iulie 2021
Festivalul de Film Cannes, 2021
Festivalul Internaţional de Film Cannes 2020, ediţia 74, ce va avea loc între 6-17 iulie 2021, a anunţat următoarea selecţie la categoria lungmetraj.

Lungmetraje

În competiţie

Ahed's Knee, regia: Nadav Lapid
Annette, regia: Leos Carax
Benedetta, regia: Paul Verhoeven
Bergman Island, regia: Mia Hansen-Løve
Haut et fort / Casablanca Beats, regia: Nabil Ayouch
Hytti nro 6 / Compartment No. 6, regia: Juho Kuosmanen
Doraibu mai kā / Drive My Car, regia: Ryusuke Hamaguchi
Tout s'est bien passé / Everything Went Fine, regia: François Ozon
Flag Day, regia: Sean Penn
La Fracture, regia: Catherine Corsini
Par un demi clair matin / France, regia: Bruno Dumont
The French Dispatch, regia: Wes Anderson
A Hero, regia: Asghar Farhadi
Lingui, regia: Mahamat Saleh Haroun
Memoria, regia: Apichatpong Weerasethakul
Nitram, regia: Justin Kurzel
Les Olympiades / Paris, 13th District, regia: Jacques Audiard
Petrov's Flu, regia: Kirill Serebrennikov
Red Rocket, regia: Sean Baker
Les Intranquilles / The Restless, regia: Joachim Lafosse
A feleségem története / The Story of My Wife, regia: Ildikó Enyedi
Tre piani / Three Floors, regia: Nanni Moretti
Titane, regia: Julia Ducournau
Verdens verste menneske / The Worst Person in the World, regia: Joachim Trier

Un certain regard

After Yang, regia: Kogonada
Blue Bayou, regia: Justin Chon
Bonne mère, regia: Hafsia Herzi
Commitment Hasan, regia: Semih Kaplanoğlu
Freda, regia: Gessica Généus
Gaey Wa'r, regia: Jiazuo Na
Great Freedom, regia: Sebastian Meise
Delo / House Arrest, regia: Aleksey German, Jr.
De uskyldige / The Innocents, regia: Eskil Vogt
La Civil, regia: Teodora Mihai
Dýrið / Lamb, regia: Valdimar Jóhannsson
Let There Be Morning, regia: Eran Kolirin
Moneyboys, regia: C.B. Yi
Mes frères et moi, regia: Yohan Manca
Noche de fuego / Prayers for the Stolen, regia: Tatiana Huezo
Rehana Maryam Noor, regia: Abdullah Mohammad Saad
Un monde, regia: Laura Wandel
Unclenching the Fists, regia: Kira Kovalenko
Women Do Cry, regia: Vesela Kazakova & Mina Mileva

În afara competiţiei

Aline / Aline, the Voice of Love, regia: Valérie Lemercier
BAC Nord, regia: Cédric Jimenez
Emergency Declaration, regia: Han Jae-rim
De son vivant / In His Lifetime, regia: Emmanuelle Bercot
Stillwater, regia: Tom McCarthy
The Velvet Underground, regia: Todd Haynes
Where is Anne Frank?, regia: Ari Folman

Midnight Screenings

Bloody Oranges, regia: Jean-Christophe Meurisse
Suprêmes, regia: Audrey Estrougo
Tralala, regia: Arnaud Larrieu & Jean-Marie Larrieu

Cannes Premiere

Cow, regia: Andrea Arnold
Tromperie / Deception, regia: Arnaud Desplechin
Evolúció / Evolution, regia: Kornél Mundruczó
Serre-moi fort / Hold Me Tight, regia: Mathieu Amalric
In Front of Your Face, regia: Hong Sang-soo
Jane par Charlotte, regia: Charlotte Gainsbourg
JFK Revisited: Through the Looking Glass, regia: Oliver Stone
Cette musique ne joue pour personne / Love Songs for Tough Guys, regia: Samuel Benchetrit
Mothering Sunday, regia: Eva Husson
Val, regia: Ting Poo, Leo Scott
Vortex, regia: Gaspar Noé

Proiecţii speciale

O Marinheiro das Montanhas / Mariner of the Mountains, regia: Karim Aïnouz
Black Notebooks, regia: Shlomi Elkabetz
Babi Yar. Context, regia: Sergei Loznitsa
Mi iubita, mon amour, regia: Noémie Merlant
New Worlds, The Cradle of a Civilization, regia: Andrew Muscato
Les Héroïques, regia: Maxime Roy
Are You Lonesome Tonight?, regia:Wen Shipei
H6, regia: Yé Yé
The Year of the Everlasting Storm, regia: Jafar Panahi, Anthony Chen, Malik Vitthal, Laura Poitras, Dominga Sotomayor Castillo, David Lowery, Apichatpong Weerasethakul

Directors' Fortnight

A Chiara, regia: Jonas Carpignano
A Night of Knowing Nothing, regia: Payal Kapadia
Ali & Ava, regia: Clio Barnard
Clara Sola, regia: Nathalie Álvarez Mesen
De bas étage / A Brighter Tomorrow, regia: Yassine Qnia
Diários de Otsoga /Journal de Tûoa, The Tsugua Diaries, regia: Miguel Gomes, Maureen Fazendeiro
El empleado y el patron / The Employer and the Employee, regia: Manuel Nieto Zas
Entre les vagues / The Braves, regia: Anaïs Volpé
Europa, regia: Haider Rashid
Futura, regia: Pietro Marcello, Francesco Munzi, Alice Rohrwacher
Întregalde, regia: Radu Muntean
Jadde khaki / Hit the Road, regia: Panah Panahi
Les Magnétiques / Magnetic Beats, regia: Vincent Maël Cardona
Luaneshat e kodrës / The Hill where Lionesses Roar, regia: Luàna Bajrami
Medusa, regia: Anita Rocha da Silveira
Mon legionnaire / Our Men, regia: Rachel Lang
Murina, regia: Antoneta Alamat Kusijanović
Neptune Frost, regia: Saul Williams, Anisia Uzeyman
Ouistreham / Between Two Worlds, regia: Emmanuel Carrère
Re Granchio / The Tale of King Crab, regia: Alessio Rigo de Righi, Matteo Zoppis
Retour à Reims (Fragments) / Returning to Reims (Fragments), regia: Jean-Gabriel Périot
The Souvenir Part II, regia: Joanna Hogg
Yong an zhen gu shi ji / Ripples of Life, regia: Shujun Wei
The Sea Ahead, regia: Ely Dagher

Cinema for the Climate

Marcher sur l'eau / Above Water, regia: Aïssa Maïga
Animal, regia: Cyril Dion
Bigger Than Us, regia: Flore Vasseur
La Croisade / The Crusade, regia: Louis Garrel
I Am So Sorry, regia: Zhao Liang
Invisible Demons, regia: Rahul Jain
La Panthère des neiges, regia: Marie Amiguet

Scurtmetraje

În 2021, comitetul a primit 3.739 propuneri la categoria scurtmetraje, selectând pentru competiţie următoarele:
Severen Pol / North Pole, regia: Marija Apcevska
Pa Vend / Displaced, regia: Samir Karahoda
Det er i jorden / In the Soil, regia: Casper Kjeldsen
Orthodontics, regia: Mohammadreza Mayghani
Haut les coeurs / The Right Words, regia: Adrian Moyse Dullin
Noite turva / Through the Haze, regia: Diogo Salgado
Sideral, regia: Carlos Segundo
All the Crows in the World, regia: Tang Yi
Céu de Agosto / August Sky, regia: Jasmin Tenucci
Xue Yun / Absence, regia: Wu Lang

Cinéfondation (Secţiune dedicată generaţiei tinere de creatori de film - studenţi ai facultăţilor de film)

În 2021, comitetul a primit 1.835 de propuneri, selectând 14 filme de acţiune şi 3 animaţii:
Billy Boy, regia: Sacha Amaral (Universidad Nacional de las Artes, Argentina)
Prin oraş circulă scurte poveşti de dragoste / Love Stories on the Move, regia: Carina-Gabriela Daşoveanu (UNATC I.L. Caragiale, România)
L'enfant salamander / The Salamander Child, regia: Théo Degen (INSAS, Belgia)
Bestie wokół nas / Beasts Among Us, regia: Natalia Durszewicz (Łódź Film School, Polonia)
Oyogeruneko / The Cat from the Deep Sea, regia: Huang Menglu (Musashino Art University, Japonia)
Other Half, regia: Lina Kalcheva (NFTS, Marea Britanie)
Night Visit, regia: Mya Kaplan (Tel Aviv University, Israel)
Bill and Joe go Duck Hunting, regia: Auden Lincoln-Vogel (University of Iowa, Statele Unite ale Americii)
Frida, regia: Aleksandra Odić (DFFB, Germania)
Rudé boty / Red Shoes, regia: Anna Podskalská (FAMU, Cehia)
La Caída del vencejo / The Fall of the Swift , regia: Gonzalo Quincoces (ESCAC, Spania)
Cantareira, regia: Rodrigo Ribeyro (Academia Internacional de Cinema, Brazilia)
Fonica M-120, regia: Olivér Rudolf (SZFE, Ungaria)
Frie Mænd / Free Men, regia: Óskar Kristinn Vignisson (Den Danske Filmskole, Spania)
King Max, regia: Adèle Vincenti-Crasson (La Fémis, Franţa)
Saint Android, regia: Lukas Von Berg (Film Academy Baden-Württemberg, Germania)
Cicada, regia: Yoon Daewoen (K-ARTS, Coreea de Sud)

Filmul de scurtmetraj Interfon 15 semnat de Andrei Epure a fost selectat în secţiunea paralelă International Critics' Week

Filmul de scurtmetraj When Night Meets Dawn semnat de Andreea Cristina Borţun a fost selectat în secţiunea paralelă Directors' Fortnight.

Jurii

Competiţia oficială
Spike Lee, preşedintele juriului, regizor, SUA
Mati Diop (actriţă şi regizor, Franţa) / Mylène Farmer (cântăreaţă şi compozitoare, Franţa) / Maggie Gyllenhaal (actriţă, regizor şi producător, SUA) / Jessica Hausner (regizor şi scenaristă, Austria) / Mélanie Laurent (actriţă şi regizor, Franţa) / Kleber Mendonça Filho (regizor, selecţioner şi critic cinematografic, Brazilia) / Tahar Rahim (actor, Franţa) / Song Kang-ho (actor, Coreea de Sud)

Un Certain Regard
Andrea Arnold, preşedintele juriului, regizor, UK
Daniel Burman (regizor, Argentina) / Michael Angelo Covino (regizor şi actor, SUA) / Mounia Meddour (regizor, Algeria) / Elsa Zylberstein (actriţa, Franţa)

Caméra d'or
Mélanie Thierry, preşedintele juriului, actriţă, Franţa
Audrey Abiven, (regizor, Franţa) / Éric Caravaca (actor şi regizor, Franţa) / Romain Cogitore (regizor, scenarist şi fotograf, Franţa) / Laurent Dailland (director de imagine, Franţa) / Pierre-Simon Gutman (critic, Franţa)

Cinéfondation şi scurt-metraje
Sameh Alaa (regizor, Egipt) / Kaouther Ben Hania (regizor, Tunisia) / Carlos Muguiro (regizor, Spania) / Tuva Novotny (actriţă şi regizor, Suedia) / Nicolas Pariser (regizor, Franţa) / Alice Winocour (regizor, Franţa)

Jurii independente

International Critics' Week
Cristian Mungiu, preşedintele juriului, regizor şi scenarist, România
Didar Domehri (producător, Franţa) / Camélia Jordana (actriţă, compozitoare şi cântăreaţă, Franţa) / Michel Merkt (producător, Elveţia) / Karel Och (director artistic al Festivalului Internaţional de Film Karlovy Vary, Cehia)

L'Œil d'or
Ezra Edelman, preşedintele juriului, regizor, SUA
Julie Bertuccelli (regizor, Franţa) / Iris Brey (jurnalist, scriitor şi critic, Franţa) / Déborah François (actriţă, Belgia) / Orwa Nyrabia (regizor, producător şi director artistic al Festivalul Internaţional de Film Documentar Amsterdam, Siria)

Queer Palm
Nicolas Maury, preşedintele juriului, actor şi regizor, Franţa
Josza Anjembe (regizor, scenarist şi jurnalist, Franţa) / Roxane Mesquida (actriţă, Franţa) / Vahram Muratyan (artist şi designer grafic, Franţa) / Aloïse Sauvage (actriţă şi cântăreaţă, Franţa)

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus