Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Premiile Oscar, 2020

Nominalizările celei de-a 92-a ediţii a Premiilor Oscar, 2020


ianuarie 2020
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Cea de-a 92-a ediţie a Premiilor Oscar va avea loc la Dolby Theatre în Hollywood, în Los Angeles, California, pe data de 9 februarie 2020 (9 spre 10 februarie, ora 3 dimineaţă, în România).

Nominalizările sunt:

Cel mai bun film de lungmetraj
Ford v Ferrari (producători: Peter Chernin, Jenno Topping, James Mangold)
The Irishman (producători: Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal, Emma Tillinger Koskoff)
Jojo Rabbit (producători: Carthew Neal, Taika Waititi)
Joker (producători: Todd Phillips, Bradley Cooper, Emma Tillinger Koskoff)
Little Women (producător: Amy Pascal)
Marriage Story (producători: Noah Baumbach, David Heyman)
1917 (producători: Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren, Callum McDougal)
Once Upon a Time in ... Hollywood (producători: David Heyman, Shannon McIntosh, Quentin Tarantino)
 Gisaengchung / Parasite (producători: Kwak Sin-ae, Bong Joon-ho)

Cea mai bună regie
Martin Scorsese pentru The Irishman
Todd Phillips pentru Joker
Sam Mendes pentru 1917
Quentin Tarantino pentru Once Upon a Time in ... Hollywood
Bong Joon-ho pentru Gisaengchung / Parasite

Cel mai bun actor într-un rol principal
Antonio Banderas pentru Dolor y Gloria
Leonardo DiCaprio pentru Once Upon a Time in ... Hollywood
Adam Driver pentru Marriage Story
Joaquin Phoenix pentru Joker
Jonathan Pryce pentru The Two Popes

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Cynthia Erivo pentru Harriet
Scarlett Johansson pentru Marriage Story
Saoirse Ronan pentru Little Women
Charlize Theron pentru Bombshell
Renée Zellweger pentru Judy

Cel mai bun actor în rol secundar
Tom Hanks pentru A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins pentru The Two Popes
Al Pacino pentru The Irishman
Joe Pesci pentru The Irishman
Brad Pitt pentru Once Upon a Time in ... Hollywood

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Kathy Bates pentru Richard Jewell
Laura Dern pentru Marriage Story
Scarlett Johansson pentru Jojo Rabbit
Florence Pugh pentru Little Women
Margot Robbie pentru Bombshell

Cel mai bun film într-o limbă străină
Corpus Christi (r. Jan Komasa, Polonia)
Honeyland (r. Tamara Kotevska şi Ljubomir Stefanov, Macedonia de Nord)
Les Misérables (r. Ladj Ly, Franţa)
Dolor y Gloria (r. Pedro Almodóvar, Spania)
 Gisaengchung / Parasite (r. Bong Joon-ho, Coreea de Sud)

Cel mai bun scenariu originală
Rian Johnson pentru Knives Out
Noah Baumbach pentru Marriage Story
Sam Mendes şi Krysty Wilson-Cairns pentru 1917
Quentin Tarantino pentru Once Upon a Time in ... Hollywood
Bong Joon-ho şi Han Jin-won pentru Gisaengchung / Parasite

Cel mai bun scenariu adaptare
Steven Zaillian pentru The Irishman (după I Heard You Paint Houses de Charles Brandt)
Taika Waititi pentru Jojo Rabbit (după romanul Caging Skies de Christine Leunens)
Todd Phillips şi Scott Silver pentru Joker (pe baza personajelor create de Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson)
Greta Gerwig pentru Little Women (după romanul omonim de Louisa May Alcott)
Anthony McCarten pentru The Two Popes (după piesa sa The Pope)

Cel mai bun film de animaţie (lungmetraj)
How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dean DeBlois, Bonnie Arnold şi Brad Lewis)
J'ai perdu mon corps / I Lost My Body (Jeremy Clapin şi Marc du Pontavice)
Klaus (Sergio Pablos, Jinko Gotoh şi Marisa Román)
Missing Link (Chris Butler, Arianne Sutner şi Travis Knight)
Toy Story 4 ( Josh Cooley, Jonas Rivera şi Mark Nielsen)

Cea mai bună imagine
Rodrigo Prieto pentru The Irishman,
Lawrence Sher pentru Joker
Jarin Blaschke pentru The Lighthouse
Roger Deakins pentru 1917
Robert Richardson pentru Once Upon a Time in ... Hollywood

Cea mai bună scenografie
Bob Shaw şi Regina Graves pentru The Irishman
Ra Vincent şi Nora Sopkova pentru Jojo Rabbit
Dennis Gassner şi Lee Sandales pentru 1917
Barbara Ling şi Nancy Haigh pentru Once Upon a Time in ... Hollywood
Lee Ha-Jun, Cho Won Woo, Han Ga Ram şi Cho Hee pentru Gisaengchung / Parasite

Cele mai bune costume
Sandy Powell, Christopher Peterson pentru The Irishman
Mayes C. Rubeo pentru Jojo Rabbit
Mark Bridges pentru Joker
Jacqueline Durran pentru Little Women
Arianne Phillips pentru Once Upon a Time in ... Hollywood

Cel mai bun film documentar (lungmetraj)
American Factory (Steven Bognar, Julia Reichert şi Jeff Reichert)
The Cave (Feras Fayyad, Kirstine Barfod şi Sigrid Dyekjær)
The Edge of Democracy (Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris şi Tiago Pavan)
For Sama (Waad Al-Kateab şi Edward Watts)
Honeyland (Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska şi Atanas Georgiev)

Cel mai bun film documentar (scurtmetraj)
In the Absence (Yi Seung-Jun, Gary Byung-Seok Kam)
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl) (Carol Dysinger, Elena Andreicheva)
Life Overtakes Me (John Haptas, Kristine Samuelson)
St. Louis Superman (Smriti Mundhra, Sami Khan)
Walk Run Cha-Cha (Laura Nix, Colette Sandstedt)

Cel mai bun montaj
Michael McCusker, Andrew Buckland pentru Ford vs Ferrari
Thelma Schoonmaker pentru The Irishman
Tom Eagles pentru Jojo Rabbit
Jeff Groth pentru Joker
Jinmo Yang pentru Gisaengchung / Parasite

Cel mai bun machiaj
Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil
1917

Cea mai bună coloană sonoră original
Hildur Guðnadóttir pentru Joker
Alexandre Desplat pentru Little Women
Randy Newman pentru Marriage Story
Thomas Newman pentru 1917
John Williams pentru Star Wars: The Rise of Skywalker
Nicholas Britell pentru The King

Cel mai bun cântec original
I Can't Let You Throw Yourself Away - Toy Story 4 (Randy Newman)
(I'm Gonna) Love Me Again - Rocketman (Elton John, Taron Egerton)
I'm Standing with You - Breakthrough (Chrissy Metz)
Into the Unknown - Frozen II (Panic! At the Disco)
Stand Up - Harriet (Cynthia Erivo)

Cel mai bun scurtmetraj ficţiune
Ikhwène / Brotherhood (Meryam Joobeur, Maria Gracia Turgeon)
Nefta Football Club - Yves Piat, Damien Megherbi
The Neighbors' Window - Marshall Curry
Saria - Bryan Buckley, Matt Lefebvre
Une soeur / A Sister - Delphine Girard

Cel mai bun film de animaţie (scurtmetraj)
Dcera / Daughter
Hair Love
Kitbull
Memorable
Sister

Cel mai bun montaj de sunet
Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time in ... Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker

Cel mai bun mixaj de sunet
Ad Astra
Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time in ... Hollywood

Cele mai bune efecte vizuale
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker



 Toate articolele despre Premiile Oscar, 2020


0 comentarii

Click pentru a mări imaginea


Resurse

 Alte articole de Comunicat de presă


Alte articole

 Câteva gânduri pe câteva rânduri: Nominalizările la Oscar 2020 - fără cap şi coadă, Corin Toporaş
 Atlantics şi Those Who Remained în premieră pe marele ecran în România la Oscar Weekend, 2020 , Comunicat de presă


SCRIEŢI LA LITERNET

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected]. Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet.ro? Îl puteţi introduce aici.


PUBLICITATE




CITIŢI-NE PE FACEBOOK


Spacer Spacer