mai 2019
Festivalul de Film Cannes, 2019
Cea de-a 72-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes a avut loc între 14 şi 25 mai 2019.

Competiţia oficială

Juriul prezidat de Alejandro González Iñárritu (realizator, scenarist - Mexic) şi compus din Enki Bilal (realizator, scenarist, autor - Franţa), Robin Campillo (realizator, scenarist - Franţa), Elle Faning (actriţă - SUA), Yórgos Lánthimos (realizator, dramaturg - Grecia), Maïmouna N'Diaye (actriţă, realizatoare - Burkina Faso), Paweł Pawlikowski (realizator, scenarist - Polonia), Kelly Reichardt (realizatoare, scenaristă - SUA), Alice Rohrwacher (realizatoare, scenaristă - Italia) a acordat următoarele premii:

Palme d'Or: Parasite, de Bong Joon-Ho (Coreea de Sud)
Marele Premiu: Atlantique, de Mati Diop (Senegal)
Premiul Juriului (ex-aequo): Les Misérables, de Ladj Ly (Franţa) / Bacurau, de Kleber Mendonça Filho şi Juliano Dornelles (Brazilia)
Menţiune specială a juriului: It Must Be Heaven, de Elia Suleiman (Franţa)
Premiul pentru regie: Jean Pierre şi Luc Dardenne, pentru Le Jeune Ahmed (Belgia)
Premiul pentru scenariu: Céline Sciamma, pentru Portrait de la jeune fille en feu (Franţa)
Premiul pentru interpretare feminină: Emily Beecham (Alice), în filmul Little Joe, de Jessica Hausner (Marea Britanie / SUA)
Premiul pentru interpretare masculină: Antonio Banderas (Salvador Mallo), în filmul Dolor y Gloria, de Pedro Almodóvar (Spania)

Palme d'Or pentru scurtmetraj: La Distance entre le ciel et nous, de Vasílis Kekátos (Grecia-Franţa)
Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj: Monstruo dios, de Agustina San Martin
Palme d'Or de onoare: Alain Delon (Franţa)

Un certain regard

Juriul prezidat de Nadine Labaki (realizatoare, scenaristă, actriţă - Liban) şi compus din: Lisandro Alonso (realizator, scenarist - Argentina), Lukas Dhont (realizator, scenarist - Belgia), Marina Foïs (actriţă - Franţa), Nurhan Sekerci-Porst (Germania) a atribuit următoarele premii:

Premiul Un certain regard: A Vida Invisível, de Eurídice Gusmão - Karim Aïnouz (Brazilia)
Premiul Juriului: O que arde / Fire Will Come, de Oliver Laxe (Spania)
Premiul pentru regie: Kantemir Balagov (Rusia), pentru Une grande fille
Premiul pentru interpretare: Chiara Mastroianni (Maria), în filmul Chambre 212, de Christophe Honoré (Franţa)
Premiul special al juriului: Liberté / Personalien, de Albert Serra (Spania)
Premiul Coup de Cœur al juriului: La Femme de Mon Frère, de Monia Chokri (Canada) şi The Climb, de Michael Covino (SUA)
Menţiune specială: Jeanne, de Bruno Dumont (Franţa)

Cinéfondation şi scurtmetraje

Juriul prezidat de Claire Denis (realizatoare şi scenaristă - Franţa) şi compus din: Eran Kolirin (realizator şi scenarist - Israel), Panos H. Koutras (realizator şi scenarist - Grecia), Stacy Martin (actriţă - Franţa-Marea Britanie), Cǎtǎlin Mitulescu (realizator şi scenarist - România) a atribuit următoarele premii:

Premiul I: Mano a mano, de Louise Courvoisier (CinéFabrique, Franţa)
Premiul al II-lea: Hiếu de Richard Van (CalArts, SUA)
Premiul al III-lea: Ambience, de Wisam Al Jafari (Dar al-Kalima University College of Arts and Culture, Palestina) / The Little Soul / Duszyczka, de Barbara Rupik (Şcoala naţională de cinema, Łódź - Polonia)

Caméra d'or

Juriul prezidat de Rithy Panh (realizator, scenarist - Cambogia) şi compus din Alice Diop (realizatoare - Franţa), Benoît Delhomme (director fotografie - Franţa), Sandrine Marques (reprezetanta Sindicatului Criticii - Franţa), Nicolas Naegelen (inginer de sunet - Franţa) a atribuit premiul filmului:

Nuestras madres de César Díaz (Guatemala/Belgia)

Quinzaine des réalisateurs

Premiul SACD: Une fille facile, de Rebecca Zlotowski (Franţa)
Premiul Label Europa Cinemas: Alice et le Maire, de Nicolas Pariser (Franţa)
Premiul Illy pentru scurtmetraj: Stay Awake, Be Ready de An Pham Thien (Vietnam)
Premiul Carrosse d'or: John Carpenter (SUA)

Semaine de la critique

Marele premiu Nespresso - Semaine de la critique: J'ai perdu mon corps, de Jérémy Clapin (Franţa)
Prix Louis Roederer: Ingvar E. Sigurðsson pentru A White, White Day, de Hlynur Pálmason (Islanda)
Premiul SACD: Nuestras madres de César Díaz (Guatemala-Belgia)
Aide Fondation Gan: Vivarium, de Lorcan Finnegan (Irlanda)
Premiul Découverte Leitz Cine scurtmetraj: She Runs, de Qiu Yang (China)
Premiul Canal+ pentru scurtmetraj: Sans mauvaise intention (Ikki illa meint), de Andrias Høgenni (Danemarca)

FIPRESCI

Competiţie: It Must Be Heaven, de Elia Suleiman (Franţa)
Un certain regard: Une grande fille, de Kantemir Balagov (Rusia)
Quinzaine des réalisateurs: The Lighthouse, de Robert Eggers (Canada)

L'Œil d'or

Premiul L'Œil d'or (ex-aequo): For Sama, de Waad Al Kateab et Edward Watts (Siria) / La Cordillère des songes (La Cordillera de los sueños), de Patricio Guzmá (Chili)

Cannes Soundtrack Award

Premiul Disque d'Or: Alberto Iglesias pentru Dolor y Gloria, de Pedro Almodovar (Spania)
Disque d'Or de onoare: Jean-Michel Blais pentru Matthias et Maxime, de Xavier Dolan (Canada)

Queer Palm

Premiul Queer Palm: Portrait de la jeune fille en feu, de Céline Sciamma (Franţa)
Premiul Queer Palm Hornet pentru scurtmetraj: La Distance entre le ciel et nous, de Vasílis Kekátos (Grecia-Franţa)

Palme Dog

Premiul Palme Dog: Brandy, în Once Upon a Time ... in Hollywood, de Quentin Tarantino (SUA)

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus