Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Cronici film  Sageata  Festivalul TIFF 2005

Articol publicat exclusiv pe LiterNet.ro

Lista de filme TIFF 2005


mai 2005
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Sageata Deschidere:

Guard Dog (scurtmetraj) (SUA)
Regia: Bill Plympton
Premii
: Nominalizare pentru cel mai bun scurtmetraj animat - Oscar 2005

Oldboy (Coreea de Sud)
Regia: Park Chan-Wook Cu: Choi Min-Sik, Yu Ji-Tae, Kang Hye-Jeong
Premii: Marele Premiu al Juriului la Cannes 2004; nominalizat la Palme d'Or, Cannes 2004; Marele Premiu la Festivalul Filmului Fantastic - Sitges, Catalonia 2004


Sageata Închidere:

Mar Adentro / The Sea Inside (Spania)
Regia:Alejandro Amenábar Cu: Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas
Premii: Oscar pentru cel mai bun film străin - 2005;
cel mai bun actor (Javier Bardem), regizor (Alejandro Amenábar), nominalizări pentru cel mai bun film, imagine şi scenariu - European Film Awards, 2004
Cel mai bun film străin, Globul de Aur 2005; 13 premii Goya (inclusiv cel mai bun film, actor, actriţă, imagine, regie, scenariu, actor şi actriţă în rol secundar); Marele premiu al juriului, Cupa Volpi pentru cel mai bun actor, Premiul Young Cinema, Veneţia 2004


Sageata Competiţie:

Hotel (Austria, Germania)
Regia: Jessica Hausner Cu: Franziska Weiss, Birgit Minichmayr, Marlene Steeruwitz;
Premii: Bronze Camera 300 - Brothers Manaki International Festival 2004
Selecţie Oficială - ''Un certain regard'' - Cannes 2004

The Heart Is Deceitful Above All Things (SUA, Marea Britanie, Franţa, Japonia)
Regia: Asia Argento Cu: Asia Argento, Jimmy Bennett
Premii: selecţie Mar Del Plata 2005; Quinzaine des realisateurs - Cannes 2004

Private (Italia)
Regia: Saverio Costanzo; Cu: Mohamed Bakri, Lior Miller
Premii: Leopardul de Aur, Premiul pentru cel mai bun actor (Mohammed Bakri), Juriul Ecumenic - menţiune specială - Locarno 2004, Spicul de Argint - Valladolid 2004

One Wonderful Night in Split / Ta divna Splitska noc (Croaţia)
Regia: Arsen A. Ostojic; Cu: Dino Dvornik, Mladen Vulic, Coolio, Marija Skaricic
Premii: nominalizat la European Film Awards - Descoperirea europeană a anului;
Premiile Juriului din Sarajevo 2004, cea mai bună actriţă (Marija Skaricic), cea mai bună regie (Arsen A. Ostojic)

Whisky (Uruguay, Argentina, Germania, Spania)
Regia: Juan Pablo Rebello, Pablo Stoll Cu: Jorge Bolani, Daniel Hendler, Ana Katz
Premii: Premiul FIPRESCI şi Premiul pentru originalitate - secţiunea Un Certain Regard - Cannes 2004; Cel mai bun film străin în limba spaniolă - Premiile Goya 2005;
Grand Prix - Tokio 2004; Grand Coral - Havana 2004

Johanna (Germania, Ungaria)
Regia: Kornel Mundruczo Cu: Orsi Toth, Zsolt Trill
Premii: Selecţie Oficială "Un certain regard" - Cannes 2005

Moartea domnului Lăzărescu (România)
Regia: Cristi Puiu Cu: Luminiţa Gheorghiu, Ion Fiscuteanu, Monica Bârlădeanu
Premii: "Un certain regard " - Cannes 2005

4 (Rusia)
Regia: Ilya Khrjanovsky Cu: Yuri Laguta, Sergei Shnurov, Irina Vovchenco,
Premii: Tigrul de Aur (ex aequo cu alte 2 filme) - Rotterdam 2005, nominalizare la Marele Premiu - Gijón 2004

Dark Horse / Voksne Mennesker (Danemarca)
Regia: Dagur Kari Cu: Jakob Cedergren, Nicolas Bro, Tilly Scott Pedersen
Premii: Selecţie Oficială ''Un certain regard'' - Cannes 2005

Calvaire (Belgia)
Regia: Fabrice Du Welz Cu: Laurent Lucas, Jackie Berroyer, Philippe Nahon

Childstar (Canada)
Regia: DonMcKellar Cu: DonMcKellar, Jennifer Jason Leigh, Mark Rendall, Eric Stoltz
Premii: Cea mai bun actriţă în rol secundar (Jennifer Jason Leigh) - Premiile Genie 2004, Selecţie Oficială - Panorama Section - Berlin 2005

Red Coloured Grey Truck / Sivi kamion crvene boje (Serbia, Slovenia, Germania)
Regia: Srdan Koljevic Cu: Srdjan Todorovic, Aleksandra Balmazovic, Dragan Bjelogrlic
Premii: Cel mai bun film - Premile Hessian 2004, Premiul Publicului - Montpellier 2004; Premiul Publicului, menţiune specială din partea juriului, menţiune specială a juriului proprietarilor de cinematografe - Mannheim 2004


Sageata Supernova

Szezon (Ungaria)
Regia: Ferenc Török Cu: Zsolt Nagy, Judit Rezes, Ervin Nagy, Péter Kokics
Premii: Cel mai bun actor în rol secundar (Ervin Nagy), Premiul publicului pe internet - Săptămâna Filmului Maghiar 2004

King's Game / Kongekabale (Danemarca)
Regia: Nikolaj Arcel Cu: Anders W. Berthelsen, Søren Pilmark, Nicolas Bro
Premii: Cel mai bun film, cel mai bun actor în rol secundar (Søren Pilmark) - Premiile Bodil ( 2005); Premiul Publicului - Copenhaga 2004

Howl's Moving Castle (Japonia)
Regia: Hayao Miyazaki Voci (în versiunea engleză): Lauren Bacall, Christian Bale, Billy Crystal, Blythe Danner
Premii: Premiul Publicului, nominalizat pentru cel mai bun film - Catalonia, Sitges 2004
Nominalizare la Leul de Aur, Premiul Golden Osella - Veneţia 2004

The Yes Men (SUA)
Regia: Dan Ollman, Sarah Price, Chris Smith Cu: Phil Bayly, Dr. Andreas Bichbauer, Andy Bichlbaum, Michael Moore
Premii: Premiul Publicului - Festivalul Internaţional al Filmului Documentar - Amsterdam 2004

Silmido (Coreea de Sud)
Regia: Kang Woo-Suk Cu: Ahn Sung Kee, Sol Kyung Gu, Heo Jun Ho
Premii: 4 premii la Grand Bell Awards (Coreea de Sud) - 2004

Blood and Bones / Chi to hone (Japonia)
Regia: Yoichi Sai Cu: Takeshi Kitano, Kyoka Suzuki, Tomoko Tabata, Hirofumi Arai
Prezentat în Competiţia Oficială Berlin 2003, 12 nominalizări la Premiile Academiei Japoneze de Film, Cel mai bun actor în rol secundar (Jô Odagiri) - Blue Ribbon Awards

Le Pont des Arts (Franţa)
Regia: Eugene Green Cu: Adrien Michaux, Natascha Régnier, Denis Podalydès

Spellbound (SUA)
Regia: Jeffrey Blitz Cu: Harry Altman, Angela Arenivar, Ted Brigham, April DeGideo
Premii: nominalizare Cel mai bun documentar - Oscar 2003; Cel mai bun film documentar- Cleveland 2003, Hawaii 2002, Santa Barbara 2003; Premiul publicului - Sydney 2003, Los Angeles IFP 2002, Durango 2003

Hawaii, Oslo (Norvegia)
Regia: Eric Pope Cu: Trond Espen Seim, Jan Gunnar Røise
Premii: Selecţie oficiala - Rotterdam 2005; Propunerea Norvegiei pentru Cel mai bun film străin - Oscar 2005

Take My Eyes / Te doy mis ojos (Spania)
Regia: Icíar Bollaín Cu: Laia Marull, Luis Tosar, Candela Peña
Premii: 7 premii Goya 2004 (inclusiv cel mai bun film, regie, actor, actriţă, scenariu)
Lebăda de Aur - Copenhaga 2004; Grand Prix - Créteil 2004; Golden Space Needle - cel mai bun actor (Luis Tosar) - Seattle 2004

Agnes and His Brothers / Agnes und seine Brüder (Germania)
Regia: Oskar Roehler Cu: Martin Weiss, Moritz Bleibtreu, Katja Riemann
Premii: Prezentat în secţiunea Orizonti - Veneţia 2004; cel mai bun scenariu - Bavarian Film Awards

Les Petit fils (Franţa)
Regia: Ilan Duran Cohen Cu: Reine Ferrato, Guillaume Quatravaux, Jean-Phillipe Sêt
Premii: Câştigător al secţiunii Orizonti - Veneţia 2004

Kinsey (SUA)
Regia: Bill Condon Cu: Liam Neeson, Laura Linney, Chris O'Donnell, Peter Sarsgaard, Timothy Hutton, John Lithgow, Tim Curry, Oliver Platt
Premii: nominalizare pentru cea mai bună actriţă în rol secundar (Laura Linney) - Oscar 2005; nominalizări cel mai bun film, actor, actriţă în rol secundar - Globul de Aur 2005; 4 nominalizări la Independent Spirit Awards;

Osama (Afganistan, Olanda, Japonia, Irlanda, Iran)
Regia: Siddiq Barmak Cu: Marina Golbahari, Arif Herati, Zubaida Sahar
Premii: cel mai bun film străin - Globul de Aur 2004, Premiul AFCAE, Premiul Junior, mentiune speciala Camera d'Or - Cannes 2003; Spicul de Aur - Valladolid 2003 (ex-aequo); Premiul publicului - Pusan 2003; nominalizare cel mai bun film străin - Golden Satellite Award 2004;

Kung Fu Hustle / Gong Fu (China, Hong Kong)
Regia: Stephen Chow Cu: Stephen Chow, Wah Yuen, Qiu Yuen, Kwok Kuen Chan,
Premii: Cel mai bun film, Efecte speciale plus alte 10 nominalizări - Hong Kong Film Festival

Czech Dream / Cesky Sen (Cehia)
Regia: Vit Klusak, Filip Remunda
Premii: Premiul Publicului - Aarhus 2004; Cel mai bun documentar cehesc - Jihlava 2004

Mila From Mars / Mila ot Mars (Bulgaria)
Regia: Zornitsa-Sophia Cu: Vesela Kazakova, Assen Blatechki, Lyubomir Popov
Premii: Premiul Juriului Ecumenic, Premiul special R.W. Fassbinder - Mannheim-Heidelberg 2004; Premiul Juriului Programului Regional şi menţiune specială (pentru un grup de actori) - Sarajevo 2004; nominalizat la Marele Premiu - Sofia 2004

Saratan (Kirgistan, Germania)
Regia: Ernest Abdyshparov Cu: Abylov Kumondor, Sulaimanov Askat, Kamchiev Jambul
Premii: selecţii oficiale - Karlovy Vary, Pusan, Varsovia 2005

Les Gaous / Youg, Beautiful and Screwed Up (Franţa, Germania, Marea Britanie)
Regia: Igor Sekulic Cu: Matthias Van Khache, Hervé Lassïnce, Richard Bohringer, Ticky Holgado, Philippe Chevallier
Premii: Cea mai bună comedie - Festivalul Internaţional de Film pentru Tineret, Roma 2004


Sageata True Brit

Vera Drake (Marea Britanie)
Regia: Mike Leigh Cu: Imelda Staunton, Richard Graham, Philip Davis, Eddie Marsan,
Premii: nominalizări cel mai bun regizor, cea mai bună actriţă (Imelda Staunton), cel mai bun scenariu - Oscar 2005; nominalizare pentru cea mai bună actriţă - Globurile de Aur 2005; Cea mai bună regie, cea mai bună actriţă, cele mai bune costume şi alte 8 nominalizări - Premiile BAFTA 2005; Cel mai bun film, actor (Philip Davis), actriţă (I.
Staunton), producţie, regie, actriţă în rol secundar (Eddie Marsan) - British Independent Film Awards; Cea mai bună actriţă, nominalizare pentru cel mai bun film - European Film Awards 2004; Leul de Aur (Mike Leigh) şi Cupa Volpi - cea mai bună actriţă (Imelda Staunton) - Veneţia 2004

AE Fond Kiss (Marea Britanie)
Regia: Ken Loach; Cu: Atta Yaqub, Eva Bithistle, Shamshad Akhtar
Premii: Premiul Juriului Ecumenic, nominalizare la Ursul de Aur - Berlin 2004
3 nominalizări la British Indep. Film Awards; Cel mai bun film din UE - César 2005
nominalizare pentru Cel mai bun scenariu - European Film Awards
Premiul Publicului, nominlaizare la Spicul de Aur - Valladolid 2004

It's All Gone Pete Tong (Marea Britanie)
Regia: Michael Dowse Cu: Paul Kaye, Mike Wilmot, Beatriz Batarda, Kate Magowan
Premii: Cel mai bun film canadian - Toronto 2004

Layer Cake (Marea Britanie)
Regia: Matthew Vaughn; Cu: Daniel Craig, Tom Hardy, Jamie Foreman, Sally Hawkins
Premii: nominalizare pentru cel mai bun debutant - Premiile BAFTA 2005
Nominalizare British Independent Film Awards 2005

Football Factory (Marea Britanie)
Regia: Nick Love Cu: Danny Dyer, Drank Harper, Tamer Hassan, Roland Manookian
Premii: cea mai bună imagine, nominalizat la Premiul Golden Hitchcock - Dinard British Film Festival 2004


Sageata Umbre / Shadows

The Machinist / La Maquinista (Spania)
Regia: Brad Anderson; Cu: Christian Bale; Jennifer Jason Leigh; Aitana Sanchez-Gijon, Michael Ironside, John Sarian
Premii: nominalizare cel mai bun actor (Christian Bale) - Saturn Award 2005
Cel mai bun actor, cea mai bună imagine- Sitges, Catalonia 2004;

A Year in the Death of Jack Richards (Canada)
Regia: Benjamin P. Paquette Cu: Vlasta Vrana, Micheline, Lanctot, Darryl Hunter

Memories of Murder / Salinui chueok (Coreea de Sud)
Regia: Bong Joon-Ho; Cu: Song Kang-Ho, Kim Sang-Kyung, Kim Roe-Ha
Premii: Marele Premiu, Premiul Premiere, Premiul Mediatic, Premiul Special al Poliţiei - Festivalul Fimului Poliţist Cognac; Premiul FIPRESCI, Scoica de Argint, Cel mai bun Nou Regizor - San Sebastian 2003; Premiul Filmului Asiatic - Tokio 2003

Three / San geng (Hong Kong, Coreea de Sud, Thailanda)
Regia: Peter Chan, Kim Ji-Woon, Nonzee Nimibutr; Cu: Kim Hye-Su, Jeong Bo-Seok, Suwinit Panjamawat, Leon Lai, Eric Tsang, Eugenia Yuan, Ting Fung Li
Premii: cel mai bun actor (Leon Lai), cea mai bună imagine şi alte 5 nominalizări - Golden Horse Awards 2002; Cel mai bun actor debutant (Eugenia Yuan) şi alte 10 nominalizări la Hong Kong Film Awards 2003

The Ring Two (SUA)
Regia: Hideo Nakata Cu: Naomi Watts, Simon Baker, David Dorfman, Sissy Spacek;

Save the Green Planet / Jigureul jikyeora! (Coreea de Sud)
Regia: Jeong Jun-Hwan Cu: Shin Ha-Kyun, Baek Yun-Shik, Hwang Jeong-Min
Premii: Corbul de Aur - Festivalul Filmului Fantastic Bruxelles 2004
Premiul Silver St. George (cel mai bun regizor); nominalizare Golden St. George - Moscova 2003;Puchon 2003; Mentiune speciala - Premiul K - Rotterdam 2003

Drowning Ghost / Strandvaskaren (Suedia)
Regia: Mikael Håfström Cu: Rebecca Hemse, Jesper Salén, Jenny Ulving, Peter Eggers

The Doll Master / Inhyeongsa (Coreea de Sud)
Regia: Jeong Yong-Ki Cu: Kim Yu-Mi, Lim Eun Kyeong, Shim Hyeong-Tak


Sageata Shadows shorts

Consuelo / Solace (Spania)
Regia: Alexandre Casanovas Cu: Marta Angelat, Carles Sales, Roger Ribo

The Following Day / Kolejny Dzien (Polonia)
Regia: Grzegrorz Korczak Cu: Maciej Szary, Jan Janga-Zawratynski

Wrong
Regia
: Tom Geens Cu: Terence Vincent, Richard Gold

The Sound of Silence (Marea Britanie)
Regia: James Appleton Cu: John Ashley Cole, Henry Douthwaite, Sam Dowler

El ciclo / The Cycle (Spania)
Regia: Victor Garcia Cu: Jacob Torres

913 (Spania)
Regia: Galder Gatzelu-Urrutia, Felix Guede Cu: Alan Griffin, Antonio Ruperez, Angel Marco

Pernocta / At night (Spania)
Regia: Álvaro Giménez Sarmiento Cu: Monica Lopez, Ricard Rodriguez

Soleado, exterior / Sunny, exterior (Spania)
Regia: Diego Taboada Cu: Patricia Cercas, Andres Gertrudix

Blind Spot (Suedia)
Regia: Anna Carin Andersson Cu: Anja Lundqvist, Mikaela Ramel, Fredrik Meyer

Las viandas / Viands (Spania)
Regia: Jose Antonio Bonet Cu: Roberto Alvarez, Jose Maria Pou, Pedro Casablanc

Monster (Germania)
Regia: Karl Trebbe, Torsten Monig

Guard Dog (SUA)
Regia: Bill Plympton
Premii: Nominalizare pentru cel mai bun scurtmetraj animat - Oscar 2005
*Scurt-metraj prezentat în cadrul galei de deschidere*

Crepitus (SUA)
Regia: Jason Affolder Cu: Jom Kosten, Erin Allen, Angelo Levene


Projections (Germania)
Regia: Boris Schaarschmidt Cu: Sabine Postel, Jürg Löw, Martin Zuhr

Chrysalis (Marea Britanie)
Regia: Paul Fuller Cu: Simon Andrew, Leigh Moynard

Merry Christmas Felix! (Elvetia)
Regia: Sami Ben Youssef, Igalden Rielen


Sageata Fără limită / No Limit

Palindromes (SUA)
Regia
: Todd Solondz - Cu: Ellen Barkin, Stephen Adly Guirgis, Jennifer Jason Leigh,
Premii: nominalizare la Leul de Aur - Veneţia 2004

Nine Songs (Marea Britanie)
Regia: Michael Winterbottom Cu: Kieran O'Brien, Margot Stilley, The Dandy Warhols, Franz Ferdinand
Premii: Cea mai bună imagine, nominalizare la Scoica de Aur - San Sebastian 2004

O Fantasma (Portugalia)
Regia
: João Pedro Rodrigues Cu: Ricardo Meneses, Beatriz Torcato, Andre Barbosa,
Premii: Nominalizare Leul de Aur - Veneţia 2000
Marele Premiu pentru cel mai bun film străin (ex-aequo)- Festivalul Entrevues 2000

Marebito (Japonia)
Regia: Takashi Shimizu Cu: Shinya Tsukamoto, Tomomi Miyashita, Miho Ninagawa,

The Saddest Music in the World (Canada)
Regia: Guy Maddin Cu: Mark McKinney, Isabella Rossellini, Maria de Medeiros,
Premii: Cele mai bune costume, editare, coloană sonoră şi nominalizare pentru regie - Genie Awards 2004; Directors Guild of Canada Craft Award

Hair High (SUA)
Regia: Bill Plympton Cu: Ed Begley Jr., Craig Bierko, David Carradine, Keith Carradine, Beverly D'Angelo, Matt Groening, Dermot Mulroney

A Hole in My Heart / Ett hål i mitt hjärta (Suedia, Danemarca)
Regia: Lukas Moodysson Cu: Björn Almroth, Sanna Bråding, Thorsten Flinck,
Premii: nominalizare cel mai bun film - European Film Awards 2004

Strings (Danemarca, Suedia, Norvegia, Marea Britanie)
Regia: Anders Rønnow-Klarlund Cu: JamesMcAvoy, Catherine McCormack, Julian Glover, Derek Jacobi, Iben Hjejle
Premii: Premiul Citizen Kane pentru revelaţie regizorală, menţiune specială la marele premiu al filmului fantastic, nominalizare pentru cel mai bun film - Sitges, Catalonia 2004

The Green Butchers / De Grønne slagtere (Danemarca)
Regia: Anders Thomas Jensen Cu: Line Kruse, Nikolaj Lie Kaas, Mads Mikkelsen
Premii: Marele Premiu - Amsterdam Fantastic Film Festival 2004
Premiul FIPRESCI - Sochi 2004

Un ano sin amor (Argentina)
Regia: Anhai Berneri Cu: Juan Minujin, Mimi Ardu, Carlos Echevarria
Premii: Premiul Teddy pentru cel mai bun film - Berlin 2005


Sageata 100%

The Films of the Brothers Quay (SUA)
Regia: Stephen Quay, Timothy Quay


Sageata Ziua copilului / Children's Day

+14 ani:
Just Bea / Bare Bea
(Norvegia)
Regia: Peter Naess Cu: Kaia Foss, Kamilla Gronli Hartvig, Ida Thurmann-Moe

-14 ani:
My Brother is a Dog /Mein Bruder ist ein Hund
(Germania, Marea Britanie, Olanda)
Regia: Peter Timm Cu: Maria Ehrich, Irm Hermann, Christine Neubauer,
Premii: Premiul Starboy - Festivalul Internaţional al Filmului pentru Copii Oulu 2004


Sageata Bitter suedez / Swedish Bitter

Fourteen Sucks / Fjorton suger(Suedia)
Regia: Filippa Frejid, Martin Jern, Emil Larsson, Henrik Norrthon Cu: Elin Ahlberg, Jesper Fridh, Andreas Karoliussen, Bjorn Mansson, Katrin Jeppson
Premii: participant la sectiunea Kinderfilmfest - Berlin 2005

Popular Music / Populärmusik från Vittula (Suedia, Finlanda)
Regia: Reza Bagher Cu: Niklas Ulfvarsson, Max enderfors, Tommy Vallikari

Four Shades of Brown / Fyra nyanser av brunt (Suedia)
Regia: Tomas Alfredson Cu: Robert Gustafsson, Maria Kulle, Karl Linnetorp
Premii: 4 nominalizări (actor, imagine, film, scenariu) şi 4 premii (actor, actriţă, regie, actor în rol secundar) - Guldbagge 2005; Nominalizare la Tigrul de Aur - Rotterdam

Dalecarlians / Masjävlar (Suedia)
Regia: Maria Blom Cu: Sofia Helin, Kajsa ernst, Ann Petren
Premii: 4 nominalizări (actriţă, regie, actriţă în rol secundar, actor în rol secundar) şi 2 premii (film, scenariu) - Guldbagge 2005


Sageata Rockumentar

Metallica: Some Kind of Monster (SUA)
Regia: Joe Berlinger, Bruce Sinofsky
Premii: nominalizare pentru cel mai bun documentar - Broadcast Film Crticas Association Awards 2005; Cel mai bun documentar - Independent Spirit Award 2005;
Nominalizare la International Documentary Film Association Awards

DiG! (SUA)
Regia: Ondi Timoner Cu: Anton Newcombe, Courtney Taylor, Joel Gion, Matt Hollywood, Peter Holmstrom, Zia McCabe
Premii: Marele Premiu pentru cel mai bun film documentar - Sundance 2004

Gå Loss! (Suedia)
Regia: Eric Bäfving, Magnus Gertten Cu: Gonzalo Del Rio Saldias, Rodrigo Fuentes, Carla Leyton, Juan Paez
Premii: nominalizare pentru cel mai bun documentar - Premiile Guldbagge 2005

Festival Express (Marea Britanie)
Regia: Bob Smeaton Cu: Janis Joplin, The Geatful Dead, The Band, Delaney & Bonnie & Friends, The Flying Burrit Bros


Sageata 3x3

1. ALEJANDRO AMENABAR

Thesis / Tesis (Spania)
Cu: Anna Torrent, Fele Martinez, Eduardo Noriega
Premii: Marele Premiu al Filmului Fantastic European - Festivalul Internaţional al Filmului Fantastic, Bruxelles 1997; 7 Premii Goya (film, scenariu, sunet, montaj, producţie, nou actor, nou regizor) şi o nominalizare pentru actriţă în rol principal; premiul publicului - Valdivia 1997

The others / Los Otros (Spania, Franţa, SUA)
Cu: Nicole Kidman, Fionulla Flanagan, Christopher Eccleston, Alakina Man
Premii: nominalizări pentru cel mai bun scenariu, cea mai bună actriţă - Premiile BAFTA; nominalizare pentru cel mai bun film - European Film Awards 2001
Nominalizare pentru cea mai bun actriţă - Globul de Aur 2002; 6 nominalizări la Premiile Golden Satellite 2002; 7 nominalizări şi 8 Premii Goya (imagine, film, scenariu, sunet, montaj, regie, producţie) în 2002; Nominalizare la Leul de Aur - Veneţia 2001

Mar Adentro / The Sea Inside (Spania) - filmul de închidere TIFF 2005


2. ROY ANDERSSON

Lung-metraje

A Swedish Love Story / En Kärlekshistoria (Suedia)
Cu: Ann-Sofie Kylin, Rolf Sohlman, Anita Lindblom
Premii: Placheta de Aur IWG, Premiul Special al Jurnalistilor, Premiul UNICRIT, nominalizat la Ursul de Aur - Berlin 1970; Cel mai bun film - Premiile Guldbagge 1970

Giliap (Suedia)
Cu: Thommy Berggren, Mona Seilitz, Willie Andreason, Lars-Levi Laestaius

Songs From The Second Floor / Sånger från andra våningen (Suedia, Norvegia )
Cu: Lars Nordh, Stefan Larsson, Bengt C. W. Carlsson, Sten Anersson, Lucio Vucina

Scurt-metraje
Word of Glory / Härlig är jorden
(Suedia)
Cu: Klas-Gösta Olsson, Lennart Björklund, Christer Christensen, Bernard Eiger

Something Happened / Någonting har hänt (Suedia)
Cu: Klas-Gösta Olsson, Anne Tubin, Lennart Björklund


3. JEAN JACQUES BEINEIX

Diva (Franţa)
Regia: Jean-Jacques Beneix Cu: Frédéric Andréi, Roland Bertin, Richard Bohringer
Nominalizare pentru cel mai bun film străin - Premiile BAFTA 1983
4 premii (imagine, debut în regie, muzică, sunet) şi o nominalizare (scenografie) - Premiile César 1982

37,2 le matin / Betty Blue (versiunea integrală) (Franţa)
Regia: Jean-Jacques Beneix Cu: Jean-Hugues Anglade, Beatrice Dalle, Gerard Darmon
Premii: nominalizare pentru cel mai bun film străin - Oscar 1987
Nominalizare pentru cel mai bun film străin - Premiile BAFTA 1987

Otaku (Franţa)
Regia: Jean-Jacques Beneix, Jackie Bastide Cu: Akitoshi Ashida, Hiroki Hashimoto, Noriko Kato



Sageata Evenimente speciale / Special Events

1. Lost and Found - Six Glances at a Generation (Germania, Estonia, Bulgaria, România, Bosnia şi Hertegovina, Ungaria, Serbia-Muntenegru)
- Gene+Ratio
Regia
: Mait Laas Cu: Krõõt Juurak, Lii Unt, Mait Malmsten, Katariina Lauk, Joel Volkov
- The Ritual
Regia
: Nadejada Koseva Cu: Svetlana Yancheva, Krasimir Dokov, Anna Broquet
- Turkey girl
Regia
: Cristian Mungiu Cu: Ana Ularu, Valentin Popescu, Dan Burghelea
- Birthday
Regia
: Jasmila Zbaniç Cu: Dunja Obradovich, Ines Cule
- Shortlasting Silence
Regia
: Kornél Mundruczó Cu: Orsolya Tóth, Zsolt Trill
- Fabulous Vera
Regia
: Stefan Arsenijeviç

2. Trilogia "Infernal Affairs"

Infernal Affairs / Wu Jian Dao (Hong Kong)
Regia: Wai Keung Lau, Siu Fai Mak Cu: Andy Lau, Tony Leung Chu Wai
Premii: 6 premii şi 7 nominalizări la Golden Horse Film Festival 2003; 7 premii şi 9 nominalizări - Hong Kong 2003

Infernal Affairs 2 / Wu Jian Dao 2 (Hong Kong, China, Singapore)
Regia: Wai Keung Lau, Siu Fai Mak Cu: Edison Chen, Shawn Yue
Premii: 1 premiu şi 11 nominalizări - Hong Kong 2003

Infernal Affairs 3 / Wu Jian Dao 3 (Hong Kong, China)
Regia: Wai Keung Lau, Siu Fai Mak Cu: Andy Lau, Tony Leung Chu Wai, Kelly Chen
Premii: Cel mai bun actor (Andy Lau) - Golden Horse Film Festival 2003; 7 nominalizări - Hong Kong 2004

3. Ziua HBO

Angels in America- miniserie HBO (SUA)
Regia: Mike Nichols Cu: Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson, Justin Kirk, Marie-Louise Parker, Jeffrey Wright, Michael Gambon
Premii: cel mai bun actor într-o miniserie/film (Al Pacino), cea mai bun actriţă într-o miniserie/film (Meryl Streep), cea mai bună regie pentru un film/miniserie (Mike Nichols), cel mai bun actor în rol secundar într-o miniserie/ film (Jeffrey Wright), cea mai bună actriţă în rol secundar într-o miniserie/film (Marie-Louise Parker), cea mai bună miniserie, cel mai bun scenariu pentru o miniserie/film (Tony Kushner), imagine, scenografie, machiaj, casting şi alte 10 nominalizări la Premiile Emmy -2005

Everyday People - producţie HBO (SUA)
Regia: Jim McKay Cu: Steve Axelrod, earl Baker Jr., Bridget Barkan, Kalimi Baxter
Premii: Premiul Black Reel plus alte 3 nominalizări (scenariu, actor+actriţă în rol secundar) - Black Reel Awards 2005

4. Sex Traffic (Marea Britanie)
Regia: David Yates Cu: Wendy Crewson, John Simm, Anamaria Marinca, Maria Popistasu,
Premii: cea mai bună actriţă într-un film de televiziune (Anamaria Marinca); cel mai bun serial-drama - BAFTA (Television Awards) 2004

5. Re:Publik recomandă:
The cell (SUA)
Regia: Tarsem Singh Cu: Jennifer Lopez, Vincent D'Onofrio, Vince Vaughn
Premii: nominalizare cel mai bun machiaj - Oscar 2001; 4 nominalizări - Premiile Saturn 2001

6. Selecţie scurtmetraje nominalizate la Premiile Academiei Europene de Film 2004

7. 15 ani după: "Piaţa Universităţii -România"


Sageata Retro

The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks / Neobychainye priklyucheniya mistera Vesta v strane bolshevikov (film mut, Rusia 1924) - cu acompaniament live asigurat de DJ DUBase
Regia: Lev Kuleshov Cu: Boris Barnet, Vladimir Fogel, Pyotr Galadzhev

The X from outer Space / Uchu daikaijû Girara (Japonia, 1967)
Regia: Kazui Nihonmatsu Cu: Eiji Okada, Toshiya Wazaki, Itoko Harada


Sageata Zilele filmului românesc / Romanian Days

Lung-metraje:

Italiencele (România)
Regia: Napoleon Helmis Cu: Mara Nicolescu, Ana Ularu, Emil Hostina, Vlad Zamfirescu, Costel Cascaval

Fix Alert (România)
Regia: Florin Piersic Jr. Cu: Dorina Chiriac, Petre Fumuru, Adrian Mihai, Doru Ana
Premii: Premiul Special al Juriului - Festivalul B-Est 2005

Eminescu versus Eminem (România)
Regia: Florin Piersic Jr. Cu: Constantin Dita, Emanuel Parvu, Florin Piersic, Florin Piersic Jr., Gianina Corondan, Oreste

Ryna (Elvetia, România)
Regia: Ruxandra Zenide Cu: Doroteea Petre, Matthieu Rozé, Valentin Popescu, Nicolae Praida

Blestemul ariciului (România)
Regia: Dumitru Budrala
Premii: Marele Premiu - Film.Dok2, Sf. Gheorghe 2005;
Finalist în competiţia Joris Ivens - IDFA 2004
Participări la Nyon (Visions du reel), Zagreb (festival filme documentare), Tartu Festival of Visual Culture (Worldfilm), Gyor (Mediawave)

Moştenirea lui Goldfaden / Golfaden's Legacy (România)
Regia: Radu Gabrea

Unicul, adevaratul Tarzan (România)
Regia: Florin Iepan

Născuţi la comandă. Decreţeii (România)
Regia: Florin Iepan

Scurtmetraje:

Canton (România)
Regia: Constantin Popescu Jr.

Challenge Day (România)
Regia: Napoleon Helmis

Pentru o mînă de bomboane (România)
Regia: Gabriel Sandru Cu: Tudor Răpiteanu, Emil Hoştină, Barry Mulligan

Pui la rotisor (România)
Regia: Alexandru Vitzentzatos Cu: Cătălin Neamţu, Mirela Cioabă, Cătălin Paraschiv

Bucureşti Berlin (Germania, România)
Regia: Anca Miruna Lăzărescu Cu: Ana Ularu, Ercan Durmaz, Luminiţa Gheorghiu, Dan Condurache
Premii: Nominalizare Berlin Today Award 2005

Cum vreau eu / Myriapod (România)
Regia: Andrei Tănase Cu: Radu Micu, Claudia Popescu, Virgil Aioanei

Fanatic (România)
Regia: Sebastian Nesu Cu: Vlad Telibaşa, Cristian Covaci

Pubic Display of Affection (România)
Regia: Matei-Alexandru Mocanu Cu: Elias Ferkin, Antonia Aretu, Bogdan Albulescu

Spune-mi Ana - tripticul unei morti aşteptate (România)
Regia: Vlad Feneşan, Andras Nemethi, Gabriel Achim Cu: Ana Ularu, Gabriel Runcanu



 Toate articolele despre Festivalul TIFF 2005


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Oana Răsuceanu


Alte articole

 Extreme coreene, Carmen Mezincescu
 Asia şi (Of,) inima..., Carmen Mezincescu
 3X3: Jean-Jacques Beineix, Carmen Mezincescu
 3X3: Roy Andersson, Carmen Mezincescu
 Romanian Shorts of All Sorts - TIFF 2005, Carmen Mezincescu
 Toate articolele despre Festivalul TIFF 2005


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer