Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul George Enescu, 2019

Un spectator pregătit face cât doi - A doua zi a Festivalului Enescu, 2019


august 2019
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
În avanpremiera celeri de-a doua zile a Festivalului Enescu 2019, vă oferim cîteva înregistrări cu compoziţiile din programul zilei de duminică 1 septembrie 2019.

Ora 11:00 - 12:35
Secţiunea RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Sala Auditorium
Muzeul Naţional de Artă, Bucureşti

Program:
MONTE PIANO TRIO
FRANCESCO SICA (vioară), CLAUDE FROCHAUX (violoncel), IRINA BOTAN (pian)
 
ENESCU - Trio în la minor & Sérénade lointaine
SCHOENBERG - Noapte transfigurată op. 4 (ar. pentru trio cu pian de Eduard Steuermann)
CHAUSSON -Trio în sol minor op. 3
 

Ora 13:00 - 14:45
Secţiunea MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio, Bucureşti
 
CAMERATA REGALĂ
Dirijor: CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE

SABINA ULUBEANU #justacomposer, 2019 - primă audiţie absolută
ERIC TANGUY - Concertul nr. 2 pentru violoncel şi orchestră (2000, comandă a violoncelistului Mstislav Rostropovitch) / Cu: HENRI DEMARQUETTE (violoncel)
NICOLA CAMPOGRANDE  - R / Cu: MARTINA FILJAK (pian)
DAVID PHILIP HEFTI - Changements


Ora 16:30
Secţiunea RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român

DIANA DAMRAU (soprană) XAVIER DE MAISTRE (harpă)

MENDELSSOHN:
Auf Flügeln des Gesanges din Şase cântece op. 34 nr. 2 (Auf Flügeln des Gesanges, versuri de Heinrich Heine)
Pagenlied din Două cântece WoO 17 nr. 2 (Wenn die Sonne lieblich, versuri de Joseph von Eichendorff)
Suleika din Şase cântece op. 34 nr. 4 (Ach, um deine feuchten Schwingen, versuri de J.W. von Goethe/Marianne Willemer)
Der Mond din Şase cântece op. 86 no. 5 (Mein Herz ist wie die dunkle Nacht, versuri de Emanuel Geibel)
Des Mädchens Klage WoO 23 (Der Eichwald brauset, die Wolken ziehn, versuri de Friedrich Schiller)
 
LISZT:
Le Rossignol (Privighetoarea) S 250/1 după un cântec de Alexander Alabiev (1842) aranjat pentru harpă solo de Henriette Renié (1875-1956)
 
RAHMANINOV:
Siren (Floare de liliac) din 12 cântece op. 21 nr. 5 (versuri de Ekaterina Andreevna Beketova)
Noci pecialna (Noapte tristă) din 15 cântece op. 26 nr. 12 (versuri de Ivan Alexeevici Bunin)
Oni otveciali (Ei au răspuns) din 12 cântece op. 21 nr. 4 (versuri de Lev Aleksandrovici Mei)
Sumerki (Amurg) din 12 cântece op. 21 nr. 3 (versuri de Jean-Marie Guyot, trad. Ivan Thorjevski)
Zdes haraşo (Aici e bine) din 12 cântece op. 21 nr. 7 (versuri de Glafira Adolfovna Gálina)
 
VLADIMIR ALEKSANDROVICI VLASOV:
Bakcisaraiski fontan (Fântâna din Baccisarai, versuri de Aleksandr Puşkin)
 
REYNALDO HAHN:
Fêtes galantes (Les donneurs de sérénades, versuri de Paul Verlaine)
Mai (Depuis un mois, chère exilée, versuri de François Coppée)
Nocturne (Sur ton sein pâle, mon cœur dort, versuri de Jean Lahor)
L'Énamourée (Ils se disent, ma colombe, versuri de Théodore de Banville)
 
DEBUSSY:
Arabesca nr. 1 (ar. pentru harpă solo)
 
ENESCU:
Allegro de concert
 
POULENC:
La courte paille FP 178; Şapte cântece pe versuri de Maurice Carême (Le sommeil, Quelle aventure!, La reine de cœur, Ba, Be, Bi , Bo, Bu, Les anges musiciens, Le carafon, Lune d'Avril); Les chemins de l'amour (versuri de Jean Anouilh)
 

Ora 19.30 - 21.10
Secţiunea MARI ORCHESTRE ALE LUMII
Sala Palatului
 
ORCHESTRA FILARMONICII DIN BERLIN
Dirijor: KIRILL PETRENKO
Vioară: PATRICIA KOPATCHINSKAJA
 
SCHÖNBERG - Concertul pentru vioară op. 36
CEAIKOVSKI - Simfonia a V-a în mi minor op. 64


Ora 22:30
Secţiunea CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
Ateneul Român
 
CEI 12 VIOLONCELIŞTI AI FILARMONICII DIN BERLIN
Ludwig Quandt, Bruno Delepelaire, Dietmar Schwalke, Nikolaus Römisch, Christoph Igelbrink, Olaf Maninger, Martin Menking, Knut Weber, Rachel Helleur-Simcock, David Riniker, Solène Kermarrec, Martin Löhr
 
Invitat: ANSAMBLUL VIOLONCELLISSIMO
Julius Klengel - Hymnus;
Antonín Dvořák - Lasst Mich Allein op 82.1 (ar. David Riniker);
Dmitri Şostakovici - Valsul nr. 2 (ar. David Riniker);
Gabriel Fauré - Pavana op. 50 (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann);
George Shearing - Lullaby of Birdland (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann);
James Horner - Titanic (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann);
Herman Hupfeld - As time goes by (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann);
Juan Tizol, Duke Ellington - Caravan (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann);
Boris Blacher - Blues, Espagnola, Rumba philharmonica (1972/73);
Astor Piazzolla - Buenos Aires Hora Cero (ar. Harold Noben), Escualo;
José Carli - Para Osvaldo Tarantino;
Pasquale Stafano - Milonguita (ar. David Riniker);
Astor Piazzolla - Soledad (ar. Ludwig Quandt), Decarisimo (ar. David Riniker)







Descarcă programul Festivalului George Enescu 2019 aici..



 Toate articolele despre Festivalul George Enescu, 2019


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Redacţia LiterNet


Alte articole

 Camerata Salzburg în Festivalul International Enescu, 2019, Marcel Frandeş
 De la liric la sarcastic-Vadim Repin în Concertul de Dmitri Şostakovici - Enescu, 2019, Marcel Frandeş
 Un spectator pregătit face cât doi - A douăzeci şi treia zi a Festivalului Enescu, 2019, Redacţia LiterNet
 Un spectator pregătit face cât doi - A douăzeci şi doua zi a Festivalului Enescu, 2019, Redacţia LiterNet
 Marion, pe rugul efemer al scenei - Enescu, 2019, Doina Giurgiu
 Toate articolele despre Festivalul George Enescu, 2019


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer