septembrie 2018
Maratonul Teatrului Independent, 2018
Ediţiile anterioare ale Bucharest Fringe - Maratonul Teatrului Independent ne-au prilejuit o cunoaştere mai profundă a teatrului independent din România, la a cărui dezvoltare am avut o contribuţie substanţială. Tocmai de aceea nu încetăm să căutăm noi mijloace de expresie, noi modalităţi de a atinge şi de a comunica direct şi deschis cu auditoriul.

În 2018 punem în scenă teatru contemporan cu poveşti şi probleme de actualitate ale minorităţilor, teatru documentar ce expune vulnerabilităţi ale societăţii, teatru experimental prin care publicul încearcă senzaţii şi forme de spectacol mai rar întâlnite în spaţiul românesc, toate acestea atât pe texte clasice derivate din commedia dell'arte, cât şi pe texte moderne şi eclectice.

Programul Bucharest Fringe - Maratonul Teatrului Independent, 2018

Sâmbătă, 29 septembrie 2018
ora 18:00 - Grounded, regia: Ligia Ciornei (65 min) - Teatrul unteatru
ora 19:30 - Eat Me, regia: Adina Lazăr (70 min) - Create.Act.Enjoy (Cluj) - la Teatrul Apropo
 ora 21:00 - Doctor fără voie, regia: Victor Olăhuţ (70 min) - Cultură-n şură - la Muzeul Naţional "Grigore Antipa"

Duminică, 30 septembrie 2018
ora 18:00 - Conu Leonida faţă cu reacţiunea, regia: Florin Liţă (60 min) - Teatrul unteatru - premieră în festival
ora 19:30 - Persona, regia: Peter Kerek (75 min) - Teatrul unteatru
ora 21:00 - Absinth, regia:Ilinca Anamaria Prisăcariu (90 min) - Teatrul Apropo

Luni, 1 octombrie 2018
ora 18:00 - Cai putere, regia: Matei Lucaci Grunberg (90 min) - Teatrul Apropo
ora 19:30 - Totul e foarte normal, regia: Leta Popescu (70 min) - Centrul de Teatru Educaţional Replika
ora 21:00 - Pescăruşul (distribuţia 1), regia: Andrei Şerban (150 min) - Teatrul unteatru

Marţi, 2 octombrie 2018
ora 18:00 - Foreplay, regia: Ozana Nicolau (70 min) - Art Revolution - la Centrul de Teatru Educaţional Replika
ora 19:30 - Planeta Manipulare S01, regia: Delia Gavliţchi (60 min) - Reactor (Cluj) - la Teatrul unteatru
ora 21:00 - În numele tatălui, regia: Robert Bălan (90 min) - Teatrul Apropo

Miercuri, 3 octombrie 2018
ora 18:30 - Ţuhaus, regia: Lorand Maxim (75 min) - MACAZ Bar Teatru Coop.
ora 20:00 - Tatăl meu, preotul, regia: Elena Morar (120 min) - Teatrul Apollo 111
ora 22:00 - Corp urban, regia: Catinca Drăgănescu (60 min) - Centrul de Teatru Educaţional Replika

Joi, 4 octombrie 2018
ora 18:00 - Constelaţii, regia: George Dogaru (85 min) - Teatrul de Artă
ora 19:00 - Cadranul Pus Plus, regia: Radu Popescu (90 min) - Teatrul Apropo - premieră în festival
ora 20:00 - Demnitate, regia: Ignasi Vidal (70 min) - Teatrul Avangardia
ora 21:30 - Homo Love, regia: Paul Cimpoieru (60 min) - Teatrul LUNI de la Green Hours

Vineri, 5 octombrie 2018
ora 17:30 - Fragile. Handle with Care, coregrafia: Mariana Gavriciuc (50 min) - Teatrul unteatru
ora 19:00 - Crud, regia: Ştefan Lupu şi Daniel Chirilă (105 min) - Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică
ora 21:00 - 9 piese remixate, concept Alex Ştefănescu (70 min) - Teatrul unteatru

Sâmbătă, 6 octombrie 2018
 ora 16:00 - Bucurie şi fericire, regia: Ándi Gherghe (90 min) - Teatrul 3G (Tg. Mureş) - la Teatrul Apropo
 ora 19:00 - Îngerul pantofilor, regia: Ştefana Maftei (50 min) - Teatrul Coquette
ora 21:15 - Poveste din Transilvania, regia: Ándi Gherghe (80 min) - Studio Act (Oradea) - la Teatrul Apropo

Duminică, 7 octombrie 2018
ora 15:00 - Pescăruşul (distribuţia 2), regia: Andrei Şerban (150 min) - Teatrul unteatru
ora 18:00 - Prezentarea Atelierului O piesă în 24 de ore  (60 min) - Teatrul unteatru
ora 20:00 - Festivitatea de premiere  (60 min) - Teatrul unteatru
 ora 21:00 - Concert de Închidere - Dudu Isabel şi trupa "Seven" (90 min) - Teatrul unteatru

Ne dorim să descoperim împreună substanţa vieţii pe care o trăim, societatea în care ne mişcăm, ne revoltăm şi punem întrebări vitale şi fundamentale.

Bucharest Fringe - Maratonul Teatrului Independent este un proiect cultural al Asociaţiei Teatrul.Ro, co-finanţat de către Administraţia Fondului Cultural Naţional, Ministerul Culturii - prin programul "Centenar" şi Ministerul Tineretului şi Sportului.
Realizat în parteneriat cu UNITER, Teatrul Naţional Bucureşti, MyStage.
Parteneri: Unteatru, Teatrul Coquette, Teatrul Apropo, Teatrul Avangardia, Teatrul de Artă, Centrul de Teatru Educaţional Replika, Teatrul Apollo 111, MACAZ Bar Teatru Coop, Green Hours Jazz Cafe.
Parteneri media: LiterNet.ro, B-CRITIC, Yorick.ro, Observator Cultural, Metropotam, J'ai Bistrot, Munteanu şi Paul Dutu.
Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administraţiei Fondului Cultural Naţional. AFCN nu este responsabilă de conţinutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanţării.

Adrese:
Teatrul Apropo - Bulevardul Profesor Pompeiu Dimitrie nr. 8, sector 2, Bucureşti, Clădirea FEPER, la demisol.
Teatrul Apollo 111 - Strada Actor Ion Brezoianu nr. 23 - 25, Palatul Universul, Corp B, subsol
Centrul de Teatrul Educaţional "Replika" - Strada Lânăriei 93
Teatrul Coquette - Calea Călăraşi 94
Teatrul Naţional Bucureşti - Bulevardul Nicolae Bălcescu 2
Teatrul de Artă - Strada Sfântul Ştefan 21
Teatrul LUNI de la Gren Hours - Calea Victoriei 120
Teatrul Avangardia - Strada Ion Ghica 3
MACAZ Teatru Bar Coop - Calea Moşilor, nr. 106.
UNTEATRU - Strada Sfinţii Apostoli 44

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus