Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de film Berlin, 2018

Premiile Festivalului de la Berlin, 2018


februarie 2018
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
La festivalul de film de la Berlin, desfăşurat între 15 şi 25 februarie 2018, membrii juriilor au acordat următoarele premii:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film - Nu mă atinge / Touch Me Not, de Adina Pintilie (producţie România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franţa)
Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - Twarz / Mug, de Małgorzata Szumowska (Polonia)
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Wes Anderson pentru Isle of Dogs (Statele Unite ale Americii)
Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă - Ana Brun pentru Las herederas / The Heiresses (Paraguay, Germania, Uruguay, Norvegia, Brazilia, Franţa)
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Anthony Bajon pentru La prière / The Prayer (Franţa)
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - Manuel Alcalá şi Alonso Ruizpalacios pentru Museo / Museum (Mexic)
Ursul de Argint - Premiul Alfred Bauer pentru noi perspective în arta cinematografică - Las herederas / The Heiresses, de Marcelo Marinessi
Ursul de Argint pentru realizări artistice deosebite - Elena Okopnaya pentru costumele din filmul Dovlatov (Rusia, Polonia, Serbia), produs de Alexey German Jr.

Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - The Men Behind the Wall, de Ines Moldavsky
Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - Imfura de Samuel Ishimwe
Premiul Audi pentru scurtmetraj - Solar Walk de Réka Bucsi

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competiţie - In den Gängen / In the Aisles de Thomas Stuber
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama - Styx de Wolfgang Fischer
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Forum - Teatro de guerra / Theatre of War de Lola Arias

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competiţie - Las herederas / The Heiresses de Marcelo Martinessi
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama - River's Edge de Isao Yukisada
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum - An Elephant Sitting Still de Hu Bo

GWFF Best First Feature Award (pentru film de debut) - Nu mă atinge / Touch Me Not, de Adina Pintilie
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama - Tinta Bruta / Hard Paint de Marcio Reolon şi Filipe Matzembacher
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum - Teatro de Guerra / Theatre of War de Lola Arias
Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas) - In den Gängen / In the Aisles de Thomas Stuber
Premiul Label Europa Cinemas - Styx de Wolfgang Fischer

Premiul Teddy (secţiune care militează pentru drepturile minorităţilor sexuale) pentru cel mai bun film - Tinta Bruta / Hard Paint de Marcio Reolon şi Filipe Matzembacher
Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar - Bixa Travesty / Tranny Fag de Claudia Priscilla şi Kiko Goifman
Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj - Three Centimetres de Lara Zeidan
Premiul juriului Teddy - Obscuro Barroco de Evangelia Kranioti
Premiul special Teddy - Retablo de Alvaro Delgado-Aparicio L.

Premiul Caligari - La casa lobo / The Wolf House de Cristobal Leon şi Joaquin Cocina
Premiul pentru pace - The Silence of Others de Almudena Carracedo şi Robert Bahar
Premiul Amnesty International - Zentralflughafen THF / Central Airport THF de Karim Ainouz
Premiul Heiner Carow - Styx de Wolfgang Fischer
Premiul Made in Germany - Perspektive Fellowship - Überall wo wir sind / Everywhere We Are de Veronika Kaserer

Premiul publicului pentru un film de ficţiune din secţiunea Panorama - Profile de Timur Bekmambetov
Premiul publicului pentru un documentar din secţiunea Panorama - The Silence of Others de Almudena Carracedo şi Robert Bahar
Premiul cititorilor Berliner Morgenpost - Dovlatov de Alexey German Jr.
Premiul cititorilor Tagesspiegel - L'empire de la perfection / In the Realm of Perfection de Julien Faraut

Arte International Prize - Madants din Polonia, Match Factory Productions din Germania şi Transfax Film Productions din Israel pentru The War Has Ended de Hagar Ben Asher

Componenţa juriilor:
Juriul internaţional pentru secţiunea Competiţie: Tom Tykwer (Preşedintele Juriului), Cecile de France, Chema Prado, Adele Romanski, Ryūichi Sakamoto şi Stephanie Zacharek
Juriul pentru scurtmetraj: Diogo Costa Amarante, Jyoti Mistry şi Mark Toscano
Juriul ecumenic: Dr. theol. Inge Kirsner (Preşedintele juriului), Joachim Opahle, Jeffrey H. Mahan, Vesna, Andonovic, Winifred Loh şi Freek L. Bakker
Juriul FIPRESCI:
- competiţie: Mario Abbade Neto, Sandra Perovic şi Shahla Nahid
- panorama: Bettina Schuler, Tina Poglajen şi James Evans
- forum: Ahmed Muztaba Zamal, Carlota Mosegui şi Teresa Vena
Juriul premiilor Teddy: Natascha Frankenberg, Bohdan Zhuk, Roisin Geraghty, Franck Finance-Madureira, Marthe Djilo Kamga, Pecha Lo şi Antonio Harfuch



 Toate articolele despre Festivalul de film Berlin, 2018


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Înc-o vodcă şi mă duc - Dovlatov, Anca Mureşan


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer