj)
Colette (Anthony Giacchino, Alice Doyard)
A Concerto Is a Conversation (Ben Proudfoot, Kris Bowers)
Do Not Split (Anders Hammer, Charlotte Cook)
Hunger Ward (Skye Fitzgerald, Michael Scheuerman)
A Love Song for Latasha (Sophia Nahli Allison, Janice Duncan)

Cel mai bun montaj
Yorgos Lamprinos pentru The Father
Chloé Zhao pentru Nomadland
Frédéric Thoraval pentru Promising Young Woman
Mikkel E.G. Nielsen pentru Sound of Metal
Alan Baumgarten pentru The Trial of the Chicago 7

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură
Laura Allen, Marese Langan şi Claudia Stolze pentru Emma
Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash şi Matthew W. Mungle pentru Hillbilly Elegy
Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal şi Jamika Wilson pentru Ma Rainey's Black Bottom
Colleen LaBaff, Kimberley Spiteri şi Gigi Williams pentru Mank
Dalia Colli, Mark Coulier şi Francesco Pegoretti pentru Pinocchio

Cea mai bună coloană sonoră original
Terence Blanchard pentru Da 5 Bloods
Trent Reznor şi Atticus Ross pentru Mank
Emile Mosseri pentru Minari
James Newton Howard pentru News of the World
Jon Batiste, Trent Reznor şi Atticus Ross pentru Soul

Cel mai bun cântec original (ascultaţi aici)
Fight for You - Judas and the Black Messiah (H.E.R., D'Mile, Tiara Thomas)
Hear My Voice - The Trial of the Chicago 7 (Celeste, Daniel Pemberton)
Husavik - Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Rickard Göransson, Fat Max Gsus şi Savan Kotecha)
Io Sì (Seen) - La vita davanti a sé / The Life Ahead (Diane Warren, Laura Pausini)
Speak Now - One Night in Miami... (Sam Ashworth şi Leslie Odom Jr.) 


Cel mai bun film de scurtmetraj (ficţiune)
Feeling Through (Doug Roland, Sue Ruzenski)
The Letter Room (Elvira Lind, Sofia Sondervan)
The Present (Farah Nabulsi, Ossama Bawardi)
Two Distant Strangers (Travon Free, Martin Desmond Roe)
White Eye (Tomer Shushan, Shira Hochman)

Cel mai bun film de animaţie (scurtmetraj)
Burrow (Madeline Sharafian, Michael Capbarat)
Genius Loci (Adrien Merigeau, Amaury Ovise)
If Anything Happens I Love You (Will McCormack, Michael Govier)
Opera (Erick Oh)
Já-Fólkið / Yes-People (Gísli Darri Halldórsson, Arnar Gunnarsson)

Cel mai bun sunet
Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman pentru Greyhound
Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin pentru Mank
Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett pentru News of the World
Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker pentru Soul
Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés Navarrete, Phillip Bladh pentru Sound of Metal

Cele mai bune efecte vizuale
Genevieve Camailleri, Brian Cox, Matt Everitt şi Matt Sloan pentru Love and Monsters
Matthew Kasmir, Chris Lawrence, Max Solomon şi David Watkins pentru The Midnight Skcoy
Sean Andrew Faden, Steve Ingram, Anders Langlands şi Seth Maury pentru Mulan
Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones şi Santiago Colomo Martinez pentru The One and Only Ivan
Scott R. Fisher, Andrew Jackson, David Lee şi Andrew Lockley pentru Tenet

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus