Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul filmului european, 2019

Programul Festivalului Filmului European 2019 în Chişinău, Râmnicu Vâlcea, Tîrgu-Mureş, Sibiu


iunie 2019
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
21-23 iunie 2019: Chişinău - Cinematograful Odeon**

Vineri 21 iunie 2019 - Gala de deschidere a FFE
ora 19:00 PARKING - r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110 min

Sâmbătă 22 iunie 2019
ora 12:00 Persona  - r: Ingmar Bergman / Suedia / 1966 / 84 min
ora 13:30 Jurnalul familiei -escu - r: Şerban Georgescu/ România / 2019 / 95 min
ora 15:30 Zerschlag mein Herz / Îmi rupi inima / Crush my Heart - r: Alexandra Makarová / Austria / 2018 / 99 min
ora 17:30 Donbass - r: Sergey Loznitsa / Germania / 2018 / 122 min
ora 20:00 Persona (după un film de Ingmar Bergman) - regia: Peter Kerek / 2019 / 75 min (spectacol de teatru)

Duminică 23 iunie 2019
ora 12:30 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng - r: Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98 min
ora 14:30 La douleur / Durerea / Memoir of War - r: Emmanuel Finkiel / Franţa / 2018 / 126 min
ora 17:00 Egon Schiele: Tod und Mädchen / Egon Schiele: Moartea şi Fecioara / Egon Schiele: Death and the Maiden - r: Dieter Berner / Austria / 2016 / 109 min
ora 19:00 Un prinţ şi jumătate* - r: Ana Lungu / România / 2018 / 105 min (Q&A)

21-23 iunie 2019: Râmnicu Vâlcea - Cinema Geo Saizescu**

Vineri 21 iunie 2019 - Gala de deschidere a FFE
ora 19:00 Lazzaro felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro - r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120 min

Sâmbătă 22 iunie 2019
ora 14:00 Styx - r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94'
ora 16:00 Stebuklas / Miracolul / Miracle - r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91 min
ora 18:00 McQueen - r: Ian Bonhôte / Marea Britanie / 2018 / 111 min (doc)
ora 20:00 Non ci resta che il crimine / Mai avem nevoie şi de crime / All you need is Crime - r: Massimiliano Bruno / Italia / 2019 / 102 min

Duminică 23 iunie 2019
ora 15:00 Ministarstvo ljubavi / Ministerul iubirii / Ministry of Love - r: Pavo Marinković / Croaţia / 2016 / 103 min
ora 17:00 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am - r: Safy Nebbou / Franţa / 2019 / 102 min
ora 19:00 God Exists, Her Name Is Petrunija / Dumnezeu există şi numele lui e Petrunija - r: Teona Strugar Mitevska / Macedonia de Nord / 2019 / 100 min

21-23 iunie 2019: Tîrgu-Mureş -Cinematograful ARTA**

Vineri 21 iunie 2019 - Gala de deschidere a FFE
ora 19:00 Lazzaro felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro - r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120 min

Sâmbătă 22 iunie 2019
ora 14:00 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng - r:Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98 min
ora 16:00 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything - r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100 min (doc)
ora 18:00 Katrina's Dream / Visul Katrinei - r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85 min
ora 20:00 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God - r: François Ozon / Franţa / 2019 / 137 min

Duminică 23 iunie 2019
ora 15:30 Timebox - r: Nora Agapi / România / 2018 / 69 min (doc)
ora 17:00 Ministarstvo ljubavi / Ministerul iubirii / Ministry of Love - r: Pavo Marinković / Croaţia / 2016 / 103 min
ora 19:00 McQueen - r: Ian Bonhôte / Marea Britanie / 2018 / 111 min (doc)

28-30 iunie 2019: Sibiu - Centrul Cultural "Ion Besoiu"**

Vineri 28 iunie 2019 - Gala de deschidere a FFE
ora 19:00 Lazzaro felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro - r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120 min

Sâmbătă 29 iunie 2019
ora 14:00 Tegnap / Ieri / Yesterday - r: Bálint Kenyeres / Ungaria / 2018 / 119'
ora 16:30 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia - r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111 min
ora 18:30 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War - r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101 min
ora 20:30 El Reino / Jocuri de putere / The Realm - r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122 min

Duminică 30 iunie 2019
ora 15:00 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng - r: Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98 min
ora 17:00 Júlia ist / Julia - r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96 min
ora 19:00 La douleur / Durerea / Memoir of War - r: Emmanuel Finkiel / Franţa / 2018 / 126'

* Proiecţie în prezenţa invitaţilor speciali (Q&A)
** Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, cu sprijinul Reprezentanţei Comisiei Europene, al Biroului de Informare al Parlamentului European şi al Uniunii Cineaştilor din Romania, sub egida EUNIC România, în parteneriat cu ambasadele, centrele şi institutele culturale ale ţărilor europene.
Parteneri media: 4arte.ro, aarc.ro, Agerpres, Avantaje, Banchiza Urbană, Blog de Cinema, BookHUB.ro, Bucharest Cultural Events, Bucureşti FM, Cărtureşti, Ceaşca de cultură, CineGhid, Cinemagia, Cinepub, Citatepedia, City Femme, Cronica Română, Dilema Veche, Eskape, Festivalier, Film Menu, Film New Europe, Films in Frame Magazine, Glamour, Gratuitor, Igloo, Iqool, LiterNet, Metropotam, Modernism, MovieNews, Munteanu, News.ro, Radio Guerrilla, Radio România Actualităţi, Radio România Muzical, Radio România Cultural, Radio România Internaţional, TVR, Verbs Describe Us, Zeppelin, Ziarul Metropolis, Ziare.com.




 Toate articolele despre Festivalul filmului european, 2019


0 comentarii

Spacer Spacer