Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul George Enescu, 2019

Un spectator pregătit face cât doi - A şaisprezecea zi a Festivalului Enescu, 2019


septembrie 2019
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
În avanpremiera celei de-a şaisprezecea zile a Festivalului Enescu 2019, vă oferim cîteva înregistrări cu compoziţiile din programul zilei de duminică, 15 septembrie 2019.
 
Ora 11:00 - 13:00
Secţiunea RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Sala Auditorium / Muzeul Naţional de Artă, Bucureşti
 
DAN ZHU (vioară) GERHARD OPPITZ (pian)
 
BEETHOVEN - Sonata nr. 1 în re major pentru vioară şi pian op. 12 nr. 1
ENESCU - Suita pentru vioară şi pian - Impresii din copilărie op. 28
SZYMANOWSKI - Mythen op. 30
STRAUSS - Sonata în mi bemol major pentru vioară şi pian op. 18
 




Ora 13:00 - 15:30
Secţiunea MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
 
ORCHESTRA FILARMONICII DIN SIBIU
Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
 
DAN DEDIU - Elegia minacciosa pentru orchestră
FRANCESCO TRISTANO - Concertul pentru pian Island Nation Free
FRANCESCO TRISTANO (pian)

JÖRG WIDMANN - Concertul pentru vioară
MICHAEL BARENBOIM (vioară)

CONSTANTIN BASICA - Concert pentru dirijor şi orchestră (primă audiţie)

 

Ora 16:30 - 18 :45
Secţiunea RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
 
ORCHESTRA FILARMONICII REGALE DIN LIÈGE
Dirijor: GERGELY MADARAS
Vioară: RENAUD CAPUÇON
 
ENESCU - Suita a II-a pentru orchestră în do major op. 20 (1915)
BARTOK - Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră Sz. 112
PROKOFIEV - Simfonia a V-a în si bemol major op. 100
 





Ora 19:30 - 22:15
Secţiunea MARI ORCHESTRE ALE LUMII
Sala Palatului
 
ORCHESTRA NAŢIONALĂ A RADIODIFUZIUNII ROMÂNE şi CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: PAUL DANIEL
Dirijorul Corului: CIPRIAN ŢUŢU
Regizor multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
 
BRITTEN - Peter Grimes
 
IAN STOREY - Peter Grimes (tenor)
LISE DAVIDSEN - Ellen Orford (soprană)
CATHERINE WYN-ROGERS - Auntie (contralto)
CHRISTOPHER PURVES - Balstrode (bariton)
DIANA MONTAGUE - Mrs. Sedley (mezzosoprană)
JOSHUA BLOOM - Swallow (bas)
HUW MONTAGUE RENDALL - Ned Keene (bariton)
MICHAEL COLVIN - Bob Boles (tenor)
BONAVENTURA BOTTONE - Rev. Horace Adams (tenor)
BARNABY REA - Hobson (bas)
SOLOMIA LUKYANETS - Nepoata 1 (soprană)
RHIAN LOIS - Nepoata 2 (soprană)


Ora 22:30 - 00:00
Secţiunea CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
Ateneul Român
 
ORCHESTRA BAROCĂ DIN FREIBURG şi ZÜRCHER SING-AKADEMIE
Dirijor: RENÉ JACOBS
Concertmaestru: ANNA KATHARINA SCHREIBER
 
BEETHOVEN - Missa Solemnis în re major op. 123
POLINA PASZTIRCSÁK (soprană)
SOPHIE HARMSEN (alto)
MAXIMILIAN SCHMITT (tenor)
JOHANNES WEISSER (bariton)



Descarcă programul Festivalului George Enescu 2019 aici..



 Toate articolele despre Festivalul George Enescu, 2019


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Redacţia LiterNet


Alte articole

 Camerata Salzburg în Festivalul International Enescu, 2019, Marcel Frandeş
 De la liric la sarcastic-Vadim Repin în Concertul de Dmitri Şostakovici - Enescu, 2019, Marcel Frandeş
 Un spectator pregătit face cât doi - A douăzeci şi treia zi a Festivalului Enescu, 2019, Redacţia LiterNet
 Un spectator pregătit face cât doi - A douăzeci şi doua zi a Festivalului Enescu, 2019, Redacţia LiterNet
 Marion, pe rugul efemer al scenei - Enescu, 2019, Doina Giurgiu
 Toate articolele despre Festivalul George Enescu, 2019


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer