martie 2020
Festivalul de Film Documentar One World România, 2020
După ce am analizat atent situaţia cu privire la evoluţia epidemiei COVID-19, inclusiv măsurile recente luate de autorităţi, şi am luat în considerare toate aspectele implicate în luarea acestei decizii, ne pare rău să vă anunţăm că suntem nevoiţi să amânăm cea de-a 13-a ediţie a festivalului One World Romania, care ar fi trebuit să se desfăşoare în perioada 20-29 martie 2020. Deşi implicaţiile pentru toate părţile - invitaţi, parteneri, echipa festivalului - sunt semnificative, iar decizia ne afectează major din punct de vedere logistic şi financiar (situaţie pe care o împărtăşim cu toate celelalte asociaţii independente şi instituţii din sectorul cultural afectate de actuala criză), considerăm că aceasta e decizia corectă şi responsabilă, în contextul actual.

Dorim să mulţumim tuturor partenerilor, invitaţilor şi prietenilor festivalului pentru înţelegerea şi pentru susţinerea arătate în aceste zile. Suntem hotărâţi să reluăm cât de curând organizarea acestei ediţii şi vom comunica, în scurt timp, o nouă perioadă (în intervalul mai-iunie 2020) în care intenţionăm să mutăm festivalul şi, ulterior, noul program - pe zile, ore şi spaţii de proiecţie.

Abia aşteptăm să ne revedem sănătoşi, cu bucurie şi poftă de filme documentare.
Echipa One World Romania

Informaţii despre abonamentele şi biletele achiziţionate deja:
Abonamentele generale şi abonamentele de 5 intrări achiziţionate deja rămân valabile, numărul de intrări fiind resetat pentru a permite rezervarea locurilor la noile proiecţii.
După anunţarea noii programări, în următoarele săptămâni, biletele individuale de acces achiziţionate vor fi schimbate pentru proiecţii/evenimente din aceeaşi categorie de preţ printr-un email transmis Eventbook ([email protected]). Posibilitatea de schimbare a biletelor va fi valabilă până la finalul ediţiei reprogramate.
Toţi cumpărătorii de abonamente şi bilete vor fi notificaţi prin email la publicarea noului program pe platforma de vânzare.
Cumpărătorii pot opta şi pentru rambursarea contravalorii biletelor şi abonamentelor achiziţionate, în termen de 28 de zile de la data acestui anunţ. Opţiunea va fi comunicată printr-un email către [email protected] în care se menţionează numărul comenzii.
Pentru orice fel de informaţii şi detalii în acest sens, nu ezitaţi să ne contactaţi la adresa de email [email protected]

*****

VINERI, 20 martie 2020

CINEMA PRO
ora 19:00 Acasă - My Home * (Proiecţie specială - în prezenţa echipei filmului)

SÂMBĂTĂ, 21 martie 2020

APOLLO 111
ora 12:00 Taikon
ora 15:00 În căutarea celui de-al patrulea cui / Cât mai e până la stele *
ora 18:30 Curs: În căutarea demnităţii
ora 21:00 Spectacol: Aleea Stereotipurilor
ora 22:00 Petrecere: Parastasul Rasismului

ARCUB
ora 15:00 Heimat e un spaţiu în timp *
ora 20:00 Memorie fotografică *

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 13:00 Jeanne Dielman, 23 quai du commerce, 1080 Bruxelles
ora 17:00 Nelinişte fordlandiană (Competiţie) / Nici să nu vă gândiţi că urlu (Competiţie)
ora 20:00 Statut şi teren * (Competiţie)

CINEMATECA EFORIE
ora 15:00 Hail Satan?
ora 17:30 Léa Tsemel, avocat
ora 20:15 colectiv *

MEZANIN
ora 10:00 Expoziţie foto: URBAN ROMA
ora 11:00 Ateliere pentru copii: Zuralo & Zurali (Atelier 1)
ora 12:00 Ateliere pentru copii: Zuralo & Zurali (Atelier 2)
ora 15:00 Dezbatere: Ce ne facem când reuşim?

PAVILION 32 GOETHE-INSTITUT BUCUREŞTI
ora 15:30 Vizita
ora 17:30 Cronicile Quicksilver *
ora 20:30 Cu drag, sora ta

DUMINICĂ, 22 martie 2020

ARCUB
ora 13:30 Marşul lui Sherman *
ora 16:15 Masterclass: Ross McElwee
ora 18:00 Cronicile Quicksilver *
ora 20:30 Curtea din spate * / Charleen *

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 13:00 Îmi arunc oraşul în aer / Eu, tu, el, ea
ora 15:00 Heimat e un spaţiu în timp *
ora 20:30 Mişcările unui munte din apropiere * (Competiţie)

CINEMATECA EFORIE
ora 13:00 Peste mări
ora 15:30 colectiv *
ora 18:30 Ieşirea trenurilor din gară * (Avanpremieră)

PAVILION 32 GOETHE-INSTITUT BUCUREŞTI
ora 14:00 Léa Tsemel, avocat
ora 17:00 Statut şi teren * (Competiţie)
ora 20:00 Taikon

LUNI, 23 martie 2020

ARCUB
ora 17:30 Mişcările unui munte din apropiere * (Competiţie)
ora 20:00 Timp nedefinit *

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 18:00 Din Est
ora 20:30 Strada Deşertului nr. 143 (Competiţie)

CINEMATECA EFORIE
ora 18:00 Cu drag, sora ta
ora 20:00 Funeralii de stat

PAVILION 32 GOETHE-INSTITUT BUCUREŞTI
ora 18:00 Dialog Kinedok. Identificarea de noi audienţe
ora 20:00 Cetăţeanul Gyuri

MARŢI, 24 martie 2020

ARCUB
ora 18:00 Un film dramatic *
ora 21:00 Toate vieţile lui Kojin

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 17:30 Sud
ora 19:00 No Home Movie *
ora 21:00 Materclass: Claire Atherton

CINEMATECA EFORIE
ora 18:00 Prezent. Perfect
ora 20:30 Hail Satan?

PAVILION 32 GOETHE-INSTITUT BUCUREŞTI
ora 18:30 Pomelo
ora 20:00 Ştirile de la ora şase *

MIERCURI, 25 martie 2020

ARCUB
ora 18:30 Un film dramatic *
ora 20:30 Lecţia de montaj cu Claire Atherton & Éric Baudelaire

CENTRUL CEH
ora 18:00 A Lua Platz *
ora 20:30 Oroslan (Competiţie)

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 18:00 Sezonul Nisipului (Competiţie)
ora 20:30 Bright Leaves *

CINEMATECA EFORIE
ora 18:00 Lemebel
ora 20:00 Prezent. Perfect

PAVILION 32 GOETHE-INSTITUT BUCUREŞTI
ora 18:30 Vizita
ora 20:30 Toate vieţile lui Kojin

JOI, 26 martie 2020

APOLLO 111
ora 22:00 Floarea Albastră a lui Novalis

ARCUB
ora 18:00 În şoaptă
ora 20:00 Peste mări

CENTRUL CEH
ora 18:00 Sezonul Nisipului (Competiţie)
ora 20:00 Sterp *

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 18:00 Oroslan (Competiţie)
ora 20:00 Călătoria în jurul lumii când tu erai de vârsta mea * (Competiţie)

CINEMATECA EFORIE
ora 11:00 A fi ţigan (Matineu pentru liceeni)
ora 14:00 Eu, familia mea si Woody Allen (Matineu pentru liceeni)
ora 18:00 Nelinişte fordlandiană (Competiţie) / Nici să nu vă gândiţi că urlu (Competiţie)
ora 20:30 Lemebel

PAVILION 32 GOETHE-INSTITUT BUCUREŞTI
ora 17:00 Şapte ani în luna mai / Aswang
ora 19:30 Dezbatere: Ce nu te omoară repede, te omoară încet
ora 21:15 Ceea ce nu ucide

TEATRUL ODEON
ora 19:30 Spectacol: Tipografic Majuscul

UNATC
ora 11:00 Satul * (Episoadele 1-5, cu două pauze de câte 30 de minute)
ora 16:30 Dezbatere: Universitatea Deschisă

VINERI, 27 martie 2020

ARCUB
ora 17:30 Strada Deşertului nr. 143 (Competiţie)
ora 19:30 Ieşirea trenurilor din gară *

CENTRUL CEH
ora 18:00 Călătoria în jurul lumii când tu erai de vârsta mea * (Competiţie)
ora 21:00 De cealaltă parte

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 18:00 A Lua Platz *
ora 20:30 Marea din mijloc * (Competiţie)

CINEMATECA EFORIE
ora 10:00 Taikon (Matineu pentru liceeni)
ora 14:00 Toto şi surorile lui (Matineu pentru liceeni)
ora 18:00 Pâine amară *
ora 20:30 Şapte ani în luna mai
ora 20:30 Aswang

UNATC
ora 11:00 Satul * (Episoadele 6-10, cu două pauze de câte 30 de minute)
ora 16:30 Dezbatere: Universitatea Deschisă

SÂMBĂTĂ, 28 martie 2020

ARCUB
ora 14:00 Tipografic majuscul *
ora 18:00 Selfie *
ora 20:30 Călător la miezul nopţii

CENTRUL CEH
ora 12:00 Petre Sirin: un pionier al culturii queer în România
ora 14:00 Marea din mijloc * (Competiţie)
ora 14:00 Ţara
ora 17:30 Ţigan
ora 17:30 A fi ţigan
ora 17:30 Înainte de căderea frunzelor
ora 20:30 Pomelo
ora 22:00 Floarea Albastră a lui Novalis

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 13:00 Pâine amară *
ora 16:00 Căutându-l pe Gilles Caron *
ora 18:30 Ceea ce nu ucide
ora 21:00 Funeralii de stat

CINEMATECA EFORIE
ora 14:00 Un comediant într-o tragedie siriană
ora 16:30 A Rifle and a Bag * (Avanpremieră)
ora 20:00 Ceremonia de premiere
ora 20:00 Django Reinhardt
ora 20:00 Latcho Drom

DUMINICĂ, 29 martie 2020

ARCUB
ora 12:30 Tipografic majuscul
ora 15:00 A Rifle and a Bag * (Avanpremieră)
ora 18:00 În şoaptă
ora 20:30 Selfie *

CINEMA ELVIRE POPESCO - INSTITUTUL FRANCEZ
ora 13:00 Acolo jos
ora 15:00 Călător la miezul nopţii
ora 18:00 Veşti de acasă
ora 20:00 Ţara
ora 20:00 Un comediant într-o tragedie siriană

CINEMATECA EFORIE
ora 14:00 Proiecţia filmului câştigător al Premiului Publicului
ora 16:30 Proiecţia filmului câştigător al Juriului Liceenilor
ora 18:30 Căutându-l pe Gilles Caron *
ora 21:00 Proiecţia filmului câştigător al Trofeului OWR #13

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus