martie 2022
Pentru a XXX-a ediție a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Alina Epîngeac, Doina Papp și Maria Zărnescu.

Spectacolele care au intrat în atenția juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2021.

Nominalizările pentru anul teatral 2021 sunt următoarele:

Cel mai bun spectacol
Hoții, scenariul dramatic după piesa lui Friedrich Schiller de Réka Dunkler și Florin Vidamski, regia Florin Vidamski, Teatrul Tomcsa Sándor Odorheiu Secuiesc
Macbett de Eugène Ionesco, regia Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Plugarul și Moartea de Johannes von Tepl, dramatizarea și regia Silviu Purcărete, Teatrul Național "Vasile Alecsandri", Iași

Cea mai bună regie
Balázs Benő Fehér pentru regia spectacolului Iarba roșie de Boris Vian, Teatrul Național Târgu-Mureș - Compania "Tompa Miklós"
Radu Iacoban pentru regia spectacolului Vițelul de aur de Ilf și Petrov, Teatrul "Maria Filotti", Brăila
Horia Suru pentru regia integralei Trilogia Minelor (1. Flori / 2. Beznă / 3. Apă) de Csaba Székely, Teatrul Dramaturgilor Români, București

Cea mai bună scenografie
Cosmin Florea pentru scenografia spectacolului Trei piese triste, după Maurice Maeterlinck, scenariul și regia Radu Afrim, Teatrul Național "Vasile Alecsandri" Iași
Cristina Milea pentru scenografia spectacolului Steaua fără nume, adaptare după Mihail Sebastian, regia Cristian Ban, Teatrul "Maria Filotti", Brăila
Matej Sýkora pentru decorul spectacolului Hoții, scenariul dramatic după piesa lui Friedrich Schiller de Réka Dunkler și Florin Vidamski, regia Florin Vidamski, Teatrul "Tomcsa Sándor", Odorheiu Secuiesc

Cel mai bun actor în rol principal
Tudor Cucu Dumitrescu pentru rolul Alan Strang din spectacolul Equus de Peter Shaffer, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul "Stela Popescu", București
Marius Turdeanu pentru rolul Verșinin Alexandr Ignatievici din spectacolul Trei surori de A.P. Cehov, regia Andrei și Andreea Grosu, Teatrul Național Radu Stanca Sibiu
Lóránd Váta pentru rolul Lopahin Iermolai Alexeevici din spectacolul Livada de vișini de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cea mai bună actriță în rol principal
Diana Buluga pentru rolul Andreea Tomuță din spectacolul Nu mai ține linia ocupată de Alexandra Felseghi, regia Adina Lazăr, Teatrul Național Cluj-Napoca
Nicoleta Lefter pentru rolul Svetlana Allilueva din spectacolul Aici Moscova de Iulia Pospelova, regia Catinca Drăgănescu, unteatru București
Ana Bianca Popescu pentru rolul Maria din spectacolul Maria de Buenos Aires, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu, Teatrelli București

Cel mai bun actor în rol secundar
Csaba László pentru rolul Zita Szilveszter din spectacolul Grand Hotel Pasărea Retro, textul și regia Radu Afrim, Teatrul Național Târgu-Mureș - Compania "Tompa Miklós"
Bogdan Nechifor pentru rolurile din integrala Trilogia Minelor de Csaba Székely, regia Horia Suru, Teatrul Dramaturgilor Români, București
Vlad Udrescu pentru rolurile din spectacolul câine cu om. câine fără om, texte de Lia Bugnar, Dan Coman, Simona Goșu, Maria Manolescu, Oana Pellea, Radu Tudoran și Radu Afrim, regia, video și universul sonor Radu Afrim, Teatrul Național "Marin Sorescu" Craiova

Cea mai bună actriță în rol secundar
Silvana Negruțiu pentru rolurile din spectacolul Disco '89: Cele 7 morți ale Mihaelei Runceanu, textul și regia Catinca Drăgănescu, Apollo 111 București
Gabriela Popescu pentru rolul Fraulein Schneider din spectacolul Cabaret, libretul de Joe Masteroff, după piesa lui John Van Druten și povestirile lui Christopher Isherwood, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu, Teatrul Odeon București
Tamara Popescu pentru rolurile din spectacolul câine cu om. câine fără om, texte de Lia Bugnar, Dan Coman, Simona Goșu, Maria Manolescu, Oana Pellea, Radu Tudoran și Radu Afrim, regia, video și universul sonor Radu Afrim, Teatrul Național "Marin Sorescu" Craiova

Critică teatrală
Călin Ciobotari
Anca Hațiegan
Cristina Modreanu

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Cazul Tudor Vladimirescu, scenariul și regia artistică Gavriil Pinte, Societatea Română de Radiodifuziune și Teatrul "Elvira Godeanu" Târgu Jiu
Radio Noir. Povestiri polițiste, dramatizarea radiofonică și regia artistică Mihnea Chelaru, Societatea Română de Radiodifuziune
Un secol de teatru românesc la Chișinău - Revanșa memoriei interzise, scenariul Mariana Onceanu, adaptarea radiofonică Magda Duțu, regia artistică Petru Hadârcă, Societatea Română de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV / teleplay
Mantaua, după Nikolai V. Gogol, regia Alexandru Lustig, TVR1
Repetiție de seară de Csaba Kiss, regia Csaba Kiss și Daniel Șerbănică, Casa de Producție TVR
Ziua Z de Ionuț Sociu, regia Bobi Pricop, Teatrul de Stat Constanța

Debut
Oana Jipa pentru rolul Connie din spectacolul Efecte secundare de Lucy Prebble, regia Vlad Bălan, unteatru București
Irisz Kovacs pentru regia spectacolului 8 tați de Tina Müller, Teatrul de Stat Constanța
Réka Oláh și Fanny Nagy pentru scenografia spectacolului de teatru-vitrină Pe perioadă nedeterminată, regia Vladimir Anton, Teatrul Tomcsa Sándor Odorheiu Secuiesc

 *

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER - Consiliul Director acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER, Premiul de Excelență, Premiile pentru Întreaga Activitate și Premiile Speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor și a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în ședința din data de 14 martie 2022, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelență: ION CARAMITRU - In memoriam

Premiul pentru întreaga activitate actriță: DANA DOGARU

Premiul pentru întreaga activitate actor: VIRGIL OGĂȘANU

Premiul pentru întreaga activitate regie: ANDREI BELGRADER - In memoriam

Premiul pentru întreaga activitate scenografie: ADRIANA GRAND

Premiul pentru întreaga activitate critică și istorie teatrală: nu se acordă

PREMII SPECIALE

Premiul pentru valoarea proiectului original HEKTOMERON inițiat de VLAD DRĂGULESCU la Teatrul Național "Marin Sorescu" Craiova

Premiul pentru dezvoltarea spectacolului de muzical în România: RĂZVAN MAZILU

Premiul pentru creativitatea video design-ului și mapping-ului în spectacolul Plugarul și Moartea, dramatizarea și regia Silviu Purcărete, de la Teatrul Național "Vasile Alecsandri", Iași: ANDREI COZLAC

Premiul pentru rolul educativ al proiectului de teatru și muzică CLASIC E FANTASTIC - copilăria marilor muzicieni

Premiul pentru susținerea constantă a tinerilor regizori prin proiectul COMEDIA ȚINE LA TINEri de la Sala Nouă a Teatrului de Comedie București

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus