Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de teatru Undercloud, 2018

Program Undercloud, 2018 - Ediţia a XI-a


august 2018
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Miercuri, 22 august 2018

ora 19:00 - Sala Arce
The Fever - secţiunea internaţională (Franţa - Paris)
Text: Wallace Shawn
Cu/With: Simona Măicănescu
Regie/Directed by: Lars Norén
Spectacol în limba engleză
Durata: 1h20

ora 20:30 - Sala Mare
Stretto - secţiunea internaţională (Portugalia - Lisabona)
Direcţie artistică, Creaţie şi Interpretare: Romulus Neagu
Durata: 1h (cu discuţii după)

ora 21:00 - Sala Studio
Îngrijitorul - Concurs (România - Bucureşti)
Text: Harold Pinter
Regie: Radu Iacoban
Distribuţie: Liviu Pintileasa, Andrei Seuşan, Ionuţ Grama
Durata: 1h30

ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

Joi, 23 august 2018

ora 19:00 - Sala Arce
The Fever - secţiunea internaţională (Franţa - Paris)
Text: Wallace Shawn
Cu/With: Simona Măicănescu
Regie/Directed by: Lars Norén
Spectacol în limba franceză
Durata: 1h20

ora 20:00 - Sala Bolţi
Conu Leonida faţă cu reacţiunea - Concurs (România - Bucureşti)
Text: Ion Luca Caragiale
Regie: Florin Liţă
Distribuţie: Cristina Casian, Florina Gleznea, Ionuţ Grama
Durata: 1h

ora 21:00 - Sala Mare
Produse domestice - Concurs (România - Bucureşti)
Text: Xandra Popescu
Regie: Ioana Păun
Distribuţie: Ana Pop şi Smaranda Nicolau
Spectacol în limba engleză
Durata: 1h30

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

Vineri, 24 august 2018

ora 19:00 - Sala Studio (49 spectatori)
Complet alb - Concurs (România - Iaşi)
Text: Ana-Maria Nistor după José Saramago
Concept şi regie: Octavian Jighirgiu
Distribuţie: Andreea Darie, Alexandru Dobynciuc, Andreea Enciu, Ancuţa Gutui, Ovidiu Ivan, Theodor Ivan, Cătălin Ştefan Mândru, Daniel Onoae
Durata: 1h50

ora 19:00 - Sala Arce
Victory over the Sun - secţiunea internaţională (Anglia - Londra)
Text: Aleksei Kruchenykh
Regie: Gary Merry
Distribuţie: Nia Davies, Hilary Derrett, Penelope Dimond, Gary Merry, Sean Patterson
Spectacol în limba engleză
Durata: 1h

ora 20:00 - Sala Mare
Vârstele lunii - Invitat din ţară (România - Bucureşti)
Text: Sam Shepard
Regie: Toma Dănilă
Distribuţie: Gelu Niţu, Constantin Cojocaru
Durata: 1h10

ora 21:30 - Sala Mare
Care dintre noi? - Spectacol-lectură (România - Bucureşti)
Text: Chris Simion-Mercurian
Fotografie: Cătălina Flămânzeanu
Bazat pe o experienţă reală
Durata: 1h

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

Sîmbătă, 25 august 2018

ora 19:00 - Sala Bolţi
mai drăguţ decît dostoievski - Spectacol-lectură (România - Bucureşti)
Text: Nora Iuga şi Angela Baciu
Dramatizare: Chris Simion-Mercurian
Spectacol-lectură în prezenţa autoarelor
Durata: 1h

ora 20:00 - Sala Arce
Butoiul cu fericire - Invitat din ţară (România - Bucureşti)
Scenariu şi Regie: Ivona Boitan
Distribuţie: Anca Sigartău, Tiberiu Păun
Durata: 1h15

ora 20:30 - Sala Studio
Grounded - Concurs (România - Bucureşti)
Text: George Brant
Regie: Ligia Ciornei
Distribuţie: Isabela Neamţu
Durata: 1h05

ora 21:00 - Sala Mare
O spovedanie - Invitat din ţară (România - Bucureşti)
Adaptare liberă: Emanuel Pârvu după un scenariu de Dan Chişu
Regie: Emanuel Pârvu
Distribuţie: Adrian Titieni, Alexandru Papadopol, Mircea Gheorghiu, Emanuel Pârvu, Constantin Cojocaru (voce)
Durata: 1h20

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

 ora 22:00 - Hanul Gabroveni
Concert acustic The Mono Jacks

Duminică, 26 august 2018

ora 17:00 - Sala Arce
Undercloud Talks
Cu: Dinu Săraru
Durata: 1h30

ora 18:00 - Sala Bolţi
Astăzi mai bine nu m-aş fi întâlnit cu mine însămi - Spectacol-lectură (România - Bucureşti)
Text: Herta Müller
Distribuţie: Simona Măicănescu
Durata: 1h30

ora 18:00 - Sala Mare
Sub pragul de sus - Invitat din ţară (România - Bucureşti)
Text: Glen Berger
Distribuţie: Răzvan Vasilescu
Durata: 1h15

ora 19:00 - Sala Studio
MaRo - Concurs (România - Târgu Mureş)
Text: Székely Csaba
Regie: Andi Gherghe
Distribuţie: Raisa Ané, Botond Farkas Benedek, Csaba Ciugulitu, Fodor Piroska, Ágnes Keresztes, Ştefan Mura, Nagy István
Spectacol bilingv: română - maghiară (supratitrat în ambele limbi)
Durata: 1h30

ora 21:00 - Sala Mare
Stă să plouă - Concurs (România - Bucureşti)
Text şi Regie: Lia Bugnar
Distribuţie: Irina Antonie, Ilona Brezoianu, Mădălina Craiu, Anghel Damian
Durata: 1h30

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

Luni, 27 august 2018

ora 19:00 - Sala Arce
Constelaţii - Concurs (România - Bucureşti)
Text: Nick Payne
Regie şi Scenografie: George Dogaru
Distribuţie: Ioana Barbu, Marin Grigore
Durata: 1h25

ora 20:30 - Sala Mare
Eine Kleine Nachtmusik - Concurs (România - Bucureşti)
Texte: Gigi Căciuleanu şi un fragment de scenariu original de Comedia dell'Arte aparţinând lui W.A. Mozart
Distribuţie: Lari Giorgescu
Durata: 1h10

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

ora 22:00 - Sala Studio
Homo Love - Concurs (România - Bucureşti)
Autor: Paul Cimpoieru
Distribuţie: Paul Cimpoieru
Durata: 1h30

Marţi, 28 august 2018

ora 18:30 - Sala Arce
Omul Dans - Lansare carte (România - Bucureşti)
Autor: Ludmila Patlanjoglu
Personaj principal: Gigi Căciuleanu
Carte eveniment. Lansare în prezenţa autoarei şi a invitaţilor săi
Durata: 1h

ora 19:00 - Sala Mare
Stabat Mater - Concurs (România - Bucureşti)
Compozitor: Giovanni Battista Pergolesi
Regie: Amalia Olaru
Distribuţie: Ioana Marchidan, Arcadie Rusu
Soprană: Cristina Maria Oltean / Mezzosoprană: Antonela Bârnat / Orchestra (viori/coarde): Natalia Pencec, Ştefania Budd, Mihaela Moscalu, Gabriel Dănilă / Pian: Adela Lorincz
Durata: 1h15

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

ora 21:30 - Sala Mare
Cu ce vă servesc? - Invitat din ţară (România - Bucureşti)
Text: Pascal Bruckner
Regie: Chris Simion-Mercurian
Distribuţie: Maia Morgenstern, Rodica Mandache, Cabiria Morgenstern
Scenografie: Maria Miu
Durata: 1h20
Spectacol care susţine proiectul G53 - Primul Teatru Construit Împreună (www.grivita53.ro)

Miercuri, 29 august 2018

ora 18:00 - Sala Mare
Territorial Opera - secţiunea internaţională (Israel - Jerusalem)
Concept: Shlomit Fundaminsky
Distributie: Or Ashkenazi, Tomer Navot, Zuki Ringert, Sahar Azimi
Durata: 50 min.

ora 20:00 - Sala Studio
Nok Nok - Concurs (România - Bucureşti)
Text: adaptare a cărţii Anul gândirii magice de Joan Didion
Regie: Nicoleta Lefter
Distribuţie: Flavia Giurgiu
Durata: 1h

ora 21:30 - Sala Mare
Când timpul stă pe loc - Concurs (România - Bucureşti)
Text: de Donald Margulies
Regie: Bogdan Budeş
Distribuţie: Mihaela Sîrbu, Andi Vasluianu, Dorin Andone, Diana Roman
Durata: 2h

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

Joi, 30 august 2018

ora 19:00 - Sala Mare
La Institutul Schimbării - Concurs (România - Bucureşti)
Direcţie şi Coordonare: Paul Dunca
Distribuţie: Mădălina Brânduşe, Carmen Coţofană, Renate Dinu, Paul Dunca, Alice Monica Marinescu, Maria Mora, Ada Muşat, Vava Ştefănescu
Durata: 1h15

ora 20:30 - Sala Studio
Foreplay - Concurs (România - Bucureşti)
Text şi Regie: Ozana Nicolau
Distribuţie: Ioana Anastasia Anton, Voica Oltean, Mihaela Rădescu, Viorel Cojanu
Durata: 1h15

 ora 21:00 - Sala Arce
Orbi - Spectacol-lectură (România - Bucureşti)
Text: Petronela Rotar
Distribuţie: Ilona Brezoianu, Vlad Logigan, Cristi Iacob, Gabriela Iacob, Carla Maria Teaha
Dramatizare şi Regie: Chris Simion-Mercurian
Durata: 1h20

ora 21:30 - Sala Mare
The Third Dance - secţiunea internaţională (Israel - Jerusalem)
Coregrafie: Niv Sheinfeld şi Oren Laor
Distribuţie: Niv Sheinfeld şi Oren Laor
Durata: 1h15

 ora 21:00; 21,15; 21,30; 21,45; 22,00 - Spectacolul se joacă într-o maşină
În doi - Concurs (România - Bucureşti)
Text: după Matei Vişniec
Regie şi Concept: Alex Nagy
Distribuţie: Alina Chinie, Dani Ionescu
Durata: 15 minute

ora 22:00 - Sala Bolţi
Colibri - Invitat din ţară (România - Bucureşti)
Text: Garret Jon Groenveld
Regie şi Scenografie: Daniel Popa
Distribuţie: Daniel Popa şi Irina Margareta Nistor
Durata: 1h30

Vineri, 31 august 2018

ora 18:00 - Sala Mare
În urma marelui plan - Concurs (România - Cluj)
Text şi Regie: Catinca Drăgănescu
Distribuţie: Raluca Mara, Oana Mardare, Paula Rotar, Doru Taloş
Durata: 1h30

ora 19:30 - Sala Mare
A.A.A - Invitat din ţară (România - Bucureşti)
Text şi regie: Chris Simion-Mercurian
Distribuţie: Ioana Marchidan, Vlad Bîrzanu, Alin State, Carla Maria Teaha / Alexandra Fasola, Irina Margareta Nistor
Scenografie: Adina Mastalier
Coregrafie: Ioana Marchidan
Producţie: Griviţa 53
Durata: 1h10

ora 22:00 - Sala Mare
Gala Premiilor Undercloud 2018

Biletele pot fi achiziţionate online prin eventbook sau mystage.




 Toate articolele despre Festivalul de teatru Undercloud, 2018


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Laureaţii celei de-a unsprezecea ediţii Undercloud, 2018, Comunicat de presă
 Povestea unui spectacol - În umbra marelui plan la Undercloud şi FNT, 2018, Catinca Drăgănescu
 Povestea unui spectacol - La Institutul Schimbării sau Revoluţia Genului, la Undercloud, 2018, Paul Dunca
 Povestea unui spectacol - Foreplay la Undercloud, 2018, Voica Oltean
 Povestea unui spectacol - Homo Love la Undercloud, 2018, Paul Cimpoieru
 Toate articolele despre Festivalul de teatru Undercloud, 2018


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer