Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul George Enescu 2007

Programul Festivalului Enescu 2007


august 2007
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Programul Festivalului Enescu
Sageata Sîmbătă 1 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 20.00 Sala Palatului
Concertul de deschidere a Festivalului şi Concursului Internaţional "George Enescu" - ediţia 2007
Participă: Orchestra Operei Naţionale din Bucureşti
Dirijor: Gheorghe Costin
Solişti: Nicoleta Ardelean, Anda-Louise Bogza, Roxana Briban, Călin Brătescu, Cellia Costea, Elena Mosuc, Robert Nagy, Adina Niţescu, Carmen Oprişanu, Alexandru Agache, Szabo Balint, Ştefan Ignat, George Petean, Marian Talaba, Marius Vlad
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Uvertura la Nunta lui Figaro
Wolfgang Amadeus Mozart - Nunta lui Figaro - Recitativ şi Aria Contesei: E Susanna non vien?... Dove sono i bei momenti (Cellia Costea)
G. Verdi - Macbeth - Recitativ şi Aria lui Banquo: Studia îl passo, o mio figlio!... Come dal ciel precipita... (Balint Szabo)
G. Puccini - Tosca - Vissi d'Arte Vissi d'arte, vissi d'amore (Anda-Louise Bogza)
G. Puccini - Turandot - Nessun Dorma (Marian Talaba)
G. Puccini - Manon Lescaut - Sola, perduta, abbandonata (Adina Niţescu)
U. Giordano - Andrea Chenier - Nemico della patria?! (Alexandru Agache)
J. Massenet - Werther - Aria Werther! Qui m'aurait dit... (Carmen Oprişanu)
G. Rossini - Bărbierul din Sevilla - Cavatina lui Figaro Largo al factotum (George Petean)
G. Puccini - Madama Butterfly - Duet Bimba dagli occhi pieni ci malia... (Roxana Briban, Marian Talaba)

Pauză.

G. Verdi - La Traviata - È strano!... È strano! (Nicoleta Ardelean)
R. Wagner - Lohengrin - In fernem land (Marius Vlad)
G. Rossini - Semiramida - Aria Bel ragio lusingher (Elena Mosuc)
G. Verdi - Rigoletto - Cortigiani, vil razza dannata (Alexandru Agache)
G. Puccini - Boema - Si. Mi chiamano Mimi (Roxana Briban), urmat de duetul O soave fanciulla (Roxana Briban, Robert Nagy)
G. Verdi - Don Carlos - Per me giunto è îl di supreme şi moartea lui Rodrigo O Carlo, ascolta (George Petean)
A. Catalani - La Wally - Ebben? Ne andrò lontano (Cellia Costea)
G. Verdi - Rigoletto Cvartet Bella figlia dell'amore - (Elena Mosuc, Carmen Oprişanu, Robert Nagy, Alexandru Agache)
G. Enescu - Oedipe - Monologul Ou suis-je?... (Ştefan Ignat)
G. Donizetti - Lucia di Lammermoor - Sextet Chi raffrena îl mio furore (Nicoleta Ardelean - Lucia, Cristina Iordăchescu - Alisa, Robert Nagy - Lord Ravenswood, George Petean - Lord Ashton, Balint Szabo - Raymondo, Călin Brătescu - Lord Arturo)


Sageata Duminică 2 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 11.00 Ateneul Român
Corul Preludiu al Centrului Naţional de Cultură Tinerimea Română
Dirijor: Voicu Enăchescu
Program:
Dan Buciu - Visare
Vinicius Grefiens - Cocorii
Tudor Jarda - Mă luai, luai
Adrian Mociulschi - Introduit, Agnus Dei
Marţian Negrea - Psalmul 123
Paul Constantinescu - Axion
Alexandru Pascanu - Noapte de mai
Felicia Donceanu - Între păsări
Adrian Pop - Apa (Das Wasser)
Richard Oschanitzky - Două colinde laice
Vasile Spatarelu - Către...
George Enescu - Waldgesang

Ora 19.00 Ateneul Român
Seria "Creaţia muzicală românească contemporană"
Orchestra de Cameră "Philharmonia"
Dirijor
: Nicolae Iliescu
Program:
George Enescu - Preludiu la unison din Suita I pentru orchestră în Do major, op. 20
Alfred Alessandrescu - Amurg de toamnă
Constantin Silvestri - Trei piese pentru orchestră de coarde nr.2, op.4
Marcel Mihailovici - Esercizio per archi

Ansamblul "Profil"
Director artistic
: Dan Dediu
Dirijor: Tiberiu Soare
Program:
Ludovic Feldman - Simfonia pentru 16 instrumentişti
Nicolae Brânduş - Madrigals and Drums
Vasile Timis -Miraje pentru 10 instrumente şi o soprană (Solistă: Bianca Manoleanu)
Cristian Lolea - Rem
Sorin Lerescu - Topos
Fred Popovici - Concerto avec plusieurs instruments et quelques inharmoniques

Ansamblul "Clarino"
Dirijor
: Emil Vişenescu
Program:
Kim Young-Guk - Surround 7 pentru 7 clarinete
Lucrare distinsă cu Premiul I la Concursul Internaţional George Enescu 2005

Cluj
Filarmonica Transilvania din Cluj
Dirijor
: Mark Mast
Solişti: Grigore Pop (percuţie), Marin Cazacu (violoncel)
Program:
Aurel Stroe - Ciaccona con alcune licenze (Solist: Grigore Pop (percuţie))
Pascal Bentoiu - Concert pentru violoncel şi orchestră (Solist: Marin Cazacu (violoncel))
Ştefan Niculescu - Simfonia a II- a Opus Dacicum
Diana Rotaru - Corale şi cutii muzicale pentru orchestra


Sageata Luni 3 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 19.00 Ateneul Român
Seria "Creaţia muzicală românească contemporană"
Bianca Manoleanu (soprană), Remus Manoleanu (pian)
Program:
Liedul românesc:
Theodor Grigoriu - Din ciclul Poeţi şi abisul timpului
La steaua
(Prolog) (versuri Mihai Eminescu)
Clipa genezei (versuri Ion Barbu)
Mihail Jora
Orizont şi înălţime op.47 nr.1 (versuri Mariana Dumitrescu)
Alchimistul op.47 nr.2 (versuri Mariana Dumitrescu)
Livia Teodorescu-Ciocănea
S'amor non e... (sonetul 132, versuri Francesco Petrarca)
George Balint - Din ciclul Povestioare cu tâlc
Hoţul din piaţă
(versuri Osho)
Să nu ştii este cel mai bine (versuri Osho)
Ionică Pop - Din ciclul Michelangelo printre rime
O notte o dolce tempo
... (sonetul 102, versuri Michelangelo Buonarotti)
Di marte certo (sonetul 295, versuri Michelangelo Buonarotti)
Cornel Ţăranu - Din ciclul 3 Tzarasongs
Tu reviendras I
(versuri Tristan Tzara)
Cloches sans raison (versuri Tristan Tzara)
Tu reviendras II (versuri Tristan Tzara)
Carmen Cârneci - Din ciclul Cântece de vară
Vers de mireasă
(versuri Radu Cârneci)
Orele dragostei (versuri Radu Cârneci)
Darie Nemeş-Botta - Din ciclul Vibraţie
Mormântul Psychei
(versuri Dan Botta)
Iubirea e stăpâna lumii (versuri Dan Botta)
Şerban Nichifor
Preludio ed un'altă apparizziona di Eona (versuri Liviu Antonesei)
Ede Terény - Din ciclul Sonnetto
Sonata Hommage à Liszt (versuri Francesco Petrarca)
Io vidi în terra... (sonetul 123, versuri Francesco Petrarca)
Pace non trovo... (sonetul 104, versuri Francesco Petrarca)
Îşi dă concursul percuţionistul Doru Roman.

Ansamblul "Archaeus"
Dirijor
: Liviu Dănceanu
Program:
Corneliu Dan Georgescu - Dialog mit D moll - pentru ansamblu
Violeta Dinescu - Scherzo da Fantasia III - pentru vioară şi violoncel
Liviu Marinescu - A Gain - pentru ansamblu
Costin Miereanu - Distance zero - pentru ansamblu
Horia Surianu - Diffractions brisées - pentru ansamblu

Ora 20.30 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale"
Orchestra Metropolitană de Camera Bucureşti
Program
:
Tragedia lui Carmen
Adaptare de: Peter Brook, Jean Claude Carriere şi Marius Constant după Carmen de Georges Bizet
Regie: Ion Caramitru
Scenografie: Maria Miu
Light-design: Chris Jaeger
Dirijor: Tiberiu Soare
Solişti: Carmen - Oana Andra, Don Jose - Vlad Miriţă, Escamillo - Iordache Basalic, Michaela - Mihaela Stanciu
Actori: Zuniga - Silviu Biriş, Lillas Pastia - Eugen Cristea, Garcia - Vasile Calofir.
Îşi dă concursul Orchestra Metropolitană de cameră Bucureşti.

Iaşi
Seria "Creaţia muzicală românească contemporană"
Orchestra Filarmonicii Moldova din Iaşi
Dirijor
: Michael Halász
Solist: Gabriel Croitoru (vioară)
Program:
Anatol Vieru - Memorial
Liviu Glodeanu - Studii pentru orchestră
Dumitru Capoianu - Concert pentru vioară şi orchestră
Tiberiu Olah - Simfonia a III-a

Cluj
Orchestra de Cameră a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
: Cristian Mandeal
Program:
Johann Sebastian Bach- Arta fugii (orchestraţie de Erich Bergel)


Sageata Marţi 4 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 19.00 Ateneul Român
Seria "Creaţia muzicală românească contemporană"
Orchestra Filarmonicii Transilvania din Cluj
Dirijor: Mark Mast
Solişti
: Grigore Pop (percuţie), Marin Cazacu (violoncel)
Program:
A. Stroe - Ciaccona con alcune licenze
Pascal Bentoiu - Concert pentru violoncel şi orchestră
Stefan Niculescu - Simfonia a II-a Opus Dacicum
Diana Rotaru - Corale şi cutii muzicale pentru orchestră
Lucrare distinsă cu Premiul I la Concursul Internaţional George Enescu - 2005.


Sageata Miercuri 5 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 19.00 Ateneul Român
Seria "Creaţia muzicală românească contemporană"
Orchestra Filarmonicii Moldova din Iaşi
Dirijor
: Michael Halász
Solist: Gabriel Croitoru (vioară)
Program:
Anatol Vieru - Memorial
Liviu Glodeanu - Studii pentru orchestră
Dumitru Capoianu - Concert pentru vioară şi orchestră
Tiberiu Olah - Simfonia a III-a

Iaşi
Cvartetul Voces
Invitat
: Jean Claude Vanden Eynden
Program:
Johannes Brahms - Cvartetul cu pian nr.1 în sol minor, op.25
Viorel Munteanu - Cvartetul nr. 2
Dmitri Sostakovici - Cvintetul cu pian în sol, op. 57


Sageata Joi 6 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Trio Contraste
Ionuţ Bogdan Ştefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuţie)
Program:
Violeta Dinescu - Dies Diem Docet (trio)
Eugen Wendel - Trioul (trio)
Maia Ciobanu -Trio nr.273, op.2 "Contraste apropiate"
Corneliu Dan Georgescu - Transilvanische Motive (trio p.a.)
Doina Rotaru - Japanese Garden (fl. bas şi bandă)
Lucian Metianu - Sonata pentru pian
Irinel Anghel - La belle indifference (trio) p.a.a.

Ansamblul Hyperion
Dirijor
: Iancu Dumitrescu
Program:
Iancu Dumitrescu - Eruption pentru ansamblu şi sunete asistate de computer (p.a.a.)
Ulpiu Vlad - Lamento pentru corn şi bandă magnetică
Petru Teodorescu - Tractatus pentru ansamblu (p.a.a.)
Ana-Maria Avram - Voices of the desert III (p.a.a.) pentru ansamblu şi sunete asistate de computer

Ora 19.30 Sala Palatului
Orchestre de Paris
Dirijor
: Christoph Eschenbach
Solist: Steven Isserlis (violoncel)
Program:
Hector Berlioz - Carnavalul roman, op.9
George Enescu - Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si bemol minor, op.8
Claude Debussy - Suita simfonică Iberia
Claude Debussy - Suita simfonică Marea


Sageata Vineri 7 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Cvartetul Voces
Invitat
: Jean Claude Vanden Eynden
Program:
Johannes Brahms - Cvartetul cu pian nr.1 în sol minor, op.25
Viorel Munteanu - Cvartetul nr. 2
Dmitri Sostakovici - Cvintetul cu pian în sol, op. 57

Ora 19.30 Sala Palatului
Orchestre de Paris
Dirijor
: Christoph Eschenbach
Solist: Pinchas Zukerman (vioară)
Program:
Albert Roussel - Suita a II-a, op.43 Bacchus şi Ariane
Max Bruch - Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1 în sol minor, op.26
Antonín Dvorák - Simfonia a IX-a în mi minor, op. 95, Din lumea nouă

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
Europa Galante
Dirijor
: Fabio Biondi
Solişti: Roberta Invernizzi (soprană), Marina de Liso (contralto), Vito Priante (bas)
Program:
Domenico Scarlatti - Selecţiuni din opera Narciso

Braşov
Orchestra de Cameră a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
: Cristian Mandeal
Program:
Johann Sebastian Bach - Arta fugii (orchestraţie de Erich Bergel)


Sageata Sîmbătă 8 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 11.00 Sala Mică a Palatului
Corul Antifonia
Dirijor
: Constantin Râpa
Program:
Mihaela Stănculescu Vosganian - Crezul pentru cor mixt şi instrumente de percuţie
Adrian Pop - Refugio d'uccelli notturni
Liana Alexandra - Barcarola
Doru Popovici - Trei poeme liturgice (pe texte religioase vechi)
Petru Stoianov - Tara în toamnă - triptic pentru cor mixt şi solişti
Adrian Iorgulescu - Strigături 2
Constantin Râpa - Declin
Sigismund Toduta - Pe cerul cu flori frumoase
Eduard Terényi - Rex tremendae

Corul Naţional de Cameră Madrigal
Dirijor
: Marin Constantin, Adriana Drăgan, Emanuel Pecingina
Program:
Giovanni Pierluigi da Palestrina - Salve Regina
Filotei Sân Agai Jipei - Catra Constantin Brâncoveanu
Filotei Monahul - Pripeala
Paul Constantinescu - Liturghia în stil psaltic (fragmente)
George Balint - Paparuda
Marin Constantin - Heteros
Corneliu Cezar - Flăcari şi roţi
Petru Stoianov - Cuvinte şi strigături

Ora 17.00 Ateneul Român
Zukerman Chamber Players
Solişti
: Pinchas Zukerman (vioară), Jessica Linnebach (vioară), Jethro Marks (violă), Ashan Pillai (violă), Amanda Forsyth (violoncel)
Program:
George Enescu - Trio de coarde Aubade (1899)
Wolfgang Amadeus Mozart - Cvintetul cu două viole în do minor, K 406
Antonín Dvorák - Cvintetul cu două viole în Mi bemol major, op. 97

Ora 18.00 Opera Naţională din Bucureşti
Corul, Orchestra şi Baletul Operei Naţionale din Bucureşti
Program: Carmen
de Georges Bizet
Dirijor: Mario de Rose
Distribuţia: Don José - Jose Cura, Carmen - Hadar Halevy, Michaela - Nicoleta Ardelean, Escamillo - Ştefan Ignat, Le Dancaire - Mihai Lazăr, Le Remendado - Valentin Racoveanu, Zuniga - Horia Sandu, Morales - Florin Simionca, Frasquita - Simona Neagu, Mercedes - Sidonia Nica
Solişti balet: Mădălina Slăteanu, Antonel Oprescu, Mirela Sămniceanu, Cătălin Caracaş

Ora 19.30 Sala Palatului
Filarmonica din Oslo
Dirijor
: Jukka-Pekka Saraste
Solist: Boris Berezovsky (pian)
Program:
Rolf Wallin - Act
Edvard Grieg - Concertul pentru pian şi orchestră în la minor, op. 16
Jean Sibelius - Suita Lemminkainen, op. 22

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
Europa Galante
Solist şi dirijor
: Fabio Biondi
Program:
Francesco Geminiani - Concerto Grosso nr.6 în re minor La Follia
Francesco Geminiani - Concerto nr.2, op.3
Antonio Vivaldi - Concert pentru două viori nr.8, op.3
Giovanni Battista Sammartini - Simfonia pentru orchestra de coarde în Fa major, JC36
Antonio Vivaldi - Simfonia pentru orchestră de coarde în Sol major, RV 149 Il Coro delle Muse (1740)
Antonio Vivaldi - Concertul pentru vioară nr.9 în Re major, op.3, RV230
Giovanni Battista Sammartini - Simfonia pentru orchestra de coarde în Sol major, J.C.39
Arcangelo Corelli - Concerto Grosso nr. 4 în Re major, op. 6, BWV 1068


Sageata Duminică 9 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 11.00 Sala Mică a Palatului
Corul Academic Radio
Dirijor
: Dan Mihai Goia
Program:
George Enescu - Waldgesang
Marţian Negrea - Psalmul 123
Mihail Jora - Toaca
Paul Constantinescu - Rugăciunea inimii
Alexandru Pascanu - Suita scurtă
Sigismund Toduţă - Arhaisme
Viniciu Grefiens - Lăutărească
Vasile Spatarelu - Ave Maria
Tiberiu Olah - Strigătura
Radu Paladi - Atât de fragedă
Adrian Pop - Strade, stradele
Octavian Nemescu - Salve Regina
Felicia Donceanu - Culori, flori, fructe
Vasile Timiş - Trei valsuri-ciclul II (pian: Carmen Săndulescu)
Pascal Bentoiu - Te slăvesc pe Tine, Părinte
Cornelia Tautu - Divertisment folcloric (solist: tenorul Nicolae Simonov, pian: Carmen Săndulescu, percuţie: Dan Teodorescu)
Irina Odagescu-Tutuianu - Tatăl nostru

Ora 16.00 Ateneul Român
Concursul Internaţional"George Enescu" - Gala finală
Orchestra Filarmonicii din Iaşi
Dirijor
: Ion Ionescu Galaţi
Solist: Diana Jipa (vioară)
Program:
David Philip Hefti (Elveţia) - Concert pentru vioară şi orchestră
Lucrare distinsă cu Premiul I la Concursul Internaţional George Enescu 2005

Ora 19.30 Sala Palatului
Filarmonica din Oslo
Dirijor: Jukka-Pekka Saraste
Program:
Igor Stravinsky - Foc de artificii
George Enescu - Suita a III-a pentru orchestră în Re major, op. 27
Béla Bartók - Suita Prinţul cioplit în lemn, op. 13 (editat de J.P.Saraste)
Maurice Ravel - Valsul

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
Orchestra de Cameră a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
: Cristian Mandeal
Program:
Johann Sebastian Bach - Arta fugii (Orchestraţie de Erich Bergel)

Sibiu
Ora 18:30 Sala Thalia
Europa Galante
Solist şi dirijor
: Fabio Biondi
Program:
Francesco Geminiani - Concerto Grosso nr.6 în re minor La Follia
Francesco Geminiani - Concerto nr.2, op.3
Antonio Vivaldi - Concert pentru două viori nr.8, op.3
Giovanni Battista Sammartini - Simfonia pentru orchestră de coarde în Fa major, JC36
Antonio Vivaldi - Simfonia pentru orchestră de coarde în Sol major, RV 149 "Il Coro delle Muse" (1740)
Antonio Vivaldi - Concertul pentru vioară nr.9 în Re major, op.3, RV230
Giovanni Battista Sammartini - Simfonia pentru orchestră de coarde în Sol major, JC39
Arcangelo Corelli - Concerto Grosso nr. 4 în Re major, op. 6, BWV 1068

Sinaia
Zukerman Chamber Players
Solişti
: Pinchas Zukerman (vioară), Jessica Linnebach (vioară), Jethro Marks (violă), Ashan Pillai (violă), Amanda Forsyth (violoncel)
Program:
George Enescu - Trio de coarde Aubade (1899)
Wolfgang Amadeus Mozart - Cvintetul cu două viole în do minor, K 406
Antonín Dvorák - Cvintetul cu două viole în Mi bemol major, op. 97


Sageata Luni 10 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Camerata Lysy
Solist şi dirijor
: Alberto Lysy
Program:
George Enescu - "Octuor" în Do major, op. 7
Solişti: Vlad Stănculeasa (vioară), Ryo Mikami (vioară), Akiko Shimizu (vioară), Edgar Pujol (vioară), Ettore Causa (violă), Bogdan Banu (violă), Xin Lu (violoncel), Pablo de Naverán (violoncel)
Kurt Atterberg - Suită pentru vioară, violă şi orchestră de coarde nr.1, op.19
Solişti: Vlad Stănculeasa (vioară), Bogdan Banu (violă)
Bernard Schulé - Elegie pentru orchestră de coarde, dedicată formaţiei Camerata Lysy
George Enescu - Intermezzo în Re major, op.12
Alberto Lysy - Tango
Piotr Ilici Ceaikovski - Andante cantabile pentru violoncel şi orchestră de coarde
Solist: Xin Lu (violoncel)
Béla Bártok - Dansuri româneşti op.68

Ora 19.30 Sala Palatului
Filarmonica "Arturo Toscanini ", Corul Filarmonicii "George EnesCU"
Dirijor
: Lawrence Foster
Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner
Solist: Lise de la Salle (pian)
Program:
George Enescu - Simfonia a III-a în Do major, op. 21
Maurice Ravel - Concertul pentru pian şi orchestră în Sol major.

Sibiu
Ora 17.00 Sala Thalia
Dinu Lipatti Trio Berlin
Solişti
: Florin Paul (vioară), Boris Matchin (violoncel), Cristian Niculescu (pian)
Program:
Doina Rotaru - Trio pentru vioară, violoncel şi pian Umbre 2
Toru Takemitsu - Trio Between Tides pentru vioară, violoncel şi pian
Dmitri Sostakovici - Trio nr. 2 pentru vioară, violoncel şi pian în mi minor, op. 67


Sageata Marţi 11 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 19.00 Sala Palatului
Filarmonica Arturo Toscanini
Dirijor
: Emmanuel Krivine
Program:
Nikolai Rimsky-Korsakov - Suita simfonică Şeherazada, op.73 în Re major
Johannes Brahms - Simfonia nr.2

Ora 21.00 Ateneul Român
Spectacol Multimedia In Memoriam 11.09.2001
Dialog cu Gabriel Hurezeanu, Nicolae Manolescu, Dan Dediu, Horia Roman Patapievici, moderat de Ioan Holender, cu participarea artiştilor Valeria Seciu, Alexandru Tomescu, Razvan Suma, Horia Mihail, Laura Tatulescu.

Sibiu
Ora 18:30 Sala Thalia
Camerata Lysy
Solist şi dirijor
: Alberto Lysy
Program:
George Enescu - "Octuor" în Do major, op. 7
Solişti: Vlad Stănculeasa (vioară), Ryo Mikami (vioară), Akiko Shimizu (vioară), Edgar Pujol (vioară), Ettore Causa (violă), Bogdan Banu (violă), Xin Lu (violoncel), Pablo de Naverán (violoncel)
Kurt Atterberg - Suită pentru vioară, violă şi orchestră de coarde nr.1, op.19
Solişti: Vlad Stănculeasa (vioară), Bogdan Banu (violă)
Bernard Schulé - Elegie pentru orchestră de coarde, dedicată formaţiei Camerata Lysy
George Enescu - Intermezzo în Re major, op.12
Alberto Lysy - Tango
Piotr Ilici Ceaikovski - Andante cantabile pentru violoncel şi orchestră de coarde
Solist: Xin Lu (violoncel)
Béla Bártok - Dansuri româneşti op.68

Cluj
Filarmonica Transilvania din Cluj
Dirijor
: Emil Simon
Concertul Laureaţilor Concursului Internaţional George Enescu

Timişoara
Europa Galante
Solist şi dirijor
: Fabio Biondi
Program:
Francesco Geminiani - Concerto Grosso nr.6 în re minor La Follia
Francesco Geminiani - Concerto nr.2, op.3
Antonio Vivaldi - Concert pentru două viori nr.8, op.3
Giovanni Battista Sammartini - Simfonia pentru orchestra de coarde în Fa major, JC36
Antonio Vivaldi - Simfonia pentru orchestră de coarde în Sol major, RV 149 Il Coro delle Muse (1740)
Antonio Vivaldi - Concertul pentru vioară nr.9 în Re major, op.3, RV230
Giovanni Battista Sammartini - Simfonia pentru orchestra de coarde în Sol major, J.C.39
Arcangelo Corelli - Concerto Grosso nr. 4 în Re major, op. 6, BWV 1068


Sageata Miercuri 12 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Dinu Lipatti Trio Berlin
Solişti
: Florin Paul (vioară), Boris Matchin (violoncel), Cristian Niculescu (pian)
Program:
Doina Rotaru - Trio pentru vioară, violoncel şi pian Umbre 2
Toru Takemitsu - Trio Between Tides pentru vioară, violoncel şi pian
Dmitri Sostakovici - Trio nr. 2 pentru vioară, violoncel şi pian în mi minor, op. 67

Ora 18.00 Opera Naţională din Bucureşti
Corul, Orchestra şi Baletul Operei Naţionale din Bucureşti
Program: La Traviata
de Giuseppe Verdi
Dirijor: Adrian Morar
Solişti: Violetta - Natalia Ushakova, Alfredo - Roberto Aronica, Germont - Vladimir Stoyanov, Annina - Cristina Eremia, Gaston - Teodor Ilincai, Baronul - Ion Dimieru, Marchizul - Daniel Filipescu, Doctorul - Horia Sandu, Giuseppe - Liviu Indricau, Servitorul - Liviu Indricau, Comisionarul - Adrian Ionescu.
Solişti balet: Antonel Oprescu, Alina Oprescu, Rodica Fiastru, Alexandra Gavrilescu, Maria Popa

Ora 19.30 Sala Palatului
Filarmonica "George Enescu", Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
: Michel Plasson
Solist: Nelson Freire (pian)
Maestru de cor: Iosif Ion Prunner
Program:
Dumitru Capoianu - Odă
Frédéric Chopin - Concertul pentru pian şi orchestră nr. 2 în fa minor, op. 21
Cèsar Franck - Simfonia în re minor, op. 48


Sageata Joi 13 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Orchestra de Cameră Virtuozii din Bucureşti
Dirijor
: Paul Goodwin
Solist: Abdel-Rahman El Bacha (pian)
Program:
György Ligeti - Concert românesc
Edward Elgar - Serenadă pentru orchestră de coarde, op. 20
Franz Schubert - Simfonia nr.5 în Si bemol major, D 485
Camille Saint-Saëns - Concertul pentru pian şi orchestra nr.2 în sol minor, op. 22

Ora 19.30 Sala Palatului
Dresdner Philharmoniker, Corul Naţional al Spaniei
Dirijor
: Raphael Frühbeck de Burgos
Maestro cor: Mireia Barrera
Solişti: Roxana Briban (soprană), Ursula Furi-Bernhard (soprană), Raquel Lojendio (soprană), Carmen Oprisanu (alto), Susanne Resmark (alto), Marius Vlad (tenor), Morten Frank Larsen (bariton), Sorin Coliban (bas)
Program:
Gustav Mahler - Simfonia a VIII-a în Mi bemol major

Braşov
Gala Concursului Internaţional
George Enescu

Iaşi
Orchestra Filarmonica Moldova din Iaşi
Concertul laureaţilor Concursului Internaţional
George Enescu
Dirijor: Mark Mast

Timişoara
Ora 19:30
Orchestra Filarmonica Banatul din Timişoara
Concertul laureaţilor Concursului Internaţional
George Enescu


Sageata Vineri 14 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital Martha Argerich şi Nelson Freire
Program
:
Wolfgang Amadeus Mozart - Sonata în Re major la patru mâini, KV 381
Robert Schumann - Kinderszenen, op. 15 (Martha Argerich)
Serghei Rahmaninov - Suita no.2 pentru 2 piane op. 17
Witold Lutoslavski - Variaţiuni pe o temă de Paganini pentru două piane
Claude Debussy - Colţul copiilor (Nelson Freire)
Maurice Ravel - Valsul pentru 2 piane

Ora 18.00 Teatrul de Comedie
Gigi Căciuleanu Romanian Dance Company
prezintă OuiBaDa
Un spectacol de Gigi Căciuleanu
Scenografie: Corina Gramoşteanu
Vizual: Alexandru Daniel Apostol
Producător: Fundaţia Art Production
Spectacol realizat cu sprijinul Teatrului de Comedie
Dansatori: Cristina Babalac, Rareş Budileanu, Rasmina Luisa Calbajos, Doina Nicoleta Georgescu, Lari Cosmin Giorgescu, Catalina Ana Gubandru, Anca Loghin, Lelia Marcu, Cristian Nanculescu, Arcadie Rusu, Casandra Oana Stelea, Levente Szasz

Ora 19.30 Sala Palatului
Filarmonica din Dresda, Corul Naţional al Spaniei
Dirijor
: Raphael Frühbeck de Burgos
Maestro cor: Mireia Barrera
Solist: Dan Grigore (pian)
Program:
Sergei Rahmaninov - Rapsodia pe o temă de Paganini op.43, pentru pian şi orchestră
Manuel De Falla - La vida breve - dramă lirică în 2 acte
Distribuţia: Salud - Maria Rodriguez, Paco - Vicente Ombuena, Abuela - Marina Pardo, Samovar - Josep Miquel Ramon, Carmela - Raquel Lojendio, Manuel - Alfredo Garcia, Fragua - Eduardo Santamaria, Bailaora - Nuria Pomares, Cantaor - Pedro Sanz

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
Ansamblul Hespèrion XXI
Dirijor
: Jordi Savall
Solişti: Jordi Savall (diskant, viola da gamba), Monserrat Figueras (soprano), Xavier Díaz-Latorre - Guitarra, Arianna Savall - Arpa Triple, Pedro Estevan - Percussion, Adela González-Campa - Castanets
Program:
Diego Ortiz - Folias & Romanescas, Tonos Humanos
Sebastián Durón - Sosieguen, descansen
José Marín - Mi señora mariantaños, Ojos pues me desdeñais
Juan Hidalgo - Trompicavalas amor
Tobias Hume - Musicall Humors
Tarquinio Merula - Canzonetta spirituale sopra la nanna (Hor ch'e tempo di dormire, Sentire una canzonetta)
Robert de Vizée - Pasacaille
Marin Marais - Folies d'Espagne
Lucas de Ribayaz - Tarantelas
Tarquinio Merula - Aria sopra la Ciaconna, Su la cetra amorosa

Sibiu
Ora 18:30 Sala Thalia
Recital de pian Abdel-Rahman El Bacha
Program
:
Serghei Prokofiev - 20 visions fugitives, op.22
Maurice Ravel - Gaspard de la nuit
George Enescu - Suită pentru pian op. 10
Mili Balakirev - Islamey Fantasie orientale

Timişoara
Opera Naţională din Timişoara
Tosca
de Giacomo Puccini
Conducerea muzicală: David Crescenzi (Italia)
Regia artistică: Ognian Draganoff (Bulgaria)
Decoruri: Boris Stoyanov (Bulgaria)
Costume: Krisztina Nagy
Maestru de cor: Laura Mare
Pregătirea muzicală: Liana Vaiden şi Dragoş Zaharescu
Distribuţia: Floria Tosca - Nadia Michael, Mario Cavaradossi - Francisco Casanova, Scarpia - Franz Grundheber, Angelotti - Octavian Vlaicu, Sacristanul - Marius Iuliu Mare, Spoletta - Cristian Balasescu, Sciaronne - Dan Pataca, Temnicerul - Iulian Iosip, Pastorul - Narcisa Brumar


Sageata Sîmbătă 15 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 11.00 Sala Mică a Palatului
Dimineti de muzică enesciană
Program
:
George Enescu - Sonata a III- a în caracter popular românesc, pentru pian şi vioară, op. 25
Solişti: Cristina Anghelescu (vioară), Viniciu Moroianu (pian)
George Enescu - Sonata pentru violoncel şi pian op. 26 nr.2
Solişti: Laura Buruiana (violoncel), Andrei Vieru (pian)

Ora 17.00 Ateneul Român
Orchestra de Cameră Radio
Dirijor
: Christopher Warren Green
Solişti: Han Na Chang (violoncel), Cristian Costache (trombon)
Program:
Edward Elgar - Introducere şi Allegro
Solişti: Daniel Manassi (vioară I), Lucian Gabriel Dănilă (vioara a II-a), Eugen Bobeico (violă), Maria Amarinei Oteleanu (violoncel)
Liviu Dănceanu - Şapte zile, concert pentru trombon şi orchestră
Solist: Cristian Costache (trombon)
Joseph Haydn - Concertul pentru violoncel şi orchestră în Do major
Richard Strauss - Metamorphosen, AV 142

Ora 19.30 Sala Palatului
Russian National Orchestra
Dirijor
: Charles Dutoit
Solistă: Martha Argerich (pian)
Program:
Igor Stravinski - Divertimento pe teme din baletul Sărutul zânei
Ludwig van Beethoven - Concertul pentru pian şi orchestra nr. 1 în Do major, op. 15
Serghei Prokofiev - Suita Romeo şi Julieta, op. 64

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
La Capella Reial de Catalunya
Solişti
: Montserrat Figueras (soprană), Adriana Fernandez (soprană), David Sagastume (contratenor), Lluis Vilamajo (tenor), Furio Zanasi (bariton), Ivan Garcia (bas), Daniele Carnovich (bas)

Ansamblul "HESPÈRION XXI"
Dirijor
: Jordi Savall
Solişti: Jean Pierre Caniha (cornetto), Beatrice Delpierre (chirimia), Daniel Lassalle (sacabuche tenor), Josep Borràs (baixó), Jordi Savall (viola da gamba soprano), Sergi Casademunt (viola da gamba), Guido Balestracci (viola da gamba), Fahmi Alqhait (viola da gamba), Xavier Puertas (contrabas), Xavier Díaz-Latorre (guitarra y vihuela), Andrew Lawrence-King (arpa), Michael Behringer (clavecín & orgue), Pedro Estevan (percussion), Adela González-Campa (castañuelas)
Program:
Encuentro de Músicas de Fuego & Ayre de la Iberia antigua al Nuevo Mundo
Pedro Guerrero - La Moresca (instr.)
Mateo Flecha - Negrilla a 4: San Sabeya, gugurumbé
Luis del Milà - Pavana & Gallarda
Mateo Flecha - Dindirindin a 4: Ande pues vuestro apellido
Bartomeu Cárceres - Villancico: Soleta jo so aci
Juan Hidalgo - Villancico - Yo me soy la morenica
Gaspar Sanz - Jacaras & Canarios (instr.)
Juan Perez Bocanegra - Ritual formulario: Hanacpachap cussicuinin
Joan Cabanilles - Obertura / Corrente italiana (instr.)
Joan Arañés - Chacona: A la vida bona
Lucas Ruiz de Ribayaz - Paradetas (instr.)
Anónimo - Todo el mundo en general
Francisco Correa de Arrauxo - Glosas sobre Todo el mundo en general
Juan Blas de Castro - Romance: Desde las torres del alma
Du Bailly - La folia: Yo soy la locura (Canción)
José Marin - Baile: Niña como en tus mudanzas
Antonio Marţin y Coll - Romanesca (instr.)
Gaspar Fernandes - Mestizo e Indio: Tleycantimo choquiliya
Anonyme/ Improvisation - Canarios (instr.)
Frei Filipe da Madre de Deus - Negro a 5: Antonya Flaciquia Gasipà

Sibiu
Ora 18:30 Sala Thalia
Filarmonica de Stat Sibiu
Dirijor
: Theo Wolters
Solista: Alina Bercu
Program:
G. Enescu - Rapsodia nr. 1 în La major op.11
René Hemmer - Le dernier jugement (1960)
Jos Kinzé - Concertino pour piani et orchestre (1954)
Henri Pensis - Summer Evening (1942)
Jules Kruger - Spleen (1968)
L. van Beethoven - Concertul pentru pian şi orchestra nr.5 în Mi bemol major op.73 Imperial


Sageata Duminică 16 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 11.00 Sala Mică a Palatului
Dimineţi de muzică enesciană
Program
:
George Enescu
Pensée Perdue (versuri Armand Sully Prudhomme)
Chant Indou (versuri Géraldine Rolland)
Silence (versuri Albert Samain)
Wüstenbild (versuri A.Roderich)
Mittagläuten (versuri Carmen Sylva)
Frauenberuf (versuri Carmen Sylva)
Morgengebet (versuri Carmen Sylva)
Ein Sonnenblick (versuri Carmen Sylva)
La Quarantaine (versuri George Enescu)
Souhait (versuri George Enescu)
Eu mă duc, codrul ramâne (versuri populare)
Soliste: Georgeta Stoleriu (soprană), Verona Maier (pian)
Program:
George Enescu - Sonata a II-a pentru pian şi vioară, op. 6 / Impromptu concertant pentru vioară şi pian
Solişti: Florin Ionescu-Galaţi (vioară), Horia Mihail (pian)

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital de pian Murray Perahia
Program
:
Johann Sebastian Bach - Partita nr. 1 în Si bemol major / Partita nr.4 în Re major
Ludwig van Beethoven - Sonata nr. 15 în Re major op. 28 "Pastorala"
Johannes Brahms - Klavierstücke op. 118
Frederic Chopin - Studiul op. 25 nr. 1 în La bemol major / Studiul op. 10 nr. 4 în do diez minor / Balada a 3-a în La bemol major op. 47

Ora 19.30 Sala Palatului
Russian National Orchestra
Dirijor
: Cristian Mandeal
Solista: Polina Leschenko (pian)
Program:
Georges Bizet / Rodion Shchedrin - Suita Carmen
Franz Liszt - Concertul nr.1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol major, op. 124
Modest Musorgski / Maurice Ravel - Tablouri dintr-o expozitie

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
Munchener Bachsolisten
Dirijor: Gerd Schaller
Program:
Georg Friedrich Haendel - Suitele Wassermusik - HWV, 348, 349 şi 350
Georg Friedrich Haendel - Arii din operă Rodelinda
Rodelinda - Vivi tiranno
Rodelinda - Dove sei
Semele - Awake, Saturnia
Solistă: Gabriela Popescu (mezzosoprană)
Georg Friedrich Haendel - Suita Royal Fireworks Music - HWV 351


Sageata Luni 17 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital de vioară şi pian
Soliste
: Victoria Mullova (vioară), Katia Labèque (pian)
Program:
Igor Stravinski - Suita Italiana pentru vioară şi pian
Béla Bartok - Dansuri folclorice ungare pentru vioară şi pian (Aranjament Joseph Szigeti)
Franz Schubert - Fantezia în Do major pentru pian şi vioară, op.159, D934
Maurice Ravel - Sonata pentru vioară şi pian în Sol major

Ora 18.00 Opera Naţională Bucureşti
Tosca de Giacomo Puccini
O producţie a Operei Naţionale din Timişoara
Conducerea muzicală
: David Crescenzi (Italia)
Regia artistică: Ognian Draganoff (Bulgaria)
Decoruri: Boris Stoyanov (Bulgaria)
Costume: Krisztina Nagy
Maestru de cor: Laura Mare
Pregătirea muzicală: Liana Vaiden şi Dragoş Zaharescu
Distribuţia: Floria Tosca - Nadia Michael, Mario Cavaradossi - Francisco Casanova, Scarpia - Franz Grundheber, Angelotti - Octavian Vlaicu, Sacristanul - Marius Iuliu Mare, Spoletta - Cristian Balasescu, Sciaronne - Dan Pataca, Temnicerul - Iulian Iosip, Pastorul - Narcisa Brumar

Ora 19.30 Sala Palatului
Rotterdam Philharmonic Orchestra
Dirijor
: Valery Gergiev
Program:
Olivier Messiaen - L'Ascension
Gustav Mahler - Simfonia nr. 7


Sageata Marţi 18 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Trio "Beaux Arts"
Solişti
: Menahem Pressler (pian), Daniel Hope (vioară), Antonio Meneses (violoncel)
Program:
Ludwig van Beethoven - Trio nr. 1 în Re major, op. 70 "Geistertrio"
George Enescu - Trio "Serenade Lontaine"
Franz Schubert - Trio în Mi bemol major, op. 100, DK 929

Ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale"
Povestea soldatului - Musiktheater
Muzică: Igor Stravinski
Libretul: Charles Ferdinand Ramuz
Un spectacol de Ion-Ardeal Ieremia
O producţie a Operei Naţionale Române Timişoara
Concepţia muzicală: Ovidiu Rusu
Coregrafia: Ionuţ Sergiu Anghel
Scenografia: Geta Medinski
Distribuţia: Marius Manole, Boris Gaza, Romeo Ioan, Corina Murgu, Cristina Romândasu
Solişti şi Ansamblul de balet: Mirabela Zonai, Claudiu Dan, Ionut Sergiu Anghel, Darius Agrima, Manuela Ardelean, Andreea Radu, Alexandru Pântea, Olga Toth, Irina Constantin
Membrii orchestrei: Ovidiu Rusu, Csaba Santa, Iosif Santa, Ioan Berariu, Sergiu Cârstea, Emilian Ionescu, Valentin Tataru, Mirela Antonie

Ora 18.00 Teatrul de Operetă "Ion Dacian" din Bucureşti
Orchestra Concerto a Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti
Program
:
Anatol Vieru - Opera "Ultimele zile, ultimele ore"
Dirijor: Ludovic Bacs
Regia: Cristian Mihailescu
Pregătirea muzicală: Georgeta Stoleriu
Dirijor cor: Marcel Costea
Solişti: Salieri - Florin Demit, Mozart - Mihai Lazăr, Gongearova - Monica Bancos, Dubelt şi Sîskin - Marius Nine, Puskina - Antonia Ionita, Bîtkov - Octavian Creţu, Rakeiev şi Danzas - Gabriel Bănică, D Anthes, Student şi Nikita - Florin Calita, Hekkeren - Valentin Racoveanu, Ţarul Nicolae I - Ştefan Schuller, Jukovski şi Dolgorucov - Nicolae Simonov, Bogomazov - Vasile Şerban, Vorontova şi Hangiţa - Georgiana Costea, Benkendorf - Cristian Coandă, Un camerist şi Slujitorul - Adrian Suciava

Ora 19.30 Sala Palatului
Rotterdam Philharmonic Orchestra
Dirijor
: Valery Gergiev
Solist: Leonidas Kavakos (vioară)
Program:
George Enescu - Suita pentru orchestra nr. 2 în Do major op.20
Jean Sibelius - Concertul pentru vioară în re minor op. 47
Richard Wagner - Tristan şi Isolda - An orchestral passion (aranjament: Henk de Vlieger)


Sageata Miercuri 19 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Basel Chamber Orchestra
Dirijor: Giovanni Antonini
Soliste: Katia şi Marielle Labeque (pian)
Program:
George Enescu - Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste, op. 33
Wolfgang Amadeus Mozart - Concertul nr. 10 în Mi bemol major pentru două piane şi orchestră (K365)
Ludwig van Beethoven - Simfonia a IV-a în Şi bemol major, op. 60

Ora 19.30 Sala Palatului
Orchestra Naţională Radio
Dirijor
: Wayne Marshall
Corul Academic Radio
Dirijor
: Dan Mihai Goia
Corul Filarmonicii George Enescu
Dirijor
: Iosif Ion Prunner
Corul de Copii al Radiodifuziunii Române
Dirijor
: Voicu Popescu
Solişti: Oliver Aigner, John Cashmore, Kaybee Cashmore, Karin Seyfried, Henrik Wager
Program:
Leonard Bernstein - Mass


Sageata Joi 20 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
L'ensemble Intercontemporain
Dirijor
: Susana Malkki
Program:
Gyorgy Ligeti - Melodien
Yan Maresz - Eclipse, pentru clarinet şi 14 instrumente
Dan Dediu - Hyperkardia pentru orchestra de cameră, op.39
B. Mantovani - Le sette chiese

Ora 19.30 Sala Palatului
London Symphony Orchestra
Dirijor
: Horia Andreescu
Solist: Joshua Bell (vioară)
Program:
Piotr Ilici Ceaikovski - Concertul pentru vioară şi orchestra în Re major, op. 35
Hector Berlioz - Simfonia Fantastica, op. 14

Braşov
Cvartetul Contempo
Solist
: James Lisney
Program:
Elgar - Cvintetul cu pian
Enescu - Cvintetul cu pian


Sageata Vineri 21 septembrie 2007 - Ziua Radio France Internationale România
Bucureşti

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital de lieduri
Solişti
: Michael Schade (tenor), Justus Zeyen (pian)
Program:
Ludwig van Beethoven - Adelaide, op. 46 / Wonne der Wehmut, nr. 1, op. 83 / Der Kuss, op. 128
Franz Schubert - Trost an Elisa, D. 97 / Laura am Klavier, D. 388 / Gesang (An Silvia), D. 891 / Ständchen, D. 889
Franz Liszt - Tre sonetti di Petrarca nr. 1 - 3, S270 / Pace non trovo / Benedetto sia 'l giorno / I vidi în terra angelici costumi
Maurice Ravel - Cinq mélodies populaires grecques (1904-6) / le Réveil de la Mariée / Là- bas, Vers l'Èglise / Quel Galant! / Chanson des Cueilleuses de Lentisques / Tout Gai!
Gabriel Fauré - Nell, nr. 1, op. 18 / Adieu aus Poème d'un jour, nr. 3, op. 21 / Sylvie, nr. 3, op. 6 / Fleur jetée, nr. 2, op. 39
Richard Strauss - Cäcilie, nr. 2, op. 27 / Nichts, nr. 2, op. 10 / Morgen, nr. 4, op. 27 / - Zueignung, nr. 1, op. 10

Ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale"
Compania de Balet "Bejart"
L'Amour - La Danse
Coregrafia
: Maurice Béjart
Costume: Henri Davila
Program:
Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Muzică tradiţională din Ciad - Heliogabale
Anton von Webern şi Richard Heuberger - Wien, Wien nur du allein
Gustav Mahler - Le chant du compagnon errant
Mikis Theodorakis - Sept danses grecques
Charles Gounod - Arepo
Jaques Brel şi Barbara - Ne me quitte pas / Dis, quand reviendras-tu? / La valse a mille temps / Quand on a que l'Amour / Avec Elégance
Kudsi Erguner - Rumi
Vincenzo Bellini - Casta Diva
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Cheikh Iman - Entre deux guerres
Queen - I was born to love you
Wolfgang Amadeus Mozart - Concerto nr.21
Johann Strauss - Und so weiter
U2
Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Freddy Mercury - Show must go on

Ora 19.30 Sala Palatului
London Symphony Orchestra
Dirijor
: Sir Colin Davis
Solist: Evgeny Kissin (pian)
Program:
Ludwig van Beethoven - Concertul pentru pian şi orchestra nr. 5 în Mi bemol major, op.73
Ludwig van Beethoven - Simfonia a III-a în Mi bemol major, op. 55 Eroica

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
Freiburger Barok Orchester
Program de muzică barocă germană
Solist şi dirijor
: Gottfried Von Der Goltz
Solist: Gotthold Schwarz (bas)
Program:
Johann Friedrich Fasch - Suita în mi minor pentru 2 flauţi, 2 oboi, orchestră de coarde şi bas continuu
Jan Dismas Zelenka - Lamentatione Nr.1 din Lamentationes Jeremiae pentru bas, 2 oboi, fagot, orchestră de coarde şi bas continuu
Johann Georg Pisendel - Sonata în do minor pentru 2 oboi, fagot, orchestră de coarde şi bas continuu
Jan Dismas Zelenka - Lamentatione Nr.2 din Lamentationes Jeremiae pentru bas, 2 oboi, fagot, orchestra de coarde şi bas continuu
Jan Dismas Zelenka - Simfonia la Gesú al Calvario pentru 2 oboi, corzi şi bas continuu
Johann Sebastian Bach - Cantata Ich habe genung BWV 82 pentru bas, oboi, corzi şi bas continuu

Sibiu
Ora 18:30 Sala Thalia
Basel Chamber Orchestra
Dirijor
: Giovani Antonini
Solist: Viniciu Moroianu (pian)
Program:
George Enescu - Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste, op. 33
Ludwig van Beethoven - Concertul pentru pian şi orchestra nr. 2 în Si bemol major, op. 19
Ludwig van Beethoven - Simfonia a IV- a în Si bemol major, op. 60


Sageata Sîmbătă 22 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 11.00 Sala Mică a Palatului
Dimineţi de muzică enesciană
Cvartetul Contempo
Artist invitat
: James Lisney
Program:
George Enescu - Cvartet de coarde nr.2, op.22 / Cvintetul cu pian op. 29

Ora 17.00 Ateneul Român
Romanian Brass
Dirijor
: Adrian Petrescu
Program:
J.van der Rost - Limelight Fanfare Preludiu
Jan Koetsier - Brass Symphony op.80
Richard Strauss / Max Reger - Solemn Entry (la orgă: Nicolae Licareţ)
Dan Dediu - Fanfare for the Recent Man op. 122 (p.a.a.)
Jim Parker - Suita Un Londonez la New York (Ecouri din Harlem / Gara Centrală / Radio City Music-Hall)

Ora 18.00 Teatrul Naţional "I.L.Caragiale"
Compania de Balet "Bejart"
L'Amour - La Danse
Coregrafia
: Maurice Béjart
Costume: Henri Davila
Program:
Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Muzică tradiţională din Ciad - Heliogabale
Anton von Webern şi Richard Heuberger - Wien, Wien nur du allein
Gustav Mahler - Le chant du compagnon errant
Mikis Theodorakis - Sept danses grecques
Charles Gounod - Arepo
Jaques Brel şi Barbara - Ne me quitte pas / Dis, quand reviendras-tu? / La valse a mille temps / Quand on a que l'Amour / Avec Elégance
Kudsi Erguner - Rumi
Vincenzo Bellini - Casta Diva
Hector Berlioz - Romeo et Juliette
Cheikh Iman - Entre deux guerres
Queen - I was born to love you
Wolfgang Amadeus Mozart - Concerto nr.21
Johann Strauss - Und so weiter
U2
Igor Stravinski - Le sacre de printemps
Freddy Mercury - Show must go on

Ora 18.00 Opera Naţională din Bucureşti
O noapte furtunoasă - operă de Paul Constantinescu
Conducerea muzicală: Cornel Trăilescu
Regia: Cătălina Buzoianu
Scenografia: Viorica Petrovici
Distribuţia: Dumitrache - Paul Basacopol, Ipingescu - Ion Dimieru, Chiriac - Gabriel Năstase, Spiridon - Adriana Alexandru, Veta - Mariana Colpoş, Zita - Anna Mirescu, Rica Venturiano - Valentin Racoveanu

La Piaţă - balet de Mihail Jora
Conducerea muzicală: Cornel Trăilescu
Coregrafia: Livia Guna
Scenografia: Viorica Petrovici

Ora 19.30 Sala Palatului
Filarmonica din Munchen
Dirijor
: Ion Marin
Program:
Paul Hindemith - Mathis der Maler
Serghei Prokofiev - Simfonia V în Si bemol major, op.100

Ora 22.30 Ateneul Român
Concertele de la miezul nopţii
Freiburger Barok Orchester
Program de muzică barocă franceză

Solist şi dirijor: Gottfried von der Goltz
Solişti
: Sophie Daneman (soprană), Leif Aruhn Solen (tenor)
Program:
Henry Desmarets - Suita din Didon pentru 2 flauţi, 2 oboi, 2 fagoţi orchestra de coarde şi bas continuu
Jean Baptiste Lully - Suita din Roland pentru 2 flauţi, 2 oboi, 2 fagoţi, orchestra de coarde şi bas continuu
Jean Philippe Rameau - Suita şi arii pentru tenor şi soprană din Dardanus


Sageata Duminică 23 septembrie 2007
Bucureşti

Ora 11.00 Sala Mică a Palatului
Dimineţi de muzică enesciana
Solişti
: Mirela Zafiri (soprană), Ana Maria Ciornei (pian)
Program:
George Enescu: Şapte cântece pe versuri de Clément Marot opus 15, pentru voce şi pian:
- Estrene a Anne, op. 15, nr. 1, à Mademoiselle Renée Criticos.
- Languir me fais, op. 15, nr. 2, Chanson XIII.
- Aux Damoyselles paresseuses d'escrire a leurs amys, op. 15, nr. 3. Rondeaux, à Mademoiselle Ninette Douca.
- Estrene de la rose, op. 15, nr. 4, à Mademoiselle Marie Crane.
- Present de couleur blanche, op. 15, nr. 5. Estrenes, à Mademoiselle Maggie Teyte.
- Changeons propos, c'est trop chanté d'amours..., op. 15, nr. 6, Chanson XXXII, à Monsieur André Bénac.
- Du conflict en douleur, op. 15, nr. 7. Rondeaux, à Jean Altchevsky.

Recital de pian Luiza Borac
Program
:
George Enescu - Suita nr. 1 în sol minor, op. 3
George Enescu - Suita nr. 2 în Re major, op. 10
George Enescu - Nocturna în Re bemol major (1907)
George Enescu - Sonata nr. 3 în Re major, op. 24

Ora 17.00 Ateneul Român
Recital de lieduri
Solişti
: Camilla Tilling (soprană), Paul Rivinius (pian)
Program:
Jean Sibelius - Demanten pa marssnon / Sav, sav susa / Flickan kom ifran sin alsklings mote / Illalle / Soluppgäng
Edward Grieg - Med en Vandlilje / En Svane / Solveigs Sang / En Dröm
Franz Schubert - An Silvia / Im Frühling / Ganymed / Gretchen am Spinnrade / Frühlingsglaube
Richard Strauss - Das Rosenband / Einerlei / Muttertänderlei / Cäcilie / Rote Rosen / Ich schwebe / Malven

Ora 19.30 Sala Palatului
Filarmonica din Munchen
Corul Filarmonicii "George Enescu"
Corul Naţional de Cameră Madrigal
Dirijor
: Ion Marin
Dirijorul corului Filarmonicii: Iosif Ion Prunner
Dirijorul Corului Naţional de Cameră Madrigal: Marin Constantin
Solişti: Simina Ivan (soprană), Cosmin Ifrim (tenor), Ştefan Ignat (bariton)
Program:
George Enescu - Simfonia I în Mi bemol major, op. 13
Carl Orff - Carmina Burana



Preţul biletelor
Sageata Sala Palatului
- categoria I: 60 RON (inclusiv TM)
- categoria a II-a: 50 RON (inclusiv TM)
- categoria a III-a: 40 RON (inclusiv TM)
- categoria a IV-a: 30 RON (inclusiv TM)

Sageata Ateneul Român
- categoria I: 40 RON (inclusiv TM)
- categoria a II-a: 30 RON (inclusiv TM)

Sageata Teatrul Naţional "I.L. Caragiale"
- categoria I: 100 RON (inclusiv TM)
- categoria a II-a: 50 RON (inclusiv TM)

Sageata Opera Naţională
- categoria I: 60 RON (inclusiv TM)
- categoria a II-a: 40 RON (inclusiv TM)

Pentru manifestările organizate în cadrul:
- recitalurilor şi concertelor organizate în cadrul Concursului Internaţional "George Enescu"
- seriilor de concerte "Creaţia muzicală românească în contemporaneitate" (Ateneul Roman: 2, 3, 4 si 5 septembrie 2007)
- seriilor de concerte "Dimineţi enesciene" (Sala Mică a Palatului: 7, 8, 15, 16, 22, 23 septembrie 2007)
- spectacolul "Povestea soldatului" (Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" - 18 septembrie 2007)
- spectacolul "Ultimele zile, ultimele ore" (Foyerul Operei Naţionale din Bucureşti - 18 septembrie 2007)
- spectacolul "Ouibada" (Teatrul de Comedie - 14 septembrie 2007)
intrarea se face gratuit, în limita locurilor disponibile.


Preţul abonamentelor:
Sageata a. Abonament - tip A - pentru 17 concerte la Sala Mare a Palatului
- categoria I: 800 RON (inclusiv TM)
- categoria a II-a: 600 RON (inclusiv TM)
- categoria a III-a: 400 RON (inclusiv TM)
- categoria a IV-a: 300 RON (inclusiv TM)

Sageata b. Abonament - tip B - pentru 16 concerte la Ateneul Român
- categoria I: 400 RON (inclusiv TM)
- categoria a II-a: 300 RON (inclusiv TM)

Sageata c. Abonament - tip C -pentru 8 concerte la Ateneul Român (Concertele de la miezul nopţii)
- categoria I: 250 RON (inclusiv TM)
- categoria a II-a: 200 RON (inclusiv TM)

Sageata d. Abonament - tip D - pentru elevi, studenţi şi pensionari - pentru concertele de la Sala Palatului. Numărul acestor abonamente este limitat.
Preţul abonamentului: 200 RON (inclusiv TM)

Pentru spectacolele organizate la Opera Naţională din Bucureşti, Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti şi pentru concertul de deschidere al Festivalului şi Concursului Internaţional George Enescu din data de 1 septembrie 2007, accesul se va face în baza biletelor emise special pentru aceste spectacole.

Biletele şi abonamentele pot fi procurate online pe www.bilet.ro, la casa de bilete a Sălii Mari a Palatului, precum şi în reţeaua bilet.ro din Bucureşti şi din toată ţara.


Alte evenimente
Sageata George Enescu în constelaţia muzicienilor epocii sale
Expoziţie organizată de Muzeul Naţional "George Enescu
"
Sala Mare a Palatului, 1-23 septembrie 2007
Realizatori: Cristina Andrei, muzeograf, Aurelian Popovici, grafician

Sageata Manuscrisele lui George Enescu - reflectare a evoluţiei gândirii sale componistice
Expoziţie organizată de Muzeul Naţional "George Enescu

Aula Palatului Cantacuzino, 1-23 septembrie 2007
Realizatori: Constantin Drăgoi - muzeograf şef, Cristina Andrei, Silvia Costin - muzeografi, Aurelian Popovici - grafician, Nella Modrea, Rodica Dantes - conservatori
Consultant ştiinţific - muzicolog dr. Clemansa Liliana Firca

Sageata Autografe ale celebrităţilor muzicale prezente pe scena Filarmonicii din Bucureşti
Expoziţie fotografică organizată de Filarmonica "George Enescu
"
Ateneul Roman, 2-23 septembrie 2007

Sageata Europa în sunet şi culoare
Expoziţie organizată de Elite Art Club UNESCO din România

1-23 septembrie 2007

Sageata Corespondenţe artistice
Expoziţie organizată de Uniunea Artiştilor Plastici din România, Filiala Artelor Decorative

Sala Mare a Palatului, 1-23 septembrie 2007

Sageata Oraşe regăsite
Expoziţie de pictură, autor Aureliu Răzvan Ionescu
Galeria Galateca - Biblioteca Centrală Universitară, 31 august 2007- 6 septembrie 2007

Sageata Armonii în albastru
Expoziţie de pictură organizată de Gold Art Gallery, autor Marilena Murariu
Hilton Art Club, Hotel Hilton Athenee Palace, 5-25 septembrie 2007

Sageata Artă şi carte din perioada interbelică
Expoziţie şi licitaţie organizate de Casa de Licitaţie Monavissa
Galeria Galateca - Biblioteca Centrală Universitară, 8-9 septembrie 2007

Sageata Ritmurile transparenţei
Expoziţie de sculptură în sticlă, autor Alexandru Ghilduş
Galeria Galateca - Biblioteca Centrală Universitară, 10-21 septembrie 2007

Sageata Artă contemporană
Expoziţie şi licitaţie organizate de Casa de Licitaţie Monavissa
Galeria Galateca - Biblioteca Centrală Universitară, 22 - 23 septembrie 2007.



 Toate articolele despre Festivalul George Enescu 2007


0 comentarii

Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Enescu după Festivalul Enescu, Bedros Horasangian
 Béjart Ballet Lausanne la Festivalul Enescu 2007, Mihaela Michailov
 Sfîrşit de festival cu Trio Beaux Arts şi LSO - Enescu 2007, Bedros Horasangian
 Cu Enescu, din infernul traficului în paradisul muzicii, Dan Dediu
 Săptămîna pianiştilor - Enescu 2007, Bedros Horasangian
 Toate articolele despre Festivalul George Enescu 2007


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer