Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul TIFF 2014

Programul complet al TIFF Bucureşti (10 - 19 iunie 2014)


Comunicat de presă

iunie 2014
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Câştigătorii trofeelor la TIFF 2014 ajung pe ecranele din Bucureşti între 10 şi 19 iunie 2014, într-o retrospectivă organizată la Cinema Studio, Cinema Elvira Popescu şi J'ai Bistrot. Cea de-a 13-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film Transilvania s-a încheiat duminică seara (8 iunie 2014), în spaţiul Unirii Open Air, care s-a dovedit neîncăpător pentru miile de spectatori dornici să vadă premiera filmului 12 ani de copilărie / Boyhood (r. Richard Linklater). Retrospectiva debutează oficial marţi, 10 iunie 2014, la Cinema Studio, cu cele două filme care au deschis, respectiv închis TIFF-ul clujean: Philomena (r. Stephen Frears, ora 19.30), nominalizat în 2014 la Oscar, şi Boyhood (ora 21.30).

Cinefilii vor avea şansa să vadă filmul favorit al juriului TIFF, distins cu Trofeul Transilvania şi cu premiile de interpretare pentru actorii Javier Pereira şi Anna Garrido - Stockholm (r. Rodrigo Sorogoyen), pe cel recompensat cu Premiul pentru Cea mai bună regie, Zgârie-nori suspendaţi / Floating Skyscrapers (r. Tomasz Wasilewski) şi Premiul Special al Juriului - coproducţia bulgaro-română Viktoria (r. Maya Vitkova). În program se regăsesc şi cele două filme răsplătite cu Menţiunea specială a juriului - Câinele / Paat (r. Amir Toodehroosta) şi Umbra albă / White Shadow (r. Noaz Deshe), dar şi titlul din competiţie cu cele mai multe voturi din partea publicului, Natură moartă / Still Life (r. Uberto Pasolini). În topul preferinţelor publicului s-au aflat şi alte două filme aduse la Bucureşti: Quod Erat Demonstrandum (r. Andrei Gruzsniczki) şi Everything We Loved (r. Max Currie).

Bucureşti, unde eşti?, documentarul lui Vlad Petri despre protestele din 2012, din Piaţa Universităţii, care intră în cinematografe din 13 iunie 2014, distribuit de Transilvania Film, va avea parte de mai multe proiecţii în cadrul retrospectivei.

Retrospectiva cuprinde şi câteva dintre best of-urile anului în festivaluri, precum Black Coal, Thin Ice (r. Diao Yinan), premiat cu Ursul de Aur la Berlin, Sacro GRA (r. Gianfranco Rosi), primul documentar care a câştigat Leul de Aur la Festivalul de la Veneţia, Historia de la meva mort, distins cu Leopardul de Aur la Locarno, La Vénus à la fourrure, noul film al lui Roman Polanski, L'écume des jours, ecranizarea romanului Spuma zilelor (r. Michel Gondry), comedia spaniolă de succes La gran familia española (r. Daniel Sánchez Arévalo), Canibal (r. Manuel Martín Cuenca), care i-a adus actriţei Olimpia Melinte o nominalizare la Premiile Goya, drama alb-negru Ida, de Pawel Pawlikowski, sau Beloved Sisters (r. Dominik Graff).

Una dintre recomandările directorului artistic Mihai Chirilov este filmul regizorului slovac Peter Solan, Before Tonight is Over (1966), care va rula miercuri, 11 iunie 2014, la Cinema Studio, de la 20.15.

Programul complet al TIFF Bucureşti (10 - 19 iunie 2014) poate fi consultat în rândurile de mai jos.

Marţi / Tuesday, 10 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:30 (durata 2h50min)
Die Geliebten Schwestern / Între două surori / Beloved Sisters (Germania, Austria, 2014)
Regia: Dominik Graf
Cu: Florian Stetter, Hannah Herzsprung, Henriette Confurius.

Ora 16:00 (durata 1h36min)
Betoniyö / Ultima noapte / Concrete Night (Finlanda, Suedia, Danemarca, 2013)
Regia: Pirjo Honkasalo
Cu: Johannes Brotherus, Jari Virman, Juhan Ulfsak, Anneli Karppinen.

Ora 18:00 (durata 1h11min)
Hoři ma panenko / Balul pompierilor / The Firemen's Ball (Cehoslovacia, 1967)
Regia: Miloš Forman
Cu: Jan Vostrčil, Josef Šebanek, Ladislav Adam, Vratislav Čermak.

Ora 19:30 (durata 1h37min)
Philomena (Marea Britanie, 2013)
Regia: Stephen Frears
Cu: Judi Dench, Steve Coogan, Ruth McCabe, Simone Lahbib.

Ora 21:30 (durata 2h43min)
Boyhood (S.U.A, 2013)
Regia: Richard Linklater
Cu: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke, Lorelei Linklater.

Miercuri / Wednesday, 11 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h23min)
Zum Geburtstag / Un pact / A Pact (Germania, Franţa, 2013)
Regia: Denis Dercourt
Cu: Mark Waschke, Marie Bäumer, Sylvester Groth, Sophie Rois.

Ora 14:00 (durata 1h50min)
Spies og Glistrup / Sex, droguri şi impozite / Sex, Drugs and Taxation (Danemarca, 2013)
Regia: Christoffer Boe
Cu: Pilou Asbæk, Nicolas Bro, Jesper Christensen, Jacob Højlev.

Ora 16:00 (durata 1h33min)
Pelo malo / Freză nasoală / Bad Hair (Venezuela, Peru, Germania, 2013)
Regia: Mariana Rondón
Cu: Beto Benites, Samantha Castillo, Samuel Lange Zambrano.

Ora 18:00 (durata 1h57min)
White Shadow (Italia, Germania, Tanzania, 2013)
Regia: Noaz Deshe
Cu: Hamisi Bazili, James Gayo, Glory Mbayuwayu, Salum Abdallah.
Menţiune specială a juriului la TIFF 2014

Ora 20:15 (1h26min)
Kym sa skončí tato noc / Înainte de sfârşitul nopţii / Before the Night is Over (Cehoslovacia, 1965)
Regia: Peter Solan
Cu: Stano Dančiak, Marian Labuda, Jana Gyrova, Jitka Zelenohorsk.

Ora 22:00 (durata 1h56min)
Canibal / Cannibal (Spania, România, Rusia, Franţa, 2013)
Regia: Manuel Martín Cuenca
Cu: Antonio de la Torre, Olimpia Melinte, Maria Alfonsa Rosso.

Cinema Elvire Popesco
Ora 18:00 (durata 1h15min)
Distruşii / Sickfuckpeople (Austria, Ucraina, 2013)
Regia: Juri Rechinsky

ora 20:00 (durata 1h27min)
La Vénus à la fourrure / Venus înveşmântată în blănuri / Venus in fur (Franţa, Polonia, 2013)
Regia: Roman Polanski
Cu: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric.

Joi / Thursday, 12 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h46min)
Pionier / Pioneer (Norvegia, Germania, Suedia, Franţa, Finlanda, 2013)
Regia: Erik Skjoldbjærg
Cu: Aksel Hennie, Wes Bentley, Stephanie Sigman, Stephen Lang.

Ora 14:00 (durata 1h36min)
Svećenikova djeca / Copiii preotului / The Priest's Children (Croaţia, Serbia, 2012)
Regia: Vinko Brešan
Cu: Krešimir Mikić, Nikša Butijer, Marija Škaričić.

Ora 16:00 (durata 1h34min)
Via Castellana Bandiera / Pe o stradă din Palermo / A Street in Palermo (Italia, Elveţia, Franţa, 2013)
Regia: Emma Dante
Cu: Emma Dante, Alba Rohrwacher, Elena Cotta, Renato Malfatti.

Ora 18:00 (durata 1h19min)
Câinele / Paat (Iran, 2013)
Regia: Amir Toodehroosta
Cu: Mostafa Sasani, Saed Soheili, Sonia Sanjari, Negar Hasanzade.
Menţiune specială a juriului la TIFF 2014

Ora 20:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri
Premiera oficială

Ora 22:00 (durata 1h37min)
Adult World / Sex Shopul (S.U.A., 2013)
Regia: Scott Coffey
Cu: Emma Roberts, John Cusack, Evan Peters, Armando Riesco.

Cinema Elvire Popesco
Ora 18:00 (durata 1h33min)
Sfântul GRA / Tales from Rome's Ring Road (Franţa, Italia, 2013)
Regia: Gianfranco Rosi

Ora 20:00 (durata 2h08min)
Băieţii din Est / Eastern Boys (Franţa, 2013)
Regia: Robin Campillo
Cu: Olivier Rabourdin, Kirill Emelyanov, Danil Vorobyev.

Vineri / Friday, 13 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 14:00 (durata 1h34min)
Trăiască libertatea! / Viva la Liberta! (Italia)
Regia: Roberto Andò, Toni Servillo, Valerio Mastrandrea, Valeria Bruni Tedeschi.

Ora 16:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 18:00 (durata 1h40min)
Everything We Loved (Noua Zeelandă, 2014)
Regia: Max Currie
Cu: Ben Clarkson, Brett Stewart, Sia Tronkenheim.

Ora 20:00 (durata 1h47min)
Quod Erat Demonstrandum (România, 2014)
Regia: Andrei Gruzsniczki
Cu: Ofelia Popii, Sorin Leoveanu, Florin Piersic Jr.

Ora 22:15 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Cinema Elvire Popesco
Ora 18:00 (durata 1h39min)
Casa Radio / La Maison de la radio (Franţa, 2012)
Regia: Nicolas Philibert

Ora 20:00 (durata 1h42min)
Arrète ou je continue / Dacă tu nu, eu da / If You Don't, I Will (Franţa, 2014)
Regia: Sophie Fillières
Cu: Mathieu Amalric, Emmanuelle Devos, Josephine de la Baume.

Sâmbătă / Saturday, 14 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 14:00 (durata 1h41min)
La gran familia espanola / Nuntă în ofsaid / Family United (Spania)
Regia: Daniel Sánchez Arévalo
Cu: Antonio de la Torre, Quim Gutierez, Veronica Echegui.

Ora 16:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 18:00 (durata 1h30min)
La voz de los silenciados / Vocea celor neauziţi / The Voice of the Voiceless (S.U.A., 2013)
Regia: Maximón Monihan
Cu: Janeva Adena, Calderon Zentz, Ricky Powell, Pamela Guthrie.

Ora 20:00 (durata 1h27min)
Still Life (Marea Britanie, 2013)
Regia: Uberto Pasolini
Cu: Eddie Marsan, Joanne Froggatt, Karen Drury, Andrew Buchan.
Premiul publicului la TIFF 2014

Ora 22:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Cinema Elvire Popesco
Ora 14:00 (durata 1h53min)
Alfabet / Alphabet (Austria, 2013)
Regia: Erwin Wagenhofer
Cu: Arno Stein, Michele Stein, Pablo Pineda, Patrick Kuhn.

Ora 16:00 (durata 1h43min)
Être et avoir / A fi şi a avea / To Be and To Have (Franţa, 2001)
Regia: Nicolas Philibert

Ora 18:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 20:00 (durata 2h05min)
L'écume des jours / Spuma zilelor / Mood Indigo (Franţa, Belgia, 2013)
Regia: Michel Gondry
Cu: Romain Duris, Audrey Tautou, Gad Elmaleh, Omar Sy.
Premiul Juriului Tinerilor Francofoni la TIFF 2014

Duminică / Sunday, 15 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 14:00 (durata 1h20min)
Ida (Polonia, 2013)
Regia: Pawel Pawlikowski
Cu: Agata Kulesza, Joanna Kulig, Dawid Ogrodnik, Adam Szyszkowski, Agata Trzebuchowska.

Ora 16:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 17:30 (durata 2h35min)
Viktoria (Bulgaria, România, 2014)
Regia: Maya Vitkova
Cu: Irmena Chichikova, Daria Vitkova, Kalina Vitkova, Mariana Krumova.
Premiul special al juriului la TIFF 2014

Ora 20:30 (durata 1h30min)
Stockholm (Spania, 2013)
Regia: Rodrigo Sorogoyen
Cu: Javier Pereira, Aura Garrido.
Trofeul TIFF şi premiul pentru cea mai biună interpretare la TIFF 2014

Ora 22:15 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Cinema Elvire Popesco
Ora 14:00 (durata 1h13min)
Paradiso (Spania, 2013)
Regia: Omar Al Abdul Razzak
Cu: Rafael Sanchez, Luisa Martinez, Julian Valbuena.

Ora 16:00 (durata 1h10min)
Nenette (Franţa, 2010)
Regia: Nicolas Philibert

Ora 18:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 20:00 (durata 1h35min)
Ţinutul meu drag / My Sweet Pepper Land (Franţa, Germania, Irak, 2013)
Regia: Hiner Saleem
Cu: Golshifteh Farahani, Korkmaz Arslan, Suat Usta.

J'ai Bistrot
Ora 21:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Luni / Monday, 16 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h38min)
Profetul, aurul şi ardelenii (România, 1978)
Regia: Dan Piţa
Cu: Ilarion Ciobanu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Mircea Diaconu.

Ora 14:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 16:00 (durata 2h14min)
Mahi va Gorbeh / Peştele şi pisica / Fish and Cat (Iran, 2013)
Regia: Shahram Mokri
Cu: Babak Karimi, Saeed Ebrahimifar, Abed Abest, Ainaz Azarhoush.

Ora 18:30 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 20:00 (durata 1h20min)
Hross i oss / Despre oameni şi cai / Of Horses and Men (Islanda, Germania, 2013)
Regia: Benedikt Erlingsson
Cu: Ingvar E. Sigurdsson, Charlotte Boving, Steinn Armann Magnusson.

Ora 22:00 (durata 1h57min)
Spărgătoarea de bănci / Banklady (Germania, 2013)
Regia: Christian Alvart
Cu: Nadeshda Brennicke, Charly Hübner, Ken Duken.

Marţi / Tuesday, 17 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h12min)
Artista, dolarii şi ardelenii (România, 1980)
Regia: Mircea Veroiu
Cu: Ilarion Ciobanu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Mircea Diaconu.

Ora 14:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 16:00 (durata 1h33min)
Plynace wiezowce / Zgârie-nori suspendaţi / Floating Skyscrapers (Polonia, 2013)
Regia: Tomasz Wasilewski
Cu: Mateusz Banasiuk, Bartosz Gelner, Marta Nieradkiewicz.
Premiul pentru cea mai bună regie la TIFF 2014

Ora 18:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 20:00 (durata 1h46min)
Bai ri yan huo / Artificii în plină zi / Black Coal, Thin Ice (China, Hong Kong, 2014)
Regia: Diao Yinan
Cu: Liao Fan, Gwei Lun Mei, Wang Xuebing.

Ora 22:15 (durata 1h50min)
Calea deşertului / Tracks (Australia, Marea Britanie, 2013)
Regia: John Curran
Cu: Mia Wasikowska, Adam Driver, Rainer Bock, Rolley Mintuma.

Miercuri / Wednesday, 18 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 1h48min)
Pruncul, petrolul şi ardelenii (România)
Regia: Dan Piţa
Cu: Ilarion Ciobanu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Mircea Diaconu.

Ora 14:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 16:00 (durata 1h21min)
Vis-à-vis (Croaţia, 2013)
Regia: Nevio Marasović
Cu: Darija Lorenci, Rakan Rushaidat, Janko Popović Volarić, Krešimir Mikić.

Ora 18:00 (durata 1h20min)
Bucureşti, unde eşti? (România, 2014)
Regia: Vlad Petri

Ora 20:00 (durata 1h42min)
Vi är bäst! / Suntem cele mai tari! / We are the best! (Suedia, Danemarca, 2013)
Regia: Lukas Moodysson
Cu: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne, Anna Rydgren.

Ora 22:00 (durata 1h35min)
Somos Mari Pepa / Suntem Mari Pepa! / We are Mari Pepa! (Mexic)
Regia: Samuel Kishi Leopo
Cu: Alejandro Gallardo, Arnold Ramirez, Moises Galindo, Rafael Andrade Munoz.

Joi / Thursday, 19 iunie 2014

Cinema Studio
Ora 12:00 (durata 2h35min)
Povestea morţii mele / Historia de la meva mort (Spania, Franţa, 2013)
Regia: Albert Serra
Cu: Vicenç Altaió, Lluís Serrat, Clara Visa.

Ora 15:00 (durata 2h42min)
Marketa Lazarova (Cehoslovacia, 1967)
Regia: František Vláčil
Cu: Josef Kemr, František Velecký, Magda Vášáryová.

Ora 18:00 (durata 1h39min)
Shemtkhveviti paemnebi / Întâlniri pe neve / Blind Dates (Georgia, 2013)
Regia: Levan Koguashvili
Cu: Andro Sakhvarelidze, Ia Sukhitashvili, Archil Kikodze.

Ora 22:00 (durata 1h30min)
Inamicul / Enemy (Canada, Spania, 2013)
Regia: Denis Villeneuve
Cu: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon, Isabella Rossellini.

Preţul unui bilet la Cinema Studio este de 12 lei, la Cinema Elvira Popescu - 14 lei, cu reducere pentru studenţi şi pensionari, iar la J'ai Bistrot intrarea costă 10 lei.

Descarcă sinopsisurile filmelor, TIFF 2014 aici..



 Toate articolele despre Festivalul TIFF 2014


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Fiinţa contra nefiinţă sau povestea blândeţii irosite - Still Life, Maria Ruxandra Burcescu
 Eternul tango între un el şi o ea - Stockholm, Maria Ruxandra Burcescu
 Criticul de film Andrei Rus, al treilea câştigător al bursei Alex. Leo Şerban, Comunicat de presă
 Târziu, despre TIFF, 2014, Adrian Mureşan
 Caravana TIFF, 2014 - 11 oraşe, peste 30.000 de spectatori, Comunicat de presă
 Toate articolele despre Festivalul TIFF 2014


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la cronici@liternet.ro. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer