iulie 2021
Gala Premiilor UNITER, 2020-2021
Luni, 19 iulie 2021, la Sala Mare a Teatrului Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti a avut loc ediţia cu numărul 29 a Galei Premiilor UNITER.  Amfitrionul Galei a fost Ion Caramitru, preşedintele UNITER, regia spectacolului a fost semnată de Bobi Pricop, iar scenografia, Irina Moscu.

 Pentru a XXIX-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Oana Cristea Grigorescu, Claudiu Groza şi Cristina Rusiecki. Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2020.

Juriul Galei care au decis câştigătorii: Puiu Antemir (scenograf), Alina Epîngeac (critic de teatru), Eugen Jebeleanu (regizor), Dorina Lazăr (actriţă) şi Octavian Saiu (critic de teatru).

Juriul concursului de dramaturgie Cea mai bună piesă românească a anului 2020: Marina Constantinescu, Andrei şi Andreea Grosu şi Mihaela Michailov.

Emoţii puternice, bucuria reîntâlnirilor, multe zâmbete, o vibraţie extraordinară a animat spaţiul Galei la Bucureşti, unde ne-am întors după 6 ani de călătorii prin ţară. Mulţumim tuturor celor care, într-un fel sau altul, ne-au fost alături!

Nominalizările pentru anul teatral 2020 sunt următoarele (cîştigătorii sunt marcaţi cu bold):

Debut
Tudor Dreve pentru regia spectacolului Nevrozele sexuale ale părinţilor noştri de Lukas Bärfuss, Teatrul Municipal Baia Mare
Diana Mititelu pentru regia spectacolului Jocuri în curtea din spate de Edna Mazya, Teatrul de Stat Constanţa
Diana Păcurar pentru regia spectacolului Trei femei înalte de Edward Albee, Teatrul "Regina Maria" Oradea

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Totul e bine când... se termină, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihnea Chelaru, Societatea Română de Radiodifuziune
Viaţa dăunează grav sănătăţii, scenariul radiofonic şi regia artistică Gavriil Pinte, Societatea Română de Radiodifuziune
Insomnia, scenariul, documentarea şi regia Robert Bălan, Asociaţia Art No More, Bucureşti (Proiect co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional)

Cel mai bun spectacol de teatru tv / teleplay
Gottlieb, adaptare după Biedermann şi Incendiatorii de Max Frisch, adaptarea pentru televiziune şi regia artistică Andrei Măgălie, Societatea Română de Televiziune
Shorts, după Samuel Beckett, regia Zalán Zakariás, Teatrul "Tomcsa Sándor", Odorheiu Secuiesc
V.I.P. - Very Isolated Person, adaptare liberă după Pescăruşul de A.P. Cehov, conceptul şi regia Paula Lynn Breuer şi Olga Török, Teatrul German de Stat Timişoara

Premiul pentru critică de teatru
Miruna Runcan
Oana Stoica
Irina Wolf

Cea mai bună scenografie
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Revizorul de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău, Teatrul "Regina Maria" Oradea
Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Pool (no water) de Mark Ravenhill, un proiect de Radu Nica, Andu Dumitrescu şi Vlaicu Golcea, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Helmut Stürmer pentru decorurile spectacolului Rinocerii de Eugène Ionesco, regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" din Timişoara

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Cătălina Mihail pentru rolul Speed din spectacolul Doi tineri din Verona de William Shakespeare, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul de Stat Constanţa
Costinela Ungureanu pentru rolul Alexandra din spectacolul Inimă şi alte preparate din carne de Dan Coman, regia, video şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Diana Vieru pentru rolul Marusia din spectacolul Oraşul cu fete sărace, scenariu după nuvelele lui Radu Tudoran, regia, scenariul şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi

Cel mai bun actor în rol secundar
Emil Coşeru pentru rolul Ion din spectacolul Năpasta (... şi era pădurea singură...) de I.L. Caragiale, un spectacol de Adi Carauleanu, Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi
Ion Rizea pentru rolul Bunica din spectacolul Povestea acelor oameni care s-au adunat într-o seară în jurul unei mese, textul şi regia Radu Iacoban, Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" din Timişoara
Matei Rotaru pentru rolul Piotr Stepanovici Verhovenski din spectacolul Demonii. Începuturi, după F.M. Dostoievski, scenariul, regia, decorul şi proiecţiile video Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Cea mai bună actriţă în rol principal
Eliza Noemi Judeu pentru rolul Tiadora din spectacolul Tiadora, după Maria Manolescu Borşa, regia Sorin Militaru, Teatrul Municipal "Bacovia" Bacău
Emőke Kató pentru rolul Eszter Nagy din spectacolul Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois de Cosmin Stănilă, regia Andrei Măjeri, Reactor de Creaţie şi Experiment, Cluj-Napoca (textul acestui spectacol a fost publicat de LiterNet şi se poate citi / descărca gratuit aici)
Alexandra Vicol pentru rolul Fundă din spectacolul Portugalia de Zoltán Egressy, regia Vladimir Anton, Teatrul "Mihai Eminescu" Botoşani

Cel mai bun actor în rol principal
Bogdan Farcaş pentru rolul Titta Nane din Gâlcevile din Chioggia, după Carlo Goldoni, regia Vlad Trifaş, Teatrul "Toma Caragiu" Ploieşti
Şerban Gomoi pentru rolul Tânărul din O haită de sfinţi de Neil LaBute, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul "Nottara", Bucureşti
Răzvan Vicoveanu pentru rolul Ivan Alexandrovici Hlestakov din Revizorul de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău, Teatrul "Regina Maria" Oradea

Cea mai bună regie (Premiul "Lucian Pintilie")
Cristian Ban pentru spectacolul MaMe, textul creaţie colectivă, Teatrul Dramatic "Fani Tardini" Galaţi
Leta Popescu pentru spectacolul (In)corect de Leta Popescu, Reactor de Creaţie şi Experiment, Cluj-Napoca (spectacol produs în cadrul programului cultural "Decalaj. Naraţiuni intergeneraţionale", co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional)
Carmen Lidia Vidu pentru spectacolul Jurnal de România. 1989, Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti

Cel mai bun spectacol
Inimă şi alte preparate din carne de Dan Coman, regia, video şi universul sonor Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Villa Dolorosa de Rebekka Kricheldorf, regia Theodor-Cristian Popescu, scenografia Irina Moscu, Teatrul Naţional Târgu Mureş - Compania "Liviu Rebreanu"
Verde tăiat de Alexandra Felseghi, regia Adina Lazăr, scenografia Andreea Tecla, Asociaţia Pro Teatru, Zalău (proiect co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional)

Premiile Senatului UNITER

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER - Consiliul Director acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 24 mai 2021, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelenţă
nu se acordă

Premiul pentru întreaga activitate actriţă:
ILEANA PLOSCARU

Premiul pentru întreaga activitate actor:
MARCEL IUREŞ

Premiul pentru întreaga activitate regie:
ALEXANDRU DARIE (post-mortem)

Premiul pentru întreaga activitate scenografie:
GETA MEDINSCHI

Premiul pentru întreaga activitate critică şi istorie teatrală:
ION PARHON

Premii speciale
SCENA DIGITALĂ - platformă de spectacole online a Teatrului Naţional "Radu Stanca" Sibiu.
 Premiul a fost ridicat de Marius Turdeanu, actor al teatrului.
 Teatrul POESIS - program al Teatrului Naţional "Marin Sorescu" Craiova şi al Teatrului "Nottara" din Bucureşti.
 Premiul a fost ridicat de domnul Emil Boroghină, fondatorul Teatrului POESIS.  

 Alte premii:

Premiul preşedintelui UNITER
Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" din Chişinău pentru 100 de ani de istorie în teatrul românesc.
 Premiul a fost ridicat de Petru Hadârcă, director al Teatrului Naţional "Mihai Eminescu" din Chişinău.

Premiul British Councll
Teatrul Basca - Timişoara  - un teatru pentru incluziune socială şi comunitate (pentru accesabilizarea spectacolului Fluturii sunt liberi pentru persoane cu deficienţe vizuale şi de auz).
Premiul a fost ridicat de regizoarea Ana Maria Ursu.

Premiul pentru cea mai bună piesă românească a anului 2020 (program derulat sub egida Casei Regale a României)  
 Prinţesa care sforăia de Mihai Ignat.
 Au mai fost reţinute în selecţia finală: Stockholm de Ana Sorina Corneanu / Tăcerea de Mihai Ignat / Game over de Cristina Cozma / Operaţiunea vampirul de Radu Popescu.

Premiul publicului

Cel mai bun debut: Diana Păcurar
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic: Insomnia
Cel mai bun spectacol de teatru TV/ Teleplay: V.I.P. - Very Isolated Person
Critică de teatru: Miruna Runcan
Cea mai bună scenografie: Adrian Damian
Cea mai bună actriţă în rol secundar: Cătălina Mihai
Cel mai bun actor în rol secundar: Matei Rotaru
Cea mai bună actriţă în rol principal: Alexandra Vicol
Cel mai bun actor în rol principal: Bogdan Farcaş
Cea mai bună regie: Carmen Lidia Vidu
Cel mai bun spectacol: Verde Tăiat

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus