Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de Film Cannes, 2019

Selecţia oficială a Festivalului de film de la Cannes, 2019


mai 2019
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Internaţional de Film Cannes 2019, ediţia 73, ce are loc între 14-25 mai 2019, a anunţat următoarea selecţie la categoriile lung şi scurtmetraj.

Lungmetraje

În competiţie

Dolor y gloria / Pain and Glory, regia: Pedro Almodovar
Il traditore / The Traitor, regia: Marco Bellocchio
The Wild Goose Lake, regia: Diao Yinan
Parasite, regia: Bong Joon-ho
Le Jeune Ahmed / Young Ahmed, regia: Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne
Roubaix, une lumière / Oh Mercy!, regia: Arnaud Desplechin
Atlantique, regia: Mati Diop
Matthias et Maxime, regia: Xavier Dolan
Little Joe, regia: Jessica Hausner
Sorry We Missed You, regia: Ken Loach
Les Miserables, regia: Ladj Ly
A Hidden Life, regia: Terrence Malick
Bacurau, regia: Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles
Gomera, regia: Corneliu Porumboiu
Frankie, regia: Ira Sachs
Portait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire, regia: Céline Sciamma
It Must Be Heaven, regia: Elia Suleiman
Sibyl, regia: Justine Triet
Mektoub, regia: My Love:Intermezzo]], regia: Abdellatif Kerchiche
Once Upon a Time in Hollywood, regia: Quentin Tarantino
The Dead Don't Die, regia: Jim Jarmusch

Un certain regard

A vida invisível de Eurídice Gusmão / The Invisible Life of Eurídice Gusmão, regia: Karim Aïnouz
Beanpole, regia: Kantemir Balagov
La Femme de mon frère / A Brother's Life, regia: Monia Chokri
The Climb, regia: Michael Covino
Jeanne / Joan of Arc, regia: Bruno Dumont
Once in Trubchevsk, regia: Larissa Sadilova
Papicha, regia: Mounia Meddour
Les Hirondelles de Kaboul / The Swallows of Kabul, regia: Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec
Chambre 212 / Room 212, regia: Christophe Honoré
Port Authority, regia: Danielle Lessovitz
Adam, regia: Maryam Touzani
Nina Wu, regia: Midi Z
Bull, regia: Annie Silverstein
Evge / Homeward, regia: Nariman Aliev
La famosa invasion degli orsi in Sicilia / The Bears' Famous Invasion of Sicily, regia: Lorenzo Mattotti
O que arde / Fire Will Come, regia: Oliver Laxe
Liberté / Freedom, regia: Albert Serra
Summer of Changsha, regia: Zu Fengs

În afara competiţiei

Les Plus belles annees d'une vie / The Best Years of Life, regia: Claude Lelouch
Rocketman, regia: Dexter Fletcher
Too Old to Die Young, regia: Nicolas Winding Refn
Diego Maradona, regia: Asif Kapadia
La Belle Epoque, regia: Nicolas Bedos
Hors norms / The Specials, regia: Olivier Nakache & Éric Toledano

Midnight Screenings

The Gangster, The Cop, The Devil, regia: Lee Won-Tae
Lux Æterna, regia: Gaspar Noé

Proiecţii speciale

5B, regia: Dan Krauss
Chicuarotes, regia: Gael García Bernal
Ice on Fire, regia: Leila Conners.
Share, regia: Pippa Bianco
For Sama, regia: Waad Al Kateab & Edward Watts
Family Romance, LLC, regia: Werner Herzog
Tommaso, regia: Abel Ferrara
La Cordillera de los sueños, regia: Patricio Guzmán
Être vivant et le savoir / Living and Knowing You Are Alive, regia: Alain Cavalier
Que Sea Ley, regia: Juan Solanas

Scurtmetraje

În 2019, comitetul a primit 4.240 de propuneri la categoria scurtmetraje, selectând pentru competiţie următoarele:
The Van, regia: Erenik Beqiri (Albania, Franţa)
Anna, regia: Dekel Berenson (Ucraina, Israel, Marea Britanie)
The Jump, regia: Vanessa Dumont & Nicolas Davenel (Franţa)
The Distance Between Us and the Sky, regia: Vasilis Kekatos (Grecia, Franţa)
All Inclusive, regia: Temmu Nikki (Finlanda)
Ingen lysnar, regia: Who Talks (Suedia)
And Then the Bear, regia: Agnès Patron (Franţa)
Parparim/Butterflies, regia: Yona Rozenkier (Israel)
Monstruo Dios / Monster God, regia: Agustina San Martin (Argentina)
White Echo, regia: Chloë Sevigny (Statele Unite ale Americii)
La Siesta/ The Nap, regia: Federico Luis Tachella (Argentina)

Cinéfondation (Secţiune dedicată generaţiei tinere de creatori de film)

În 2019, comitetul a primit 2.000 de propuneri, selectând 14 filme de acţiune şi 3 animaţii:

Ambience, regia: Wisam Al Jafari (Dar al-Kalima University College of Arts and Culture, Palestina)
Mano a mano, regia: Louise Courvoisier (CinéFabrique, Franţa)
Sto dvacet osm tisíc / One Hundred and Twenty-Eight Thousand, regia: Ondřej Erban (FAMU, Republica Cehă)
Jeremiah, regia: Kenya Gillespie (University of Texas at Austin, SUA)
Pura vida, regia: Martin Gonda (Film and Television Faculty, Academy of Performing Arts, Slovacia)
 Adam, regia: Shoki Lin (NTU, Singapore)
Netek /Rift, regia: Yarden Lipshitz Louz (Sapir College, Israel)
Solar Plexus, regia: David McShane (NFTS, Marea Britanie)
Rosso: La Vera storia falsa del pescatore Clemente / Rosso: A True Lie About a Fisherman, regia: Antonio Messana (La Fémis, Franţa)
Ahogy eddig / As Up to Now, regia: Katalin Moldovai (Budapest Metropolitan University (METU), Ungaria)
Favoriten/ Favourites, regia: Martin Monk (Filmakademie Wien, Austria)
Roadkill, regia: Leszek Mozga (UAL, Marea Britanie)
Duszyczka / The Little Soul, regia: Barbara Rupik (PWSFTviT, Polonia)
Hiêu, regia: Richard Van (CalArts, SUA)
Bamboe, regia: Flo Van Deuren (RITCS, Belgia)
Slozhnopodchinennoe / Complex Subject, regia: Olesya Yakovleva (St Petersburg State University of Film and Television, Rusia)
Alien, regia: Yeon Jegwang (Korea National University of Arts, Coreea de Sud)

Filmul de scurtmetraj Ultimul drum spre mare semnat de Adi Voicu a fost selectat în secţiunea paralelă International Critics' Week

Jurii

Secţiunea oficială
Alejandro González Iñárritu, preşedinte juriu, regizor, Mexic
Enki Bilal (autor, artist, regizor, Franţa) / Robin Campillo (regizor, Franţa) / Maimouna N'Diaye, (actriţă & regizor, Senegal) / Elle Fanning (actriţă, SUA) / Yorgos Lanthimos (regizor, Grecia) / Paweł Pawlikowski (regizor, Polonia) / Kelly Reichardt (regizor, SUA) / Alice Rohrwacher (regizor, Italia)

Un certain regard
Nadine Labaki, preşedinte juriu, regizor, Liban
Marina Foïs (actriţă, Franţa) / Nurhan Sekerci-Porst (producător, Germania) / Lisandro Alonso (regizor, Argentina) / Lukas Dhont (regizor, Belgia)

Cinefondation (scurtmetraje)
Claire Denis, preşedinte juriu, regizor, Franţa
Stacy Martin (actriţă, Marea Britanie) / Eran Kolirin (regizor, Israel) / Panos H. Koutras (regizor, Grecia) / Cătălin Mitulescu (regizor, România)



 Toate articolele despre Festivalul de Film Cannes, 2019


0 comentarii

Spacer Spacer