octombrie 2011
eXplore dance festival 2011
Sâmbătă, 1 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Nicole Beutler - "1:songs" (Olanda)
20:00 / MNAC / Artist Talk: Nicole Beutler
22:00 / MTR / spectacol: Pieter Van Den Bosch - "electro luminescent" (Belgia)
22:30 / MTR / Dance films: Diamond Dancers - NB (12', subtitrare în limba engleză)
Scurt metraje Cinedans 2011 (30'/ 6 filme) / Tanzträume - Pina Bausch (90', subtitrare în limba engleză)

Duminică, 2 octombrie 2011

11:00 - 15:00 / MTR: Workshop pentru public larg / Pieter Van Den Bosch (Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Sanja Mitrovic - "A Short History of Crying" (Serbia, Olanda)
21:00 / MNAC / spectacol: Don Kent / Sidi Larbi Cherkaoui - Rêves de Babel (59')
The Co(te)lette Film (58')
22:00 / MTR / Dance fims: Don Kent / Sidi Larbi Cherkaoui - Rêves de Babel (59') & The Co(te)lette Film (58')

Luni, 3 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
22: 00 / MTR / Dance films: Scurtmetraje Cinedans 2011 (40'/ 6 filme) & Valse Wals (60')

Marţi, 4 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
19:00 / MNAC / spectacol: Tiago Rodrigues/Mundo Perfeito - "If a window would open" (Portugalia)
21:00 / MNAC / spectacol: Ivo Dimchev - "I-ON" (Bulgaria/Belgia)

Miercuri, 5 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 - 16:00 / UNATC: Master Class - Regizor: Tiago Rodrigues (Portugalia)
11:00 - 16:00 / Teatrul Notarra: Do Yourself A Favor - un workshop despre cum să îţi construieşti un solo / Coregraf: Ivo Dimichev (Bulgaria/Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania) / Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller (Germania, Austria) - "The Fault Lines"
21:30 / MNAC / spectacol: Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania) / Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller (Germania, Austria) - "The Fault Lines"

Joi, 6 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: An Verstraete - "The angry girl" (Belgia) (competiţie Prix Jardin d'Europe)
21:00 / MNAC / spectacol: Anna Mendelssohn - "Cry me a river" (Austria) (competiţie Prix Jardin d'Europe)

Vineri, 7 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Aleksandra Borys - "Lost in details" (Polonia) (competiţie Prix Jardin d'Europe)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
20:00 / MNAC / spectacol: Daniel Linehan - "Zombie Aporia" (SUA/ Belgia)(competiţie Prix Jardin 'Europe)

Sâmbătă, 8 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab: Workshop pentru profesionişti - Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Meg Stuart - "Signs of Affection" / "Soft Wear" (SUA, Belgia, Germania)
20:00 / MNAC / spectacol: Philipp Gehmacher - "walk+talk no.11" (Austria)
21:00 / MNAC / Artist talk: Philipp Gehmacher şi Meg Stuart
22:00 / MTR / Dance films: The Cost of Living (40')
Passion - Last Stop Kinshasa (90' subtitrare în limba engleză)

Duminică, 9 octombrie 2011

Teatrul Nottara: Meet the Next Generation - Artistic coaches: Eduard Gabia (România), Maria Baroncea (România), Dragana Bulut (Serbia)
Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Fanni Futterknecht - "I almost love you" (Austria)(competiţie Prix Jardin 'Europe)
20:00 / MNAC / spectacol: Eszter Salamon - "Dance for nothing" (Ungaria, Danemarca)
20:45 / MNAC / Artist talk: Eszter Salamon
22:00 / MTR / Dance films: Pina Bausch (60' / subtitrare în limba engleză )
Garden of Earthly Delight (59'/ subtitrare în limba engleză)

Luni, 10 octombrie 2011

Liceul International Mark Twain: Workshop pentru public tânăr - Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă / Austria)
19:00 / MNAC / spectacol: Valerie Oberleithner - "Splendid Isolation" (competiţie Prix Jardin d'Europe)
21:00 / MNAC / spectacol: Begum Erciyas - "Match" (Turcia) (competitţe Prix Jardin d'Europe)

Marţi, 11 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Sofia Dias & Vitor Roriz - "A gesture that is nothing but a threat" (Portugalia)
21:00 / MNAC / spectacol: Anna MacRae - "Loud Enough" (competiţie Prix Jardin d'Europe)

Miercuri, 12 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Dragana Alfirevic - "Are made of this" (competiţie Prix Jardin d'Éurope) (Serbia/Slovenia)
21:00 / MNAC / spectacol: Valentina de Piante - "The thing doesn't touch me" (PREMIERĂ) (Italia/România) (competiţie Prix Jardin d'Éurope)

Joi, 13 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Clement Layes - "Allege" (Franta/Danemarca) (competiţie Prix Jardin d'Éurope
20:00 / MNAC / spectacol: Maria Baroncea, Eduard Gabia şi Dragana Bulut - "EIONOMETRY" (PREMIERĂ) (competiţie Prix Jardin d'Éurope)

Vineri, 14 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Fanni Futterknecht - Prezentare work in progress / Wild Cards Jardin d'Europe
20:00 / MNAC / spectacol: Cecilia Lisa Eliceche - "Cow's Theory" (Italia/Belgia) (PREMIERĂ) (competiţie Prix Jardin d'Éurope)
21:00 / MNAC / spectacol: Raul Maia (Portugalia/Austria) & Thomas Steyaert (Belgia)- "The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin" (competiţie Prix Jardin d'Éurope)

Sâmbătă, 15 octombrie 2011

19:00 / MNAC / spectacol: Jonathan Burrows (Marea Britanie / Belgia) & Matteo Fargion (Italia / Marea Britanie) - "Cheap Lecture and The Cow Piece"
21:00 / MTR: Prix Jardin d'Europe - Ceremonia de decernare a premiilor

Duminică, 16 octombrie 2011

11:00 / tba: Întâlnire cu artiştii
12:00 / tba Masa Rotundă: noi propuneri şi soluţii de cooperare în domeniul artelor contemporane în Estul şi Centrul Europei
16:00 / MNAC: Prezentare Programul Cultura 2007-2013: oportunităţi de finanţare pentru festivaluri culturale europene
18:00 / MNAC: Prezentare de carte - Jonathan Burrows "Choreographer's hand book"
20:00 / MNAC / spectacol: Benoit Lachambre / Cullberg Ballet - "JJ's voices"

Pentru detalii legate de spectacole, filme şi workshopuri vă rugăm să consultaţi site-ul www.exploredancefestival.ro

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la croni[email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus