Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Festivalul de Film Cannes, 2018

Selecţia oficială a Festivalului de film de la Cannes, 2018


aprilie 2018
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Festivalul Internaţional de Film Cannes 2018, ediţia 72, ce are loc între 8-19 mai 2018, a anunţat următoarea selecţie la categoriile lung şi scurtmetraj.

Lungmetraje

În competiţie
Todos lo saben / Everybody Knows, regia: Asghar Farhadi
En Guerre / At War, regia: Stephane Brize
Ayka, regia: Sergey Dvortsevoy
Dogman, regia: Matteo Garrone
Le livre d'image, regia: Jean-Luc Godard
Netemo Sametemo (Asako I & II) / Asako I & II, regia: Ryusuke Hamaguchi
Plaire, aimer et courir vite / Sorry Angel, regia: Christophe Honore
Les filles du soleil / Girls of the Sun, regia: Eva Husson
Jiang hu er nv / Ash is Purest White, regia: Jia Zhangke
Manbiki kazoku / Shoplifters, regia: Hirokazu Kore-eda
Cafarnaúm / Capernaum, regia: Nadine Labaki
Beoning / Burning, regia: Lee Chang-dong
Blackkklansman, regia: Spike Lee
Under the Silver Lake, regia: David Robert Mitchell
Se rokh / Three Faces, regia: Jafar Panahi
Zimna Wojna / Cold War, regia: Pawel Pawlikowski
Lazzaro Felice, regia: Alice Rohrwacher
Leto / Summer, regia: KirilL Serebrennikov
Yomeddine, regia: A.B. Shawky
Un couteau dans le cœur / Knife + Heart, regia: Yann Gonzalez
Ahlat Ağacı / The Wild Pear Tree, regia: Nuri Bilge Ceylan

Un certain regard
Gräns / Border, regia: Ali Abbasi
Sofia, regia: Meryem Benm' Barek
Les Chatouilles / Little Tickles, regia: Andréa Bescond şi Eric Metayer
Chuva é Cantoria na Aldeia dos Mortos / The Dead and the Others, regia: João Salaviza şi Renée Nader Messora
Di Qiu Zui Hou De Ye Wa / Long Day's Journey Into Night, regia: Bi Gan
Manto, regia: Nandita Das
À genoux les gars / Sextape, regia: Antoine Desrosières
Donbass, regia: Sergei Loznitsa
Girl, regia: Lukas Dhont
Gueule d'ange / Angel Face, regia: Vanessa Filho
Euforia / Euphoria, regia: Valeria Golino
Mon tissu préféré / My Favorite Fabric, regia: Gaya Jiji
Rafiki / Friend, regia: Wanuri Kahiu
Die Stropers / The Harvesters, regia: Etienne Kallos
In My Room, regia: Ulrich Kohler
El Angel, regia: Luis Ortega
Älemniñ jumsaqtıq mazasızdığı / The Gentle Indifference of the World, regia: Adilkhan Yerzhanov
Muere, Monstruo, Muere, regia: Alejandro Fadel

În afara competiţiei
Solo: A Star Wars Story, regia: Ron Howard
Le Grand Bain, regia: Gilles Lellouche
Gotti, regia: Kevin Connolly
The House That Jack Built, regia: Lars von Trier
The Man Who Killed Don Quixote, regia: Terry Gilliam

Midnight Screenings
Gongjak / The Spy Gone North, regia: Yoon Jong-Bing
Arctic, regia: Joe Penna
Fahrenheit 451, regia: Ramin Bahrani
Whitney, regia: Kevin Macdonald

Proiecţii speciale
Sib pī nı pratheṣthịy / 10 Years in Thailand, regia: Aditya Assarat şi Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol şi Apichatpong Weerasethakul
The State Against Mandela and the Others, regia: Nicolas Champeaux şi Gilles Porte
O Grande Circo Mistico / The Great Mystical Circus, regia: Carlo Diegues
Libre / To the Four Winds, regia: Michel Toesca
La Traversée, regia: Romain Goupil
Sǐ líng hún / Dead Souls, regia: Wang Bing
Papst Franziskus - Ein Mann seines Wortes / Pope Francis - A Man of His Word, regia: Wim Wenders
Jeszcze dzień życia / Another Day of Life, regia: Damian Nenow şi Raul De La Fuente
La Traversée / On the Road in France, regia: Romain Goupil

Cannes Classics
 2001: A Space Odyssey, regia: Stanley Kubrick

Scurtmetraje

În 2018, comitetul a primit 3943 scurtmetraje, selectând pentru competiţie următoarele:
Gabriel, regia: Oren Gerner (Franţa)
Judgement, regia: Raymund Ribay Gutierrez (Filipine)
Caroline, regia: Celine Held şi Logan George (SUA)
Tariki / Umbra, regia: Saeed Jafarian (Iran)
III, regia: Marta Pajek (Polonia)
Duality, regia: Masahiko Sato (Japonia)
On the Border , regia: Wei Shujun (China)
All These Creatures, regia: Charles William (Australia)

Cinéfondation (Secţiune dedicată generaţiei tinere de creatori de film)

În 2018, comitetul a primit 2426 de propuneri. Selecţia cuprinde 17 înscrieri (14 filme de acţiune şi 3 animaţii):

Dolfin Megumi / Rubber Dolphin, regia: Ori Aharon (Steve Tisch School of Film & Television, Tel Aviv University Israel)
End Of Season, regia: Zhannat Alshanova (The London Film School, Marea Britanie)
Sailor's Delight, regia: Louise Aubertine, Eloise Girard, Marine Meneyrol, Jonas Ritter, Loucas (ESMA, Franţa)
Inanimate, regia: Lucia Bulgheroni (NFTS, Marea Britanie)
El Verano del Leon Electrico / The Summer of the Electric Lion, regia: Diego Cespedes (Universidad de Chile-ICEI, Chile)
Palm Trees and Power Lines, regia: Jamie Dack (NYU Tisch School of th Arts, SUA)
Fragment de drame / A Piece of Tragedy, regia: Laura Garcia (La Fémis, Franţa)
Cinco minutos afuera / Five Minutes Outside, regia: Constanza Gatti (Universidad del Cine (FUC), Argentina)
Los Tiempos de Hector / Hcetor's Nightfall, regia: Ariel Gutierrez (CCC, Mexic)
Dots, regia: Eryk Lenartowicz (AFTRS, Australia)
Inny / The Other, regia: Marta Magnuska (PWSFTviT, Polonia)
Albastru şi roşu, în proporţii egale / Equally Red and Blue, regia: Georgiana Moldoveanu (UNATC I.L. Caragiale, România)
Cosi in Terra / As It Is on Earth, regia: Pier Lorenzo Pisano (Centro Sperimentale di Cinematografia, Italia)
Kalendar / Calendar, regia: Igor Poplauhin (Moscow School of New Cinema, Rusia)
Mesle Bache Adam / Like a Good Kid, regia: Arian Vazirdaftari (Tehran University of Dramatic Arts, Iran)
I Am My Own Mother, regia: Andrew Zox (San Francisco State University, SUA)
Dong Wu Xiong Meng / The Storms in Our Blood, regie: Shen Di (Shanghai Theater Academy, China)

Jurii

Secţiunea oficială
Cate Blanchett, preşedinte juriu, actriţă, Australia
Chang Chen (actor, Taiwan), Ava DuVernay (regizor, SUA), Robert Guédiguian (regizor, Franţa), Khadja Nin (cantautoare, Burundi), Léa Seydoux (actriţă, Franţa), Kristen Stewart (actriţă, SUA), Denis Villeneuve (regizor, Canada), Andrey Zvyagintsev (regizor, Rusia)

Un certain regard
Benicio del Toro, preşedinte juriu, actor, Puerto Rica
Kantemir Balagov (regizor, Rusia), Julie Huntsinger (director executiv al Telluride Film Festival, SUA), Annemarie Jacir (scenaristă şi regizoare, Palestina), Virginie Ledoyen (actriţă, Franţa)

Cinefondation (scurtmetraje)
Bertrand Bonellor, preşedinte juriu, regizor, Franţa
Valeska Grisebach (regizoare, Germania), Khalil Joreige (regizor, Liban), Alanté Kavaïté (regizoare, Franţa-Lituania), Ariane Labed (actriţă, Franţa)



 Toate articolele despre Festivalul de Film Cannes, 2018


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Palmaresul Festivalului de la Cannes, 2018, Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer