februarie 2006
UNITER - Uniunea Teatrală din România are plăcerea să vă aducă la cunoștință că anul acesta, Gala Premiilor UNITER - ediția a XIV-a - va avea loc luni, 3 aprilie 2006 la Sala "Ion Luca Caragiale" a Teatrului Național "Ion Luca Caragiale" București.

Juriul format din criticii Magdalena Boiangiu, Ion Cazaban, Andreea Dumitru, Cristina Modreanu și Mircea Morariu, desemnat pentru a face nominalizările pentru această ediție a Galei Premiilor UNITER a decis următoarele:


Debut

Balasz Bodolai pentru rolul Kolea din spectacolul A patra soră de Janusz Glowacki - Teatrul Național din Târgu Mureș - Compania Tompa Miklós
Alex Mihail pentru regia spectacolului Comedie neagră la Teatrul de Comedie București
Emanuel Pârvu pentru spectacolul Sectorul S de Emanuel Pârvu la Teatrul Luni de la Green Hours - București

Cea mai bună scenografie

József Bartha pentru decorul spectacolului Nu se știe cum de Luigi Pirandello - Teatrul Nottara București
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului Scaunele de Eugène Ionesco la Teatrul German de Stat Timișoara
Iuliana Vîlsan pentru scenografia spectacolului Livada de vișini de A.P.Cehov - Teatrul Național din Târgu Mureș - Compania Tompa Miklós

Critică teatrală

Oltița Cântec
Alice Georgescu
Doina Papp


Cea mai bună actriță în rol principal

Coca Bloss pentru rolul Elena Ceaușescu din spectacolul O zi din viața lui Nicolae Ceaușescu de Denis Dinulescu la Teatrul Mic București
Kézdi Imola pentru rolul Maria din spectacolul Woyzeck de Georg Büchner la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Valeria Seciu pentru rolul Esme Allen din spectacolul Cum gândește Amy de David Hare la Teatrul Mic București

Cea mai bună actriță în rol secundar

Péter Hilda pentru rolul Lucky din spectacolul Așteptându-l pe Godot de Samuel Beckett la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe
Elena Popa pentru rolul Bunica din spectacolul Plastilina de Vasili Sigariov la Teatrul "Toma Caragiu" Ploiești
Tokay Andrea pentru rolul Mephisto din spectacolul Don Juan și Faust de Christian Dietrich Grabbe la Teatrul Maghiar "Csiky Gergely" din Timișoara

Cel mai bun actor în rol principal

Marius Manole pentru rolul Șarik din spectacolul Inimă de câine după Mihail Bulgakov de la Teatrul Național din București
Victor Rebengiuc pentru rolul Preobrajenski din spectacolul Inimă de câine după Mihail Bulgakov de la Teatrul Național din București
Marius Stănescu pentru rolul Contele Romeo Daddi din spectacolul Nu se știe cum de Luigi Pirandello de la Teatrul Nottara București

Cel mai bun actor în rol secundar

Richard Balint pentru rolul Doctorul Caius din spectacolul Nevestele vesele din Windsor după William Shakespeare la Teatrul de Stat Oradea
Constantin Drăgănescu pentru rolul Johnnypateenmike din spectacolul Billy Șchiopul de Martin McDonagh la Teatrul Nottara București
Hathazi Andras pentru rolurile Tamburul și Nebunul din spectacolul Woyzeck de Georg Büchner la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Premiul pentru cea mai bună regie

Radu Afrim pentru spectacolul Plastilina de Vasili Sigariov la Teatrul "Toma Caragiu" Ploiești
Victor Ioan Frunză pentru spectacolul Nevestele vesele din Windsor după William Shakespeare la Teatrul de Stat Oradea
Alexandru Tocilescu pentru spectacolul O zi din viața lui Nicolae Ceaușescu de Denis Dinulescu la Teatrul Mic București

Premiul pentru cel mai bun spectacol

Așteptându-l pe Godot, de Samuel Beckett la Teatrul "Tamási Áron" din Sfântu Gheorghe (regia: Tompa Gabor)
Inimă de câine după Mihail Bulgakov la Teatrul Național din București (regia:Yuriy Kordonskiy)
Woyzeck de Georg Büchner la Teatrul Maghiar de Stat Cluj (regia: Mihai Măniuțiu)

Premiul pentru Teatru radiofonic

Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia artistică Gavril Cadariu, producție a - Studioului de Radio Târgu Mureș (textul acestei piese a fost publicat de Editura LiterNet și poate fi citit gratuit aici)
Diagnostic, scenariul și regia artistică Ilinca Stihi producție a Redacției Teatru Divertisment - Societatea Română de Radiodifuziune
Ecaterina cea Mare de George Bernard Shaw, regia artistică Cezarina Udrescu, producție a Redacției Teatru Divertisment - Societatea Română de Radiodifuziune

Pentru categoria Teatru TV, juriul nu a făcut nominalizări deoarece numărul propunerilor care respectau condițiile de participare la Gala Premiilor UNITER, este 3, respectiv:
Alegerea lui Alexandru Sutto de Dumitru Crudu în regia lui Dominic Dembinski - producție TVR
Bani de dus, bani de întors de Dumitru Dinulescu în regia lui Alexandru Tocilescu - producție TVR
Tinerețe fără bătrânețe și merele de aur, scenariu și regie Tudor Chirilă - coproducție Teatrul Ariel Târgu Mureș și TVR

Acestea urmează a fi jurizate de Juriul final al Galei.

Gala Premiilor UNITER se transmite în direct, începînd de la ora 20, la televiziune - pe TVR 1 -, la radio - pe Radio România Cultural -, și pe Internet - pe situl UNITER.

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus