Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Tânărului Actor HOP 2018

Programul Galei Tânărului Actor HOP, 2018


septembrie 2018
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Pe 3 septembrie 2018, începem o nouă ediţie a Galei HOP, în sala de spectacole a Complexului Vox Maris Costineşti. Vă invităm să fiţi alături de tinerii concurenţi, urmărind competiţia în transmisiune live, începând cu orele 17.00 aici:





Zilnic, până în data de 5 septembrie 2018, începând cu ora 17.00 şi până la ora 22.30 puteţi urmări competiţia de la Vox Maris Costineşti, în transmisiune live. Dacă nu puteţi fi alături de noi în timpul concursului, puteţi urmări evenimentul ulterior pe galahop.ro.

Interviuri exclusive realizate pentru LiterNet cu participanţii la Gala HOP puteţi citi aici.

Juriul care va decide laureaţii Galei HOP 2018 este format din: Felix Alexa - regizor, Roberto Bacci - regizor, Florin Piersic Jr. - actor, Anca Sigartău - actriţă, Cosmina Olariu - actriţă, câştigătoarea Premiului "Ştefan Iordache", ediţia 2017.

La Costineşti juraţii vor alege câştigătorii din acest an pentru următoarele premii:
Premiul "Ştefan Iordache", marele premiu al Galei HOP
Premiul pentru cea mai bună actriţă, secţiunea individual
Premiul pentru cel mai bun actor, secţiunea individual
Premiul "Cornel Todea" pentru cea mai bună trupă de actori
Premiul "Sică Alexandrescu", Premiul special al juriului

Alte premii acordate în cadrul Galei Tânărului Actor HOP:
Premiul "1/10 pentru FILM la TIFF 2019"
Premiul pentru prestanţă şi rostire scenică - acordat de actriţa Dorina Lazăr
Premiul Vox Maris - acordat câştigătorului Marelui Premiu
Premiul Publicului

Publicul poate vota pentru aproape 24 de ore începând cu 5 septembrie, ora 22.00, când se va termina concursul şi până în 6 septembrie, ora 20.00 când va începe festivitatea de premiere. Aflaţi câştigătorii ediţiei 21 a Galei HOP în direct!

Program
Vox Maris Grand Resort, Costineşti
Gala Tânărului Actor HOP, 2018

 
Luni, 3 septembrie 2018
ora 08.00 - 09.00 / Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcuşan
ora 10.00 - 13.00 / Poezie, prozodie şi tehnica subtextului - atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru
ora 14.30 - 16.30 / Coaching in Performing Art - sesiuni de coaching individual
ora 16.30 / Deschiderea Galei HOP 2018
ora 17.00 / Concurs proba impusă
Norbert Boda, Rusalina Bona, Tiberiu Enache, Vlad Nicolici, Beatrice Rubică, Radu Catană, Ada Dumitru, Andrei Han, Alexandru Mihai Popa, Andrei Nedelea
ora 18.30 / Concurs secţiunea individual
Alexandru Banciu, Nadina Cîmpianu, Ana Olaş, Maria Teişanu, Cătălin Nicolau
ora 21.30 / Concurs secţiunea grup
Acum se improvizează
!, după Astă seară se improvizează de Luigi Pirandello, cu: Rusalina Bona, Carla Mihai, Cezara Munteanu, Andrei Nedelea şi Vlad Nicolici
ora 22.00 / Spectacol invitat
Crud, spectacol în cadrul proiectului teatral independent After Hop, dezvoltat de platforma culturală Frilensăr. Cu: Adriana Aldea, Adrian Dima, Alex Cătănoiu, Cosmina Olariu, Oana Predescu, Alex Popa, Paul Radu, Eliza Teofănescu, Ştefan Craiu, Tiberiu Enache, Tudor Morar, Nicole Burlacu, Irina Sibef; regie: Ştefan Lupu şi Daniel Chirilă, scenariu: Daniel Chirilă, coregrafie: Ştefan Lupu, scenografie: Andreea Tecla, costume: Maria Mădălina Niculae

Marţi, 4 septembrie 2018
ora 08.00 - 09.00 / Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcuşan
ora 10.00 - 13.00 / Poezie, prozodie şi tehnica subtextului - atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru
ora 14.30 - 16.30 / Coaching in Performing Art - sesiuni de coaching individual
ora 14.30 - 16.30 / Aproape totul... despre casting - întâlnire cu Florentina Bratfanof - Casting Director
ora 16.30 - 17.00 / Encounter - Meeting Point
ora 17.00 / Concurs proba impusă
Maria Teodora Filip, Adrian Loghin, Alex Macavei, Carla Mihai, Alice Cora Mihalache, Claudia Moroşanu, Cezara Munteanu, Ana-Maria Pop, Dan Pughineanu, Bogdan Ujeniuc
ora 18.30 / Concurs secţiunea individual
Norbert Boda, Beatrice Rubică, Ada Dumitru, Alexandru Mihai Popa, Tiberiu Enache, Andreea Tănase
ora 21.30 / Concurs secţiunea grup
Schist
, după Omul cu floarea în gură de Luigi Pirandello, cu: Radu Catană şi Adrian Loghin
ora 22.00 / Spectacol invitat
9 piese remixate - concert Alex Ştefănescu

Miercuri, 5 septembrie 2018
ora 08.00 - 09.00 / Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcuşan
ora 10.00 - 13.00 / Poezie, prozodie şi tehnica subtextului - atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru
ora 14.30 - 16.30 / Coaching in Performing Art - sesiuni de coaching individual
ora 14.30 - 16.30 / Aproape totul... despre casting - întâlnire cu Florentina Bratfanof - Casting Director
ora 16.30 - 17.00 / Encounter - Meeting Point
ora 17.00 / Concurs proba impusă
Cătălin Asanache, Alexandru Banciu, Nadina Cîmpianu, Cezara Munteanu, Cătălin Nicolau, Anamaria Olaş, Andreea Tănase, Maria Teişanu
ora 18.30 / Concurs secţiunea individual
Ana-Maria Pop, Maria Teodora Filip, Dan Pughineanu, Alice Cora Mihalache, Claudia Moroşanu, Cătălin Asanache
ora 21.30 / Concurs secţiunea grup
Suicidal - colaj de povestiri scurte de Luigi Pirandello din volumul Poveşti despre sinucidere, cu: Norbert Boda, Andrei Han, Alex Macavei, Maria Teişanu, Bogdan Ujeniuc
ora 22.00 Spectacol invitat
Vorbe, vorbe, vorbe..., recital susţinut de Ion Caramitru, invitat special violoncelistul Adrian Naidin

Joi, 6 septembrie 2018
ora 08.00 - 09.00 / Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcuşan
ora 10.00 - 13.00 / Poezie, prozodie şi tehnica subtextului - atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru
ora 14.30 - 16.30 / Coaching in Performing Art - sesiuni de coaching individual
ora 16.30 - 17.00 / Encounter - Meeting Point
ora 18.00 / Spectacol invitat
Freak Show - one man show Florin Piersic Jr.
ora 19.00 / Spectacol final - concurenţii HOP 2018, coordonaţi de Daniel Chirilă
ora 20.00 / Festivitatea de decernare a premiilor
ora 21.30 / Petrecerea Galei

Partenerul nostru de tradiţie, Societatea Română de Radiodifuziune vă ţine la curent cu evoluţia evenimentului prin emisiunile Vorba de cultură şi Scena şi ecranul. Îi puteţi asculta live, de luni (3 septembrie 2018) până vineri (7 septembrie 2018), pe frecvenţele Radio România Cultural sau la www.radioromaniacultural.ro, între orele 12:00 şi 12:30 şi 15.00 - 15.30. Emisiunile vor fi reluate în timpul transmisiunii live a concursului, în intervalul 20.30 - 21.30.

Pe site-ul galahop.ro găsiţi programul desfăşurării evenimentelor de la Gala Tânărului Actor şi fotografii care surprind atmosfera concursului dedicat actorilor aflaţi la începutul carierei lor artistice.

Nu uitaţi că puteţi afla mai multe despre actorii aflaţi în competiţie accesând galahop.ro/votul-publicului-2018/

Puteţi fi alături de ei şi pe contul oficial de Facebook al Galei (facebook.com/GalaHopGalaTanaruluiActor) şi pe contul oficial de YouTube al UNITER (UNITER ROMANIA).
*
Organizatori: UNITER şi Vox Maris Grand Resort Costineşti
Proiect cultural finanţat de: Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale
Co-producător: Societatea Română de Televiziune
Parteneri: Centrul Cultural "Ştefan Iordache" şi Primăria Sector 5 // Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti // ITI - Institutul International de Teatru, Secţia Română // TIFF - Festivalul Internaţional de Film Transilvania
Văzut de: Radio Guerilla
Partener de tradiţie: Societatea Română de Radiodifuziune
Partener media: RoEvents
Partener de monitorizare: MediaTrust
*
Gala Tânărului Actor HOP este un proiect al UNITER care sprijină debutul tinerilor artişti oferind oportunităţi de formare profesională şi viitoare colaborări.
Directorul artistic al Galei HOP este actorul şi profesorul universitar Miklós Bács.




 Toate articolele despre Gala Tânărului Actor HOP 2018


0 comentarii

Spacer Spacer