Orchestrată savuros, oferind suflătorilor prilejuri de spectaculoasă şi încântătoare evoluţie solistică, lucrarea stravinskiană a fost, ca de obicei, pusă în pagină de Ilarion Ionescu-Galaţi cu haz şi precizie, această simpatică uvertură având şansele să fie una dintre cele mai bune ale sezonului, dacă nu ar fi existat câteva neconcordanţe solistice.
În orice caz, a fost o bună introducere în atmosfera Concertului nr. 3 pentru pian şi orchestră de Prokofiev, ce avea să urmeze în programul serii, având-o ca solistă pe Alina Elena Bercu, care la 15 ani a depăşit deja statutul de copil minune, fiind o tânără pianistă desăvârşită. Pe cât de francez elegant evazivă a fost atmosfera concertului de acum două săptămâni de la Filarmonică, pe atât de incisiv provocatoare a fost atmosfera acestei seri ruseşti, la aceeaşi Filarmonică "George Enescu". Doar dacă eşti o excepţie poţi cânta Concertului nr. 3 pentru pian de Prokofiev la 15 ani. Şi datorită unei dotări excepţionale (a început să studieze pianul relativ târziu, la 8 ani), dar şi datorită unei şcoli de foarte bună calitate (este eleva proeminentei profesoare Stela Drăgulin), Alina Elena Bercu ne-a impresionat încă de acum un an şi jumătate când cânta la Sala Auditorium din Roma Burlesca de Richard Strauss. Este o natură pianistică prin excelenţă, beneficiază de o tehnică fără fisură, dar mai ales dovedeşte o maturitate şi o deosebită capacitate de a transmite stări şi impresii cu pregnanţă, reuşind să le impună spectatorului într-o manieră extrem de directă. Lăsând estetica prokofieviană să-i guverneze mişcările, Alina Elena Bercu a "purtat" spre noi muzica unui superb concert mai rar auzit la noi. Sala Ateneului a vibrat de aplauze şi de strigăte de bravo şi, parcă mai impresionant, întreaga orchestră a aplaudat-o pe Alina Elena Bercu, ca pe o personificare, poate, a ceea ce şi-ar fi dorit fiecare muzician din orchestră să fi fost la vârsta ei.

