Nu nebunia, pasiunea bolnavă ca-n La femme d'à côté a lui Truffaut le schimbă destinele protagoniştilor lui Radu Muntean, ci o criză existenţială venită pe fondul unui confort al prea previzibilului. Nimic nu pare că le-ar putea schimba ritmul şi aşa se şi poartă.
La o adică, s-ar putea spune despre filmul lui Muntean că e pentru oricine s-a despărţit vreodată de cineva. Şi a simţit încordarea, dezorientarea, vinovăţia gestului său. Şi, de ce nu, pentru cei care n-au avut curajul s-o facă. Şi s-au întrebat cum ar fi fost...
(fragment din cronica apărută pe www.artactmagazine.ro)
