Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Premiilor UNITER, 2019-2020

Nominalizările la Gala Premiilor UNITER, 2020


februarie 2020
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Nominalizările pentru Premiile Galei UNITER, 2020

Pentru a XXVIII-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Maria Zărnescu, Călin Ciobotari. (cei trei critici vor asigura şi direcţia artistică şi selecţia spectacolelor pentru cea de-a 30-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru, care se va desfăşura în Bucureşti în perioada 16 - 25 octombrie 2020.)

Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2019.

Nominalizările pentru anul teatral 2019 sunt următoarele:

Debut:
Andrei Chifu, pentru rolul El din spectacolul Casa de pe graniţă de Sławomir Mrožek, un spectacol de Ada Lupu Hausvater la Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" din Timişoara
Tamás Jakab, pentru rolul George Gibbs din spectacolul A mi kis városunk / Oraşul nostru de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul "Tomcsa Sándor" Odorheiu Secuiesc
Constantin Radu Tudosie, pentru regia spectacolului A douăsprezecea noapte la Teatrul Dramatic "Ion D. Sîrbu" Petroşani

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
Hamlet de William Shakespeare, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihai Lungeanu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Jos comunismul - joc pe calculator de strategie şi RPG de Ema Stere, regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Frumoasa adormită şi trezită de Alexandra Ares, regia artistică Diana Mihailopol, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:
Furtuna de William Shakespeare, regia Alexandru Lustig, producţie a Societăţii Române de Televiziune şi a Fundaţiei Teatru Contemporan
Manifest. Scrisoare către un prieten şi înapoi către ţară de Ruxandra Cesereanu, regia Cornel Mihalache, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de Producţie a TVR)

Premiul pentru critică de teatru:
Oana Cristea Grigorescu
Raluca Rădulescu
Irina Zlotea

Cea mai bună scenografie:
Carmencita Brojboiu şi András Rancz, pentru scenografia spectacolului Nora de Henrik Ibsen, regia Botond Nagy la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Cristina Milea, pentru scenografia spectacolului Legături primejdioase de Christopher Hampton, după romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucureşti
Irina Moscu, pentru scenografia spectacolului Casa cu suricate de David Drábek, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova

Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Puşa Darie, pentru rolul Mama din spectacolul Dansul Delhi de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi
Elena Popa, pentru rolurile din spectacolul Dragonul de aur de Roland Schimmelfenning, regia Catinca Drăgănescu la Teatrul "Andrei Mureşanu" Sfântu Gheorghe
Alina Rotaru, pentru rolul Madame de Tourvel din spectacolul Legături primejdioase de Christopher Hampton, după romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar:
Andrei Cătălin, pentru rolurile din spectacolul Emisie: Titanic Vals, după Tudor Muşatescu, regia Matei Lucaci-Grunberg la Teatrul "Anton Pann" Râmnicu Vâlcea
Cristian Grosu, pentru rolul Caliban din spectacolul Furtuna de William Shakespeare, regia Gábor Tompa la Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Răzvan Vicoveanu, pentru rolul Joshua din spectacolul Creştini de Lucas Hnath, regia Radu Iacoban la Teatrul "Regina Maria" Oradea

Cea mai bună actriţă în rol principal:
Anca Hanu, pentru rolul Chiritza Bârzoi din spectacolul Chiritza în concert, după Vasile Alecsandri şi Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Ofelia Popii, pentru rolul Martha din spectacolul Cui i-e frică de Virginia Woolf? de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Oana Predescu, pentru rolul Morticia Addams din spectacolul Familia Addams, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal:
Lucian Ionescu, pentru rolul Gomez Addams din spectacolul Familia Addams, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti
Sorin Leoveanu, pentru rolul Barry Champlain din spectacolul Radio de Eric Bogosian, regia Bobi Pricop la Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova
Marius Turdeanu, pentru rolul George din spectacolul Cui i-e frică de Virginia Woolf? de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu la Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu

Cea mai bună regie:
Eugen Jebeleanu, pentru regia spectacolului Itinerarii. Într-o zi lumea se va schimba de Yann Verburgh la ARCUB - Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti şi Compagnie des Ogres
Alexandru Mâzgăreanu, pentru regia spectacolului Steaua fără nume, un spectacol nonverbal după piesa lui Mihail Sebastian la Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
Botond Nagy, pentru regia spectacolului Nora de Henrik Ibsen la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol:
Chiritza în concert, după Vasile Alecsandri şi Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Familia Addams, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucureşti
 A mi kis városunk / Oraşul nostru de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul "Tomcsa Sándor" Odorheiu Secuiesc

Premiile Senatului UNITER
 
Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 24.02.2020, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelenţă:
FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU pentru calitatea excepţională a ultimelor şase ediţii

Premiul pentru întreaga activitate actriţă:
RODICA MANDACHE

Premiul pentru întreaga activitate actor:
MIRCEA RUSU

Premiul pentru întreaga activitate regie:
DRAGOŞ GALGOŢIU

Premiul pentru întreaga activitate scenografie:
CONSTANTIN CIUBOTARIU

Premiul pentru întreaga activitate critică şi istorie teatrală:
MYA LIONTESCU


PREMII SPECIALE

Premiul special pentru promovarea teatrului-dans:
LINOTIP - CENTRU INDEPENDENT COREGRAFIC

Premiul special pentru teatru de păpuşi şi marionete:
FESTIVALUL "PUPPETS OCCUPY STREET" / "PĂPUŞILE OCUPĂ STRADA", EDIŢIA 2019
cu tema "Evoluţie prin Revoluţie" organizat de Teatrul pentru copii şi tineret Colibri Craiova

Premiu special pentru video mapping:
ANDREI COZLAC

Premiul special pentru o activitate de şase decenii în editarea cărţii de teatru:
VIORICA MATEI

Premiul special pentru machiaj de scenă:
MINELA POPA

Premiul Preşedintelui:
TEATRUL NAŢIONAL "MARIN SORESCU" DIN CRAIOVA
pentru 170 de ani de istorie în teatrul românesc



 Toate articolele despre Gala Premiilor UNITER, 2019-2020


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer